CeBIT 2009 – 2. dio
Datum objave 21.03.2009 - Krešimir Matanović
ASRock, CoolerMaster, Enermax i Gainward
Još jedan CeBIT je zatvorio svoja vrata posjetiteljima, novinarima, poslovnim ljudima i svima ostalim gladnima hardvera i softvera. Ovogodišnji će sajam prvenstveno ostati zapamćen po smanjenom broju izlagača, što je direktna posljedica globalne ekonomske situacije. Neslužbene brojke govore kako je bio 25% manji od prošlogodišnjeg, odnosno za oko 1.500 izlagača, od kojih je većina sa Tajvana. Službene brojke govore o 4,300 izlagača iz 69 zemalja, te oko 400.000 posjetitelja. Upravo ova posljednja brojka je za oko 20-tak % manja od prošlogodišnje, te se sa pravom pitako kako će sajam izgledati na godinu kada će biti za jedan dan kraći. Ovogodišnja zemlja partner je bila Kalifornija, a sajam je otvorio kalifornijski guverner Arnold Schwarzenegger, koji je prenio svoj optimizam i vjeru u jačanje ICT industrije. Mi smo u Hannover stigli kasno poslijepodne na dan otvaranja (2. ožujak) tako da nažalost nismo prisustvovali otvaranju, no već je sljedeći dan i prvi službeni započeo vrlo radno. Iscrpljeni nakon petodnevnog lutanja prostranstvima sajma u Zagreb smo se nešto manje dojmova vratili 8. ožujka. Što smo sve vidjeli, koji su trendovi prevladavali i na kraju (no ne i manje bitno) kakve su bile hostese donosimo Vam u nekoliko nastavaka.
ASRock
Na ASRockovom štandu je bila izložena čitava njihova ponuda matičnih ploča, a najzanimljivija nam se učinila X58 SuperComputer. Ova ploča je ima podršku za Nvidia Tesla Personal SuperComputer sa tri Tesla i jednom Quadro grafičkom karticom preko svoja četiri PCIe x16 slota. Ujedno podržava i CrossFireX te QuadSLI tehnologije, a u bundleu će te između ostaloga naći i 3-way SLI mostić, zatim S3 SLI mostić, običan SLI mostić, te dva CorssFireX 3S mostića. Krasi ju ASRock DuraCap tehnologija, a ima i podršku za DDR3 ECC memoriju kada se koristi Intelov Workstation 1S Xeon procesor serije 3500.
CoolerMaster
CoolerMasterov štand je bio zatvoren za javnost, a nama su unutar štanda pokazali neke od noviteta. Od kućišta najzanimljiviji su bili HAF922 i HAF932 modeli. Kako bi demonstrirali snagu svojeg 1000W napajanja, složili su sistem od pet mini-ITX ploča sa Intelovim četverojezgrenim procesorima, ubacili su i pet tvrdih diskova, pet optičkh uređaja, a sistem je bio spojen na pet LCD monitora na kojima se vidjelo kako su sistemi pod konstantnim opterećenjem. Kada smo kod napajanja, najzanimljivije nam se učinilo ono iz Ultimate serije koje je sposobno kontinuirano davati 1.1kW sa 88% efikasnošću, dok mu je vršna snaga 1.32kW. Uz ovo pokazali su i SNA 95 univerzalni strujni adapter za prijenosnike koji je vrlo kompaktnih dimenzija te ima čak osam različitih nastavaka za pojedine prijenosnike.
Uz standardni dio ponude pokazivali su i proizvode novog branda Storm koji će primarno biti orijentiran prema igračima. Pokazali su neke zanimljive modele kućišta - Havoc i Sniper, te podlogu za miša - Storm Pad. Kućišta se čine vrlo zanimljivima, a karakteriziraju ih dobar protok zraka (ogromni ventilatori) te mehanizam protiv krađe periferije koji se može i vidjeti na gornjoj desnoj slici. Uz Storm, promovirali su i brand Choiix iz kojeg nude razno razne dodatke za prijenosnike - ine podloge (ujedno i one koje su namijenjene držanju prijenosnika u krilu), miševe, podloge za miševe, torbe, zaštitne košuljice itd.
Enermax
Enermax je pokazao neke nove modele napajanja, uključujući i novi high-end proizvod - Revolution snage 1250W. Zatim su to bili i ostali proizvodi iz Revolution85+ serije, pa Modu82+, Pro82+ itd. Pokazali su i razno raznu periferiju, tj. tipkovnice, HDD kućišta, hladnjake za prijenosnike itd. Kod kućišta je glavno mjesto zauzimao Phoenix Neo, a pokazali su i neke druge modele. Od zanimljivosti smo izdvojili malenu maketu sela čije je osvjetljenje pogonilo jedno Modu82+ napajanje, te COD WAW verziju Neo kućišta.
Gainward
Gainward je pokazivao grafičke kartice iz svojih Nvidija i AMD ATI serija. Naravno, ni novitet GTS250 nije izostao (sa 512MB, 1024MB i 2048MB), a uz njega su pokazali i GTX285 sa hladnjakom iz vlastite režije. Bilo je tu i GTX260 te GTX295 modela. Sa strane AMD-a pokazali su i svoj najzanimljiviji proizvod tj. Rampage 700 iz "Goes Like Hell" serije, koji je zapravo HD4870X2 model povišenih taktova a karakterizira ga 3-slot hladnjak.
Geil, Jetway, LG, Lian Li i MSI
Na Geilovom štandu smo vidjeli DDR3 module iz XMP Evo One (PC3-1400 1800MHz @ CL8-8-8-28 ) i XMP Ultra serija, bilo je tu i neto starijih DDR2 modula, zatim novi hladnjak za module nazvan Cyclone, te DBT-I DIMM tester i EVOIII DDR2 IC tester. Sve u svemu ništa posebno.
Jetway
Jetway je bio jedna od onih firmi koje su smjele pokazati svoju ploču sa za Lynnfield procesore. Kako vidimo sa slike ploča će imati dva PCIe x16 slota (plavi brzine x8), jedan HD Display slot, zatim dva PCIe te dva PCI slota. Podržavati će maksimalno 16GB DDR3 dvokanalne memorije brzine do 1333MHz. Hlađenje će biti više-manje klasično sa kombinacijom aluminijskih blokova i toplovodnih cijevi. Uz ovu ploču pokazali su i druge matične ploče iz svoje ponude (uključujući i mini-ITX), nekoliko grafičkih kartica te očito nezaobilazni hit ovog sajma - netbookove.
LG
LG je svoje proizvode pokazivao u hali 25 (Planet Reseller) koja je bila djelomično zatvorena za posjetitelje pa tu nije vladala velika gužva kao u ostalim halama. Izmeđuostaloga su pokazali nove LCD monitore dijagonala do 26", zatim kompletno LG okruženje za dom ili ured, Blu-Ray optičke uređaje u svim oblicima te X110 10" netbooke.
Lian Li
Lian Li je pokazao zanimljivi koncept kućišta (PC-888) koje jako podsjeća na hotel (ime nećemo spominjati) u jednoj blisko-istočnoj državi. Napravljeno je od aluminija, visoko čak 740mm a prima ploče ATX formata. Uz to nam se zanimljiv učinio i Super Full Tower (PC-X2000) koji je impresivan sa koje god strane ga pogledate. Kućište je visoko 680mm, prima EATX ploče a materijal izrede je kao i uvijek kod Lian Li-a aluminij.
Uz svoju standardnu paletu aluminijskih kućišta, tržištu će uskoro ponuditi i klasična kućišta pod imenom Lancool. Riječ je o modelima vrlo sličnim Lian Li-ovim no zbog neupotrebe aluminija znatno jeftinijim. Ova kućišta donose sve tehnologije iz skupljih modela, pa se tako i tu nalazi tool-less pričvršćivanje napajanja te obujmice za organizaciju kabela napajanja, patentirani mehanizmi za pričvršćivanje kartica, zasebne ladice za diskove, itd.
MSI
MSI je na svom povećem štandu predstavio mnogo noviteta od kojih je svakako bilo najviše, pogađate - prijenosnika svih vrsta. Modele X320 i X340 karakterizira stilizirani dizajn, nizak profil (2cm na najdebljem dijelu) i mala težina (oko 1.3kg). Imaju 13" WXGA ekrane, pogone ih Atom i Penryn procesori, te imaju ugrađene HSDPA module. Top model X340Pro bi na tržište trebao doći u drugom tromjesečju po cijeni od oko 900 €.
Osvježena je i gaming serija prijenosnika koju i dalje karakteriziraju žive boje - sada sa dodatkom karbonskog look-a. Vrlo zanimljivi GT729 model karakteriziraju 17" WSXGA ekran, Intel Core 2 Duo procesori, Radeon HD4850 grafika sa 1GB memorije te čak 8GB DDR3-1066MHz radne memorije. U115 Hybrid netbook ima ugrađen Atom Z530, 10" VSVGA ekran, GMA500 grafiku a MSI tvrdi kako baterija traje i do 12 sati. Sufiks Hybrid je odabran zato što podatke može spremati na HDD ili pak SSD. Od ostalih netbookova tu su bili i U120 te U110 ECO i U110 modeli, a osvježena je i multimedijalna serija prijenosnika pa smo tako uočili modele EX310, EX630 i mnoge druge.
Što se tiče matičnih ploča najzanimljivija nam se učinila G9P55-DC namijenjena Lynnfield procesorima koja ima 16-fazno napajanje procesora i tri PCIe x16 slota. Uz ostalo tu su bile i ploče sa X58, P45 i 790GX (790GX-8D ploča podržava i DDR2 i DDR3 memoriju) čipsetima a predstavljen je i novi Winki instant-on Linux operativni sistem koji nudi pristup IM servisima, Skype-u i Internetu bez podizanja "glavnog" OS-a. Pokazali su i svoju verziju Nvidijine GTS250 kartice koja ima hladnjak sa četiri toplovodne cijevi. Pokazali su i "Lightning" seriju grafičkih kartica baziranih na GTX260 čipu, koja ima nereferentni dizajn PCB-a, učinkovitiji hladnjak, 8+2 fazno napajanje i kako oni kažu "Military Class" komponente. Opremljena je sa 1792MB GDDR3 memorije, a ima i označena mjesta za mjerenje napona što će oduševiti i najzagriženije overclockere. Uz nju će najvjerojatnije dolaziti i Airforce 5.25" panel na kojem će se izmeđuostaloga moći mjenjati naponi i taktovi - zgodno.
Kao i mnogi drugi proizvođači tako je i MSI izložio all-in-one PC-e pod nazivom Wind Top i Wind Touch a našlo se tu stvarno šaroliko društvo dijagonala ekrana od 18.5" pa do 22". Za sada su još u konceptnoj fazi, a na tržište bi trebali doći uskoro.
Raidsonic, Scythe, Silverstone i Spire
Raidsonic, koji je poznat po svojoj Icy Box seriji proizvoda nam je poazao neke nove tržišne modele, ali i neke koncepte. Zanimljiv nam se učinio multimedijalni uređaj koji između ostaloga nudi i preddefinirane postavke za posjećivanje nekih od internetskih servisa koje možete vidjeti na gornjoj slici. Uređaj se preko LAN-a ili WLAN-a jednostavno doda u kućnu mrežu, na njega se spoji tipkovnica i svi ovi servisi su dostupni na velikom ekranu. Uz to svidio nam se i Icy Box prijenosni TV sa ugrađenim DVB-T prijemnikom, 3.5" TFT LCD ekranom, utorom za SD kartice i Li-Ion baterijom koja po Raidsonicu traje i do 3.5 sati.
Od ostalih zanimljivosti izdvojili bi i koncept multimedijalnog uređaja budućnosti (po Raidsonicu), koji ima izmjenjivo kućište za 2.5" diskove, integrirani čitač kartica a podržava MKV i H.264. Za sada je izmjenjivo kućište smješteno na bočnoj strani, no produkcijski model će najvjerojatnije utor imati sprijeda. Pokazali su i malo moćniji multimedijalni uređaj pod nazivom IB-MP309-HW, zatim NAS uređaje za 3.5" diskove od kojih su neki na bazirani na Linux platformi itd.
Scythe
Scythe je izložio svoju čitavu paletu proizvoda koja se u zadnjih godinu dana jako povećala. Bilo je tu razno raznih HDD hladnjaka i nosača za iste, ventilatora svih veličina kako za CPU, VGA hladnjake tako i za kućišta. Svoje mjesto su tu našla i KamaBay pojačala, zatim Kaze paneli za kontrolu ventilatora, čitači multimedijalnih kartica i još mnogo toga.
Pokazali su i liniju modularnih napajanja nazvanih Kamariki i Chouriki, evolucijske faze Mugen 2 CPU hladnjaka (čiju će te recenziju vidjeti uskoro), te neke nove koncepte VGA i CPU hladnjaka pod nazivima Setsu Gen, Ninja Wire, God Hand, Ninja fanless itd. U svakom slučaju, u Scytheu su vrlo zauzeti smišljanjem novih proizvoda nama smješnih Japanskih naziva, no koji će se vrlo vjerojatno pokazati kao dobri i učinkoviti proizvodi.
Silverstone
Silverstone je izložio svoje serije HTPC, Slim HTPC, Desktop, SFF i Tower kućišta, a svakako najzanimljivije je bilo Raven kućište koje su u fazi koncepta pokazivali još prošle godine na Computexu. Koncept iza ovog kućišta Vam je vrlo vjerojatno dobro poznat, a spomenuti ćemo samo neobičan položaj matične ploče koja je orijentirana prema gore. Ovo je zbog toga što sistem hlađenja počiva tzv. "stack" efektu ili po naški - efektu dimnjaka, gdje se topli zrak zbog uzgona diže sa dna kućišta i ispod njega prema vrhu i van uslijed razlike u gustoći zraka unutar i van kućišta. Boljem strujanju zraka pripomažu i paralelno potavljeni 180mm ventilatori, a da ne bi došlo do nakupljanja prašine unutar kućišta na sve usisne ventilatore su postavljeni filteri. Uz ostale novitete našlo se tu i napajanje snage 1.5kW.
Spire
Spire je na svome, iz godine u godinu sve skromnijem, štandu pokazivao nekoliko noviteta koje spremaju za tržište. Tako smo ugledali i maleno kućište spremno za ugradnju mini-ITX ploča, zatom neke VGA hladnjake koji nas baš i nisu oduševili dizajnom, te CPU hladnjake. Bilo je tu i LGA1366 hladnjaka, vanjskih kućišta za 2.5" i 3.5" diskove, čitača multimedijalnih kartica, napajanja itd. Sve u svemu slabo.
Synology, TakeMS, Thermaltake i Verbatim
Synology je predstavio nove serije NAS uređaja koje zamjenjuju neke od modele o kojima ste mogli čitati na našim stranicama. Neke od ovih modela ćemo svakako testirati i u nardenim mjesecima, a za sada samo kratko o onome što smo vidjeli na njihovom štandu u hali 2. Krenuvši od dna ponude tu su bili modeli DS109/j i DS209/j, koji ovisno o kofiguraciji (J modeli su slabiji) imaju 1.2GHz ili 266MHz procesore, 64MB, 128MB ili 256MB radne memorije te podržavaju 2.5" ili 3.5" diskove maksimalnog kapaciteta do 1.5TB. DX5 je uređaj koji služi sa proširenje kapaciteta, a u njega je moguće smjestiti 5 3.5" diskova te tako dobiti maksimalni kapacitet do 7.5TB. Konfiguracije koje podržava su JBOD, RAID 0/1/5/5 + Spare/6.
Model koji podržava četiri 2.5" ili 3.5" diska (do 8TB), DS409+, pogoni procesor brzine 1.06GHz, te ima ugrađeno 512MB memorije. Vrlo kompaktni DS409 Slim podržava 4 2.5" diska a pogoni ga 1.2GHz procesor te ima ugrađenih 128MB memorije. Uz ovo predstavili su i rack NAS riješenja RS409+/RS409RP+ te volume expander RX4. Uz ovo zanimljiva nam je bila i prezentacija vrlo dobrog i intuitivnog AJAX baziranog Disk Station Manager 2.1 softvera koji između ostaloga nudi i funkcionalnost sustava videonadzora. Čitava stvar radi vrlo brzo i jednostavna je za korištenje.
TakeMS
TakeMS nas je proveo svojim štandom na kojem su primarno dominirali razno razni flash proizvodi. Memorijski moduli su nekako bili potisnuti u drugi plan, a za oko su nam zapeli triple-channel kitovi žutih heatsperadera i brzina do 1333MHz, te Mach2 DDR2 moduli CrossFireX certificirani koji dolaze u 2 i 4GB kitovima.
Sa vanjskih njihovog stranda štanda sve je bilo prepuno šarenih flash proizvoda, krenuvši od flash multimedijalnih kartica, USB ključića, multimedijalnih playera, digitalnih fotookvira itd. Zanimljivima su nam se učinili i SSD proizvodi koji dolaze u kapacitetima od 32, 64 i 128GB brzina transfera do 150MB/s za čitanje te 90MB/s za pisanje, opremljeni sa Mini USB konektorima. Kako ne bi previše nabrajali ostale proizvode najbolje je da pogledate slike (istina, neke su mutne, no što je tu je) koje govore tisuću riječi.
Thermaltake
Thermaltake je izložio čitavu ponudu, premda na manjem prostoru (dio od prijašnjih godina su prepustili svojem Luxa2 brandu, no o tome nešto kasnije) nego prošlih godina i nekako nam se čini sa manje noviteta. Zanimljivo nam se učinilo Element S kućište koje uz 7 mjesta za 3.5" diskove ima i jedno za 2.5" smješteno na limu iznad napajanja. Osvježili su i ponudu HTPC kućišta sa ekranima osjetljivim na dodir, novim napajanjima i novim izgledom ventilatora.
Vrlo zanimljiv nam se uočio i neobičan koncept kućišta koje predstavljaju povodom 10 godina postojanja. Level 10 je visoki i teški tower koji ima odvojene odijeljke za pojedine komponente te zaseban dio za "cable management". Kako su nam otkrili na tržšte će vjerojatno doći u vrlo ograničenim količinama i sa poprilično paprenom cijenom.
Luxa2 brand, kojeg smo ranije spomenuli, je na ovom CeBIT-u predstavljen kao ideja koja svojim proizvodima cilja na imućniju klijentelu. Ukoliko bude dovoljno interesa (a tvrde kako već ima), ovi proizvodi će se vrlo skoro naći i u prodaji. U prilog tezi o imućnijoj klijenteli ide i predviđena cijena najmanjeg HTPC kućišta (skroz lijevo na slici) između 400 i 500 €. Uz kućišta tu su i razno razni dodaci za mobilne telefone, prijenosnike (postolja, hladnjaci), 3.5" docking station itd.
Verbatim
Za kraj ovog dijela smo ostavili Verbatim koji je ove godine postavio visoke tržišne ciljeve za svoju sve širu paletu proizvoda. Primarno poznati po svojim optičkim medijima, predstavljaju i druge u kojima prednjače razni flash uređaji. Tako su nam pokazali veliku paletu USB ključeva kapaciteta do 32GB, zatim SD i SDHC multimedijalne kartice, CF kartice, miševe, slušalice, zvučnike, čitače kartica, multimedijalne playere itd. Posebno zanimljivi su nam se učinili prijenosni tvrdi diskovi kapaciteta 320GB koji dolaze u lijepo dizajniranim kućištima obojanim u pet različitih boja. Uz ove imaju i modele malo klasičnijeg dizajna kapaciteta do 500GB. Prikazali su i Express Card uređaje bazirane na SSD tehnologiji kapaciteta do 64GB koji primarno služe za backup podataka. O Verbatimu će svakako biti još riječi na našim stranicama jer ćemo tijekom ove godine testirati većinu proizvoda iz njihove ponude.
U ova dva nastavka mogli ste saznati detaljnije o ponudi nešto više od tridesetak kompanija, a za treći i posljednji dio ovogodišnje reportaže smo ostavili sve ono što smo samo u prolazu uočili i poslikali. Unatoč činjenici kako se iz godine u godinu smanjuje, CeBIT je i dalje najveći sajam ove prirode na svijetu i mnogo je kompanija koje ovdje izlažu te se stvarno može vidjeti mnogo zanimljivosti.
Nastavlja se!