Cooler Master AeroGate III
Datum objave 01.11.2004 - Ozren Žagmešter
Uvod
Opet smo u društvu jednog front panel uređaja - ovaj put se radi o Cooler Master AeroGateu III. Početkom godine kolega Vladimir je isprobao AeroGate II koji se istaknuo dobrom funkcionalnošću i izgledom i zbog toga dobio ocjenu od čak 93%. Sada je došlo vrijeme da isprobamo nasljednika ovog modela i vidimo da li je sa njim Cooler Master napravio korak naprijed.
AeroGate III
Za početak je Cooler Master u potpunosti promijenio izgled te se udaljio od dizajna koji podsjeća na automobilske HiFi uređaje. Moramo priznati da nam novi dizajn nije nešto posebno legao - sam uređaj nam je nekako vizualno nedifiniran. AeroGate II je imao neki "sex appeal" i privlačnost koju nažalost AG3 nema. Jedan od razloga za to je što se AG3 doima vrlo plastičnim iako je prednja ploča napravljena od aluminija. No, centralni dio ovalnog oblika na kojem su tipkice i LCD ekran jednostavno ne izgleda efektno.
Što se tiče bundlea, on je skoro pa identičan onome na AeroGateu II - tu su četiri temperaturne sonde, kabel za spajanje sa napajanjem te četiri kabela za spajanje ventilatora čija je dužina 80cm što bi trebalo biti dovoljno da na AG3 spojite četiri ventilatora neovisno o njihovom smještaju u vašem kućištu. Upustva su dobra iako bi bilo iznaneđenje da nisu jer se AG3 vrlo jednostavno spaja i koristi. U uputstvima lijepo piše i da se nikako ne preporuča stavljanje jedne temperaturnih sondi na samu jezgru procesora te da neku od njih nikako ne gurate u vodu. Nije nam baš jasno gdje bi neku od sondi mogli gurnuti u vodu jer sustavi za vodeno hlađenje (obično) nemaju otvorene dijelove gdje se brčkaju ribice i u kojima korisnik može pecati ili točati noge.
Bundle
Pogled na bundle nam već i prije korištenja AeroGatea III govori da novi model nudi identičnu funkcionalnost starijem modelu. Specifikacije uređaja su sljedeće:
AeroGate III | |
Dimenzije | 150 x 43 x 65 mm (dužina x širina x visina) |
Temperaturni rang | 0° C - 90° C |
Fan input Fan output |
12V / 1.5A ± 5%; 5V / 0.5A ± 5% <5 (ventilator zagašen) -12V / 1.5A |
Kao što vidimo, ništa nešto neočekivano.
Opis i zaključak
Što se elektornike tiče, ona je zalemljena na kvalitetnu pločicu i ne djeluje krhko kao na nesretnom Musketeeru I. Raspored konektora je drugačiji nego na prethodniku jer AeroGate III na sebi nema ugrađen ventilator. Konektori za temperaturne sonde se nalaze u gornjem lijevom kutu i priključuju se vertikalno. Kao i na AG2, prva sonda označava i prvi kanal na uređaju. Brzina mjerenje temperature je solidna - potrebno je nešto manje od dvije sekunde da uređaj registrira promjenu.
Tako to izgleda odozgora
Konektore za ventilatore je nemoguće promašiti jer se nalaze po sredini uređaja. Narihtavanje vrtnje ventilatora i provjera temperatura se lako vrši tipkama na prednjoj strani. Tu je i alarm koji će vas upozoriti kada se pređu neke zadane vrijednosti. Alarm svoju funkciju obavlja na dva načina - blinkanjem ekrana te zvukom.
Ipak, korištenje AeroGatea III je manje intutivno nego kod starijeg brata jer vam je na raspologanju manje tipki i nema okruglog potenciometra. Što se tiče snage, AeroGate III podnosi do 18W po kanalu, baš kao i prethodni model. Novost je to što na AeroGateu III spojene ventilatore možete i u potpunosti ugasiti što je stvarno vrlo zgodna stvar.
Lijevo gore se spajaju "toplomjeri", a za ventilatore je očito
Što se izgleda u akciji tiče, on po nama nije ni sluga onome na AeroGateu II. Veliki ekran na kojem je svašta pisalo u isto vrijeme je puno efektnija stvar nego mali LCD sa vrlo lošim kutem gledanja na kojem scrollaju informacije koje vas zanimaju. Uz to je na AeroGateu III ekran jedina stvar koja svijetli.
U akciji
Zaključak
Cooler Master AeroGate III je koristan uređaj koji će vam omogućiti dobro praćenje temperatura u kućištu te regulaciju vrtnje ventilatora. Željene postavke uređaj pamti tako da je korištenje jednostavno. S druge strane AG3 ne nudi ama baš ništa novo naspram prethodnika. Uz to je i vizualno puno siromašniji i manje intuitivan za korištenje. Vlasnici crnih kućišta ne trebaju očajavati jer postoji i crni model, tj. model koji ima crnu pločicu a srebrni srednji dio. Nevisno o tome stvar zgleda dobro, možda čak i bolje nego potpuno srebrna varijanta. Kada se sve zbroji po nama je puno bolji izbor stariji AeroGate II jer čak i nešto manje košta.