Cooler Master Centurion 534 lite

Datum objave 19.07.2007 - Igor Vujević

Uvod i specifikacije

Praetorian, Centurion, Mystique, Wave Master, Stacker, Ammo - samo su neka od maštovitih imena za kućišta poznatog šefa hlađenja - Cooler Mastera. Maštovita imena i isti takav dizajn privukli su priličan broj korisnika koji su svoje povjerenje poklonili ovom proizvođaču, a on dobrom poslovnom politikom i kvalitetom uspjeva zadovoljiti širok krug kupaca. Od jeftinijih, a kvalitetnih ulaznih modela pa sve do skupih Stackera i Cosmosa, CM je u većini slučajeva uspijevao naći pravu ravnotežu uloženog i dobivenog ostavljajući korisnika vrlo zadovoljnog. Na današnjem testu zabavili smo se s jednom od revizija sada već legendarnog Centuriona u verziji 534 lite, te provjerili što ima za ponuditi.

Zgužvana kutija

Dostupne boje
Srebrna/Crna
Dimenzije (W / H / D)
W202 x H435 x D480 mm
Težina
9.7kg
Materijal
Alumij & Mesh bezel, SECC chassis
Standard
ATX , m-ATX
5.25"
5 (vanjskih)
3.5"
1 (vanjski) 4 (unutarnji)
I/O Panel
USB2.0 x 2; MIC x 1; SPK x 1; ( Support Intel HD Audio)
Ventilacija
120 x 120 x 25 mm Stražnji ventilator
120 x 120 x 25 mm Prednji ventilator
Mjesta za dodatne kartice
7
Napajanje
Standard ATX PS2 (optional)

 

Gordi Centach

Za početak, da razjasnimo malu gnjavažu oko imena i različitih modela. Centurion kućište postoji u ukupno 9 izdanja, a za različita tržišta CM primjenjuje prilično zbunjujuću politiku različitih naziva za isto kućište, no s različitom opremom. Tako je na nekim tržištima naš testni primjerak nazvan CM Centurion 534 +Plus, negdje samo 534, a mi smo ga dobili pod radnim imenom 534 lite. Kako god, naš model je došao u standardnoj smeđoj kutiji kakvu viđamo kod svih modela iz ove klase, bez napajanja i s priloženim 120 mm ventilatorom bez plavog osvjetljenja.

Vanjski izgled

Pogled s druge strane

Prednja srebrna maska u kombinaciji od brušenog aluminija i crne plastike ostavlja prilično dobar dojam, a dostupna je i u potpuno crnoj kombinaciji, no malo efektnije izgleda ova srebrno crna. Ostatak kućišta je crne boje na kojoj se odlično vide otisci masnih prstiju...

Skalp Centuriona

Bez nepotrebnih ukrasa, u gornjem dijelu nalazimo mjesta za ugradnju ukupno pet 5.25" uređaja. Dovoljno za većinu korisnika. Poklopci su od aluminija, odlične završne obrade, ne ispadaju i bez problema će izdržati višestruku skidanje i stavljanje na mjesto. Za razliku od standardnih plastičnih poklopaca, ovi se otvaraju kao vratašca odnosno, imaju kopče samo s jedne strane.

Maska

Donjim dijelom protežu se gumbi za uključivanje i reset računala, signalne lampice i prednji konektori (USB, audio). Oni nažalost nisu zaštićeni pomičnim poklopcem što se nekima i ne sviđa, kao i njihov krajnji donji položaj. Vrh kućišta je ipak pristupačniji. Odmah iznad gumba za paljenje nalazi se utor za flopy disk, prošaran Centurion natpisom te ako ga ne koristite (kao i većina onih koji ovo čitaju) - bar ispunjava neku svrhu. Jedina zamjerka ide na nedostatak prednjeg firewire priključka.

Bočni stražnji pogled

Bočna stranica je opremljena otvorom za ventilaciju usmjerenim na grafičku karticu i s air-ductom koji naliježe na hladnjak procesora. Stražnja strana otkriva klasičan raspored, na vrhu napajanje, još jedan 120 mm ventilator za ispuh i utori kartica za dodatno proširenje. Treba napomenuti da je na mjestu za ventilator predviđena i ugradnja manjih modela (80 i 92 mm) pa kupovina velikog 120 mm nije nužna, ako koji manji leži besposleno po ladicama.

Tunel na bočnoj stranici

Stranica je pričvršćena thumb vijcima, obilježje tool-free dizajna kojim se ovo kućište i diči. Kvaliteta izrade stranica je primjerena klasi proizvoda, dovoljne je debljine i precizne izrade te je bez problema anulirana pojava bilo kakvih neželjenih zvukova iz unutrašnjosti kućišta (buka i vibracija). Plastičnu tuljac je moguće skinuti i na njego mjesto ugraditi standardni 80 mm ventilator, što svakako doprinosi boljoj ventilaciji.

Unutrašnjost i oprema

Otvoreno za posjete

Unutrašnjost pruža dovoljno mjesta za bilo koju matičnu ploču koja se pridržava ATX ili micro ATX standarda, te u opremi (smeđa kutija u kavezu za diskove) pronalazimo sve potrebe sitnice za ugradnju komponenti. Standardan raspored elemenata je vidljiv na svakom dijelu unutrašnjosti, a jedino poprečni položaj kaveza za diskove donekle odstupa od zacrtanog ATX rasporeda. Iako su u tom položaju diskovi pristupačniji, prednji ventilator zadužen za njihovo hlađenje ima nešto teži posao, a i manje je strujanje zraka u unutrašnjosti.

Dodatna oprema

Kao što i napomenusmo, u opremi se nalazi sve potrebno za montažu. Vijci s pripadajućim ležištima za matičnu ploču, plastične šine za ugradnju diskova, čak i magnet za kablove prednjih konektora. Kvaliteta izrade plastičnih šina na dobrom je nivou no radije bi umjesto njih vidjeli klasične vijke s gumenom izolacijom.

Gurni, pa stisni

Ugradnja optičkog pogona svedena je na par jednostavnih poteza. Dovoljno je optički pogon gurnuti u ležište, koje se potom dodatno osigura guranjem ručice u stranu i dolje, čime zaključavamo uređaj u njegovom ležištu. Već viđena metoda izvedena na standardno dobar CM način. Na isti način se ugrađuju i floppy, a precizna izrada i pouzdan mehanizam jamče rad optičkih uređaja bez vibracija i dodatne buke.

Ventilacija, diskovi

Kavez za diskove

Poprečni kavez za diskove može udomiti tri tvrda diska (plus jedan u gornji, ispod flopy diska), koji se montiraju pomoću plastičnih šina. One se priloženim klinovima pričvrste na disk i gurnu u kavez. Iako su šine, klinovi i kavez odlične završne obrade i precizno izvedeni, sam način montaže ne ulijeva povjerenje. Kontakt diska i tvrde plastike koja naliježe na kavez nije ničim izoliran, pa iako je nama za vrijeme testnog perioda bilo sve uredu, moguće su pojave vibracija nakon nekog vremena.

Prednji ventilator

Za hlađenje diskova zadužen je 120 mm ventilator (u pakiranju), odmah ispred kaveza iza prednje maske, no bez zaštite od prašine. On je, osim hlađenja diskova zadužen i za ubacivanje svježeg zraka u kućište, koji zbog poprečno postavljenog kaveza i ne dolazi previše do izražaja, no bar su diskovi odlično hlađeni. Ventilator je standardni Cooler Masterov uradak, a na ploču ga možemo spojiti preko klasičnog 3-pinskog konektora što otvara mogućnost regulacije brzine ventilatora putem BIOS-a ili nekog alata u OS-u. Drugi način spajanja je putem priloženog adaptera na standardni molex, gdje nemamo mogućnost kontrole brzine. Ipak, čak i pri punoj brzini ventilator je praktički nečujan te može zadovoljiti potrebu za tišinom čak i kod najzahtjevnijih korisnika. .

Pogled prema prednjoj strani

Kako se radi o standardnom midi-ATX kućištu, mjesta u dubinu ima dovoljno. Jedino ako se odlučite za ugradnju dužih optičkih pogona na krajnje donje pozicije dolazi do sukoba kablova s optike i kondenzatora matične ploče, no sama optika dolazi tek do ruba full ATX matične ploče tako da to nije zabrinjavajuća činjenica. S obzirom da kućište nudi pet utora za optičke pogone, sumnjamo da će kod kod ijednog korisnika doći do ovakvih problema.

Sitnice i ugradnja

I ovdje bez vijaka

Iako vijci nisu nimalo loš način da se nešto pričvrsti, dosta proizvođača forsira tool-free dizajn i način montaže komponenti što i ne mora uvijek nužno biti dobra stvar. Stražnji dio s utorima za dodatne kartice oslobođen je vijaka pa se kartice pričvršćuju pomoću priloženih kopči, koje su kvalitetno izvedene i obavljaju posao no ipak bi voljeli vidjeti stari dobar šaraf. Da budemo sigurni da smo nešto i pričvrstili kako treba. A s obzirom da sve veće dimenzije grafičkih kartica i njihove pozamašne kilaže - par vijaka ne bi bilo na odmet. No, tko voli nek izvoli...

Žice i žičice

Priložen set kablova za prednje konektore je standardni - reset, power, LED i speaker konekcije, USB i audio kablovi. Na sreću, USB je izveden kao kompaktni konektor, a ne kao zasebna konekcija koje za sobom povlači rizik od krivog spajanja kod manje iskusnih korisnika. Prednji audio konektori pružaju podršku za Intel HD Audio, ako Vam ploča ili zvučna kartica podržavaju ovaj standard.

Opremljen

Ugradnja komponenti je prošla bez krvi, nema ni govora o oštrim ili nedorađenim rubovima - završna obrada je na nivou. Kavez s diskovima je dovoljno odmaknut od ruba pa nisu nužni SATA kablovi s konektorima pod 90°. Mjesta za pristojan cable management ima, idealno po okomici iza optičkih pogona prema kavezu s diskovima. No, zbog položaja diskova na dnu kućišta neka napajanja nemaju dovoljno dugačke naponske konektore, bar ne za njihovo normalno provođenje po unutrašnjosti kućišta pa je potrebno i na to računati. Svi ostali kablovi su dostatne dužine bez obzira na položaj konektora na matičnoj ploči (USB, audio i ostali).

Zaključak / Conclusion

Za 470 kuna, koliko košta Centurion 534 lite u trenutku objave ovog članka, dobijete prilično pristojan dom za svoje komponente. Cooler Master s ovim modelom nije eksperimentirao, sve je rađeno po standardnim specifikacijama i uklopljeno u decentan dizajn koji je ipak dovoljno upečatljiv da već na prvi pogled jasno korisniku daje do znanja da se radi o dobrom i kvalitetnom kućištu. Nema govora o škripanju, nepreciznosti prilikom izrade ili sličnih boljki jeftinijih kućišta, sve je na svom mjestu i pruža prilično fer omjer uloženog i dobivenog. Jedan 120-milimetarski ventilator je jedina dodatna oprema, no s obzirom da ga mnoga kućišta slične cijene ne nude, kod Centuriona je to veliki plus, pogotovo ako uzmemo u obzir i da je ventilator prilično tih. Zamjerke idu na način montaže diskova i dodatnih kartica, no na samu kvalitetu izvedbe nemamo primjedbi. Još jedan nedostatak je izostanak Firewire konektora na maski kućišta, no to dakako vrijedi samo ako ovak priključak zaista trebate. Ipak, obzirom na sve ostale kvalitete koje ovo kućište nudi, odličan dizajn i fer cijenu, ove manje zamjerke lako se mogu zanemariti.

Conclusion

For 470 kunas (about 65€ including VAT), which retail price of CM's Centurion 534 lite PC case at the time of publishing of this article, you can get pretty nice new "home" for your computer components. Cooler Master did not experiment much - Centurion 534 lite is a pretty straightfoward chassis with decent, yet distinct design and excellent quality of build. We haven't encountered any creaky sounds or imperfections resulting from poor manufacturing process, problems which are often present on cheaper computer cases. Additional equipment consists of one 120mm fan, which at first glance seems pretty shabby but considering the fact that many other cases with similar price offer no fans at all, even one (pretty silent) fan makes a big difference.

Of course, there are also some downsides. We didn't like mechanism for mouting hard disks and expansion cards. It is pretty well built but plastic has a tendecy of breaking more often then metal. Other minor downside of Centurion 534 is lack of Firewire connector on the front side of the chassis. Of course, this is a problem only if you have need for Firewire connectors in the first place. Considering the fact that problems we mentioned for many users might not be problems at all, we can safely say that Cooler Master Centurion 534 lite is a great mid-priced PC case with excellent quality of build, attractive design and a fair price.