CM Storm Mech i Reaper – aluminijem optočeni

Datum objave 27.12.2013 - Denis Arunović

Mech - prvi dio

Uvod

Aluminium serija CM Stormovih periferija trenutno se sastoji od tipkovnice Mech, miša Reaper i headseta Pulse-R. Zajednička karakteristika svih ovih periferija, osim što su namijenjene igračima, jest da na tijelu imaju posebne aluminijske umetke koje je uz pomoć alata moguće skinuti.

Veliki CM Storm logo ugraviran je kako na plastično odmorište za dlanove, tako i na aluminijski oklop Mecha

Ideja je da korisnici skinu umetke te ih po želji modificiraju odnosno oslikaju te potom vrate na periferiju. Sukladno s tim, ovi aluminijski umetci odnosno elementi vrlo su jednostavni – osim reljefnog CM Storm logoa, na njima nema nikakvih drugih detalja. Detaljnije verzije fotki korištenih u članku, a možda i poneku dodatnu, pronađite na Flicrku.

 

CM Storm Mech

Prvo ćemo se pozabaviti tipkovnicom budući da je riječ o nešto ekskluzivnijem komadu opreme. S obzirom na cijenu od oko 200 eura, ne čudi što je riječ o tipkovnici opremljenoj mehaničkim tipkama. Na domaćem tržištu moguće je kupiti isključivo model s Cherry Blue MX mehanizmima, no na službenim stranicama proizvođača stoji da također postoje varijante s Cherry Red i Brown sklopkama.

Sklopke različite boje imaju različite karakteristike:

  • Blue – 50 g za pritisak – zvučni klik, taktilni prijelaz
  • Brown – 45 g za pritisak – taktilni prijelaz
  • Red – 45 g za pritisak – gladak/linearan
  • Green – 80g za pritisak – zvučni klik, taktilni prijelaz
  • Clear – 55 g za pritisak – taktilni prijelaz
  • Black – 60g za pritisak – gladak/linearan

Sila odnosno u ovom slučaju masa potrebna za pritisak govori nam koliko je teško aktivirati tipku. Druga karakteristika sklopke je da li napravi zvučnik klik ili ne, nakon što se aktivira. Naposljetku tu je i način na koji mehanizam pruža otpor prstu. On može biti linearan odnosno ujednačen ili pak podijeljen u dvije zone koje su odvojene taktilnim prijelazom. Drugim riječima, u potonjem slučaju pruža otpor dok se ne stisne do jedne granice, a onda samo propadne. Taj prijelaz se naravno osjeti pod prstom i znak je da je pritisak tipke registriran.
Ako vam zanima malo detaljnije objašnjenje kako Cherry MX tipke funkcioniraju, bacite pogled ovdje.

Aluminijska ploča lagano se skida priloženim imbus ključem

Tu je i alatić namijenjen odvajanju tipki od mehanizama, koristan pri čišćenju

Što se tiče pakiranja, s tipkovnicom dolazi imbus ključ namijenjen skidanju aluminijske ploče, plastični alatić za skidanje tipki (jako zgodan dodatak kada tipkovnicu poželite detaljnije očistiti), A4 poster s osnovnim uputama te USB3.0 kabel kojim tipkovnicu spajamo na računalo.

Za razliku od ostatka tipkovnice, USB3.0 kabel vrlo je običan – ima plastičnu izolaciju i dug je 1,5 metar

Premda je odvojivi kabel zgodan štos u kontekstu transporta, karakteristike kabela isporučenog s tipkovnicom nisu nam baš po volji. Naime, premda je standardne duljine od 5 stopa odnosno 1,5 metra, kabel bi trebao biti nešto dulji da bi zadovoljio potrebe svih korisnika. Drugi problem je što je riječ o manje-više običnom kabelu s plastičnom izolacijom  što će reći da je osjetljiviji na oštećenja od kabela opletenog gustom sintetičkom mrežicom. Razerova tipkovnica Black Widow Ultimate, instrument kojim za kruh svagdašnji zarađuje autor ovih redaka, recimo nema ovih problema s kabelom. S druge strane, kabel je na ovoj tipkovnici fiksan, a uz to i ne pripada trećoj generaciji USB standarda.

Implementacija USB3.0 standarda ima dvije prednosti – znatno veće performanse pri spajanju kompatibilnih uređaja za pohranu podataka (dakle vanjskih diskova ili flash memorija s  USB3.0 konektorom) te znatno višu razinu struje koju kabel može dovesti, a port propustiti. Slabe naponske karakteristike USB2.0 standarda bile su uzrok boljki mnogih nabrijanih igraćih tipkovnica, u prvom redu Logitechovih, jer bi se iz jednog USB2.0 porta s računala napajali ne samo tipkovnica, već i LCD ekran i USB hub. Na takvim tipkovnicama USB hub je služio samo za šminku jer na njega nije bilo moguće spojiti ništa smisleno, pa čak ni običnu USB memoriju. Kasnije su bolje dizajnirane tipkovnice koristile dva odvojena USB kabela – jedan za samu tipkovnicu, a drugi za USB hub.

Oznake za spajanje headseta i USB3.0 periferija izvedene su reflektirajućom bojom

Izuzev para USB3.0 konektora i konektora za headset, Mech također ima i microUSB konektor namijenjen punjenju smartfona ili tableta

Zahvaljujući USB3.0 kabelu, Mech ima dvoportni USB3.0 hub, dodatni microUSB konektor za punjenje mobilnih uređaja te integriranu zvučnu karticu čiji se konektori (slušalice i mikrofon) nalaze na istom mjestu kao konektori huba. To mjesto jest stražnji bok tipkovnice, tik do tipki F8 do F12. Kako bi lakše pronašli ove konektore, paralelno s njima postavljene su oznake na aluminijskoj ploči odnosno gornjem dijelu tipkovnice. Zanimljivo je da microUSB konektor nije označen, no to nije neka šteta jer sumnjamo da će ga netko koristiti. Naime, premda se microUSB konektor doista koristi na velikoj većini smartfona i tableta, kabeli kojima ove uređaje priključujemo na računalo s jedne strane imaju obični, a s druge microUSB konektor.

Kao što smo spomenuli, tipkovnica ima integriranu jednostavnu zvučnu karticu koju moderniji operacijski sustavi automatski prepoznaju. U suprotnom je pak potrebno instalirati drivere koji nisu integrirani u ostatak upravljačkog softvera već su dostupni kao odvojen download. Ako se nas pita, integracija USB zvučne umjesto provođenja signala sa zvučne kartice iz računala je kompromisno rješenje koje ne priliči uređaju ovako visoke klase i cijene. Naime, zvučna kartica iz računala, bilo da je riječ o integriranoj ili diskretnoj kartici, bez sumnje može ponuditi bolji zvuk od jeftinog USB rješenja, pa je uzrok ovakve integracije vjerojatno plod odluke da se tipkovnica izvede s odvojivim, a ne fiksnim USB kabelom. Još jedna manjkavost u ovom pogledu jest nepostojanje utora za provođenje kabela na poleđini tipkovnice, no riječ je o sitnijem propustu.

Mech - drugio dio

Mech - Dizajn i funkcionalnost

Mech je doista golema tipkovnica. Koliko je golema jako se lijepo vidi na gornjoj fotki na kojoj smo kraj nje stavili Razerovu Black Widow Ultimate. Iako su raspored, veličina i razdaljina između tipki na oba modela praktički jednaki, Mech ima mnogo veće kućište u koje su integrirani odmorište za dlanove (što Razerov pulen nema ni kao opciju) te ručka za nošenje.

Malena tipka Enter nažalost je praktički neizbježna na tipkovnicama kupljenim u domaćim dućanima

Ručka za nošenje ide ruku pod ruku s odvojivim kabelom te je zbog toga Mech jako prikladan za ekipu koja hoda po LAN partyjima ili možda nekakvim gejmerskim natjecanjima. Na istoj, lijevoj strani tipkovnice nalaze se programabilne tipke M1 do M5 što je ako se nas pita sasvim dovoljno za praktički sve korisnike. Naravno, tipkovnica podržava i profile, pa je zapravo moguće programirati do 25 posebnih funkcija.

Pet dodatnih funkcijskih tipki moguće je programirati i bez instalacije softvera

Osim ovih dodatnih funkcijskih tipki, Mech također ima i tipke za kontrolu osvjetljenja, glasnoće zvuka i upravljanje multimedijskim aplikacijama. Tu opet vidimo jednaku situaciju kao na Razerovoj tipkovnici – spomenute funkcije pridjeljenje su standardnim funkcijskim tipkama (F1 do F12), a da bi aktivirali ovu njihovu sekundarnu funkciju potrebno je stisnuti tipku Fn koja je smještena desno od tipke AltGr. S obzirom na to koliko se često koriste ove dodatne tipke, nama je ovo rješenje sasvim prihvatljivo i zapravo bolje od implementacije dediciranih tipki koje samo kompliciraju raspored tipki.

Tipke ugrađene na Cheeryjeve MX sklopke dosta su kvalitetne. Prekrivene su gumastim slojem koji obično susrećemo na periferijama namijenjenim igračima. Hrvatskim dijakritika na testiranom primjerku nema što s jedne strane čini tipkovnicu ljepšom (jer ih domaće tvrtke nikada ne ugraviraju tako dobro kao sam proizvođač), a s druge težom za korištenje od strane manje iskusnih korisnika. Naša preporuka takvima je – naučite tipkati bez gledanja na tipkovnicu. To će vam rad i igranje na računalu učiniti puno ugodnijim. Svakako treba primijetiti da tipkanje na CM Storm Mech tipkovnici Razorovoj Black Widow Ultimate nije jednako iskustvo, unatoč korištenju jednakih Cherry MX Blue mehanizama. Autoru ovih redaka više leži Razerova tipkovnica jer tipke kao da pružaju manji otpor odnosno manje su krute. Isprva nam je palo na pamet da je to zbog toga što je Black Widow jednostavno stariji komad hardvera na kojem se mnogo dulje tipkalo, ali nakon pomnijeg testiranja odnosno uporabi tipki koje se u radu vrlo malo koriste, ispalo je se one ponašaju jednako kao i sve ostale tipke. Da li ovo treba pripisati na proizvođaču mehanizama, njemačkoj tvrtki Cherry, ili je pak problem u Cooler Masterovoj implementaciji, teško je reći, no činjenica je da u tipkanju na dvije tipkovnice ima razlike i je autoru ovih redaka teže tipkati na Mechu.

Debele gumene nožice spriječit će klizanje, a veseli što ih nije potrebno micati ako želimo rastaviti tipkovnicu

Prije nego što se krenemo s pregledom softvera i pozadinskog osvjetljenja, osvrnimo se kratko na donji dio tipkovnice. Već smo rekli da utora za provođenje kabela nema. S druge strane, ostali ključni aspekti ovog dijela tipkovnice izvedeni su odlično. Tu u prvom redu mislimo na debele gumene nožice koji će tipkovnicu držati na mjestu i neće se odlijepiti tijekom korištenja, a što nam se znalo događati na drugim skupljim tipkovnicama (primjerice Logitech Illuminate prve generacije). Nadalje, za razliku od Razerove tipkovnice kod koje je gumene nožice potrebno na silu odlijepiti ako tipkovnicu želimo rastaviti (jer se ispod njih kriju vijci), na Mechu to nije slučaj jer su vijci postavljeni nezavisno od nožica. Ovo vam se možda ne čini kao osobit problem, no vjerujte, postoji velika šansa da ćete u jednom trenutku zaliti tipkovnicu s nekom tekućinom, a jedini način da je spasite jest rastavljanje, pranje i sušenje pojedinih dijelova.


Mech - Osvjetljenje i softver

Tipkovnica Mech opremljena je s bijelim pozadinskim osvjetljenjem. Ono je izvedeno na najkvalitetniji mogući način – tako da svaka tipka ima svoju vlastitu ultra svijetlu ledicu. Zanimljivo je da je osvjetljenje nije samo na tipkama već i oko njih što je postignuto uporabom svijetlo sive podloge na koju su ugrađene Cherry MX sklopke.

Još jedan zgodan detalj je osvijetljeni prijelaz između tipkovnice i odmorišta za ruke. U osnovi je dakako riječ o istom komadu plastike, pa pod tipkovnicom zapravo smatramo dio prekriven aluminijskom pločom. Ispod te ploče na donjem je dijelu postavljen ploča od prozirne plastike, pa svijetlo od LED-ica s tipki izbija preko te plastike i lagano osvjetljava spomenuti prijelaz.

Kontrola osvjetljenja izvodi se pomoću F tipki u kombinaciji s tipkom Fn

Za kontrolu osvjetljenja rezervirane su četiri tipke – F1 do F4 – odnosno njihova sekundarna funkcija. Prva tipka služi za uključivanje ili isključivanje osvjetljenja, druge dvije za smanjivanje i povećavanje intenziteta svijetla, a četvrta za promjenu modova. Od modova odnosno načina osvjetljenja imamo klasični konstantni, pulsirajući te mod u kojem su osvijetljene samo WASD, dodatne funkcijske (M1 do M5) i kursorske tipke. Maksimalna jakost LED-ica je dosta visoka i tu nemamo nikakvih zamjerki.

Sve tipke rade na maksimalnoj svjetlini. Ovo je način rada koji će koristiti većina korisnika

Treći način rada u kojem je većina tipkovnice neosvijetljena. Izuzetak su WASD, dodatne funkcijske i kursorske tipke

Prozirna plastična ploča osigurava suptilno osvjetljenje prijelaza između glavnog dijela tipkovnice i odmorišta za dlanove

Softverska podrška Cooler Masterove najnovije tipkovnice nije na razini tradicionalnih proizvođača periferija kao što su Logitech ili Razer. Prateći softver nužno je skinuti sa službene stranice, a tamo korisniku na raspolaganju stoji solidan broj datoteka. Umjesto da su alat za konfiguraciju tipki, alat za nadogradnju firmwarea te driveri za integriranu zvučnu karticu dio jedne te iste instalacijske datoteke, riječ je o odvojenim paketima.

Modul za konfiguriranje funkcija tipki podržava modificiranje bilo koje tipke, pa čak i onih standardnih

Profile je moguće pohranjivati u internu memoriju tipkovnice ili pak na računalo. U prvom slučaju možemo ih koristiti na bilo kojem računalu

Macro Studio služi za snimanje i što je vjerojatno još bitnije, naknadno uređivanje snimljenih macro naredbi

Sam konfiguracijski softver podijeljen je u tri modula – Storm CFG koji služi za konfiguraciju funkcija tipki, Profiles koji služi za podešavanje profila (ukupno 5) i pridjeljivanje profila aplikacijama te Macro Studio koji, kako mu i ime kaže, služi za kreaciju makro naredbi odnosno naredbi nastalih ulančavanjem više različitih naredbi. Bitno je naglasiti da za većinu funkcija tipkovnice zapravo nije potreban softver na računalu jer u sebi ima integriranu memoriju i vlastiti softver. Tako je bez korištenja dodatnog softvera moguće snimiti makro naredbe i povezati ih s pojedinom M tipkom. Premda se to čini dosta ograničeno u odnosu na punu funkcionalnost koju nudi dodatni softver, u biti je sasvim dovoljno za veliku većinu korisnika (uključujući autora ovih redaka). Prednost interne memorije je što je dodatne funkcijske tipke moguće koristiti na bilo kojem računalu.

Reaper

Reaper – Pakiranje i vanjski izgled

S obzirom da pripadaju jednakoj seriji periferija i da ih samim time krasi identičan dizajn, CM Storm Mech i miš Reaper nameću se kao odlična kombinacija periferija za igrače i ostale zahtjevnije korisnike.
Reaper isporučuje se u vrlo skromnom pakiranju u kojem se osim samog miša nalazi samo prospekt sa specifikacijama miša i tvorničkim jamstvom (trajanje dvije godine).
Evo i tih famoznih specifikacija:

  • Avago 9800 laserski senzor – maks. 8.200 dpi
  • Maksimalna akceleracija – 30 G
  • Sklopke ispod glavnih tipki – Omron, 5 milijuna klikova
  • 128 kB ugrađene memorije
  • LED osvjetljenje – bijelo
  • 7 + 1 tipka
  • Opleteni kabel – 1,8 m

Reaper krasi klasičan ergonomski oblik namijenjen dešnjacima koji će ga držati u takozvanom palm gripu odnosno tako da svi dijelovi šake dodiruju tijelo miša. Prednjim dijelom miša dominiraju opleteni USB kabel duljine 1,8 metara te veliki kromirani kotačić. Kotačić dakako funkcionira i kao dodatna tipka ako ga pritisnemo prema dole. Okreće se lagano, ali uz blago preskakanje kako bi korisnik imao osjećaj koliko ga je okrenuo.

Velika Clutch tipka standardno se koristi za privremeno smanjenje rezolucije senzora, no moguće ju je programirati i za druge funkcije

Da lijevom boku miša nalaze klasična četvrta i peta tipka te šesta dodatna velika tipka koju Cooler Master naziva Clutch odnosno spojka/kuplung. Standardna funkcija ove tipke jest trenutno smanjivanje rezolucije senzora na nisku vrijednost. Primjerice, u igri se prebacimo na snajpersku pušku, počnemo nišaniti, stisnemo "kuplung" tipku da bi lakše to napravili, skinemo protivnika, otpustimo tipku i nastavimo dalje igrati s normalnim osjetljivošću senzora. Treba napomenuti da se ova tipka najlakše koristi ako miš držite palm gripom. U claw gripu je iskoristiva, a u finger gripu je jednostavno van domašaja palca.

Na desnom boku miša ne nalazi se ništa dok stražnjim dijelom dominira aluminijska pločica, svojstvena za sve CM Storm periferije iz serije Aluminium. Zanimljivo je da u priručniku nije opisano kako se ova pločica skida s miša, no Cooler Master je naknadno izbacio videu u kojem je prikazana demontaža pločica sa svih Aluminium periferija, uključujući i ovog miša. Video možete pogledati ovdje.

Na gornjem dijelu miša, iza kotačića, nalaze se dvije tipke koje standardno služe za promjenu osjetljivosti senzora. Iskreno govoreći, teško da ćete ih koristiti za bilo što drugo jer ih je vrlo teško dosegnuti osim ako ne koristite finger grip.

Logitechov G9 s lijeve strane, a CM-ov Reaper s desne. Potonji miš nešto je veći i samim time više će odgovarati korisnicima s većim šakama

Cooler Masterov miš općenito je dizajniran za muškarce i dešnjake. Većih je dimenzija i prilagođen držanju u desnoj ruci. U kontekstu mase Cooler Masterov miš je sa svojih 150 grama relativno težak, pogotovo prema stražnjem dijelu, vjerojatno zahvaljujući aluminijskom umetku.

Miš se kliže na dvije velike teflonske sanjke, a malena treća pomaže straga

Kao što se mogli pročitati u specifikacijama, miš je temeljen na vrhunskom Avagovom laserskom senzoru maksimalne rezolucije 8.200 dpi. Maksimalna rezolucija odavno nikome baš ništa ne znači jer sve iznad recimo 3.000 dpi jednostavno prebrzo i neprecizno za korištenje. Kod miševa s mogućnosti modificiranja rezolucije senzora puno je bitnija opcija smanjivanja rezolucije, jer niža rezolucija zapravo olakšava neke radnje – ciljanje sa snajperom u igrama ili primjerice fine pokrete u određenim aplikacijama, primjerice pri obradi fotografija.

 

Reaper – Osvjetljenje i softver

Kao i tipkovnica Mech, Reaper je osvijetljene bijelim LED-icama.

Primarni izvor osvjetljenja je kosa bijela traka smještena na prijelazu između aluminijske pločice i prednjeg dijela miša.

Ali to nije sve. Reaper ima i dva prozorčića o obliku kvačice, smještena na prednjoj strani, tik ispod lijeve i desne tipke. Oba izvora svijetla slijede isti algoritam koji se podešava uz pomoć softvera dobavljivog sa službenih stranica proizvođača. Moguće je podesiti svjetlinu u pet koraka te kontrolirati da li su ledice isključene, konstantno uključene, lagano pulsiraju ili se pak gase kad god pritisnemo neku tipku. Ovaj zadnji način rada CM naziva Rapid Fire mod.

Premda Reaper također ima vlastitu memoriju u kojoj se spremaju funkcije tipki, u ovom slučaju je potrebno instalirati softver. Zanimljivo je da je riječ o različitom softveru u odnosu na prateći softver tipkovnice. Drugim riječima, ako posjedujete obje opisane periferije, svejedno morate skinuti dva različita alata za upravljanje koji se standardno učitavaju zajedno s Windowsima. Tu opet vidimo kako Cooler Master u ovom pogledu kaska za konkurencijom.

Putem softveru moguće je konfigurirati funkcije tipki miša, podesiti razine osjetljivosti, podesiti osvjetljenje i sve ove postavke spremiti u profile – tri komada na samom mišu ili beskonačan broj na samom računalu. Za razliku od softvera tipkovnice koji ima mogućnost prepoznavanja aplikacija, pa samim time i automatske aktivacije pridijeljenih profila, softver Reapera ovu funkciju nema.
Jedan od većih nedostataka softvera je što ne nudi mogućnost brisanja ili dodavanja razina osjetljivosti. Za igranje većine igara je primjerice dovoljna samo jedna razina osjetljivosti. Alternativno je moguće napraviti profil u kojem nisu definirane tipke za promjenu razine osjetljivosti.

Zaključak

Nova serija CM Stormovih periferija izgleda zaista dobro, a tvrtkini inženjeri potrudili su se i da nude odličnu funkcionalnost. U tome su u velikoj mjeri u uspjeli, pa obje periferije možemo preporučiti, ali ne i bez rezervi (da je tako dobile bi nagradu Editor's Choice). Tipkovnica Mech nameće se kao odličan izbor svima koji planiraju kupiti high-end tipkovnicu, a ne smeta im izdvojiti nešto više novca u odnosu na konkurentske modele, na računa podrška za USB3.0. Voljeli bi da je uz Mech stigao kvalitetniji i dulji kabel te da je integrirana zvučna kartica zamijenjena jednostavnim pass-through portovima kako bi mogli iskoristiti zvučnu karticu iz računala, bila ona integrirana ili diskretna.

Miš Reaper pak plijeni pažnju nešto nižom cijenom u odnosu na konkurente sličnih ili čak lošijih specifikacija, no nije bez mana – težak je, ima dvije teško upotrebljive tipke (one iza kotačića), a prati ga i tek prosječan softver. Zapravo, bilo da je riječ o tipkovnici ili mišu, Cooler Masteru bi dobro došlo da uposli kakve kompetentnije developere i bolje odradi softversku podršku. Prvi korak bi bila integracija softvera u jedan paket, slično kao što je to Logitech davno napravio sa svojom aplikacijom SetPoint. Drugi korak bi bila implementacija novih mogućnosti te ujednačavanje mogućnosti softvera za sve periferije iz serije.

Treba napomenuti da su obje periferije jako su zgodne ako volite modificirati svoje računalo, a posebno ako ste skloni crtanju ili slikanju. Dobar štos bi bio naći nekog tattoo majstora koji se također bavi i crtanjem sa zračnim kistom. Takav umjetnik mogao bi oslikati aluminijske umetke na Cooler Masterovim periferijama time ih učinivši pravim malim umjetničkim djelima. Vjerujemo da su u Cooler Masteru svjesni činjenice da većina korisnika ipak nema namjeru sama šarati po periferijama, pa nas ne bi začudilo da se u trgovinama ili barem na Cooler Masterovoj web trgovini pojave već oslikani zamjenski umetci kojima bi korisnici mogli modificirati svoje CM Storm periferije.

U trenutku pisanja ovog teksta cijena Mech tipkovnice iznosila je 1.499 kn, a miša Reaper 499 kn.