Test sistem :: Hardware
Platforme Foxconn Bloodrage, Intel X58
Procesor(i)

Core i7-965 EE

Memorija

3 x 2 GB OCZ DDR3 1.333 MHz

Grafička kartica

2 x ATI Radeon HD 2900 XT

SATA Kontroler

Intel ICH-10R

Hard disk(ovi)

Samsung Spinpoint F1 750 GB

Optički pogon

LiteOn LH20A1H DVD-RW

Za testiranje Chieftecovog napajanja poslužili smo se kombinacijom high-end platforme (X58 + Core i7-965) i starijih, no energetski zahtjevnih grafičkih kartica (Radeon HD 2900 XT). Performanse smo generalno govoreći mjerili u dvije situacija, sa i bez opterećenja. "Bez opterećenja" je zapravo način rada kada se na računalu ne izvodi nekakav zahtjevan posao. Primjerice, pisanje dokumenata u Wordu, surfanje, slušanje MP3-ca i slično. "S opterećenjem" je način rada kada su glavni potrošači računala, dakle procesor, grafičke kartice i memorija, pod visokim ili čak maksimalnim opterećenjem.

Ovaj opterećeni način rada simulirali smo korištenjem aplikacija Prime95 i Furmark. Prva je bila zadužena za gaženje jezgri procesora, čipseta i memorije dok je druga tlačila grafičke kartice. Obzirom da nismo bili sigurni da li će Chieftecovo napajanje izdržati maksimalno opterećenje odnosno kombiniranje dvije grafičke kartice u CrossFire polju, isprva smo opterećenje generirali sa samo jednom karticom. Na kraju se srećom pokazalo da su Chieftecovi inženjeri odradili odličan posao, pa je napajanje bez problema odradilo i scenarij s dvije kartice.

Što se tiče samih mjerenja, obavili smo ih korištenjem multimetra Fluke 287. Sonde instrumenta pri mjerenju su bile zabodene u odgovarajuće pinove na ATX konektoru. Potrošnja, a time efikasnost napajanja mjerena je s uređajem za nadzor potrošnje koji se može nabaviti u Bauhausu ili sličnim trgovinama.

Mjeračem potrošnje ne možemo izmjeriti konkretnu vrijednost efikasnosti napajanja jer bi za to trebali znati potrošnju na izlazima i ulazu. Ono što možemo napraviti je usporediti potrošnju na ulazu napajanja (dakle ono što napajanje "cucla" iz gradske mreže) što nam može reći koliko je neko napajanje više ili manje efikasno.

Testirano napajanje usporedili smo s dva bequiteova napajanja (450 i 580 vata) koja smo obradili u jednom od prethodnih članaka. Tu treba imati na umu da rezultati testiranja nažalost nisu direktno usporedivi obzirom da je za terećenje grafičkih kartica na bequiteovim napajanja korišten 3DMark, a na Chieftecu mnogo zahtjevniji Furmark. Ipak, obzirom da je skaliranje opterećenja relativno slično moguće je vidjeti kako se pojedino napajanje nosi s opterećenjem. S druge strane ono što zaista nema smisla uspoređivati je potrošnja odnosno efikasnost. Tu su konkretne brojke jako bitne, pa u grafikon s rezultatima nismo ubacili druga napajanja.