Chaintech FX5600XT Personal Cinema

Datum objave 27.02.2004 - Ozren Žagmešter

Uvod

Kada nas je tvrtka Renoprom nazvala i rekla da imaju za test spremnu "karticu kakvu još niste vidjeli", nismo uopće znali što očekivati. Kada je stigla velika kutija na kojoj je pisalo "Personal Cinema" bilo nam je jasno o čemu se radi - o All-in-Wonder-ekvivalentnoj kartici made by nVIDIA, tj. made by Chaintech. Moramo priznati da nismo neki veliki fanovi testiranja kartica koje na sebi imaju ugrađeno sve živo (ili bar samo TV tuner) jer je za njih potrebno puno vremena (uvijek nešto pođe naopako), no kada je već stigla nismo mogli reći ne. Uz to nam se probudila znatiželja jer nas je zanimalo koliko je u međuvremenu nVIDIA napredovala s takvim proizvodima.

Chaintech je poznat po tome što voli prodavati proizvode s velikim paketom opreme, pogotovo ako se radi o njihovoj Zenith seriji. Chaintech FX5600XT Personal Cinema (službeno ime je Chaintech Zenith A-FM6P/N) paket nije iznimka. Kutija u kojoj dolazi ova grafička kartica jednakih je dimenzija kao ona u kojoj ćete dobiti Chaintech 9CJS Zenith matičnu ploču - što će reći da je kutija jako velika. Po dizajnu kutije odmah postaje jasno da Chaintech s ovim proizvodom ne cilja na gamere (nema crteža nekih bedastih demona i sl.) već na one koji su više orijentirani uređajima za dnevnu sobu (HiFi, DVD, kućna kina, itd.)

Kutija, i to velika

Prva stvar koja nas uopće nije razveselila jest činjenica da se radi o kartici na bazi FX5600XT čipa koji se nikako ne može pohvaliti nekim dobrim performansama iako se radi o proizvodu s punom DirectX 9 podrškom. Takt rada kartice je vrlo skromnih 275/460MHz (jezgra/memorija). Istina je da se ne radi o proizvodu namijenjenom za igru, no ipak bi bilo zgodno da se i to može raditi na ovoj kartici. No, o performansama više kasnije.

Kartica na bazi FX5600XT

Sama kartica ne izgleda loše, dapače, kombinacija tamnog PCB-a i zlatnog hladnjaka izgleda vrlo dobro. Ventilator na hladnjaku nije glasan, što je također dobro. Kvaliteta izrade je također solidna tako da kartica izgleda puno robusnije nego npr. ATi All-in-Wonder 8500/9000 kartice. Ovu karticu nismo probali overclockati jer nismo vidjeli svrhu - napredak u performansama bi bio jedva zamjetan a uz to su ovakve kartice zbog obilja ugrađenih dodataka vrlo osjetljive.

Paket opreme - hardware

Kada se krenu vaditi stvari iz kutije, nikad kraja

U paketu ćete osim same kartice dobiti:

  • USB infra-crveni receiver
  • infra-crveni daljinski
  • S-Video kabel od 150cm
  • kompozitni kabel
  • audio kabel
  • DVI-I na VGA adapter
  • AV I/O modul
  • odvijač
  • baterije za daljinski
  • uputstva
  • driver/software CD-e (od igara je tu samo full verzija MDK-a te više demoa)
  • i nešto što se zove Q Ball i služi za čišćenje monitora.

Stvarno veliki paket, no nije da čudi jer jedino Q Ball i odvijač možemo staviti u skupinu nepotrebnih stvari. Svidjelo nam se i to što u paketu dobijete i baterije za daljinski - nice touch.

S jedne strane izlazi, s druge ulazi

AV I/O modul sličan je onome s kojim dolaze ATi All-in-Wonder kartice ali na sebi nema toliko konektora jer stvari poput FireWirea nisu podržane.

Svaka sličnost je slučajna

Kvaliteta daljinskog upravljača jedna je od najbitnijih za ovakvu karticu. Tako nas nije iznenadila velika sličnost s daljinskim koji stoji u našem labu već cijelu jednu vječnost - od kada nam je u ruke sletila Hercules All-in-Wonder 8500DV kartica. Ne radi se o identičnim daljinskim upravljačima, no razlike nisu velike, što ne čudi jer je i proizvođač isti. Nažalost, Chaintech se odlučio na infra-crvenu varijantu što je puno lošiji izbor nego daljinski na bazi radio valova kod Herculesa. Kao prvo, kod Herculesa uopće nije bitno gdje je USB receiver, dok kod Chaintecha on mora biti postavljen tako da postoji line-of-sight između njega i daljinskog upravljača. Uz to je domet kod Herculesa puno veći tako da ste s njim u mogućnosti mijenjati programe i sl. a da se uopće ne nalazite u sobi gdje je i računalo u koje je ugrađena All-in-Wonder kartica. Mislimo da je svima jasno koliko je to zgodna stvar!

Software i kvaliteta slike

Dok su za ATi Multimedia Center čuli manje-više svi, ista stvar tvrtke nVIDIA - nVIDIA Personal Cinema - manje je poznata. Ovo uopće ne čudi jer su All-in-Wonder kartice puno duže na tržištu. Uz to, ATi Multimedia Center je zbir aplikacija koje su posebno pisane za ATi kartice, dok je Personal Cinema jedan zanimljiv hibrid. Kada kliknete na Personal Cinema ikonu, otvoriti će vam se ovaj izbornik:

Izbornik

U prvi tren ćete pomisliti kako je nVIDIA otišla još korak dalje od ATi Multimedia Centra i kako se radi o još opsežnijem paketu aplikacija. Nažalost, situacija nije baš takva. Naime, radi se o tome da je samo jedna aplikacija iz cijelog Personal Cinema paketa napravljena baš od strane tvrtke nVIDIA dok su ostale aplikacije 3rd party. Jedinac koji je made by nVIDIA je nVDVD player.

nVDVD

nVDVD nije loš jer ga osim za gledanje DVD-a možete koristiti i umjesto programa poput QuickTime playera ili Windows Media Playera (tj. za slušanje MP3 glazbe, gledanje slika i sl.). S obzirom da ipak postoje i bolje alternative (PowerDVD i sl.), DVD player je jedan od manje bitnih dijelova cijelog paketa. Ipk, bitniji je od aplikacija koje ćete dobiti za stvari poput editiranja ili snimanja DVD-a jer integriranom paketu nećete dobiti prave alate za to. Tako Personal Cinema dolazi s Ulead DVD Movie Factory 2.0 SE i Ulead VideoStudio 6.0 SE alatima čija je iskoristivost upitna zbog malih mogućnosti (ne radi se o full verzijama programa već o "SE", tj. "light" verzijama). No to nije toliko bitno jer ključ dobre prođe jedne grafičke kartice s integriranim TV-tunerom leži u dobroj TV aplikaciji. Personal Cinema za te potrebe koristi WinDVR koji na nas nije ostavio baš neki dojam.

WinDVR (NVIDIA Personal Cinema):

ATi MultiMedia Center:

Interface WinDVR-a nije loš no nažalost sam program pati od nekih vrlo iritantnih mana. Kao prvo, promjena programa traje strašno dugo, negdje oko 5-6 sekundi. Zamislite kako bi se osjećali da toliko treba vašem TV prijemniku da promijeni program! Narihtavanje programa isto traje jako dugo i kako ne postoji neki status bar nemate pojma da li je WinDVR završio svoj posao ili još traži programe. Tu su i manji bugovi - freeze picture npr. ne radi. Moramo biti fer i reći da ova funkcija ne radi ni u ATi Multimedia Centru i da u oba slučaja korištenje ove opcije dovodi do rušenja aplikacije. Žalosti i činjenica da Personal Cinema paket ne dolazi s nikakvom aplikacijom za teletext koji je npr. kod ATi kartica odlično riješen. Ono što je dobro riješeno jest snimanje programa na hard disk, tu su WinDVR i Multimedia Center potpuno izjednačeni.

Nažalost, probleme koji smo iskušili s WinDVR-om nisu jedini. Radi se o tome da na svakom koraku s Personal Cinema paketom naletite na neki glitch koji je morao davno biti istrebljen. Tako kada instalirate najnoviji patch za nVDVD 2.0 ostajete bez većine opcija u Personal Cinema izborniku - nakon patchanja ostat će vam izbor samo za one stvari koje su pokrivene upravo s nVDVD programom. Iako su ostale aplikacije netaknute i dalje rade, ipak mislimo da se radi o glupom propustu. Proces instalacije cijelog paketa je također nezreo jer vam defakto nikada nije jasno da li instalirate drivere, same aplikacije ili oboje. Mi smo punu funkcionalnost iz paketa izvukli tako što smo prvo instalirali sve s CD-a koji je došao uz karticu (a na njemu su stari Detonatori 44.69 i još stariji WDM driveri), a onda preko toga "puknuli" zadnje drivere (ForceWare 53.03 i WDM-VIVO 2.13). Sa stranica tvrtke nVIDIA možete skinuti i datoteku koja sadrži u jednom paketu i drivere za grafičku i WDM-VIVO drivere, ali onda ćete dobiti kombinaciju Detonatora 45.33 i WDM-VIVO drivera 2.13. Ukoliko ćete instalirati WDM-VIVO drivere verzije 2.13 preko nekih starijih, trebate znati da će program za instalaciju prilikom prvog pokretanja maknuti već postojeću, stariju verziju a da vam neće dati to znanja da nije napravio i instalaciju novih. On će završiti svoj posao tek kada ga drugi put pokrenete.

Što se kvalitete slike tiče tu je situacija također vrlo kompleksna. TV slika je odlične kvalitete, bolja nego kod Hercules kartice. Uz to ugrađeni TV tuner nije mekušac pa daje dobru sliku čak i onda kada ga uparite s nekom lošijom antenom. Hercules All-in-Wonder 8500DV kartica je tu puno osjetljivija i stvarno će dobro raditi samo ukoliko imate veliku antenu na krovu (ili kablovsku).

S druge strane... *sigh* Kvaliteta slike u 2D i 3D koju daje Chaintech Zenith A-FM6P/N nije na zadovoljavajućem nivou. U 3D je to manje bitno jer igranje u većini ne zahtijeva veliku oštrinu slike (a i sama kartica nije nikako gamerska), no u 2D je situacija vrlo loša. Da bi bili koliko-toliko zadovoljni morali smo povećati oštrinu (Image sharpening opcija u driverima) što je dovelo do poboljšanja oštrine slova ali i do pada kvalitete slika jer su one postale više "točkaste". No, bez toga pisanje u recimo Wordu je bila živa muka i ogroman napor za oči. Kada smo već pomislili da su dani loše kvalitete slike u 2D stvar prošlosti, Chaintech se nažalost potrudio da nam dokaže da smo u krivu. Bljak!

Test sistem i 3dMark 2001SE

Test sistem:

Test sistem :: Hardware
Platforme

Chaintech 9CJS Zenith (4.0 BIOS)

Procesor(i)

Intel P4C 2.4GHz @ 3000/1000MHz (CPU:FSB) (HT uključen)

Memorija

2x 256MB Corsair XMS3500C2 (2-2-2-5)

Grafička kartica

Chaintech FX5600XT Personal Cinema
Driveri :: NVIDIA ForceWare 53.03 + NVIDIA WDM-VIVO 2.13

NVIDIA GeForce FX5700
Driveri :: NVIDIA ForceWare 53.03

ATi Radeon 9800Pro
Driveri :: ATi Catalyst 04.1

Muzička kartica CL Audigy Player
Driveri :: Audigy EAX4 031031
Kontroler integrirani
Hard disk(ovi)

Seagate Barracuda IV 40GB 7200rpm

CD-ROM

Kenwood TrueX72


Testni sistem :: Software
OS

Windows XP Professional

Service Pack SP1
Chipset datoteke

Intel Chipset Driveri :: 5.11.1002

Intel Application Accelerator :: 2.3.0.2164

DirectX verzija 9.0b
3dMark 2001SE build 330, sve default
UT2003 Demo dm-antalus demo, no sound, modificirane Hard OCP skripte
3dMark 2003 build 330, sve default
Serious Sam: TSE v1.07, Grand Cathedral demo
Aquamark 3 GFX test
X2 Rolling Thunder demo

Sada je vrijeme za par bencheva da se uvjerite da Chaintech Zenith A-FM6P/N nije kartica za igranje. S obzirom na niske rezultate te činjenicu da kartica i nije namijenjena igračima, nismo izvrtili sve testove koje inače rabimo.

Krenut ćemo s dobrim, starim 3dMarkom 2001SE:

3dMark 2001SE

1024x768x32
Radeon 9600Pro
12222
  
GeForce FX5700
12105
  
Chaintech FX5600XT Personal Cinema
9314
  
 
02500500075001000012500150
00
 

Kao što vidimo iz rezultata, kartica je puno sporija od Radeona 9600Pro i od običnog FX-a 5700.

Serious Sam:TSE, UT2003 HQ i 3dMark 2003

Serious Sam TSE

Normal 1024x768x32
Radeon 9600Pro
124.9
  
GeForce FX5700
121.8
  
Chaintech FX5600XT Personal Cinema
105.2
  
 
025507510012515
0
 
Quality 1280x1024x32
Radeon 9600Pro
72.8
  
GeForce FX5700
61.9
  
Chaintech FX5600XT Personal Cinema
48.8
  
 
025507510012515
0
 

Vidimo da je Chaintech FX5600XT Personal Cinema upotrebljiv u Serious Samu samo na nižim rezolucijama dok se Quality mod rada u kojem je uključen anisotropic filtering ne treba upotrebljavati.

UT2003 HQ

Botmatch 1024x768x32
Radeon 9600Pro
62.86
  
GeForce FX5700
53
  
Chaintech FX5600XT Personal Cinema
40.36
  
 
0 510152025303540455055606
5
 
Botmatch 1280x1024x32
Radeon 9600Pro
45.43
  
GeForce FX5700
34.06
  
Chaintech FX5600XT Personal Cinema
26.45
  
 
0 510152025303540455055606
5
 

Situacija je u UT-u 2003 još gora.

3dMark 2003

1024x768x32
Radeon 9600Pro
3403
  
GeForce FX5700
2927
  
Chaintech FX5600XT Personal Cinema
2185
  
 
010002000300040
00
 

Da rezultati nisu slučajno loši potvrditi će i 3dMark 2003. Score od 2000+ bodova je u rangu kartica koje uopće nisu DX9 (npr. GF4 Ti4600) i koje u nekim podtestovima ne dobivaju niti jednog, jedinog boda zbog toga.

X2, Aquamark 3 i Zaključak

X2 Rolling Thunder

1024x768x32
GeForce FX5700
74.59
  
Radeon 9600Pro
70.94
  
Chaintech FX5600XT Personal Cinema
54.72
  
 
0102030405060708
0
 

X2 Rolling Thunder je još nekako i igrljiv, najviše zahvaljujući tome što je ovaj naslov pisan u Cg-u pa više paše nVIDIA karticama.

AquaMark3

GFX Score
Radeon 9600Pro
3015
  
GeForce FX5700
2526
  
Chaintech FX5600XT Personal Cinema
1560
  
 
05001000150020002500300035
00
 
FPS
Radeon 9600Pro
26.35
  
GeForce FX5700
22.57
  
Chaintech FX5600XT Personal Cinema
14.53
  
 
0 5101520253
0
 

Aquamark pak pokazuje da se radi o kartici s iznimno lošim Shader performansama i da na njoj sigurno nećete moći dobro igrati naslove koji tek trebaju izaći (Half-Life 2, Doom III, itd.).

 

Zaključak

Iako se za Chaintech Zenith A-FM6P/N Personal Cinema karticu ne može reći da je neupotrebljiva, isto tako se ne može reći da se radi o odličnom proizvodu. Svaki puta kada pokrenete nešto novo, već unaprijed očekujete neki problem. To je zato što se jednostavno radi o proizvodu koji nije u potpunosti zreo. Najmanje je za to kriv Chaintech - svi problemi oko drivera i softvera idu na dušu tvrtke nVIDIA. Autor ovih redaka nikako nije oduševljen niti ATi rješenjima istog tipa, no ipak su bolja. Ako ništa drugo, bar se kod ATi kartica možete pouzdati u dobru kvalitetu slike u 2D i 3D. Najbolja strana je dobra kvaliteta slike kada se koristi TV tuner, no to samo jedan plus naspram velikog broja minusa - od bugova i glitcheva do loših performansi ukoliko ste se odlučili malo igrati. Iako cijena ovog proizvoda nije pretjerana (oko 1600kn), ipak je za te novce puno bolje kupiti neku ATi All-in-Wonder karticu na bazi 9600Pro čipa.