Cooler Master Cavalier 4
Datum objave 29.09.2004 - Dean Narandžić
Uvod
Cooler Master Cavalier 4 CAV-T04 iz jednog…
Dobri ljudi iz Cooler Mastera su nas se ponovno sjetili i poslali nam još jedno od brojnih kućišta iz njihove ponude! Ovoga puta smo dobili malo drugačiju zvjerku: Cavalier 4 je desktop kućište i kao takvo danas predstavlja pravu rijetkost među komponentama dostupnim u maloprodajnim dućanima. Iako su desktop kućišta još uvijek u ponudi brand name proizvođača kao što je IBM, manja potražnja među korisnicima koji sami sklapaju svoja računala (ili kupuju već gotove složence) ih je skoro sasvim izbacila iz upotrebe, pa nas odluka Cooler Mastera da pokrije i ovaj dio tržišta veseli. Korisnici kojima se dizajn ovog kućišta dopada, ali im horizontalna orijentacija nikako ne odgovara, mogu nabaviti mini tower modele iz iste serije. Kućišta iz serije Cavalier su inače poznata prepoznatljiva po velikom analognom VU metru na prednjoj masci koje im daje retro izgled, no na žalost model koji smo testirali nije opremljen sa njime pa prednja maska djeluje minimalistički. Ovaj nedostatak uklanja distributer, tvrtka Links, u čijoj ponudi se nalazi samo model sa VU metrom.
…pa iz drugog kuta
Po načinu izrade Cavalier 4 predstavlja tipičan proizvod ovog proizvođača, počevši od dopadljivog dizajna, pa do izdašne upotrebe aluminija za izradu prednje maske. Ostatak kućišta je od čeličnog lima bojanog tako da se što bolje uklopi sa prednjom maskom. Iako bi više voljeli da je kućište u potpunosti napravljeno od aluminija, moramo ustvrditi da je kvaliteta izrade na nivou i nema razloga za nezadovoljstvo. Kućište pristiglo na test bilo je opremljeno sa napajanjem nešto manjih dimenzija nego što smo navikli, ali zadovoljavajuće snage od 300W, te nije prepreka ni kod sklapanja i jačih konfiguracija. Ne sviđa nam se što se proizvođač odlučio na korištenje napajanja nestandardnih dimenzija (između ATX i micro ATX) - u slučaju kvara po isteku garantnog roka troškovi popravka mogu biti previsoki i neisplativi. Za detaljnu specifikaciju pogledajte sliku deklaracije napajanja…
Deklaracija nam otkriva osnovne podatke o napajanju
Kućište izvana
Kućište sa otvorenim vratima koja skrivaju prednje maske uređaja
Dimenzije kućišta su 438 x 135 x 420 mm (širina x visina x dužina), a težina je nešto veća no što bi očekivali od desktop kućišta (veća težina je dijelom posljedica ugrađenog napajanja). Već po dimenzijama možete zaključiti da se radi o kućištu u koje će stati uobičajeni set komponenti, pa nije potrebno nabavljati matičnu ploču manjih dimenzija, niti se dodatne kartice priključuju paralelno sa pločom putem PCI raiser kartice. Mjesta za ugradnju dodatnih uređaja ne bi trebalo nedostajati: u kućište je moguće ugraditi po dva 3,5" i 5,25" uređaja kojima je moguće pristupiti izvana i jedan disk. Uređaji su skriveni iza prednje maske koja se otvara prema dolje na vrlo efektan način zahvaljujući mehanizmu koji usporava otvaranje. Iza vrata se nalaze i konektori za priključivanje perifernih jedinica i to po dva USB2.0 i audio, te jedan FireWire priključak. Uz konektore je smještena i reset tipka, a predviđeno je i mjesto za ugradnju potenciometra za kontrolu glasnoće koji nije došao sa kućištem.
Konektori za priključivanje perifernih jedinica
Kućište stoji na uočljivim nožicama sa zlatnim obrubom – inspiracija za njih je nesumnjivo došla iz svijeta audio tehnike, gdje su kvalitetne nožice na cijeni zbog smanjivanja vibracija koje bi mogle utjecati na čitanje zvučnog zapisa. Iako u ovom slučaju nemaju tako uzvišenu namjenu pridonose dobrom vizualnom dojmu, a ujedno olakšavaju uklapanje računala među ostalu zabavnu (kućnu) elektroniku.
Mehanizam koji usporava otvaranje vrata kućišta
Hlađenje
Pogled na stražnju stranu
Stražnja strana nam otkriva nekoliko detalja o ugrađenom napajanju i hlađenju. Napajanje je nestandardnih dimenzija, što je vidljivo iz rasporeda vijaka za montažu. Ventilator za hlađenje napajanja nije na stražnjoj strani već u kućištu, pored procesora, a na toj poziciji će bolje pomoći kvalitetnijem hlađenju najtoplije komponente sustava - procesora. Iako desktop kućišta nisu poznata po kvalitetno riješenom hlađenju, Cavalier 4 popravlja taj dojam velikim brojem ugrađenih ventilatora, pa tako na stražnjoj strani uz napajanje pronalazimo proreze za zrak iza kojih se nalaze dva ventilatora dimenzija 60 x 60 x 25 mm. Upotreba malih ventilatora je razumljiva obzirom na dimenzije kućišta, a svi prorezi za zrak su široki i neće predstavljati prepreku hlađenju. Činjenica da nisu korišteni vijci za rad sa kojima ne trebamo alat nije nedostatak obzirom kućište već svojim dizajnom onemogućuje često otvaranje i zamjenu komponenti (prvi korak prilikom rasklapanja računala će vjerojatno biti uklanjanje monitora sa kućišta). Kućište se otvara kao i mnogobrojne starije generacije desktop kućišta – nakon što odvijemo tri vijka sa stražnje strane, poklopac povučemo prema natrag i prema gore.
Unutra ima dovoljno mjesta za ugradnju većine matičnih ploča
Proizvođač je dobro pazio da osigura adekvatno hlađenje i za jače konfiguracije, pa smo u unutrašnjosti kućišta iza proreza na lijevoj bočnoj strani pronašli još jedan ventilator dimenzija 80 x 80 x 20 mm. Svi ventilatori su priloženi što je za svaku pohvalu, i svi se napajaju putem uobičajenih Molex konektora. Kada smo već spomenuli konektore, recimo još da je napajanje opremljeno odgovarajućim brojem malih i velikih Molex konektora, a na posebnom kablu se nalaze i dva konektora za napajanje SATA diskova. Priča o mogućnostima hlađenja računala ugrađenog u ovo kućište još nije gotova – na gornjoj strani poklopca ste također mogli primijetiti proreze za zrak, a ispod njih se krije fan duct namijenjen usmjeravanju vrućeg zraka sa hladnjaka procesora izvan kućišta. Odlična ideja, čija korisnost ovisi o poziciji podnožja za procesor na matičnoj ploči. Matična ploča koju smo koristili prilikom testiranja se pokazala idealnim kandidatom za ugradnju jer se podnožje procesora skoro u centimetar poklopilo sa položajem ispušnog kanala. Kako bi ga što bolje prilagodili hladnjaku procesora, ispušnom kanalu je moguće podešavati visinu.
Fan duct za izbacivanje vrućeg zraka sa hladnjaka procesora
Prostranost i zaključak
Mjesta ima dovoljno za sve komponente
Iako unutrašnjost kućišta pruža sasvim dovoljno mjesta za ugradnju komponenti, korisnici navikli na prostrane towere bi mogli kritizirati manjak prostora… Imajte na umu da ovo kućište ipak nije namijenjeno za sklapanje nabrijanih pila, već će se puno bolje osjećati kao centar kućnog kina. Pri tome nećete morati raditi kompromise kao kod "pica box" kućišta čak i ako se odlučite za procesor i grafičku karticu posljednje generacije. Gužva može nastati ispod optičkih uređaja i diskova, ali većih problema ne bi smjelo biti.
Gužva u "šesnejstercu"
Sve u svemu ovo je vrlo zanimljiv proizvod koji pokriva specifične potrebe tržišta – većinu korisnika će odbiti na prvi pogled, ali oni koji iz bilo kojih razloga žele vodoravno kućište neće požaliti. Mjesta za unaprjeđenje ipak ima: koliko god upotreba nestandardnog napajanja u ovom slučaju ima smisla, taj potez ne možemo podržati. Također bi voljeli vidjeti model u cijelosti napravljen od aluminija. Hvalimo odličnu organizaciju prostora u kućištu, kao i već ugrađene ventilatore koji će osigurati odlično hlađenje. Obzirom da smo kućište dobili direktno od proizvođača ne znamo kolika bi bila njegova cijena na našem tržištu, ali obzirom da se sličan model iz iste serije u Linksu prodaje za oko 1000 kn, pretpostavljamo da bi Cavalier 4 CAV-T04 koštao isto ili malo manje. To nije mala količina novaca, ali obzirom na već ugrađeno napajanje nije niti previše, pa ga možemo preporučiti svima koji su do sada bezuspješno tražili kvalitetno desktop kućište.
Natprosječno hlađenje omogućuje ugradnju jačih komponenti