CeBIT 2007 – AMD i ATI

Datum objave 24.03.2007 - Denis Arunović

Uvod

Kao i svake godine, i ove smo se zaputili na jedan od najvećih svjetskih sajmova IT tehnologije, Hannoverski CeBIT. Ovaj put nismo nigdje skretali prije odlaska na sam sajam. Prošle godine smo prije Hannovera svratili do Dresdena i AMD-ovih proizvodnjih postrojenja smještenih u tom gradu. Ove godine je u planu isprva bilo i lansiranje ATI-jeve nove generacije grafičkih čipova, no ovaj je događaj prema neslužbenim informacijama odgođen za travanj. Premda je ove godine Hannoverski sajam bio začinjen s manje hypea, svejedno se u naizgled beskrajnim halama moglo vidjeti zanimljivih stvari.

Naš je plan obilaska sajma odnosno beskrajnih susreta sa proizvođačima hardvera na njihovim štandovima bio prilično kaotičan. Zbog toga bi prilično teško bilo posjet sajmu prikazati vjerno kronološki pa ćemo sve novosti sa sajma pokušati nekako kategorizirati.

AMD

Drugi svjetski proizvođač procesora, a od nedavno i proizvođač grafičkih čipova (doduše pod ATI-jevim brandom, ali što je tu je) ove se godine na CeBIT-u doista raspištoljio s marketingom. S obzirom da novih ključnih proizvoda još uvijek nema, kako s AMD-ove, tako i ATI-jeve strane, ovo investiranje u brand zapravo i nije nešto čudno. Firma je jednostavno željela ostaviti utisak na posjetiteljima sajma, barem reklamama i sponzorstvima, kad već novi hardver nije bio pri ruci. U hali 2 bio je smješten AMD-ov zatvoreni štand koji je bio dostupan samo partnerima i novinarima koji su imali dogovorene intervjue. Osim ovog zatvorenog štanda, AMD je zajedno s partnerima organizirao veći AMD LIVE! štand na kojem su bili izloženi mnogobrojni proizvodi koji podržavaju ovu AMD-ovu tehnologiju. Fokus je dakako bio opremi za tzv. digitalni dom odnosno LCD televizorima HD rezolucije, raznim multimedijalnim playerima, WLAN AP-ovima i sličnim uređajima.

Popis tvrtki koje čine AMD LIVE! eko-sistem

Poslovni dio AMD LIVE! štanda

I neformalni dio za spavanje i opuštanje (većinom spavanje)

Osim ovog formalnog dijela na kojem su se mogli pogledati i isprobati razni uređaji koje je moguće povezati putem tehnologije AMD LIVE!, organiziran je i neformalni dio štanda s hrpom ležaljki i dvije konzole - Microsoft Xbox 360 i Nintendo Wii. Odabir konzola bio je vrlo jednostavan - obje pogoni ATI-jev grafički čip. Kao što možete pretpostaviti, broj posjetioca ovog dijela štanda bio je izuzetno velik s obzirom na koliko CeBIT može brzo umoriti čovjeka. Mjesto na jednoj od udobnih ležaljki bilo je vrlo teško ugrabiti pogotovo zbog toga što su mnogi na njima zapravo spavali.

Intervju s Pierrom Brunswickom

Ipak, onaj AMD-ov poslovni štand nam također nije promakao budući da smo već prvog dana sajma imali dogovoren intervju s Pierrom Brunswickom, regionalnim potpredsjednikom marketinga i prodaje za područje CIS-a (Rusija i ostale države iz CIS-a), istočne Europe i Turske. Nažalost, kako to obično biva po Murphyevom zakonu, nismo uspjeli snimiti razgovor budući da je naš iPAQ u kritičnom trenutku odbio poslušnost (čitaj isključio se usred razgovora). Srećom, naša vlastita memorija nas još uvijek služi. :) S obzirom na ovo imajte na umu da odgovori na naša pitanja nisu prenesena od riječi do riječi.

Krenimo s najaktualnijim događajima, koji je razlog promjene datuma lansiranja R600 serije grafičkih procesora?

Da bi predstavljanje ovako važnog proizvoda uspjelo, za to mora biti spreman cijeli eko-sistem dakle i mi i naši partneri. Iz tog smo razloga odlučili da je datum predstavljanja bolje malo pomaknuti i izvesti ga na najbolji mogući način. Odgoda nije velika i očekujemo da će predstavljanje nove serije DX10 kompatibilnih grafičkih procesora biti u periodu između CeBIT-a i Computexa.

Kakve se performanse očekuju od novih grafičkih čipova?

Kao što vjerojatno znate, naš se grafički čip s unificiranom shaderskom arhitekturom nalazi u Xboxu 360 tako da imamo veliko iskustvo s razvojem hardvera nove generacije. R600 je logičan nastavak u odnosu na Xenos. Očekujemo da će performanse biti bolje od performansi rješenja koja su trenutno prisutna na tržištu, no moram naglasiti da naš cilj nije direktno nadmetanje s NVIDIA-om. Naš pravi protivnik je Intel, a u tom kontekstu NVIDIA je jedan od naših partnera. U jednom trenutku ćemo bolje performanse imati mi, u jednom trenutku NVIDIA, to je sasvim razumljivo. Bitno je da krajnji korisnik ima mogućnost napraviti izbor i odabrati najbolji proizvod koji odgovara njegovim potrebama.

Mislite li da će potrošnja grafičkih kartica u jednom trenutku naglo pasti kao što se dogodilo s procesorima?

Mislim da to zavisi o tržišnom segmentu. Ako je riječ o rješenjima najmijenjenim najzahtjevnijim korisnicima, mislim da potrošnja još uvijek nije problem budući da su takvi korisnici ionako koriste druge komponente s visokom potrošnjom. Uz to, riječ je o jednom računalu, pa potrošnja ne predstavlja toliki problem. S druge strane, kad govorimo o prijenosnim računalima, poslovnim računalima i serverima, smanjivanje potrošnje je doista prioritet. Upravo je na ovo usmjeren i naš projekt Fusion (integriranje funkcija grafičke kartice u procesor).

Ove godine planirate predstaviti novu generaciju Athlona 64 kodnog imena Barcelona. Kakve performanse možemo očekivati u odnosu na Intelov Core 2?

Barcelona je naš prvi četverojezgreni procesor i od ove tehnologije imamo velika očekivanja. Performanse bi trebale biti odlične pogotovo u testovima koji emuliraju opterećenje u realnim uvjetima. Problem s analiziranjem performansi je to što mnogi testovi zapravo ne iskorištavaju procesor na način kao što to radi stvarni softver. Konkretno, problem je u veličini podataka koja je kod softvera koji se obično koristi za testiranje relativno malena što odgovara Intelovim procesorima koji imaju veliki cache. Kada količine podataka s kojima procesor treba manipulirati postanu veće od cachea, performanse Intelovih procesora padaju dok naše performanse ostaju konzistentne zbog brzog integriranog memorijskog kontroler, nativnog višejezgrenog dizajna i HyperTransport tehnologije. Mogućnosti Barcelone će također doći do izražaja kod virtualizacije s obzirom da nam integrirani memorijski kontroler omogućava osjetno bolje performanse putem hardverskog DEV-a (Device Exclusion Vector) i označenog (tagged) TLB-a (Translation Look-aside Buffer).

Koliko nam je poznato novi će procesori koristiti i novi socket pod imenom Socket AM2+. Da li to znači da stare matične ploče nisu iskoristive u kombinaciji s novim procesorima?

Ne, novi će se procesori moći koristiti na starim matičnim pločama uz odgovarajući BIOS. Ipak, neke mogućnosti ipak neće biti podržane u kombinaciji sa starim matičnim pločama, a to je u prvom redu HyperTransport 3.0. Sve u svemu korisnici imaju mogućnost izbora - ostati na staroj platformi i koristiti novi procesor ili preći na Socket AM2+ što sa sobom donosi i određene beneficije.

Što je s podrškom za DDR3?

Podrška za DDR3 će biti implementirana kada za to bude bilo potrebe odnosno kada cijene dovoljno padnu, a popularnost ove memorije poraste. Na isti način smo napravili prelazak s prve na drugu generaciju DDR-a i smatramo da je to najbolji pristup za naše korisnike.

AMD-ovi prihodi u zadnjem kvartalu prošle godine nisu bili baš blistavi. Čak kruže i glasine da se netko sprema preuzeti AMD. Da li bi nam također mogli reći kakva je situacija s novim fabom čija se izgradnja planira u New Yorku?

Moram vas ispraviti, prihodi su bili dobri budući da su porasli u odnosu na prošlu godinu. Nismo zadovoljni s profitom, ali to je posljedica preuzimanja ATI-ja te rata cijenama. Jedan dio prihoda smo izgubili i na račun ATI-jevih čipseta za Intelove procesore što je sasvim razumljivo. Očekujemo da će se situacija poboljšati paralelno s prelaskom na 65-nanometarski proizvodni proces.

Što se tiče glasina o akviziciji AMD-a, to su samo glasine. Netko je vjerojatno počeo špekulirati na bazi toga što tražimo investitore i partnere oko projekta izgradnje faba u Fishkillu. To je sasvim normalno kad je riječ o tako velikim projektima čija cijeni iznosi 5 do 6 milijardi USD. Što se tiče same izgradnje, još uvijek nije ništa definitivno odlučeno, no imamo tim ljudi koji radi na projektu.

AMD WCG 1/2

Osim u hali 2, AMD je imao veliki štand zajedno s partnerima u hali 23. U istoj se hali ujedno održavalo i WCG natjecanje, također pod paskom AMD-a, ali i drugih sponzora - Samsunga, Microsofta i Electronic Artsa. Slično kao i Intel prošle godine, AMD je imao organizirane prezentacije za posjetitelje na kojima su se šakom i kapom dijelile razne promotivne điđe.

Pozadina AMD-ovog štanda u hali 23

Oprema za održavanje AMD LIVE! prezentacije

Duge noge i mrežaste čarape uvijek su zahvalan marketinški trik

HP Pavillion seriju nećete naći u našim trgovinama...prava šteta

Ista je situacija je i s ovom Alienware Aurorom

Osim tete u crvenim čizmama i pozornice s AMD LIVE! hardverom, našlo se tu i brdo računala zasnovanih na AMD-ovim procesorima. Većinom je bila riječ o Quad FX mrcinama u Coolermasterovim Stacker kućištima, no ono što nam je zapelo za oko su bili prijenosnici bazirani na Turion procesorima. Dva najatraktivnija možete vidjeti na fotkama, a riječ je o HP-jevom Pavillionu dv9000 i Alienwareovoj Aurori mALX-R1. Dakako, riječ je o prijenosnicima koji služe kao zamjena za stolno računalo, a pod "haubom" imaju dosta moćan hardver.

AMD WCG 2/2

Finale WCG Championshipa

Finale WCG-a izgledao je vrlo spektakularno. Dva natjecatelja bila su smještena u odvojene boksove, a iza svakog je bio monitor na kojem je bilo prikazano što dotični igrač radi u igri. Na sredini pozornice je pak bio smješten ogromni zaslon (platno + projektor najvjerojatnije) na kojem je tijek igre u realnom vremenu bio praćen od strane dvojice komentatora koji sjedili u odvojenom boksu, kao na recimo borilačkim mečevima. Sve u svemu vrlo atraktivno.

PC potomljen u mineralno ulje

Ili pak nešto za stare elektroničare

Kako uz igranje obično ide i moddiranje, tako se je i u sklopu WCG održano natjecanje u modificiranju kućišta. Zapravo, termin modificiranje kućišta nije baš najbolji za opisivanje izloženih uradaka s obzirom da je u većini slučajeva bilo riječ o korištenju nestandardnih kućišta. Nama je posebno zapeo za oko tzv. "uljni PC" kod kojeg je hardver smješten u veliki prozirni tank napunjen mineralnim uljem. Na fotki se možda ne vidi, ali ovo računalo je bilo uključeno. Još jedan zanimljiv stroj je bio smješten u kućiše od starog transformatora ili nekog sličnog uređaja.

AMD R600 i Barcelona

Pošto je predstavljanje ATI R600 GPU-a odgođeno, nismo niti očekivali da ćemo imati prilike vidjeti "žive" primjerke ovih kartica na sajmu. Heh...barem ne u javnosti. Naime, svi su AMD-ovi partneri dobili ogledne konfiguracije s R600 karticama no nitko ih nije smio pokazati novinarima, a još manje posjetiteljima sajma. Ipak, kako to obično biva, neki su se odvažili na korak više pa smo ipak imali prilike baciti pogled na inženjerske primjerke najjače kartice iz porodice R600 koja bi se na tržištu trebala zvati X2900 XTX. Doduše, fotkanje nam nije bilo dopušteno što i nije čudno s obzirom da je na svakoj kartici gusto markerom bilo ispisano ime partnera koji ju je dobio. Koliko smo uspjeli vidjeti X2900 XTX ima dimenzije koje su praktički jednake dimenzijama GeForce 8800 GTX. Hlađenje je riješeno zračno, a zanimljiv dodatak je nova vrsta PCI-E konektora koji sada ima 8 pinova.

Audio integriran u GPU - kompletno rješenje

Na CeBIT-u smo imali prilike saznati za još jedan feature AMD-ovog novog čipa odnosno njegovih jeftinijih varijanti (RV6xx), a to je integrirani digitalni audio dekoder koji radi u kombinaciji s HDMI konektorom. Naime, na starijim grafičkim karticama s HDMI konektorom iz ovog konektora izlazi samo video signal premda je HDMI konektor sam po sebi namijenjen za provođenje i video i audio signala. Drugim riječima, kupovinom ovakve kartice dobijate punu HDMI funkcionalnost i ne morate zvučne izlaze računala spajati odvojeno već se sve izvodi direktno preko jednog kabela.

Što se tiče razloga odgode predstavljanja novih kartica, kružile su razne informacije. Službeni AMD-ov stav ste mogli pročitati u intervju s Pierrom Brunswickom, no neslužbeni razlog su bili problemi s proizvodnjom. Vrlo visoki taktovi (750+ MHz) vjerojatno su stvorili probleme s yieldom tako da je AMD bio primoran raditi veliki broj revizija čipova. Točan broj respinnova nismo uspjeli saznati, ali kreće se između 12 i 17.

Shematski prikaz jezgre Barcelona procesora

Na sajmu su također ponovljene poznate informacije o nadolazećem AMD-ovom četverojezgrenom procesoru kodnog imena Barcelona. Radi se dakako o serverskom Opteronu dok će stolne verzije, kodnog imena Agena, stići na tržište u drugoj polovici ove godine. Ono što veseli je da će novi procesori biti kompatibilni sa starim matičnim pločama, pa će tako vlasnici Quad FX platformi imati prilike postati vlasnici osmerojezgrenih konfiguracija. Ono što pak neće biti moguće na starim matičnim pločama je korištenje HyperTransport 3.0 tehnologije koja će biti implementirana u nove procesore. Doduše, to za stolna računala nije nikakav problem s obzirom da je stari HyperTransport više nego dovoljno brz za potrebe običnih računala.

Zagrijavanje također ne bi trebalo biti problem budući da je zadržan 95-vatni TDP dok će postojati i low-power verzije procesora s još manjom potrošnjom. S obzirom na broj jezgri, nije čudno da je AMD implementirao napredni oblik reduciranja potrošnje pod imenom Enhanced Cool'n'Quiet koji omogućava nezavisnu kontrolu takta jezgri, ali i nezavisnu kontrolu napona memorijskog kontrolera i jezgri.

Presjek jezgre

Još jedna velika promjena u odnosu na stare procesore je hierarhija cachea. Svaka Barcelonina jezgra i dalje ima vlastiti L1 i L2 cache, no dodan je zajednički L3 cache kapaciteta 2 MB. Uvelike je unaprijeđeno sklopovlje za FP izračune, a no ono čime se AMD posebice ponosi je AMD-V tehnologija hardverske virtualizacije.

DTX i Active TV

AMD-ov DTX namijenjen je kreiranju malenih računala

AMD je ove godine na CeBIT-u predstavio novu inicijativu - DTX format za kućišta i matične ploče. Riječ je o otvorenom standardu koji je usmjeren na stvaranje računala koja su još manja od onih definiranih ITX standardom. Vrlo je zanimljivo što DTX nije radikalno drugačiji od ITX i ATX-a. Konkretno, DTX kućišta mogu podržavati mini-ITX matične pločem dok je recimo DTX ploče moguće instalirati u standardna ATX kućišta. Na sajmu smo imali prilike vidjeti samo jednu implementaciju DTX standarda i to na Silverstonom štandu, no to ne znači da ih sljedeće godine neće biti više. S obzirom na to današnji procesori troše uistinu malo energije, a vrlo su moćni, vjerujemo da ovakav standard ima budućnost kad je riječ o primjeni u poslovne svrhe ili za izradu računala namijenjenih nezahtjevnim korisnicima.

Active TV - sadržaji s Interneta ravno na TV

Netom prije početka CeBIT-a AMD je predstavio AMD LIVE! Ready program namijenjen samostalnim uređajima ili računalnim komponentama koje su kompatibilne s tehnologijom AMD LIVE! U sklopu toga je bio organiziran i veliki štand u hali 2 o kojem smo pričali na prethodnim stranicama. Također je predstavljena Active TV inicijativa koja omogućava , brem koliko smo uspjeli shvatiti, prikazivanje i uporabu video sadržaja s Interneta na televizoru. Dakako, televizor mora biti mrežno povezan s računalom, bilo direktno ili preko nekog drugog uređaja kao što je STB (Set Top Box), konzola za igranje, DVD player, itd... Koliko smo imali prilike vidjeti, stvar radi tako da na PC-u imamo nekakav Media Centeroliki softver (npr. MediaMall) čije je sučelje osim za PC prilagođeno za TV odnosno daljinski upravljač. Taj softver prati dostupne video sadržaje na Internetu kojima onda možemo pristupati putem televizora. Pod video sadržajima se u ovom kontekstu smatraju i websiteovi za razmjenu filmića kao što je recimo YouTube. Zanimljiv koncept, no pitanje je da li će uhvatiti korijena s obzirom na ezoterične hardverske zahtjeve.

Nastavak slijedi...