Reaper – Pakiranje i vanjski izgled

S obzirom da pripadaju jednakoj seriji periferija i da ih samim time krasi identičan dizajn, CM Storm Mech i miš Reaper nameću se kao odlična kombinacija periferija za igrače i ostale zahtjevnije korisnike.
Reaper isporučuje se u vrlo skromnom pakiranju u kojem se osim samog miša nalazi samo prospekt sa specifikacijama miša i tvorničkim jamstvom (trajanje dvije godine).
Evo i tih famoznih specifikacija:

  • Avago 9800 laserski senzor – maks. 8.200 dpi
  • Maksimalna akceleracija – 30 G
  • Sklopke ispod glavnih tipki – Omron, 5 milijuna klikova
  • 128 kB ugrađene memorije
  • LED osvjetljenje – bijelo
  • 7 + 1 tipka
  • Opleteni kabel – 1,8 m

Reaper krasi klasičan ergonomski oblik namijenjen dešnjacima koji će ga držati u takozvanom palm gripu odnosno tako da svi dijelovi šake dodiruju tijelo miša. Prednjim dijelom miša dominiraju opleteni USB kabel duljine 1,8 metara te veliki kromirani kotačić. Kotačić dakako funkcionira i kao dodatna tipka ako ga pritisnemo prema dole. Okreće se lagano, ali uz blago preskakanje kako bi korisnik imao osjećaj koliko ga je okrenuo.

Velika Clutch tipka standardno se koristi za privremeno smanjenje rezolucije senzora, no moguće ju je programirati i za druge funkcije

Da lijevom boku miša nalaze klasična četvrta i peta tipka te šesta dodatna velika tipka koju Cooler Master naziva Clutch odnosno spojka/kuplung. Standardna funkcija ove tipke jest trenutno smanjivanje rezolucije senzora na nisku vrijednost. Primjerice, u igri se prebacimo na snajpersku pušku, počnemo nišaniti, stisnemo "kuplung" tipku da bi lakše to napravili, skinemo protivnika, otpustimo tipku i nastavimo dalje igrati s normalnim osjetljivošću senzora.
Treba napomenuti da se ova tipka najlakše koristi ako miš držite palm gripom. U claw gripu je iskoristiva, a u finger gripu je jednostavno van domašaja palca.

Na desnom boku miša ne nalazi se ništa dok stražnjim dijelom dominira aluminijska pločica, svojstvena za sve CM Storm periferije iz serije Aluminium. Zanimljivo je da u priručniku nije opisano kako se ova pločica skida s miša, no Cooler Master je naknadno izbacio videu u kojem je prikazana demontaža pločica sa svih Aluminium periferija, uključujući i ovog miša. Video možete pogledati ovdje.

Na gornjem dijelu miša, iza kotačića, nalaze se dvije tipke koje standardno služe za promjenu osjetljivosti senzora. Iskreno govoreći, teško da ćete ih koristiti za bilo što drugo jer ih je vrlo teško dosegnuti osim ako ne koristite finger grip.

Logitechov G9 s lijeve strane, a CM-ov Reaper s desne. Potonji miš nešto je veći i samim time više će odgovarati korisnicima s većim šakama

Cooler Masterov miš općenito je dizajniran za muškarce i dešnjake. Većih je dimenzija i prilagođen držanju u desnoj ruci. U kontekstu mase Cooler Masterov miš je sa svojih 150 grama relativno težak, pogotovo prema stražnjem dijelu, vjerojatno zahvaljujući aluminijskom umetku.

Miš se kliže na dvije velike teflonske sanjke, a malena treća pomaže straga

Kao što se mogli pročitati u specifikacijama, miš je temeljen na vrhunskom Avagovom laserskom senzoru maksimalne rezolucije 8.200 dpi. Maksimalna rezolucija odavno nikome baš ništa ne znači jer sve iznad recimo 3.000 dpi jednostavno prebrzo i neprecizno za korištenje. Kod miševa s mogućnosti modificiranja rezolucije senzora puno je bitnija opcija smanjivanja rezolucije, jer niža rezolucija zapravo olakšava neke radnje – ciljanje sa snajperom u igrama ili primjerice fine pokrete u određenim aplikacijama, primjerice pri obradi fotografija.

 

Reaper – Osvjetljenje i softver

Kao i tipkovnica Mech, Reaper je osvijetljene bijelim LED-icama.

Primarni izvor osvjetljenja je kosa bijela traka smještena na prijelazu između aluminijske pločice i prednjeg dijela miša.

Ali to nije sve. Reaper ima i dva prozorčića o obliku kvačice, smještena na prednjoj strani, tik ispod lijeve i desne tipke.
Oba izvora svijetla slijede isti algoritam koji se podešava uz pomoć softvera dobavljivog sa službenih stranica proizvođača. Moguće je podesiti svjetlinu u pet koraka te kontrolirati da li su ledice isključene, konstantno uključene, lagano pulsiraju ili se pak gase kad god pritisnemo neku tipku. Ovaj zadnji način rada CM naziva Rapid Fire mod.

Premda Reaper također ima vlastitu memoriju u kojoj se spremaju funkcije tipki, u ovom slučaju je potrebno instalirati softver. Zanimljivo je da je riječ o različitom softveru u odnosu na prateći softver tipkovnice. Drugim riječima, ako posjedujete obje opisane periferije, svejedno morate skinuti dva različita alata za upravljanje koji se standardno učitavaju zajedno s Windowsima. Tu opet vidimo kako Cooler Master u ovom pogledu kaska za konkurencijom.

Putem softveru moguće je konfigurirati funkcije tipki miša, podesiti razine osjetljivosti, podesiti osvjetljenje i sve ove postavke spremiti u profile – tri komada na samom mišu ili beskonačan broj na samom računalu. Za razliku od softvera tipkovnice koji ima mogućnost prepoznavanja aplikacija, pa samim time i automatske aktivacije pridijeljenih profila, softver Reapera ovu funkciju nema.
Jedan od većih nedostataka softvera je što ne nudi mogućnost brisanja ili dodavanja razina osjetljivosti. Za igranje većine igara je primjerice dovoljna samo jedna razina osjetljivosti. Alternativno je moguće napraviti profil u kojem nisu definirane tipke za promjenu razine osjetljivosti.