Chieftronic G1 & PowerPlay 650W recenzija
Datum objave 21.12.2019 - Krešimir Matanović
Chieftronic G1 & PowerPlay 650W - drugi dio
Unutrašnjost je kućišta vrlo prostrana zbog velikih vanjskih dimenzija, a podijeljena je u dva dijela. Već nekoliko godina je uobičajeno vidjeti kućište pregrađeno na dnu, s mjestom za napajanje i kavezima za diskove. U Chieftronicu su se odlučili za pregradu na vrhu, a u donji prostor idu matična ploča i ostale komponente. G1 prima Mini ITX, microATX i ATX matične ploče maksimalnih dimenzija 305 x 245 milimetara što znači da Extended ATX matične ploče ne stanu. Maksimalna visina CPU hladnjaka može biti 160 milimetara, a dužina grafičke kartice 400 milimetara.
Na drugoj strani nalazimo dva odvojiva nosača za SSD-e tik ispod proreza za donji nosač CPU hladnjaka, mjesto za montažu trećeg i četvrtog SSD-a s lijeve strane, s tim da se na gornjem nalazi kontroler za ventilatore o kojem ćemo malo više kasnije. U gornjem se odjeljku nalazi prostor za napajanje dužine između 140 i 200 milimetara, te kavez za dva 3,5-inčni disk. Prostora za aranžiranje kabela, kao i metalnih ušica za vezice ima dovoljno pa je kabele moguće vrlo uredno složiti.
Prostora će i oko najveće podržane matične ploče biti dovoljno, a tu su i gumirani prorezi za kabele. Chieftronic se odlučio za crvenu gumu koja unosi malo živosti. Iznad i ispod matične ploče su također prorezi za kabele pa je slaganje uredne unutrašnjosti time olakšano. Chieftec je u kućište ugradio samo jedan ventilator an ispuh koji je promjera 120 milimetara a ima i integrirane RGB LED-ice. Ventilator u radu nije pretjerano bučan, a pričvršćen je za kućište gumenim nosačima pa je i prijenos vibracija smanjen.
Posebno zanimljiv je DF-908 ARGB kontroler koji omogućava kontrolu za šest ventilatora, od čega jedan može biti RGB LED. Dva su LED porta već popunjena, i to s dvije LED trake na prednjoj stranici, te ispušnim 120-milimetarskim ventilatorom. Na kontroleru se nalazi i ulaz za kabel koji ga spaja s matičnom pločom (priložen) pa je sve moguće kontrolirati i uz pomoć RGB Sync, ASUS Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion 2.0, MSI Mystic Light Sync i ASRock Polychrome Sync softvera. Na kontroleru se nalaze i fizičke tipke za brzinu rada osvjetljenja i izbor moda osvjetljenja. Kontroler je također povezan i s tipkom na prednjem panelu kojom kontroliramo osvjetljenje, a napaja se iz jednog SATA Power konektora. Uz to, kontroler ima magnetne kopče pa ga je moguće i premještati po unutrašnjosti kućišta, ali postaviti izvan kućišta. No za vanjsku kontrolu Chieftronic je priložio i daljinski upravljač o kojem ćemo malo više kasnije.
Uz kućište dolazi knjižica s uputstvima na nekoliko jezika, sva oprema potrebna za gradnju računala – daljinski upravljač koji komunicira se RGB kontrolerom, ARGB kabel za spajanje kontrolera s matičnom pločom, plastične vezice, vijci, alat za pričvršćivanje odstojnika, dodatni thumb vijci itd.
Skidanjem prednje stranice dolazimo do prostora i nosača na kojeg je moguće montirati dva 120 ili 140-milimetarska usisna ventilatora ili pak 280-milimetarski radijator. Inače, na dno je kućišta moguće instalirati i 360-milimetarski radijator, no samo u kombinaciji s mini ATX pločom – još jedan razlog zbog kojeg je layout s napajanjem na dnu bolji.
Chieftronic u svojoj ponudi ima i napajanja i to marketinškog imena PowerPlay. Dvije su serije razvrstane po učinkovitosti, Gold i Platinum, a sadrže 550/650/750 i 850/1050W modele. Zanimljiv detalj ih dijeli, osim platforme i snage, različiti su po činjenici da Gold serija ima samo jedan 4+4-pinski EPS konektor, a Platinum ima dva takva konektora. Zanimljiva odluka, s obzirom na to da veliki broj ploča na tržištu ima po dva EPS konektora i to najčešće 8-pinski i 4-pinski. Jamstvo na sva napajanja je 3-godišnje.
Nama je na test stigao model GPU-650FC koji ima nazivnu vršnu snagu od 650 W. Napajanje dolazi u crno-crvenoj kutiji, unutar koje je dobro zaštićeno u stiro-pjeni i najlonu. Svi su kabeli smješteni u torbici zatvorenoj velcro trakom, a osim toga tu je i knjižica s uputstvima na nekoliko jezika, napojni kabel za gradsku mreži i set vijaka za kućište. Treba spomenuti da je napajanje potpuno modularno, te da su svi kabeli flat tipa što olakšava njihovo aranžiranje.
Popis kabela:
- 1x kabel dužine 600 milimetara s 24-pinskim konektorom
- 2x kabela dužine 600+150 milimetara s četiri 8-pinska PCIe konektora za grafičke kartice
- 1x kabel dužine 700 milimetara i 8-pinskim (4+4) EPS konektorom
- 3x kabela dužine 800+150+150 milimetara s ukupno devet (3 po kabelu) SATA Power konektora
- 1x kabel dužine 700+150+150+150 milimetara s tri MOLEX i jednim Floppy konektorom
Napajanje je zanimljivo dizajnirano. U crnoj metalnoj kutiji grube teksture, s donje je strane umetnuta rešetka koja pokriva ventilator napravljena u obliku paukove mreže i pobojana u crveno. Chieftronic je opet pokazao razigranu stranu, okrenutu gamerima i odlično su pogodili dizajn nečega što je teško napraviti zanimljivim. Ipak, ono što je bitnije, nalazi se unutra. Posudili su poznatu CWT-ovu DC-DC platformu s jednim +12V vodom koji je u stanju dati 54.2 A struje, tj. 650,4 W snage. Uz to, +3,3 i +5V vodovi daju maksimalnih 22A tj. kombiniranih 120 W. CWT je u izradi koristio japanske 105°C kondenzatore pa bi i trajnost trebala biti vrlo dobra. Primijenjen je i niz zaštita – AFC (Automatic Fanspeed Control), OCP (Over Current Protection), OPP (Over Power Protection), OTP (Over Temperature Protection), OVP (Over Voltage Protection), SCP (Short-Circuit Protection), SIP (Surge & Inrush Protection), UVP (Undervoltage Protection) i No-load Operation. PFC je aktivan.
Ulazne karakteristike su 100 do 240 V napona, 47 do 63 Hz frekvencije i 10 A struje, pa je napajanje pogodno za rad u svim strujnim mrežama svijeta. Teško je 2,36 kilograma i dimenzija je 160 x 150 x 86 milimetara. Razina efikasnosti je već spomenutih 80 Plus Gold što znači da u cijelom radnom području efikasnost mora biti iznad 88%. Ventilator koji se nalazi u napajanju je promjera 140-milimetara, te može raditi i u polupasivnom načinu rada. No i pri maksimalnom broju okretaja nije naročito bučan. Na stražnjoj se strani nalazi i tipka za uključivanje polupasivnog moda rada. Konektori za kabele su dobri, nismo imali problema sa spajanjem i odspajanjem, a njihov je broj proporcionalan broju kabela koji dolaze uz napajanje. Ponovno, čudi nas izbor samo jednog EPS konektora no što je tu je – većina ploča će ionako raditi samo s jednim, no dva su ipak poželjna za overclocking.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
AutomobiliObjavljeno prije 3 minute
KUTAK ZA POČETNIKE: Pitanja i odgovoriObjavljeno prije 26 minuta
P/M: SAMSUNG Odyssey NEO S32BG750NPObjavljeno prije 52 minute
dionice i fondoviObjavljeno prije 1 sat
4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera(gigabox,pokNovosti
Elden Ring Nightreign dodaje novu klasu
Elden Ring Nightreign otkriva novu klasu pod nazivom Ironeye, koja nudi preuređeni pristup igranju na daljinu. Iako je Elden Ring Nightreign odvojen od osnovnog naslova Elden Ring, neke od promjena u stilovima igre u ovom spin-offu ostavile... Pročitaj više
FromSoftware najavljuje The Duskbloods
FromSoftware će kasnije ove godine izdati Elden Ring: Nightreign, ali ne znamo mnogo o planovima developera za budućnost. Do danas nije bilo novih igara na vidiku, a Nightreign djeluje više kao spinoff naslov koji povezuje sadašnje vrijeme... Pročitaj više
Potencijalno izlaze još dvije Assassin’ s Creed igre u 2025.
(izvor slike) Assassin's Creed Shadows tek je izašao, ali Ubisoft bi već mogao imati još jednu igru u pripremi. Prema Tomu Hendersonu, glavnom uredniku Insider Gaminga, Codename Invictus "trebao bi" biti lansiran kasnije ove godine. Nije ri... Pročitaj više
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Sve novosti