Computex 2008 – 1. dio

Datum objave 05.07.2008 - Krešimir Matanović

Uvod, Abit, AMD, Arctic Cooling i AVC

Po prvi puta smo ove godine imali priliku prisustvovati najvećem azijskom informatičkom sajmu Computex. Sajam se od 1981. godine održava u Taipeiu na Tajvanu, a ove godine je po prvi puta bio djelomično pomaknut iz centra grada u novu i modernu halu u poslovnoj zoni Nangang. Tajvanci tamo grade i dodatne prostore te će u narednim godinama u potpunosti preseliti sajam u Nangang. Taipei je vrlo moderan grad koji je smješten na sjeveru otoka, a svakako najpoznatiji landmark je visoki Taipei 101 toranj koji još drži titulu najvišeg završenog tornja na svijetu.

Put do Tajvana nas je vodio iz Zagreba preko Frankfurta do Taipeia. Let do Taipeia traje oko 13 sati, nakon čega smo jedva dočekali smještaj u hotel kako bi protegnuli noge i ulovili nešto sna. Na predsajamski dan (2. lipnja) smo u popodnevnim satima prisustvovali Nvidijinoj presici i predstavljanju Tegre. Inače, ovogodišnji Computex je trajao od 3. do 7. srpnja, a na njemu je izlagalo 1725 izlagača na 4492 štandova. Najveće su to brojke u povijesti Computexa, a baš kao i na CeBIT-u sve je tu bilo u znaku zelene boje. Ponovno su proizvođači gurali svoje zelene proizvode koji bi kupcima trebali donijeti uštedu u potrošnji električne energije. Zanimljivo je to, jer s obzirom na Tajvansku tropsku klimu, tj. velike vrućine i veliku vlagu svi su prisiljeni trošiti velike količine energije na rashladne sustave. No, svugdje gdje bi došli klima uređaji su radili na maksimimu i nerijetko nam je bilo hladno (taksiji, hotelske sobe, dućani itd.), tako da Tajvanci definitivno ne štede energiju onako kako nas žele uvjeriti. Kao kuriozitet bi izdvojili kako u Computex hale ne smiju ulaziti osobe mlađe od 18 godina tako da je gužva nepoznat pojam čak i kada je sajam bio otvoren za širu publiku (Subota). Ostatak tjedna smo proveli obilazeći izložbene prostore u Nangangu, te u središtu grada - Hala 1 i 3 te Grand Hyatt hotel. U nekoliko nastavaka pokušati ćemo vam pokazati što se sve moglo vidjeti na ovogodišnjem Computexu koji se ipak održava na domaćem terenu za gotovo sve svjetske proizvođače računalne opreme.

 

Abit

Abit je imao vrlo zanimljiv štand na kojem su prikazivali široku paletu svojih matičnih ploča te ono što nas je začudilo raznih okvira za slike. Otišli su toliko daleko da u ponudi imaju okvir za slike koji ima ugrađen printer za ispis slika. Iako ni u najluđim snovima ne bi ovakvo nešto očekivali od Abita očito je da se trendovi mijenjaju i da su proizvođači prisiljeni pronalaziti nova tržišta kako bi podigli svoje profite.

No nije sve tako crno i i dalje od Abita možemo očekivati solidne matične ploče. Najzanimljivija nam je bila IP45-MAX ploča, a izloženi su bili i X48, IP43 PRO, AN78GS te mnogi drugi modeli. Da i dalje ciljaju na overclockere dokazali su dovođenjem g. Charlesa Wirtha iz Extreme Systemsa koji je imao svoj mali odjeljak na kojem je overclockirao ploče.

No da se ipak i vratimo onome čime se Abit očito ponosi - okvirima za slike. Imaju ih u svim oblicima, bojama i verzijama (sa i bez printera). Ima tu proizvoda napravljenih sa ukusom, no ima i onih neukusno dizajniranih i ukrašenih nama Europljanima (inače dizajn svih proizvoda se radi unutar Abita).

 

AMD

AMD je imao veliki štand u Nangangu na kojem su prikazivali proizvode bazirane na Spider platformi, zatim Puma prijenosnike, a unajmili su i svu silu atraktivnih hostesa koje su mamile poglede možda i više od sami proizvoda.

Puma je bila udarni proizvod za AMD na Computexu pa su tako izložili mnoge prijenosnike bazirane na njoj a posebno ponosni su bili na minijaturne modele. Uz to tu je bio i veliki zid na kojima su bili izloženi modeli matičnih ploča baziranih na AMD čipsetima (kako za desktop računala tako i za servere) te naravno njihovi udarni proizvodi grafičke kartice. Nije bilo izloženih kartica iz 4000 serije no vjerovali smo kako ćemo ih ugledati na nekim od štandova proizvođača.

Spider platforme su bile prikazane u svim oblicima i varijantama, a bilo je tu i usporednih testova performansi Intel platformi i AMD platformi. Uz to prikazana su i razna modana kućišta raznih modera, opet naravno na AMD platformama.

Najzanimljiviji je svakako bio Fujitsu-Siemensov GraphicBooster, tj. eksterna grafička kartica za Puma prijenosnike. U kutijicu je bila spremljena 3870 kartica koja se posebnim kabelom spaja preko PCIe 8x sučelja na prijenosnik i time mu podiže grafičke performanse (naravno putem CrossFire tehnologije).

 

Arctic Cooling

ArcticCooling je imao lijepo uređe štand na kojem su dominirale bijela boja i veliki ventilator koji se lagano vrtio. Nažalost, iz nekog neobjašnjivog razloga slike proizvoda sa štanda su nam se zagubile no zato ćemo iskoristiti AC-ove.

Proizvodi koji su nas najviše zainteresirali su bili RC Turbo Module hladnjak koji se montira na Arctic RC heatsinkove a sve u svrhu dodatnog spuštanja temperature RAM modula i povećanja OC mogućnosti. Ventilatori su promjera 60mm i vrte se na 1500RPM. Garancija je 6 godina.

Također je bio prikazan i Accelero Xtreme 9800 hladnjak za 9800GTX kartice koji navodno skida temperature i do 30°C u odnosu na standardni Nvidijin hladnjak (pod opterećenjem). Ventilatora su tri, promjera 80mm a trebali bi biti i tiši od ventilatora na standardnom hladnjaku.

Treći proizvod, Freezer XTREME smo u fazi prototipa vidjeli na CeBIT-u. Sada je spreman za prodaju a koštati će oko 26 €. Dobre performanse bi trebala osigurati hladnjakova masivnost, njegova 102 fina, 4 toplovodne cijevi i tihi 120mm ventilator. Montirati ga se može na LGA 775 (do 160 vata) i AM2+ sockete.

 

AVC

AVC je Tajvanska kompanija koja se bazi proizvodnjom industrijskih hladnjaka te odnedavno i hladnjaka za PC komponente pod svojim brandom. Proizvodne pogone imaju na Tajvanu i u Kini, a osnovani su daleke 1991. godine.

Nama su zanimljivi zbog CPU i VGA hladnjaka a nismo mogli ne primjetiti kako su izložili i proizvode koje rade za pojedine proizvođače matičnih ploča. Između ostalih i MSI je njihov veliki kupac koji od nijh naručuje hladnjake za matične ploče i VGA kartice (Circupipe, Dr.Mos i Liquid).

Uz to što rade za druge, proizvode i pod svojim brandom a proizvodi im nose imena Scorpio, Cooler Grab, Apollo, Ice Cold, Napoleon Crystal itd.

Avermedia, Foxconn, Intel i Kingmax

Avermedia

Avermedia je poznati Tajvanski proizvođač kvalitetnih TV tunera a na relativno malenom štandu su prikazali sve svoje novitete za ovu godinu.

AVerTV Digi Express 54 kartica je namijenjena ugradnji u prijenosnike a karakterizira ju mogućnost potpunog uklapanja u utor tako da nema vidljivih vanjskih dijelova. Podržava real-time H.264 snimanje i reprodukciju i niska potrošnja električne energije.

AVerTV Volar GPS 805 je proizvod koji ima ugrađen GPS i DVB-T prijemnik, te je podržava real-time H.264 snimanje i reprodukciju a hvali se i niskom potrošnjom električne energije.

 

Foxconn

Foxconn je kao i na CeBIT-u ostao dosljedan svojoj brigi za očuvanje električne energije, pa su tako predstavili i neke nove zelene proizvode. Kako ne bi sve bilo zeleno pozvali su i skupinu overclockera koji su svojim umijećem skidali svjetske rekorde u overclockingu i raznim benchmarcima. Štand je bio ogroman, a kako ne bi bio prazan pokazali su sve svoje proizvode, uključujući i dio svoje OEM proizvodnje.

Prikazali su sve matične ploče koje proizvode a znamo kako im je portfelj velik. Najzanimljivija je svakako Quantum Force serija ploča koja je namijenjena overclockerima i entuzijastima. Među njima su Blackops, Destroyer, Dreadnought, Avenger i Mars. Uz ove, prikazali su ploče i iz Digital Life i LCIA serija te grafičke kartice među kojima izdvajamo OC verzije.

Budući da je Foxconn i jedan od najvećih CEM, EMS, ODM i CMMS proizvođača prikazali su i dio proizvoda koje rade za svoje partnere. Svi znate kako vjerojatno nema matične ploče koja nema barem jedan Foxconnov proizvod na sebi.

Uz ploče ozboljno se okreću i tržištu CPU hladnjaka pa su tako prikazali i ovaj ekstremni hladnjak sa tri ventilatora za kojeg su vrata kućišta specijalno napravljena. Također su pokazali i liniju kućišta.

Od ostalih stvari koje smo ugledali na njihovom štandu svakako bi izdvojili i ove minijaturne projektore koje planiraju pustiti do kraja ove godine. Kada smo ugledali najmanjeg, koji će na tržište za koju godinu nismo se mogli oteti dojmu kako će uskoro projektore moći integrirati u prijenosnike ali i u neke druge mobilne proizvode.

 

Intel

Intel je veliku pažnju pridavao lansiranju P45 čipseta. Uz ovo pokazali su i svu silu ostalih proizvoda između kojih bi izdvojili SSD diskove, prijenosnike i uređaje bazirane na Atom procesorima, radne stanice, servere itd. Da ne zaboravimo i kako su prikazali hrpu računala baziranih na Gigabyteovim, Asusovim, MSI-evim itd. pločama koja su bila overclockana.

U svrhu predstavljanja čipseta serije 4 izložili su ploče svih svojih partnera na jedan zid pa je čitava postava izgledala prilično impresivno. Bilo je tu ploča sa P45, G45, G43 čipsetima ali i...

...na naše iznenađenje i jedna Tylersburg odnosno X58 ploča od MSI-a. Ploče sa X58 čipsetima su kao što zanmo namijenjene nadolazećim Nehalem procesorima. U prostoru sa demo računalima postavili su i jedno računalo bazirano na ovom čipsetu no na njemu se vrtila igra pa detaljnije informacije nismo uspjeli saznati.

Još jedna zanimljivost su bili i MID-ovi sa Intelovim Z-P140 SSD diskovima kapaciteta 4 i 8GB koji se spajaju preko IDE sučelja.

 

 

Kingmax

Kingmax je na štandu izložio sve svoje Flash, SSD i DRAM proizvode. Bilo je tu ultra brzih DDR2 i DDR3 modula, memory stickova svih veličina i vrsta, SSD diskova, memorijskih kartica itd.

Kao i na Computexu izložili su DDR3 Long-DIMM-ove brzina 1333MHz, 1600MHz te 2000MHz koje dolaze u 1GB i 2GB kapacitetima. Prikazali su i module koji su pasivno hlađeni a uskoro ćete moći pročitati i test tih modula na PCE-u.

Od ostalih stvari bi izdvojili i SSD SATA diskove u 1.8" formatu kapaciteta 32GB i 64GB. Uz 1.8" SSD diskove pokazali su i one 2.5" diskove maksimalnog kapaciteta 64GB, dok uskoro kreću sa proizvodnjim i 128GB modela.

MSI, Point of View, Thermaltake i Transcend

MSI

MSI je uz Gigabyte firma koja je svoje proizvode izložila na više lokacija. Mi smo ih posjetili u Nangangu i u Grand Hyatt hotelu. MSI je na te dvije lokacije izložio sve svoje proizvode, a imaju ih mnogo. Zato ćemo probati izdvojiti samo one najzanimljivije. Matične ploče definitivno spadaju u tu kategoriju a MSI ih je imao mnogo pa su ih tako i ponosno pokazivali na zidovima štandova.

Prošle godine smo imali prilike testirati jedan od MSI-evih gamerskih laptopa i taj nije ostavio osobit dojam na nas. Bio je prekičast, te su ga "krasile" loša tipkovnica i slaba završna obrada. Sada je predstavljen njegov nasljednik, a kako hardver nije bio problem, MSI se poigrao sa njegovom vanjštinom. Na prvi pogled nam se čini kako su uspjeli napraviti privlačniji i kvalitetniji proizvod.

Wind je jedna od većih novina prikazanih na Computexu. Ime mu je skraćenica od Wi-Fi Network Device, a baziran je na Intelovom Atomu. Konkurent je Asusovim Eee PC-u od kojeg se između ostaloga razlikuje po činjenici da koristi tvrdi disk.

Kada je riječ o matičnim pločama onda su glavni izložbeni primjerci bile one ploče sa P45 čipsetom. P45D3 Platinum na slici ima hladnjak prije spomenutog AVC-a.

MSI je pokazao P45 Diamond ploču spremnu za integriranje u sustav vodenog hlađenja čiji je hladnjak opet proizveden od strane AVC-a. Od grafičkih kartica su pokazali sve aktualne modele, a HD4850/4870 ili pak GTX 260/280 nije bilo ni traga.

 

Point of View

Point Of View je u nedostatku "pravih" novih proizvoda pokazao zanimljiv koncept kućišta za računalo u obliku glave zmaja. Glava je u potpunosti napravljena ručno uz puno truda i muke izvjesnog šveđanina GoTaLL-a. Inače rekli su nam kako će odmah po lansiranju imati dostupne GTX 260/280 kartice u normalnim i u OC verzijama.

Izložili su i par prototipa kartica sa pasivnim hlađenjem, kako bi pokazali da i oni rade na tome - do sada naime nisu imali pasivno hlađene kartice. Nama se svidio hladnjak na 8600GT kartici koji je obojan u boje Nizozemske zastave ili Hrvatske - kako okrenete. Uz to pokazali su i svoje slušalice, miš i napajanje kojima će pokušati osvojiti još malo tržišta. Najjače napajanje iz Black Diamond serije je SLI certificirano, modularno je i ima snagu od 850W.

 

Thermaltake

Thermaltake je baš kao i na CeBIT-u imao velik i šaren štand na kojem su pokazali hrpu proizvoda i na kojem je stalno bilo nekakvih događanja za posjetitelje. Prikazali su serije Xaser i ESA napajanja, ventilatore za kućišta, nove modele kućišta između kojih i Spedo model koji smo vidjeli na CeBIT-u kada je bio u fazi prototipa. Prikazano je bilo i usavršeno kompresorsko hlađenje sistema koje smo također vidjeli na CeBIT-u.

Izloženi su bili i novi modeli vodenih hlađenja, te naravno ventilatori u svim mogućim izvedbama. Prikazali su i cijeli arsenal hladnjaka za procesore i grafičke kartice, a kao najzanimljiviji nam se učinio V14 Po hladnjak koji je poboljšana verzija V1 hladnjaka koji se na našem testu pokazao kao vrlo solidan. Zatim su tu bila i aluminijska HTPC kućišta koje krasi vrlo dobar dizajn i veliki LCD ekrani.

U praksi su pokušali pokazati što je potrebno kako bi se opteretilo njihovo 2kW napajanje no nekako nam se učinilo da bi se ova postava hardvera zadovoljila i sa 1kW. Sve u svemu kod TT-a uvijek šareno i prepuno proizvoda koji europljani u velikoj mjeri smatraju kičem.

 

Transcend

Transcend se smjestio na prvom katu velike Nangang hale zajedno sa većinom ostalih proizvođača memorija i flash proizvoda. Prikazali su svoje najnovije proizvode pa su tako između ostaloga na jedan zid postavili sve svoje JetFlash USB stickove kojih ima jako puno. Bilo je tu i MP3 playera, digitalnih ovira za slike, čitača kartica, SSD diskova (8-64GB) itd.

Nama najzanimljiviji su svakako bili DIMM-ovi iz overclocking serije. AXE RAM serija se iz DDR2 protegla i u DDR3 verzije a najbrža koju smo vidjeli je bila deklarirana kao DDR3-1800+.

Nastavak slijedi...