CeBIT 2007 – 4. dio
Datum objave 04.04.2007 - Denis Arunović
Raid Sonic
Raid Sonic, popularni proizvođač kućišta za hard diskove ove je godine na štandu izložio nekoliko zanimljivih novih modela. ICY BOX IB-266 je kućište za 2,5-inčni disk koje istovremeno ima ulogu i praktične ladice. Drugim riječima, disk možete nositi sa sobom u malenom elegantnom kućištu koje je na računalo moguće spojiti preko USB ili eSATA sučelja, a kad se vratite na svoje stolno računalo, kućište jednostavno stavite u pripadajuću ladicu koja se ugrađuje u 3,5-inčni utor na kućištu koje smo navikli koristiti za floppy pogon.
Praktični IB-266 je odlično rješenje za 2,5-inčni disk
IB-361 omogućava vrlo lako instalaciju odnosno zamjenu diska u kućištu
Ako su vam pak draži klasični 3,5-inčni diskovi, novi Raid Sonicov proizvod je kućište IB-361. Riječ je zapravo o unaprijeđenom modelu IB-360 koji je već prisutan na tržištu, a osnovna razlika EasySwap način ugradnje diska u kućište. Naime, da bi disk ugradili u IB-361, nije potreban nikakav alat već disk samo umetnemo u kućište te zatvorimo poklopac na stražnjem dijelu kućišta. Kućište je na računalo moguće spojiti preko USB ili novog eSATA sučelja.
Prototip kućišta s identifikacijskim biometrijskim čitačem
Osim modela koji će se uskoro pojaviti na tržištu (ako već nisu), na štandu je bilo moguće vidjeti i par prototipa. Nama je najzanimljivi bio model za 2,5-inčni disk koji na sebi ima biometrijski čitač otiska koji služi za osiguranje podataka. Ako uređaj ne prepozna otisak prsta korisnika, računalo ga jednostavno ne prepoznaje, a podaci su zaštićeni enkripcijom tako da im nije moguće pristupiti čak i ako disk izvadimo iz kućišta. Premda ovakvo kućište možda nije namijenjeno širokoj uporabi, određeni segment korisnika znati će iskoristiti implementirane sigurnosne mjere.
ARTIC COOLING
Proizvodi tvrtke AC vrlo su omiljeni kod čitatelja PC Eksperta što i nije čudo s obzirom da istovremeno nude performanse i nisku razinu buke po pristupačnoj cijeni. Prvi AC-ov novi proizvod kojeg su nam pokazali na štandu je serija PWM ventilatora raznih veličina. Specifičnost ovih ventilatora je što energiju crpe iz 4-pinskog konektora za hladnjak namijenjen procesoru što znači da njihovu brzinu kontrolira PWM sustav iz BIOS-a matične ploče. Dakako, hladnjak na procesoru također treba napajanje tako da AC-ovi PWM ventilatori imaju pass-through kabel koji omogućava serijsko ulančavanje trošila (hladnjak procesora + PWM ventilatori u kućištu) na PWM konektor hladnjaka procesora. Tu je također i dodatni 3-pinski konektor koji se također priključuje na matičnu ploču kako bi slao signal o okretanju ventilatora BIOS-u.
PWM serija ventilatora
Freezer Xtreme već samim izgledom obećava mrak performanse
Što se tiče hladnjaka za procesore, najupadljiviji je svakako bio model Freezer Xtreme namijenjen ekstremnijem hlađenju modernih procesora. Kao što vidimo na fotki, riječ je o inženjerskom ručno izrađenom primjerku tako da ćemo se malo morati strpiti dok ova zvijer ne stigne u trgovine (lipanj ove godine). Ovaj se hladnjak doista može pohvaliti impozantnim brojkama - naime sagrađen je od 8 toplovodnih cijevi na koje je nanizano čak 226 aluminijskih finova, dok je ventilacija strukture osigurana preko 120-milimetarskog ventilatora.
Accelero S1 za ljubitelje pasivnog hlađenja
Ljubitelji pasivnog hlađenja doći će na svoje s hladnjakom Accelero S1 koji je kompatibilan sa snažnijim GeForce 6 i 7 te Radeon X19xx i X18xx karticama. Izuzetno veliki hladnjak baziran je na četiri toplovodne cijevi i brojnim duguljastim aluminijskim finovima. U slučaju da želite bolje performanse na uštrb nešto veće buke, za Accelero S1 dostupan je i turbo modul s ventilatorom. Osim snažnijeg modela S1, tu je i model S2 koji je praktički identičan, izuzev smanjenog broja toplovodnih cijevi s četiri na dvije. Dakako, zbog nižih performansi, S2 nije za uporabu na snažnijim karticama.
Accelero Xtreme za G80 i R600
AC je jedna od rijetkih tvrtki koje su se odlučile na proizvodnju hladnjaka za grafičke kartice koji je sposoban zamijeniti referentna rješenja na najsnažnijim postojećim karticama - NVIDIA GeForce 8800 i nadolazećem karticama baziranim na ATI-jevom čipu R600. Accelero Xtreme bez sumnje izgleda i više nego adekvatno za ovaj zadatak. Toplina s GPU-a odvodi se preko 5 toplovodnih cijevi na koje je nanizano čak 107 finova. Hladnjak je zapravo napravljen iz dva dijela koji su povezani toplovodnim cijevima, a hlađeni s tri 80-milimetarska ventilatora s PWM kontrolom brzine. Ova bi se mrcina na tržištu trebala pojaviti sljedeći mjesec.
Thermaltake
Tajvanski proizvođač kućišta, hladnjaka, napajanja i moderskih dodataka na sajmu se nije stidio pokazati nove proizvode iz svoje ponude. U prvom redu tu su tri vrste novih hladnjaka za procesore koji dizajnom izrazitor vuku na Zalmanove modele ili bolje reći na stare Orb hladnjake iz vremena prvih Socket A procesora. MaxOrb nije ništa posebno osim što ima plavi led ventilator te ugrađene toplovodne cijevi radi povećanja performansi. Blueorb FX će vjerojatno biti jako zanimljiv vlasnicima kućišta s prozirnom stranicom budući da ovaj hladnjak ima ventilator koji tijekom vrtnje prikazuje temperaturu. Na kraju, V1 je model kojeg krasi prilično zanimljiv dizajn. Tijelo hladnjaka je podijeljeno u dvije lepeze, a između se nalazi ventilator koji ventilira finove na bakrenim lepezama.
MaxOrb
Blueorb FX
V1
Bigwater 760i
Osim zračnih hladnjaka, Thermaltake je izložio i novo vodeno napajanje Bigwater 760i čiji nam se dizajn posebno svidio. Naime, radijator i pripadajući ventilator te pumpa su smješteni u kućište koje ima širinu 5,25", a debelo je kao dva optička pogona. Drugim riječima, ovako je hlađenje vrlo lako ugraditi u bilo koje kućište koja ima mjesta za dva dodatna optička pogona.
Kako propisno opteretiti Toughpower od 1,2 kilovata
Osim rashladnih uređaja, Thermaltake ima i vlastita napajanja od kojih se posebno ističe serija Toughpower. Na sajmu je jedan 1,2-kilovatni Toughpower bio opterećen s cijelim arsenalom uređaja - high-end SLI konfiguracijom u kombinaciji sa audio pojačalom od 250 vata i pripadajućim zvučnicima snage 250 vata. Na lijevoj strani fotke možete uočiti i novi model Toughpower serije koji se hvali nominalnom snagom od čak 1,5 kilovata. Zanimljivo je da ovo nije najsnažnije napajanje koje smo imali prilike vidjeti na sajmu. Topopower, relativno nepoznat proizvođač napajanja čiji hardver koriste mnogi poznatiji brandovi imao je izloženo eksterno napajanje za računala snage, pazite da ne padnete sa stolice, 2.500 vata.
Mozart TX kućište zapravo u sebi ima dva, a ne jedno računalo
Thermaltake je također poznat po svojim kućištima namijenjenim zahtjevnijim korisnicima. Osim novih modela iz serije Soprano, na sajmu smo imali prilike vidjeti monstruma pod imenom Mozart TX. Radi se velikom aluminijskom kućištu u obliku tornja koje je namijenjeno ugradnji dvije računalne konfiguracije. Prema Thermaltakeovoj ideji, u jedan dio kućišta korisnik bio ugradio tihu HTPC konfiguraciju koja bi služila za slušanje glazbe, gledanje filmova, surfanje i slično, dok bi se u drugom dijelu kućištu nalazila snažna i samim time bučna konfiguracija namijenjena igranju. Zanimljiv koncept, ali pitanje je koliko bi se ljudi zapravo odlučilo na korištenje kućišta na ovakav način.
Nova verzija kućišta Tai Chi u prilično glamuroznoj izvedbi
Osim divovskog Mozarta, zvijezda Thermaltakeovog štanda bila je nova verzija kućišta Tai Chi. Dva su ovakva kućišta u potpunosti opremljena sa svim mogućim hardverom i dodatnim điđama bila prikazana na prednjem dijelu štanda, pa su samim time i na štand privukla zavidan broj znatiželjnika. Kao što je moguće vidjeti na fotki, novi Tai Chi (ne sjećamo točne oznake, ali vjerojatno je riječ o Tai Chi DX kućištu) dizajnom vuče na nekakav modirani automobil, posebice zbog ugrađenih pneumatskih zglobova koji omogućavaju lakše otvaranje kućišta. Koliko smo uspjeli vidjeti, razlike u odnosu na originalni Tai Chi, ako zanemarimo boju, su mogućnost otvaranja krova kućišta pomoću pneumatskog zgloba te izostavljanje prednjih vratašca koja su nam ionako išla na živce kod originalnog modela.
Silverstone
Kralj aluminija je bez sumnje epitet koji bi se mogao primjeniti na tvrtku Silverstone s obzirom da gotovo su svi proizvodi ove tvrtke izrađeni od ovog materijala. Što se tiče ponude na CeBIT-u, novosti je bilo mnogo. Prva stvar koju smo vidjeli je novo Sugo SG03 SFF kućište koje je namijenjeno u prvom redu gejmerima koji traže način kako napraviti zvijer za igranje najnovijih igara, ali u malom formatu.
Prednji dio Sugo SG03 kućišta
Nakon skidanja zaštitne mrežice
U kućište je moguće ugraditi standardne komponente s izuzetkom matične ploče koja mora biti mATX formata. Tu također spada i napajanje, pa se na gornjoj fotki lijepo vidi full-size modularno napajanje ugrađeno u ovo maleno kućište. Silverstone je prilično pretenciozno u kućište ugradio i dvije GF 7950 GX2 kartice u SLI polju, a ispod njih, na samom dnu kućišta je mjesto za 3,5-inčne diskove. Sve bi ove nagurane i vrlo zagrijane komponente trebao hladiti zračni tunel koji generiraju 120-milimetarski ventilatori na maski kućišta. Sve u svemu, vrlo zanimljivo u teoriji, no zanima nas kako stvar radi u praksi.
Novi Temjin TJ09 iznutra
Nama mnogo zanimljiviji model bio je novi Temjin TJ09. Riječ je o novom aluminijskom high-end kućištu koje je dizajnirano za korisnike najsnažnijih grafičkih kartica. Naime, kavez za diskove odvojen je od ostatka kućišta zračnim tunelom. Iza ovog tunela smješten je ventilator koji uvlači svježi zrak u kućište i baca ga na grafičke kartice koje su zbog toga osjetno bolje hlađene nego u bilo kojem standardnom kućištu. Još jedna specifičnost novog kućišta je to što je napajanje postavljeno na donji dio kućišta, a moguće je postaviti tako da uvlači zrak iz kućišta ili pak tako da ventilator napajanja uvlači svježi zrak preko perforacija na podu kućišta.
Hladnjak/kavez za diskove CFP51 koji je moguće ugraditi u bilo koje kućište
Vjerojatno ne toliko skup i glamurozan, ali bez sumnje vrlo koristan dodatak je novi hladnjak/kavez za diskove pod imenom CFP51. Hladnjak je izrađen od aluminija, ima mjesta za četiri 3,5-inčna hard diska, a ugrađuje se u na isto mjesto gdje inače ugrađujemo optičke pogone na kućištu. CFP51 je kompatibilan sa svim kućištima, samo je potrebno imati mjesta za tri 5,25-inčna pogona, a svojevrsni bonus je i to što na kućištu nema Silverstonovih oznaka izuzev logoa. Za adekvatno hlađenje diskova ugrađenih u ovo kućište brine se 120-milimetarski ventilator opremljen s plavom led diodom, a redukciju buke obećavaju gumeni odstojnici.
CrossFire kompatibilna napajanja zavidne snage i vrlo impozantnih specifikacija
Na kraju stižemo i do poznatih Silverstoneovih napajanja koja su na sajmu bilo dekorirana CrossFire logoima. Premda su napajanja certificirana i za rad sa SLI-jem, ATI i NVIDIA baš ne vole kada proizvođači oba logoa koriste pri promociji svojih proizvoda. Osim staro 850-vatnog Zeusa, na sajmu smo imali prilike vidjeti novo Olympia OP1200 napajanje snage 1200 vata. Tu je također i Decathlon DA1200, 1200-vatno napajanje koje krasi modularni dizajn. Zanimljivo je spomenuti da najsnažnija Silverstoneova napajanja imaju samo jedan 12-voltni rail izuzetno visoke deklarirane snage (90 ampera) što je kuriozitet u svijetu high-end napajanja. Naime, većina se proizvođača hvali s nekoliko odvojenih 12-voltnih railova što je posljedica kompatibilnosti s ATX specifikacijom. Ipak, što se tiče samih performansi, bolje je imati samo jedan snažni 12-voltni rail dok je razdvajanje railova posljedica implementacija sigurnosnih standarda koji u praksi nemaju preveliko značenje.
Zalman
Omiljeni korejski proizvođač rashladnih sistema za računala odlučio se okušati u novom području - 3D monitorima. Premda su na sajmu premijeru doživjeli i drugi novi proizvodi iz ponude ovog proizvođača, apsolutni fokus je bio na novim 3D monitorima. Kao što je moguće vidjeti na fotkama, Zalmanove nove 3D monitor nije moguće koristiti samostalno nego nam za pravili prikaz trebaju i posebne naočale. Uz naočale naizgled dvostruka i mutna slika sjeda na svoje mjesto pa korisnik ima doživljaj 3D prikaza.
Zalmanovi 3D monitori ne trebaju posebno napisane aplikacije već rade i s normalnim igrama
Glavni feature tehnologije je svakako to što za 3D prikaz nije potrebno imati posebno napisane aplikacije već je iluziju 3D prostora moguće osjetiti i u postojećim aplikacijama, bolje reći igrama s obzirom da su upravo igrači glavna meta ovog Zalmanovog proizvoda. Na demo računalima koja su bila prisutna na sajmu vrtio se World of Warcraft, autoru ovog teksta u najmanju ruku vrlo poznata igra, tako da sa sigurnošću možemo reći da stvar radi. Dakako, nismo očekivali čuda, ali nakon stavljanja naočala korisnik dobije osjećaj dubine 3D prostora odnosno izbijanja 3D likova iz pozadine. Osim igara, na većim verzijama monitora prikazivani su i filmovi no u ovom slučaju je bilo riječ o filmovima koji su prilagođeni za prikazivanje na ovakvoj vrsti zaslona. Još uvijek nije poznato kada će se ovi monitori pojaviti na tržištu no prema informacijama koje smo dobili od Zalmana, trebali biti oko 60% skuplji u odnosu na konvencionalne LCD monitore.
ZM-MFC2 kontroler za ventilatore
Što se tiče ostalih novotarija iz Zalmanove ponude konvencionalnog hardvera, imali smo prilike vidjeti dvije nove vrste kontrolera za ventilatore te dva nova hladnjaka za grafičke kartice. ZM-MFC2 je kontroler za ventilatore i nadzor temperature s LCD zaslonom s tri klasična 3-pinska konektora i jednim 4-pinskim PWM konektorom. Uređaj prema specifikacijama može mjeriti i ukupnu potrošnju računala te je prikazivati na zaslonu, no nismo uspjeli shvatiti kako to točno radi. Osim ovog kontrolera sa zaslonom, Zalman je predstavio i ZM-MFC1 Plus, kontroler kojeg krasi klasični dizajn s potencijometrima, no ovaj put u mnogo privlačnijem aluminijskom kućištu.
Kad je riječ o novim hladnjacima, imali smo prilike vidjeti modele VF1000 i VNF100 koji su namijenjeni hlađenju grafičkih kartica. VF1000 namijenjen je hlađenju snažnijih grafičkih kartica uključujući seriju GF 8800. Hladnjak je izrađen od aluminija, ima četiri toplovodne cijevi, a cijelu konstrukciju rashlađuje tanki 80-milimetarski ventilator. Ljubiteljima osobito tihih računala više će se svidjeti model VNF100, nasljednik vrlo popularnog modela ZM80 kojeg smo prvi put imali prilike vidjeti na Sapphireovim Radeonima 9800 Pro. VNF100 plave je boje, a izrađen je od aluminija. Pasivni dio hladnjaka smješten je na stražnji dio kartice dok se za prijenos topline s GPU-a na ovaj pasivni dio brinu tri toplovodne cijevi. S težinom od 160 grama ovaj je hladnjak namijenjen hlađenju nešto slabijih kartica, a najsnažniji podržani modeli su GF 7950 GT i Radeon X1800XL.
Na kraju još jedna zanimljiva informacija. Zalman je odlučio prekinuti suradnju s poznatim profesionalnim igračem Johnathanom "Fatal1ty" Wendelom pa uskoro u ponudi više neće biti proizvoda iz Fatal1ty serije. To možda i nije tako loša odluka s obzirom na to da njegovo ime uz Zalman koristi još nekoliko firmi, a da mnogim ljudima to između ostalog ide već pomalo i na živce.
Leadtek i EVGA
Nakon proizvođača kućišta i hladnjaka, vrijeme je da krenemo dalje na grafičke kartice i matične ploče.
U nas vrlo popularni proizvođač grafičkih kartica Leadtek ove se godine sakrio u hali gdje su smješteni proizvođali GPS uređaja i sličnih korisnik stvarčica. Razlog za ovo je vrlo jednostavan - pošto NVIDIA nije lansirala nove mainstream grafičke čipove, Leadtek nije niti mogao pokazati neke osobite zanimljive grafičke kartice. S druge strane firma ulaže dosta resursa u razvoj GPS uređaja tako da nije čudno da su "pobjegli" upravo u halu gdje su smješteni takvi proizvođači.
Pasivni GeForce 7600GT s HDMI konektorom
Od grafičkih kartica nismo vidjeli ništa što bi na posebno zapelo za oko osim eventualno pasivnog hlađenog GeForcea 7600GT kojeg vidite na gornjoj fotki. Naime, osim što je kartica nečujna, ima i HDMI konektor što je čini odličnim izborom za HTPC računala na kojima se korisnik tu i tamo želi i igrati.
GPS uređaji koji šalju podatke na odvojeni display - PPC ili prijenosnik
Uradni Leadtekovi proizvodi na sajmu nisu bile grafičke kartice već GPS uređaji poput jeftinijih modela prikazanih na gornjoj fotki. Naime, ove malene spravice primaju GPS signal, a podatke prikazuju na nekom vanjskom uređaju s kojim se povezuju preko Bluetootha. Taj vanjski uređaj može biti Pocket PC ili prijenosnik ili Smart Phone.
EVGA nForce 680i SLI matična ploča hlađena vodom
Kao i prošle godine, EVGA-in štand smo jedva pronašli budući da je unatoč reputaciji ove firme izuzetno malen. Također je ponovljena suradnja s Innovatekom, proizvođačem vodenih hlađenja, pa su zapravo dvije firme dijelile minijaturni štand. Dva je kurioziteta bilo moguće vidjeti na EVGA-inom štandu, a oba slučaja je riječ o matičnim pločama. Prvi model je vodeno hlađena nForce 680i SLI matična ploča koja je prigodno bila upogonjena u Silverstonom Temjin TJ09 kućištu, a hlađena s Innovatekovom pumpom. Zapravo, blokovi koji se isporučuju s matičnom pločom proizvodi Innovatek pa u cijeloj priči nema ništa čudno.
Drugi model koji nam je privukao pažnju je ploča bazirana na novom čipsetu nForce 680i LT SLI, prva i jedina takva ploča koju smo imali prilike vidjeti na sajmu. Nova ploča je osjetno jeftinija u odnosu na model koji je baziran na punokrvnom NF 680i SLI čipsetu, a mora se priznati da paralelno s redukcijom cijene ploča odnosno čipset nisu previše okrljašteni pa vjerujemo da će biti jako dobro prihvaćeni na tržištu.
Galaxy
Tvrtka Galaxy je u Hrvatskoj manje poznat proizvođač grafičkih kartica, ali i odnedavno i matičnih ploča. Unatoč činjenici što Galaxy kod nas ima službenog distributera, proizvode ove firme praktički je nemoguće naći u trgovinama, posebnice ako kupac cilja na nešto skuplje modele kartica.
Kao i ostali proizvođači grafičkih kartica na sajmu, niti Galaxy se nije mogao pohvaliti s nekim novostima budući da NVIDIA nije predstavila nove čipove. Imale smo prilike vidjeti par starih modela koji su nam usputno zapeli za oko. Prvi je dosta nerafinirani prototip grafičke kartice s dva grafička čipa. Kao što možete vidjeti na fotki, kartica je izuzetno visoka i teško bi je mogli koristiti u normalnom kućištu. Ipak, to je jednostavno prikaz R&D mogućnosti Galaxya, pa se ne bi začudili da nešto slično vidimo na policama trgovina u budućnosti.
Rani izgled kartice s dva grafička čipa
Galaxy je jedan od dva proizvođača s PCI-E x1 karticom
Drugi zanimljivi model je PCI-E x1 verzija GeForcea 7300 GT. Galaxy je navodno uz HIS jedina tvrtka na svijetu koja proizvodi kartice s PCI-E x1 sučeljem. E sad, da li je to zbog toga što je napraviti takvu karticu komplicirano ili je jednostavno potražnja užasno niska, to nismo uspjeli saznati. Kartica je namijenjena nadogradnji računala koja nemaju PCI-E x16 već samo PCI-E x1 utore što zapravo znači da je riječ o poslovnim računalima s integriranom grafičkom karticom.
nForce 680i u Galaxy ruhu
A tu je i osjetno jeftiniji nForce 650i SLI
S obzirom da nije bilo novih grafičkih kartica, sasvim je jasno da su nam na Galaxyevom štandu na kraju najzanimljivije bile matične ploče. Ova se firma odlučila ubaciti u turbulentno tržište matičnih ploča, isprva s nVidijinim referentnim modelima, a uskoro planiraju dizajnirati i vlastite ploče. Moramo priznati da nam je jako čudno da ima firmi koje se usude ulaziti na tržište na kojem već postoji izuzetno jaka konkurencija između raznih brandova, a mnogi su bili prisiljeni izaći iz tržišne utakmice (Soltek, Soyo, Chaintech). No, Galaxy je jako pozitivan oko cijelog projekta i očekuju da će im posao ići dosta dobro. Živi bili, pa vidjeli.
Sapphire i GeCube
Suša noviteta na štandovima NVIDIA-inih partnera je još više izražena kod tvrtki koje surađuju samo s ATI-jem odnosno AMD-om. Kao što smo već rekli, svi su partneri dobili R600 demo konfiguracije, ali nitko ih nije smio pokazivati na štandu tako da su izloženi bili samo stari proizvodi. Ipak, bilo je par zanimljivih modela koji su nam zapeli za oko. Na Sapphireovom štandu imali smo prilike vidjeti Quad CrossFire konfiguraciju - dvije Radeon X1950 Pro kartice s duplim GPU-ima koje su spojene u CrossFire polje pomoću modernih internih konektora. Dakako, pitanje je kako stvar radi u praksi s obzirom da je ovo improvizacija koja nije službeno podržana od strane ATI-ja, no u zadnje vrijeme ATI-jevi driveri osjetno prednjače u kvaliteti u odnosu na nVidijin ForceWare.
Još jedna zanimljiva stvar koju smo čuli je to da je prodaja AGP kartica izuzetno dobra, izvan svih očekivanja. Navodno je omjer AGP u odnosu na PCI-e oko 40% naprema 60% što nitko nije očekivao, pa niti sami proizvođači kartica. Sapphire jednostavno ima toliko narudžbi AGP kartica da ima problema sa zadovoljavanjem tržišta, a situacija je vrlo slična s ostalim firmama.
Quad Crossfire? Ima i toga
Dupli X1650 XT
Peltier hlađenje s automatskom regulacijom snage - prava stvar
GeCube koji je inače divizija firme Gigabyte na sajmu je također izložio par zanimljivih proizvoda. Ako izuzmemo kartice s HDMI konektorom koje su ove godine bile jako popularne, najzanimljivi su nam bili modeli Dual X1650XT (dva X1650 XT čipa na istoj kartici) te X1950XT XTurbo - kartica koja je hlađena peltierom. Shema s peltier hlađenjem odnosno problem s ovakvim hlađenjem je što peltierski članak toliko dobro hladi da se zbog drastične razlike u temperaturi oko sklopa počinje kondenzirati voda što je dakako pogubno za rad računala. Jednostavno rješenje ovog problema je ugradnja regulacijskog sklopa koji zavisno o opterećenju cijelo vrijeme karticu održava na jednakoj temperaturi povečavajući i snižavajući snagu peltiera. Rezultat je izuzetno moćno hlađenje koje postaje odličan alat pri overclockanju.
Universal Abit
Posrnuli Abit kojem je sad puno ime Universal Abit na CeBIT-u se pokazao u prilično reprezentativnom izdanju. Njihov štand je bio jedan od posjećenijih, a i izgledao je prilično dobro. Što se tiče novih proizvoda, vidjeli smo samo matične ploče. Od grafičkih kartica se davno odustalo, a novi multimedijalni proizvodi koje smo vidjeli prošle godine nisu ovaj put bili stavljeni u prvi plan.
Osim matičnih ploča koje su već u trgovinama, najzanimljivije su bile svakako one bazirane na novom Intelovom Bearlake P35 čipsetu. Kao i svi drugi proizvođači matičnih ploča i Abit se nije stidio pokazati svoje nove modele- IP35 Pro i IP35-E. Model Pro je dakako namijejenjen entuzijastima što je lako zaključiti prema MicroGuru čipu, bakrenom hladnjaku s toplovodnim cijevima i LED dijagostici.
IP35 Pro - novi mamac za entuzijaste
Nešto jeftinija implementacija Bearlake čipseta
ATI X1250 grafika, ali za Intelove procesore
Osim ploča baziranih na čipsetu P35, našao se tu vrlo zanimljiv model po imenom Fatal1ty F-I90HD. Ploča je u prvom redu posebno po tome što ima integrirani Radeon X1250 (originalno X700), isti onaj koji se nalazi u AMD690G čipsetu što će reći da je ploča bazirana na AMD690G čipsetu namijenjenom Intelovim procesorima. Fascinantno je da je nastala ovakva verzija čipseta unatoč činjenici da su AMD i Intel ljuti konkurentni. Kao što se može naslutiti iz imena, riječ je o ploči koja je namijenjena entuzijastima koji žele napraviti SFF računalo s kojim bi se mogli bez problema igrati, ali koje bi zbog malog formata i opreme moglo biti korišteno kao nabrijani multimedijalni centar doma. Jedan od glavnih featurea je svakako integrirani HDMI konektor, a zgodan gesta ili trik, kako se uzme, je to što će se s pločom isporučivati i HDMI/DVI adapter.
Asus 1/2
Jedan od najvećih proizvođača računalne opreme, Asus, smjestio se ove godine na istoj lokaciji kao i na prošlom CeBIT-u - u na velikom štandu u hali 2. Osim uobičajene dekoracije u obliku Lamborginija Murchielago, Asus štand je poglede znatiželjnika privlačio s mnogo novih proizvoda. Krenut ćemo od najjednostavnijih - novih zvučnih kartica iz serije Xonar. Asus je odlučio ući na prilično tromo tržište zvučnih kartica gdje je trenutno najveći i praktički jedini igrač Creative Labs. Zvučne kartice bazirane su na čipu nepoznatog proizvođača (nekako nam se čini da je riječ o VIA-in ili AD-u), a nude kompatibilnost sa svim mogućim Dolby Digital stanardima. Asus se hvali s izuzetno visokim SnR-om od čak 118dB za playback odnosno 115dB kad je riječ o snimanju, no zanimljivo je da se nigdje ne spominje podrška za bilo koju verziju EAX-a što nam je pomalo sumnjivo ako znamo da su kartice u prvom redu namijenjen zahtjevnijoj igračkoj publici.
U prodaji bi se trebale pojaviti dvije verzije Xonar kartica - D2X za PCI-E x1 sučelje te D2 za PCI sučelje. S obzirom da je polica s Xonar karticama bila dekorirana logoima i slikama iz novoizdanog i dugo očekivanog naslova STALKER, pretpostavljamo da će se puna verzija ove igre isporučitvati zajedno s karticama što je samo po sebi prilično mrak.
Xonar D2X spreman je za tržišnu utakmicu s X-Fi karticama
GeForce 8800 GTX opremljen Aqua Tank hlađenjem
Još jedan vrlo zanimljiv proizvod, ali namijenjen zaista naimućnijim korisnicima je GeForce 8800 GTX kartica opremljena Aqua Tank vodenim hlađenjem. Kartica je tvornički overclockana te navodno nudi oko 11% veće performanse u odnosu na kartice na referentnim taktovima, ali uz smanjenje radne temperature od oko 12 stupnjeva celzija. Moramo priznati da bi voljeli isprobati da li bi se dotična mogla "nategnuti" i još malo više. :)
Niti na Asusovom štandu nismo uspjeli pobeći od Bearlakea
Kao što smo očekivali našle su se tu i matične ploče bazirane na novom Intelovom čipsetu kodnog imena Bearlake koji još uvijek nije službeno predstavljen. Na fotki možete vidjeti P5K WS, skuplju verziju P35 matične ploče koje je namijenjena radnim stanicama, a može se pohvaliti i PCI-X utorima. Dakako, Asus planira izbaciti i modele namijenjene normalnim korisnicima s klasičnim spektrom utora i konektora.
VISTA Edition matične ploče s integriranom flash memorijom
Još jedna novost su matične ploče koje uz ime nose dodatak VISTA Edition. Trik je vrlo jednostavan, Asus je određene modele matičnih ploča opremio s flash memorijom koja je integrirana direktno na PCB ploče što ubrzava performanse u Windowsima Vista preko funkcije ReadyBoost. Nije poznato koliko je zapravo kapacitet te flash memorije niti njezina brzina tako da nam se čini da ovaj feature nema previše smisla, pogotovo ako uzmemo u obzir da su USB flash memorije danas izuzetno jeftine.
Asus 2/2
Asus je firma koja ima izuzetno mnogo različitih proizvoda u svojem portfelju, od hladnjaka za procesore pa do servera. Između ostalog tu su i monitori te prijenosnici, a neki od ovih proizvoda su nam se činili posebno zanimljiviji.
To je u prvom redu LCD monitor namijenjen igračima koji nosi oznaku LS201. Riječ je 20-inčnom monitoru s rezolucijom od 1400x1050 piksela i nazivnim vremenom odziva od 5ms. Ono što je posebno kod ovog monitora nije rezolucija već specijalna zaštitna ploča izrađena od specijalne vrsta stakla. Glavni što je u tome što ova ploča ima izuzetno nisku refleksiju što je poznata boljka monitora kod kojih je ekran zaštićen na ovaj način. Pretpostavljamo da je ovu nisku razinu refleksije moguće zamjetiti čak i našoj fotki budući da na ekranu, barem koliko mi vidimo, nema refleksije. Monitor također krasi vrlo primamljiv dizajn pa nije niti čudo da je dobio reddot design nagradu za 2007 godinu.
LS201 sa zaštitnom pločom niske refleksije
Asus G1 s NVIDIA grafikom
I sličan G2P model s ATI grafikom
Na kraju nam je pogled zapeo za dva prijenosnika namijenjena gejmerima iz serije, tko bi rekao, G. Model G1 baziran je na nVidijinoj grafici, konkretno čipu GF Go 7700 te jednom od Intelovih Core 2 procesora (postoje različite varijante prijenosnika, grafika i šasija su jednaki, mijenjaju se procesor, hard disk i memorija). Druga varijanta nosi ime GP2, a bazirana je na vrlo sličnom hardveru, ali s tom razlikom da ovdje igre pogoni Mobility Radeon X1700. Treba napomenuti da je GP2 istovremeno skuplji model budući da ima 17-inčni ekran i bolje zvučnike. Oba prijenosnika također imaju integrirane web kamere te tipovnicu na kojoj su određene tipke osvjetljenje (WSAD kombinacija koja se najčešće koristi kod igranja).
Albatron
Neki se još možda sjećaju kad je Albatron na velika vrata ušao na tržište matičnih ploča i grafičkih kartica. Danas ova firma nije toliko prisutna u Hrvatskoj, no i dalje je prisutna na svjetskom tržištu, posebice u istočnoj Europi i Aziji. Velika troškovi pri proizvodnji i razvoju matičnih ploča uvjetovalo je Albatronovo fokusiranje na tržište grafičkih kartica tako da je ploča sve manje i manje. Firma je posebice fokusirana na ploče malog formata (mITX, a uskoro vjerojatno i DTX) koje su popularne za izradu industrijskih računala. Na CeBIT-u smo također imali prilike vidjeti memorijske module pod Albatronovom markom, no kako se radi o običnim modulima, nismo se oko njih previše interesirali.
PXP35 je punokrvni Bearlake namijenjen zahtjevnim korisnicima
Albatron također ima svojeg "medvjeda" koji nosi oznaku PXP35. Riječ je o ploči namijenjenoj zahtjevnim korisnicima koja podržava Intelove procesore i DDR2 memoriju. Vjerojatno najzanimljiviji dodatak na ovoj ploči je IDE RAID kontroler što znači da je na ploču moguće spojiti čak 6 IDE uređaja uz, dakako, cijelu vojsku SATA uređaja. Kako velika većina modernih ploča ima samo jedan IDE kanal, pretpostavljamo da će Albatronov model baš zbog tog dodatnog kontrolera naći svoje mjesto na tržištu.
PXG33 je pak ploča s integriranom grafikom baziana na čipsetu G33
Za one sklone korištenju integrirane grafike tu je i ploča bazirana na novom Intelovom čipsetu s integriranom grafikom G33. PXG33 je normalna ATX ploča s vrlo sličnim mogućnostima kao PXP35, uključujući integrirani IDE RAID kontroler. Ako vam pak integrirani GMA 3000 grafički čip u jednom trenutku postane problem, ploču je bez problema moguće opremiti s diskretnom grafičkom karticom odnosno karticama s obzirom da ima dva PCI-E x16 utora.
Minijaturni KI690-AM2 u mITX formatu
Na kraju tu je malena KI690-AM2, mini ITX ploča bazirana na AMD-ovom vrlo popularnom čipsetu 690G. Ploča ima klasični VGA, DVI i HDMI konektor tako da je vrlo zanimljivo rješenje za HTPC slagance. Jedini problem je eventualno memorija s obzirom da se na ploči nalaze samo SO-DIMM utori u koje je moguće ugraditi DDR2 533 ili 667-megahercnu memoriju.
Foxconn
Prvi stvar na koju smo naletjeli na Foxconnovom ogromnom štandu bila je velika ploča s popisom nagrada koje su Foxconnovi proizvodi "ubrali" tijekom prošle godine. Moramo priznati da smo nemalo začudili kad smo na ploči našli dva ili tri PC Ekspert logoa. :)
Foxconn se pohvalio hrpom "ubranih" nagrada
Intel P35 čipset, ponovo, ali ovaj put u Foxconnovoj izvedbi
Foxconnova implementacija P35 čipseta izgleda nešto skromnije nego ostale koje smo imali prilike vidjeti kod ostalih proizvođača no moguće da je to samo prvi dojam zbog toga što ploča nema šminkerske hladnjake za čipset. Također se može primjetiti kako su na ploči jako lijepo raspoređeni konektori - SATA i USB spušteni su na sam donji dio ploče tako da nema šanse da ih blokira grafička kartica, dok su ostali konektori smješteni na desni bok ploče.
Jedna od rijetkih ploča baziranih na novoj verziji nVidijinog čipseta s integriranom grafikom
Osim ploča baziranih na P35 čipsetu našla se tu i ploča bazirana na novom nVidijinom čipsetu s integriranom GeForce 7 grafikom, a namijenjenom AMD-ovim procesorima. Ipak, model koji vidite na slici u principu nije namijenjen HTPC računalima budući da nema HDMI konektora. Nas u principu najviše zanima kako će se taj nova integrirana grafička jezgra nositi s onom u AMD-ovom 690G čipsetu.
AMD 690G + SB600 by Foxconn
Dva koraka dalje i naletjeli smo na ploču koja je bazirana na kombinaciji AMD 690G i SB600 čipova. Kao što vidimo na fotki, niti ovdje nema HDMI konektora već samo DVI i VGA konektori, no moguće je da će Foxconn uz određene verzije ploča isporučivati dodatnu karticu preko koje će ploča dobiti HDMI konektor.
Gigabyte
Za razliku od Asusa koji se distancirao od ostalih proizvođača matičnih ploča i grafičkih kartica, Gigabyte je svoj štand smjestio u istoj hali gdje su bili i njegovi konkurenti. Prilikom prolaska kraj Gigabyteovog štanda mnogim je posjetiteljima zapelo oko za dvije konfiguracije opremeljene velikim monitorima na kojima se vrtila igra Supreme Commander. Dakako, ovaj naslov nije odabran nasumce budući da će upravo Supreme Commander biti dodatak opremi nove generacije Gigabyteovih grafičkih kartica. Što reći nego respect Gigabyte.
Supreme Comander je igra koju ćemo uskoro viđati u paketu s Gigabyte proizvodima
Nečujna verzija GeForce 7600GT kartice opremljene i s HDMI konektorom
Kad je riječ o grafičkim karticama, ni ovdje se nije moglo vidjeti ništa novog. Ponovo nam je zapeo za oko GeForce 7600 GT s HDMI konektorom opremljen sa Silent-Pipe 2 hladnjakom. Ovakva grafička ima pristojne performanse, nečujna je, a možemo je spojiti na LCD monitor ili televizor (češće televizor) s HDMI konektorom.
Nova, treća generacija Silent-Pipe hlađenja
Također su nam pokazali nadolazeću verziju Silent-Pipe hlađenja koja će vjerojatno zaživjeti na GeForce 8 karticama iz srednjeg tržišnog segmenta.
Osim vlastitih Gigabyte koristi i Zalmanove hladnjake
Gigabyte je spektar rashladnih rješenja na svojim proizvodima proširio i s Zalmanovim hladnjacima. Vjerojatno su zaključili da im je to jeftinije nego se zezati s razvojem vlastitih rješenja. Druga stvar, Zalman je poznato ime i mnogim će korisnicima Zalmanovo hlađenje biti dobar argument za kupovinu kartice.
DQ6 odnosno najsnažnija verzija P35 matične ploče
Na kraju eto nas i do matičnih ploča. I Gigabyte ima Bearlake ploče, a najopremljeniji i najskuplji model je GA-P35-DQ6. DQ6 baziran na čipsetu i965P imali smo prilike isprobati prije par mjeseci, a nadamo se da će nam i ovaj novi model nakon službenog lansiranja pasti šaka. Koliko smo uspjeli vidjeti promijenjeno je hlađenje, a živo nas zanima da li je situacija na pozadini ploče bolja nego na starijem modelu. Naime, na pozadini ove ploče nalazi se velik bakrena pločica, točno ispod procesora, koja bi trebala hladiti područje oko procesora. Ovo je naravno nepremostiva prepreka za mnoge high-end hladnjake što je većini entuzijasta dosta velik problem.
MSI 1/2
Eto nas i do MSI-a, a započet ćemo s grafičkim karticama. Ova se firma poprilično raspištoljila na CeBIT-u pa su bili jedini izlagač koji je na štandu javnosti prikazao nove modele kartice baziranih na nadolazećim nVidijinim mainstream grafičkim čipovima. Kartice na sajmu nisu bile specifično označene već su sve klasificirane kao grafičke kartice kompatibilne s DX-om 10. Tek smo nakon CeBIT-a dobili imena modela koje smo na sajmu fotkali.
Vodeno hlađeni GeForce 8800 GTX
MSI je čini se odlučio pomrsiti Asusu planove s Aqua Tank verzijom GeForcea 8800 GTX. MSI-jevo vodeno čedo nosi ime NX8800GTX OC Liquid, a bazirano je na vodenom hlađenju konvencionalnog oblika što će, čini nam se na prvi pogled, stvoriti probleme kod određenih kućišta. S druge, nekako više vjerujemo performansama ovakvog rješenja, pogotovo ako uzmemo u obzir da je radijator hlađen 120-milimetarskim ventilatorom.
MSI NX8600GTS Diamond Plus
Došli smo i do famoznih MSI-jevih novih kartica. Prva od njih je GF 6800 GTS u Diamond Plus izvedbi što će reći da je kartica tvornički overclockana te da ima kontroler koji omogućava kontrolu napona jezgre i memorije od strane korisnika. Uz to, kartica je opremeljena s HDMI konektorom, dok je klasični VGA konektor u potpunosti iščeznuo. Ako vam pak trebaju dva video izlaza, a ne koristite zaslon s HDMI sučeljem, pretpostavljamo da MSI zajedno s karticom isporučuje HDMI/DVI adapter.
MSI NX8600GT-MTD256E
Jeftiniji i manje moćan GeForce 8600 GT se također našao izložen pogledima znatiželjnika. Ovdje imamo prilike vidjeti MSI-jevo rješenje hlađenja na novim karticama. Tanki hladnjak prekriva GPU i memoriju, ali prema njegovoj veličini bi se dalo zaključiti da nove kartice troše doista malo energije. Razlog više za ovakav je zaključak izostanak dodatnog konektora za napajanje.
MSI NX8600GTS-T2D256E-HD s DualBIOS tehnologijom
Na kraju i jedan model s klasičnim video izlazima. Isprva smo bili uvjereni da se radi o slabijoj varijantni nove generacije Radeona, zbog crvenog PCB-a, no kasnije se ispostavilo da je i ovdje riječ o nVidijinom čipu GF 8600 GTS. Na ovom modelu MSI koristi turbinsko hlađenje prilično moćnog izgleda, a na pozadini kartice vidimo i prekidač za DualBIOS funkciju. Koliko smo skužili, kartica ima dva BIOS čipa, pa ako prvi čip programirate krivo prilikom overclockanja, lako je se vratiti na stare postavke korištenjem drugog čipa. Kako stvar radi u praksi...otom, potom.
MSI 2/2
Što se tiče matičnih ploča, MSI je na štandu imao, tko bi rekao, modele bazirane na Bearlake odnosno Intel P35 čipsetu. Čak smo imali prilike vidjeti dvije verzije ploče - za DDR2 i DDR3, no pretpostavljamo da će se model s podrško za DDR2 mnogo bolje prodavati. MSI planira i verziju ploče s oba tipa utora, kao što smo imali prilike vidjeti pri lansiranju prvih Intelovih čipseta s podrškom za DDR2. Na takvoj je ploče moguće koristiti samo jedan tip memorije, a u principu su dizajnirane za korisnike koji se u jednom trenutku planiraju prebaciti na novi tip memorije bez troška zbog kupovanja nove matične ploče.
MSI-jeva implementacija Intel P35 čipseta s podrškom za DDR2
MSI-jeva implementacija istog čipseta, ali ovaj put s DDR3 utorima
Kao što vidimo, ploče nisu ni po čemu revolucionarne, no valja imati na umu da im fali hlađenje. Također je zgodno za primjetiti da obje ploče nemaju niti jednog klasičnog kondezatora već su svi kondezatori tzv. solid tipa odnosno aluminijski s vodljivim polimerima.
P6NGM je bazirana na MCP68 čipsetu s GeForce 7 integriranom grafikom
Osim matične ploče bazirane na AMD 690G čipsetu s integriranim HDMI konektorom, MSI je na sajmu izložio i ploču namijenjenu Intelovim procesorima koja je bazirana na nadolazećem nVidijinom čipsetu s integriranom GeForce 7 grafičkom jezgrom. I ova ploča je izrađena u mATX formatu te se također može pohvaliti s integriranim HDMI konektorom. Moramo priznati da je hladnjak na čipsetu začujuđe malen ako uzmemo u obzir da su u njemu i memorijski kontroler i grafička jezgra. Bit će da je 65-nanometarski proizvodni proces sa sobom donio osjetnu redukciju u potrošnji.
P6N SLI bazirana je na nForce 650i SLI čipsetu
Na kraju dolazimo do P6N SLI, ploče bazirane na nForce 650i SLI čipsetu. Ovaj bi čipset zbog svoje relativno niske cijene mogao postati jako omiljen među korisnicima koji paze traže najbolji omjer uloženog i dobivenog. Hlađenje na ploči je pasivno, a u oči upada mehanička SLI sklopka za prebacivanje između dva moda - prvog u kojem je korisnik rabi samo jedan PCI-E konektor za grafičku karticu uz punu propusnot i drugog u kojem se rabe oba konektora, ali uz 8x propusnost. Ova ploča bi nam se uskoro trebala naći u labu, pa ćemo je moći detaljnije analizirati.
To bi bilo sve od ovogodišnjeg CeBIT-a. Moramo priznati da razmišljamo reducirati ovakve duge i iscrpljujuće (barem za nas, ne znamo kako je vama) preglede novosti sa sajma u mnogo kompaktniji oblik. Zapravo, to je u principu bila ideja vodilja i ovog puta, no nekako je teško izabrati najzanimljivije tehnologije i novosti od svega viđenog na sajmu. Autora ovih redaka ide na kratki odmorčić pa onda u nove radne pobjede, a vi ako vam je dosadno možete baciti koji komentar o ovogodišnjem CeBIT-u na našem forumu.