Chieftec Nitro BPS-550C test

Datum objave 08.04.2011 - Denis Arunović

Opis

Nitro serija Chieftecovih napajanja sastoji se od tri grupe napajanja. NTRO88+ grupi pripadaju modeli snage između 650 i 1.000 vata, a glavne karakteristike su im visoka efikasnost (80PLUS Silver certifikat), modularni kabeli te atraktivno crveno kućište. Korak dolje na cijenovnoj ljestvici nalaze se modeli iz NTRO85+ s modularnim kabelima. Snaga im se kreće u rasponu od 550 i 1.200 vata, a svi osim 950-vatnog modela ima 80PLUS Bronze značkicu efikasnosti. 950-vatni model se pak može pohvaliti nešto boljom efikasnošću, pa stoga ima srebrnu 80PLUS značkicu. Iskreno nam nije baš jasno zašto ga onda Chieftec nije stavio u NTRO88+ grupu napajanja, no što je, tu je.

Na kraju tu i NTRO85+ napajanja s fiksnim kabelima. Ona također imaju 80PLUS Bronze logo na kućištu, no nemaju atraktivno dizajnirano kućište, a niti 140-milimetarski ventilator.

Nama je na testiranje od Chiefteca stigao 550-vatni model s modularnim kabelima. U kutiji s napajanjem ne isporučuje se ništa osobito. Osim modularnih kabela i priručnika za uporabu tu su još kabel za spajanje na gradsku mrežu te crna torbica namijenjena spremanju kabela koje ne namjeravamo koristiti.

Napajanje izgleda prilično zanimljivo. Za to je najviše zaslužna tamno siva hrapava boja kojom je prekriveno cijelo kućište napajanja. Na lijevom boku je još jedan atraktivan detalj - gravura imena serije napajanja (NTRO85+) te ispod njega imena proizvođača. Naljepnica sa specifikacijama napajanja stoga nije postavljena na bok već na gornji dio kućišta. Donji dio pak prekriva crna mrežica sa zlatnim Chieftecovim logom iza koje se nalazi crni 140-milimetarski ventilator. Sukladno očekivanjima, ovaj je ventilator tijekom rada vrlo tih. Kada računalo nije opterećeno praktički ga je nemoguće čuti, a povećanjem opterećenja buka mu se blago povećava do vrlo prihvatljive razine. Drugim riječima, uz buku grafičke kartice i ostalih zrakom hlađenih komponenti računala, ovo Chieftecovo napajanje je čak i pod maksimalnim opterećenjem dosta teško čuti.

BQT E7-450W
24 pin ATX
550 mm
EPS12V
2 x 550 mm
P4
2 x 550 mm
SATA
2 x 550 / 700 / 850 mm
Molex
550 / 700 / 800 (floppy) mm
Molex
550 / 700 mm
PCIe
2 x 550 mm

Kabeli 550-vatnog Nitroa uredno su opleteni crnim mrežicama. Na samom napajanju nalazimo nekoliko fiksnih kabela. To su ATX kabel te dva EPS kabela koje je moguće razdijeliti na dva dijela ako napajanje planirate koristiti s nekom pretpotopnom pločom. Zašto dva kabela ako moderne matične ploče imaju samo jedan EPS konektor? Zbog toga što ima i onih koje imaju dva konektora. S jedne strane to su profesionalne ploče namijenjene serverima ili radnim stanicama (obično s dva utora za procesor), a s druge high-end ploče namijenjene zagriženim overklokerima.

Što se tiče modularnih kabela, ukupno ih je šest, premda na napajanju zapravo nalazimo osam konektora. Štos je u tome da Chieftec isto kućište rabi i na snažnijim modelima napajanja iz iste serije. Konektori su prilično solidno raspoređeni po kabelima. Tu su dva kabela s po tri SATA konektora, dva kabela s po dva molex konektora (jedan od njih na kraju ima i konektor za floppy) te dva kabela s 8-pinskim PCIe konektorima (6+2 oblik). Na duljinu kabela nemamo nikakvih zamjerki.

Chieftec BPS-550C
24 pin ATX
Da
8 pin EPS
Da (2x)
8 pin / 6pin PCIe
2 / 0
Molex
4
Floppy
1
SATA
6
PFC
Active
Snaga
550 W
+3.3V
25 A
+5V
25 A
+12V
44 A
Cijena
od 560 kn (u Njemačkoj)
Jamstvo
2 godine

Kao i mnoga druga napajanja visokih performansi i ovo Chieftecovo ima jedan jedini 12-voltni rail. Maksimalna struja na njemu iznosi 44 A što u praksi znači da je napajanje na njemu sposobno isporučiti do 528 vata električne energije.

Test sistem i način testiranja

Test sistem :: Hardware
Platforme Foxconn Bloodrage, Intel X58
Procesor(i)

Core i7-965 EE

Memorija

3 x 2 GB OCZ DDR3 1.333 MHz

Grafička kartica

2 x ATI Radeon HD 2900 XT

SATA Kontroler

Intel ICH-10R

Hard disk(ovi)

Samsung Spinpoint F1 750 GB

Optički pogon

LiteOn LH20A1H DVD-RW

Za testiranje Chieftecovog napajanja poslužili smo se kombinacijom high-end platforme (X58 + Core i7-965) i starijih, no energetski zahtjevnih grafičkih kartica (Radeon HD 2900 XT). Performanse smo generalno govoreći mjerili u dvije situacija, sa i bez opterećenja. "Bez opterećenja" je zapravo način rada kada se na računalu ne izvodi nekakav zahtjevan posao. Primjerice, pisanje dokumenata u Wordu, surfanje, slušanje MP3-ca i slično. "S opterećenjem" je način rada kada su glavni potrošači računala, dakle procesor, grafičke kartice i memorija, pod visokim ili čak maksimalnim opterećenjem.

Ovaj opterećeni način rada simulirali smo korištenjem aplikacija Prime95 i Furmark. Prva je bila zadužena za gaženje jezgri procesora, čipseta i memorije dok je druga tlačila grafičke kartice. Obzirom da nismo bili sigurni da li će Chieftecovo napajanje izdržati maksimalno opterećenje odnosno kombiniranje dvije grafičke kartice u CrossFire polju, isprva smo opterećenje generirali sa samo jednom karticom. Na kraju se srećom pokazalo da su Chieftecovi inženjeri odradili odličan posao, pa je napajanje bez problema odradilo i scenarij s dvije kartice.

Što se tiče samih mjerenja, obavili smo ih korištenjem multimetra Fluke 287. Sonde instrumenta pri mjerenju su bile zabodene u odgovarajuće pinove na ATX konektoru. Potrošnja, a time efikasnost napajanja mjerena je s uređajem za nadzor potrošnje koji se može nabaviti u Bauhausu ili sličnim trgovinama.

Mjeračem potrošnje ne možemo izmjeriti konkretnu vrijednost efikasnosti napajanja jer bi za to trebali znati potrošnju na izlazima i ulazu. Ono što možemo napraviti je usporediti potrošnju na ulazu napajanja (dakle ono što napajanje "cucla" iz gradske mreže) što nam može reći koliko je neko napajanje više ili manje efikasno.

Testirano napajanje usporedili smo s dva bequiteova napajanja (450 i 580 vata) koja smo obradili u jednom od prethodnih članaka. Tu treba imati na umu da rezultati testiranja nažalost nisu direktno usporedivi obzirom da je za terećenje grafičkih kartica na bequiteovim napajanja korišten 3DMark, a na Chieftecu mnogo zahtjevniji Furmark. Ipak, obzirom da je skaliranje opterećenja relativno slično moguće je vidjeti kako se pojedino napajanje nosi s opterećenjem. S druge strane ono što zaista nema smisla uspoređivati je potrošnja odnosno efikasnost. Tu su konkretne brojke jako bitne, pa u grafikon s rezultatima nismo ubacili druga napajanja.

Rezultati testiranja

Kao i obično, krećemo s performansama najbitnijeg, 12-voltnog voda. Krajnje vrijednosti na X osi grafikona označavaju toleranciju ATX specifikacije, dočim je u sredini idealna vrijednost - 12 volta. Kao što vidimo iz priloženog, 550-vatni NTRO85+ bez problema podnosi sve komponente ugrađene u našu konfiguraciju te istovremeno nudi osjetno stabilnije napone u odnosu na oba bequietova napajanja. Ruku na srce, vrijednosti bi mogle biti malo bliže referentnoj vrijednosti od okruglih 12 volta, no što je tu je.

Situacija na 5-voltnom vodu nije baš brilijantna jer sva tri napajanja podosta variraju od idealne vrijednosti. Chieftec se tu opet drži vrlo dobro. Pad napona postoji kako opterećenje raste, no zaista je minimalan.

Na vodu s najmanjim naponom opet vidimo solidna odstupanja od referentne vrijednosti. Prednjači Chieftecovo napajanje. Pad napona postoji, no vrlo je malen i praktički posve identičan padu na 5-voltnom vodu.

Ovaj grafikon nam nažalost ne govori koliko je napajanje efikasno jer ga nismo usporedili s niti jednim drugim napajanjem slične snage. S druge strane možemo vidjeti o koliko se kvalitetnom uređaju radi. Maksimalno opterećenje uz korištenje CrossFirea rezultira povlačenjem čak 682 vata iz gradske mreže što pod uvjetom da napajanje nudi 85-postotnu efikasnost znači da je ukupna snaga dostupna na konektorima viša od deklariranih 550-vatnih vata. Što reći nego bravo Chieftec!

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Ako je suditi prema testiranom 550-vatnom modelu, Chieftec je sa serijom Nitro odradio zaista odličan posao. BPS-550C podnijelo je bez ikakvih problema opterećenje koje generira naša testna konfiguracija, pa čak i kada smo pretjerali te od napajanja zatražili snagu koja izlazi iz okvira njegovih specifikacija. Osim električkih performansi ovo se napajanje može pohvaliti atraktivnim izgledom, urednim kabelima i što je mnogima jako bitno, vrlo tihim 140-milimetarskim ventilatorom.

Obzirom na performanse i mogućnosti (tu je poseban naglasak na modularnim kabelima), cijena testiranog napajanja (560 kuna naviše u Njemačkoj, vjerojatno oko 620 kn u Hrvatskoj) vrlo je prihvatljiva. S druge strane, ono što bode u oči je jamstvo u trajanju od samo dvije godine. Tri godine su manje-više standard za high-end napajanja, a neki proizvođači nude i pet. To je ujedno i razlog zašto testiranom napajanju nismo dali nešto višu ocjenu, pa samim time i Editor's Choice nagradu.

Conclusion

Judging by the tested 550-watt model, Chieftec did a really great job with Nitro series. BPS-550C has withstood the load generated by our test configuration without any problems, even when we exaggerated and requested delivery of power that goes beyond its specifications. In addition to electrical performance, this power supply boasts an attractive appearance, tidy cables, and with a very quiet 140-millimeter fan which is important for most users.

Given the performance and features (and a special emphasis goes on the modular cables), the cost of the test power (560 kunas and upward in Germany, probably around 620 kunas in Croatia) is very acceptable. In the other hand warranty is a bit low - just two years. Three years are more or less standard for high-end power supplies, and some manufacturer even offer five. It is also the reason why we haven`t given a higher grade to tested PSU, and thus it missed an Editor's Choice Award.