CeBIT 2006, dan treći – FTW

Datum objave 11.04.2006 - Denis Arunović

Foxconn i Sparkle

Treći dan smo započeli posjetom Foxconnu, jednom od najvećih OEM proizvođača na svijetu, a zadnjih par godina tvrtkom koja se jako trsi probiti se na retail tržištu.

Ploča za Conroe procesore s čipsetom i946

Foxconn nam je najpoznatiji prema pločama, pa se ne treba začuditi što smo na štandu ove firme najviše fotkali matične ploče. Našlo se tu ploča za nadolazeće Intelove Conroe procesore, ali i AMD-ove Socket AM2 procesore. Još jedna od zanimljivih ploča je bila ona bazirana na GF6150 čipsetu za Socket 939 procesore. Ova ploča pripada AMD-ovom programu Commercial Image Stable Platform. Komponente koje pripadaju CISP programu su namijenjene uporabi u velikim organizacijama koje radi jednostavnosti održavanja IT sustava ne smiju često mijenjati komponente u svojim računalima. Za tvrtke koje izrađuju računala koja ulaze u CISP program AMD garantira da će konfiguracije imati fiksnu selekciju komponenti 15 mjeseci od trenutka plasiranja na tržište.

MCP55P čipset u kombinaciji s Socket AM2 procesorima

Još jedna stvar koju je zgodno pojasniti je priča s Foxconnom i brandom WinFast kojeg je prvi iskoristio Leadtek. Foxconn je iskoristio ovaj brand zato što nije želio doći u sukob s Intelom s kojim je otprije u izvrsnim odnosim budući da je ova tajvanska firma glavni proizvođač Intelovih matičnih ploča, a vjerojatno i neke druge elektronike kao što su npr. RAID kontroleri ili mrežne kartice. Čak smo načuli glasine da je Foxconn zapravo vlasnik Leadteka iz sjene, no ova informacija nije službeno potvrđena od strane Foxconna.

Ploča bazirana na GF6150 čipsetu koja ima certifikat AMD Commercial Image Stable Platform

Kako je Foxconn veliki proizvođač komponenti za razne OEM-ove, zapitali smo ih je što je na kraju s BTX-om. Stanje nije mnogo bolje od prošle godine – prelazak na BTX je vrlo spor. Novi standard jednostavno ima veću cijenu proizvodnje i prevelike integracijske zahtjeve (npr. samo dva ventilatora u kućištu – jedan za napanje, drugi za sve ostalo) da bi ga tržište prihvatilo, tako da se ne treba čuditi ako umjesto BTX-a ne bude evanđeliziran neki novi standard. Jedan od glavnih razloga dizajniranja BTX-a bila je borba sa sve većim zagrijavanjem procesora. S obzirom da su se i AMD i Intel nabrusili na to da potrošnju što više skrešu, BTX zapravo i nema baš previše tržišnog smisla.

Quad SLI u akciji na Foxconn štandu

Na Foxconnovom štandu smo imali prilike vidjeti i jedan od relativno rijetkih quad SLI sistema. Cijela stvar izgleda nevjerojatno, troši nevjerojatno, košta nevjerojatno i ima nevjerojatne performanse što će reći da je ograničena na vrlo malenu skupinu korisnika. S druge strane, sve je ovo čini izvrsnom metodom privlaćenja ljudi na štand.

Foxconn kućišta koja strašnom podsjećaju na IBM-ove prijenosnike

Na kraju smo bacili kratak pogled na izlog s kućištima. Premda se ne radi o nekakvim bjesnim šasijama, pažnju nam je privuklo jedno crno kućište s crvenim tipkama. Čist i efektivan dizajn te kombinacija boja su nas u istom trenutku podsjetili na IBM-ove ThinkPad prijenosnike. Sve u svemu, ovakvo bi kućište defitivno voljeli pogledati pobliže.

Sparkle 7900 GT bi se trebao pojaviti i u 512-megabajtnoj verziji

Foxconnov smo štand zamijenili onim od Sparklea. Sparkle je u nas najpoznatiji po grafičkim karticama, no na CeBIT-u se nisu baš raskalašili s hrpom novih modela. Imali smo prilike vidjeti iste dosadne referentne kartice s promijenjenim naljepnicama na hladnjaku kakve je imala svaka firma koja proizvodi kartice s GeForce čipovima. Na naše pitanje kada će na tržištu pojaviti nekakvi zanimljivi modeli, predstavnik Sparklea je odgovorio da će to biti kada nVidia napokon izda detaljnije tehničke specifikacije kartica. Sparkle tada planira napraviti modifikacije na nekim karticama kao što je npr. 7900 GT koju će opremiti s 512, a ne 256 MB memorije ili pak 7300 GS s GDDR3, a ne GDDR2 memorijom. Calibre serija kartica s nabrijanim tvorničkim taktovima nažalost nije osvježena novim proizvodima, tako da nismo imali baš nešto za vidjeti.

Ono što nas je rezveselilo, a nevezano je za same proizvode je to što je Sparkle kao i neke druge firme, uvrstio naš logo u svoj katalog na CeBIT-u.

Prolink, Power Color, Club3D i Gainward

Nastavljamo s proizvođačima grafičkih kartica.

Hlađenje kondenzatora na nešto ekstremniji način

Prolinkov štand smo posjetili, ali na njemu nismo vidjeli baš zanimljivih proizvoda. Već viđeni referentni modeli nVidijinih novi kartica nas nisu baš imresionirali, a naš vodič kroz štand se nije baš pretrgao da nam pokaže nešto osobito. Jedina iznimka je kartica na koju je implementiran Prolinkov patentirani sistem za hlađenje kondenzatora. Kao što je vidljivo na gornjoj fotki, kondezatori su dobili aluminijski plašt koji im povećava disipativnu površinu. S obzirom da već jako dugo nismo vidjeli rascvjetane kondenzatore, nije nam baš jasno koja je svrha ovakvog rješenja, no neka im bude.

Svi briju na vodeno hlađenje grafički kartica, Power Color nije izuzetak

Kako ATI za vrijeme CeBIT-a nije lansirao ništa posebno, na Power Color štandu smo imali prilike vidjeti standardni arsenal Radeona. Pridošlica je Radeon X1800 GTO, koji je ATI-jev improvizirani odgovor na GeForce 7600 GT kartice.

Ova se firma također odlučila početi igrati s implementacijom vodenog hlađenja na grafičke, vjerojatno kako bi konkurirala Sapphireovom sistemu Blizzard. Moramo priznati da nam se Power Colorovo rješenje više svidjelo nego Blizzard budući da izgleda osjetno robusnije, a uz to je na njemu moguće rabiti ventilatore standardne veličine.

Hibridne TV kartice bazirane na ATI-jevom nadolazećem čipu Theater 650

Što se tiče multimedije, Power Colorov čovjek nam je pokazao nadolazeće hibridne tunere bazirane na ATI-jevom čipu Theater 650. Moramo priznati da ne znamo točno kakav udio tržište TV kartica drži ATI sa svojim partnerima, no odoka bi rekli da prethodni TV tuner, Theater 550, nije bio baš neki hit zbog relativno visoke cijene i hardverski zahtjeva. Kakva će situacija biti s Theater 650 čipovima tek treba vidjeti.

Niti Club3D nije ostao imun na vodeno hlađenje

Prva stvar koju su nam na Club3D-ovom štandu rekli je da je tvrtka u procesu promjene imidža. Vjerojatno znate, logo tvrtke je simbol trefa s karti koji je dosad bio komibiniran s anime curicama i raznim animiranim likovima. S novim pak stilom Club3D pak cilja na jednostavnost i eleganciju sličnu onoj na koju se fura Apple. Mislimo da je ovo korak u pravom smjeru budući da svi proizvođači grafičkih kartica ciljaju na razne animirane likove na kutijama svojih proizvoda pa će se jednostavni i minimalistički dizajn istaknuti iz gomile. Ono što nam se pak nije svidjelo je Club3D implementacija nove politike. Na primjer, premda su kutije grafičkih kartica dizajnirane minimalistički, u oči upada manje kvalitetan karton od kojeg su napravljene (kao što se u ostalom i primjeti na donjoj fotki). Puno bolji efekt bi bio je karton presvučen sa sjajnom plastikom, no što je tu je.

Promjena imidža je u toku

Što se tiče novih proizvoda, vidjeli smo da se i Club3D odlučio na predstavljanje vlastitog sistema vodenog hlađenja koji će se prodavati u kombinaciji s grafičkim karticama ove tvrtke, ali i odvojeno. Koliko je dobar, tek treba vidjeti, ali na prvi pogled bi se dalo reći da se radi o prilično solidnom proizvodu. Osim raznih modela grafičkih kartica, kako nVidije, tako i ATI-ja, Club3D je na štandu prezentirao i svoje multimedijalne proizvode. Naime, firma je odlučila gledati dalje od tržišta grafičkih kartica što je i logično s obzirom da računalo postaje sve više jedan od kućnih aparat namijenjenih zabavi.

Club3D sve više cilja na multimediju

U kategoriju multimedijalnih proizvoda spadaju TV kartice iz serije zaptv od kojih se ponajviše ističe šminkeri USB model u aluminijskom kućištu, ZAP-TV50M odnosno ZAP-TV255M. Što se tiče ostalih proizvoda namijenjenih digitalnom domu, svakako treba spomenuti PCI zvučnu karticu theatron koja je namijenjena uporabi u HTPC konfiguracijama. Kao takva podržava analogne i digitalne izlaze (koaksijalni i optički) te standarde Dolby Digital Live i DTS. Nismo uspjeli saznati na kojem je čipu bazirana, no navodno je prilično ok i za igranje.

Gainward također brije na novi imidž

Sljedeći štand je bio Gainwardov, na kojem smo imali prilike vidjeti još jednu preobrazbu imidža, no ne toliko veliku kao u slučaju Club3D-a. Nešto je malo promijenjen grafički dizajn, no i dalje je riječ o 3D djevojkama i high-tech brijama. Što se tiče samih grafičkih kartica, nekakvih osobitih novosti nema budući da su i Gainwardove samo one referentne. Modifikacije prema kojima je Gainward poznat će se dogoditi tek kad nVidia izda tehničke detalje o dizajnu kartica. Sve u svemu...dosadno.

Point of View i eVGA

Osim grafičkih kartica Point of View u ponudi ima i hladnjake za njih

Point of View kućište s ogromnim ventilatorom na bočnoj stranici

Point of View je još jedan od nVidijinih eksluzivnih partnera koje smo posjetili. Osim grafičkih kartica iz GeForce serije, tvrtka je na štandu imala prikazane svoje ostale proizvode kao što su hladnjaci za grafičke kartice, kućišta, napajanja, tipkovnice i miševi, a našle su se tu jedne 5.1 slušalice. Valja napomenuti da im spektar ponude što se tiče komponenti koje nisu grafičke kartice nije baš velik, tako da recimo u ponudi imaju samo jedan hladnjak – Mr. Freeze, no dotični je kompatibilan s kartica nVidije i ATI-ja, a prema njegovom izgledu bi se dalo zaključiti kako ima vrlo visoke performanse.

Jedna od najčudnijih stvari koje smo vidjeli na njihovom štandu je bez sumnje Turbine kućište koje na bočnu stranicu ima ugrađen ventilator od 250mm. Ovo već ulazi u kategoriju fanatika koji su kućište s bočne strane znali hladiti ventilatorima koji služe za raslađivanje prostorija. Kućište smo vidjeli u pogonu, ali nismo mogli ocjeniti koliko taj veliki ventilator buči budući da je buka oko nas bila jednostavno prevelika. Ono što bi se dalo zaključiti na prvi pogled je da ova stvar u kućište dovodi hrpe i hrpe prašine.

2x GeForce 6200 na jednoj kartici – ludost ili…?

Sljedeća firma koja je došla na red je eVGA. eVGA-e na našem tržištu nema, no trenutno traže distributera. Kad će ga naći i da li će s nekim uspjeti sklopiti ugovor, ne zna se. Što se tiče zanimljivog hardvera, toga u eVGA-inoj ponudi nikad nije nedostajalo. Prva stvar koju su nam pokazali bila je kartice s dva GeForce 6200 čipa i četiri izlaza za monitor. Kako su nam rekli, jedna od namjena u kojoj oni vide karticu su simulacije…no nije nam baš jasno kako GeForce 6200 može vrtiti bilo koju modernu simulaciju u zadovoljavajućoj brzini pri visokim detaljima. Mi bi ovakvu karticu prije vidjeli u profesionalnoj primjeni gdje je nužno prikazivati sliku na velikom broju monitora.

Tri PCI-E utora za grafičke kartice za totalne fanatike

Tri utora ponovo, ali ovaj put na normalnoj ATX ploči

Osim grafičkih kartica eVGA prodaje i vlastite matične. Dakako, oni ih ne proizvode sami (dolaze iz Foxconnovih tvornica), no odgovorni su za dizajn, komponente i BIOS. Generalno ne možemo reći da im ploče izgledaju nešto posebno. Jedini zanimljiv vizualni detalj su tri PCI-E utora za grafičke kartice, no ne pada nam na pamet baš mnogo primjena tolikog broja utora na istoj matičnoj ploči. Dakako, ove ploče su namijenjene overclockiranju tako da ne sumnjamo da bi ih se dalo podosta "nategnuti" po pitanju takta.

Black Pearl na 7900 GTX

Nemate HDMI? Postoji rješenje

Kompletno rješenje – eVGA + Innovatek

Dakako, na štandu je bio prikazan cijeli arsenal rješenja s vodenim hlađenjem uključujući GeForce 7900 GTX s Black Pearl vodenim blokom kao i kompletno složenu SLI konfiguracije s vodenim hlađenjem koja je implementirano u kućište. Još jedna zanimljiva stvarčica koju smo vidjeli je DVI/HDMI konverter koji nam omogućava da na grafičku karticu spojimo zaslon s HDMI ulazom. Pretpostavljamo da ovakve konvertere eVGA isporučuje u paketu sa svojim grafičkim karticama što je hvale vrijedan potez, posebno za ljude koji žive u državama gdje je su HD video sadržaji mnogo pristupačniji.

Epox

CrossFire na ploči s ULi čipsetom

Posjet CeBIT-u nikako nije mogao proći bez da navratimo do naših prijatelja iz Epoxa, a oni nam, kako je i red, nisu ostali dužni što se tiče novosti. Prva stvar koju su nam pokazali je ploča bazirana na ULi čipsetu M1697 koja uz pomoć patcha koji je procurio podržava SLI i CrossFire. Epox je isprva namjeravo prikazati na CeBIT-u ovu ploču kako radi s SLI-em, no nVidia ih je zatlačila pa su onda namjeno na nju ugradili dva Radeona u Crossfire polju. Doduše, treba reći da je ova zakrpa radi samo s određenom kombinacijom drivera za grafičke kartice tako da nije za očekivati da će ovo potaknuti nekakvu liberalizaciju tržištu što se tiče podrške za SLI odnosno CrossFire.

Čip za spašavanje BIOS-a sad može biti na mnogo više ploča

Epox je jako ponosan na svoj najnoviji izum, a to je jeftnija implementacija funkcije dvostrukog BIOS čipa. Naime, tradicionalna metoda imeplementiranja dvostrukog BIOS-a je prilično sirova i skupa – proizvođači su na ploču jednostavno ugradili dva čipa za BIOS, s tim da je jedan od njih bio neaktivan. Problem s ovakvim pristupom je što je ograničen isključivo na skuplje matične ploče budući da je jedan BIOS čip košta otprilike 4€ što je pri proizvodnji užasno velik trošak. Epox se tako odlučio na alternativno rješenje – mnogo jeftiniji čip osjetno manjeg kapaciteta koji na sebi ima samo osnove informacije kako bootati računalo. Nakon ovakve sirove inicijalizacije, korisniku biva ponuđena opcija da pravi BIOS čip flasha s verzijom s diskete ili pak tvorničkom verzijom koja se isporučuje na CD-u koji dolazi uz matičnu ploču. S obzirom na da su uspjeli spustiti cijenu implementacije ovakvog rješenja, Epox bi feature trebao implementirati na većinu svojih ploča, a ne samo najskuplje kao što rade ostali proizvođači.

Opet malo AM2 proizvoda

Ploča za AM2, ali s ATI-jevim čipsetom

Poput svih ostalih proizvođača matičnih ploča i Epox se sprema na lansiranje AMD-ovih procesora za Socket AM2 sredinom godine. Tako smo imali prilike vidjeti ploču baziranu na Force4 590 SLI čipsetu kao i ploču baziranu na ATI-jevom čipu RD580. Zanimljivo je da na kartici sa specifikacijama stoji da ploča i SB460/SB600 southbridge što će reći da još nije sigurano da li će novi ATI-jev komunikacijski čip biti dostupan u vrijeme lansiranja procesora za Socket AM2. Ono što smo na Epoxovim pločama vidjeli, a drugdje nismo je podrška za 800-megahercni DDR2. Prema trenutnim glasinama AM2 procesori bi trebali podržavati samo DDR2 667MHz, no držimo da će čak i inicijalno ova granica biti pomaknuta na 800MHz čemu govore u prilog oznake na Epoxovim pločama.

Ploča za Intelove procesore bazirana na čipsetu s integriranim Radeonom 9600

Za one kojima na umu nije u prvom redu igranje, na Epoxovom smo štandu vidjeli ploču namijenjenu Intelovim procesorima, a baziranu na ATI-jevom čipsetu s integriranim Radeonom 9600. Premda dotični nikako ne može imati performanse pravog čipa koji je implementiran na odvojenu karticu, zasigurno bez problema može pobrisati pod s ostalim integriranim rješenjima. Dakako, ako vam u jednom trenutku integrirana jezgra postane preslaba, ako pređete na "tamnu" stranu i poželite kupiti pravu grafičku karticu, ploča je opremljena s PCI-E utorom.

Enermax i DFI

Ventilatore iz serije Everest je moguće vrlo lako očistiti

Enermax je na CeBIT-u predstavio nove ventilatore iz serije Everest, ali i nove flat aluminijske tipkovnice. Što se tiče napajanja, osobitih novosti nema, a najeksponiranija serija je bila Liberty koju smo već imali prilike isprobati. Specifični feature kod Everest serije ventilatora je to što je glavu s lopaticama vrlo lako moguće odvojiti od elektromotora i okvira ventilatora radi čišćenja. Jako zgodno ako se nas pita no sigurno je da će ovakvi ventilatori također biti dosta skupi. Aluminijske tipkovnice izgledaju jako dobro, imaju na sebi USB i audio konektore, no raspored tipki na njima, kao i osjećaj tipkanja nisu nam se previše svidjeli. S druge strane, autor ovih redaka ima profesionalnu deformaciju po pitanju osjetljivosti na dizajn i kvalitetu tipkovnice, tako da ovakav sud treba uzeti sa zrnom soli.

DFI se također opako sprema za Socket AM2

Na samom kraju radnog vremena sajma uspjeli smo dokoturati do DFI-a, trenutnog miljenika svih entuzijasta koji žele izvući maksimum iz svojih Athlona 64. DFI-jev štand nas nije nimalo impresionirao. Bio je prilično standardan i presličan štandovima manjih tajvanskih i kineskih proizvođača hardvera. Od jedne tvrtke koja je u zadnjih godinu-dvije postala poznata po svojim overclockerskim pločama i fokusu na gamere i entuzijaste očekivali smo mnogo sređeniji i vizualno atraktivniji štand.

Kao što se moglo očekivati, i kod DFI-ja smo pronašli ploče za Socket AM2, konkretno novog predstavnika Lan Party serije baziranog na nForce 4 570 SLI čipsetu. Na fotki je jasno vidljivo da DFI ponovo radi eksperimente s layoutom pa je memorija postavljena tik do I/O konektora na stražnjem dijelu ploče. Ovo zapravo i nije toliko loša ideja ako uzmemo s obzirom da ventilatori na napajanju i stražnjem dijelu kućišta mogu bolje hladiti memoriju. S druge strane postavlja se pitanje kako će se ovo odraziti na hlađenje procesora.

Nova ploča namijenjena HTPC računalima

DVI + VGA na matičnoj ploči – palac gore

Predstavnik DFI-ja nam je također rekao da je firma usvojila novu politiku proizvodnje i da su se počeli fokusirati na dva tržišta – ono namijenjeno entuzijastima i gamerima te tržište digitalnih kućnih platformi. Prvi dio vam je sigurno jasan – planiraju nastaviti s fokusom na brze ploče s velikim overclockerskim potencijalom. Drugi dio možda treba malo pojasniti. Dakle DFI se također planira fokusirati na ploče mATX formata koje nude mnogo mogućnosti. Konkretan primjer za to je ploča vidljiva na gornje dvije fotke – riječ je o mATX namijenjenoj Socket AM2 procesorima koji ima integriranu grafiku s DVI i VGA izlazom, 4 memorijska utora, dovoljan broj PCI i PCI-E utora, fireware i slično. Konkretno, ploča koja smo fotkali je bazirana na čipsetu GeForce 6150 + nForce430.