Cooler Master CoolDrive 5 & 6
Datum objave 08.02.2005 - Dean Narandžić
Uvod
Danas smo za vas pripremili test dva hladnjaka za čvrste diskove koji, osim što hlade disk koji ugradimo u njih, svoje vlasnike uveseljavaju vizualnim efektima i indikacijom parametra rada ugrađenog diska. Iako im je funkcija obavještavanja zajednička, način na koji prikazuju informacije se drastično razlikuje; dok je prvi model opremljen sa dva analogna pokazivača (VU metra), drugi nam podatke prikazuje u potpunosti digitalno na segmentnom LCD zaslonu.
Cooler Master CoolDrive 5 smo na test dobili direktno od proizvođača dok je CoolDrive 6 je pristigao iz HGspota (uvoznik je inače Links). Cijena analognog modela (CoolDrive5) je 360,84 kune, a digitalnog (CoolDrive 6) 539,32 kn (cijene su iz HG Spota, sa uračunatim PDV-om). Cooler Master je sa ova dva uređaja zasigurno natjerao konkurencija da se zamisli i podigao standarde u ovom tržišnom segmentu za jednu stepenicu, no mjesta za unaprjeđenje još uvijek ima. Dok je kvaliteta završne obrade, dizajn, pa čak i mogućnosti uređaja na nivou, ergonomija nije, a niti se ne koriste sve mogućnosti ugrađenih tehnologija, no o tome više na idućim stranama. Nedostaci nas tjeraju da sa nestrpljenjem očekujemo odgovor konkurencije ili da pričekamo nove i usavršene uređaje od samog Cooler Mastera.
Cooler Master CoolDrive 5
Oba uređaja su standardnih dimenzija i namijenjeni ugradnji u 5,25" utore na računalu. Zajednička karakteristika im je i aktivno hlađenje ostvareno pomoću ugrađenog ventilatora. Materijal izrade je aluminij - iz Cooler Masterovih proizvoda stječemo dojam da su jedan od najvećih potrošača aluminija u IT sektoru. Prednja maska oba uređaja je u boji aluminija, te će savršeno pristajati uz bilo koje aluminijsko kućište. Inače oba uređaja se proizvode i sa crnom prednjom maskom, no tu verziju nismo pronašli u cjenicima hrvatskih tvrtki.
Cooler Master CoolDrive 6
CoolDrive 5
Starinski, okrugli VU metri su tražena roba
CoolDrive 5 je dizajniran kao odgovor na želju kupaca da svoja računala opreme analognim pokazivačima u retro stilu koje je na tržištu inače praktički nemoguće nabaviti. Posebno dobro će se uklopiti uz Cooler Master Cavalier kućišta koja su također opremljena takvim VU metrom, a slično su dizajnirani i Musketeer I i II istog proizvođača. Prednja maska je od aluminija, kao i tijelo uređaja, a dizajn je simetričan, sa VU metrima sa svake strane i okruglom mrežicom koja pokriva ventilator na sredini. Lijevi VU metar prikazuje aktivnost čvrstog diska, a iako proizvođač navodi podatak da prikazuje informacije u rasponu od 0 do 100%, igla se pomiče u skladu sa aktivnošću HDD LED diode (uređaj se spaja na matičnu ploču umjesto diode, a uz pomoć pass through kabla dioda će i dalje obnašati svoju funkciju), znači samo indicira da li čvrsti disk radi ili ne. Bez obzira na to, zbog tromosti igle VU metra, uređaj u radu djeluje vrlo efektno! Desni VU metar prikazuje temperaturu u rasponu od 10°C do 80°C očitanu uz pomoć priložene sonde koju montiramo na čvrsti disk ili neku drugu komponentu po želji.
Disk se montira na gumene podloške
Na prednjoj maski nalazimo svega dvije tipke od kojih jedna mijenja boju pozadinskog osvjetljenja a drugom reguliramo brzinu vrtnje ugrađenog ventilatora. Obzirom da je ovaj uređaj prvenstveno namijenjen entuzijastima, ne čudi mogućnost odabira pozadinskog osvjetljenja u čak sedam boja. Samo svijetlo je prilično jako i sigurno neće proći nezapaženo, a zamjeramo što uređaj ne pamti zadnju odabranu boju te ga je svaki put kada upalimo računalo potrebno ponovno podesiti (prilikom paljenja uređaj naizmjence svijetli u svim bojama što nam se također nije dopalo). Ugrađeni ventilator je dimenzija 40x40x10 mm, a putem desnog prekidača reguliramo njegov radni napon (a time i brzinu) između 5V i 12V. Proizvođač tvrdi da je moguće regulirati priključene ventilatore ukupne snage do 18W, no obzirom da na uređaju nema priključaka za dodatne ventilatore (!) ovaj podatak treba uzeti sa rezervom. Majstori za samogradnju ovdje imaju priliku za dokazivanjem istinitosti te tvrdnje. CoolDrive 5 se inače napaja iz zasebnog Molex konektora, a svi ostali kablovi se priključuju putem konektora što pridonosi urednom izgledu.
Svi kablovi se mogu odspojiti što pridonosi urednosti
Disk se ugrađuje jednostavno putem okvira na koji se učvrsti vijcima, a potom okvir sa diskom drugim setom vijaka učvrstimo na kućište hladnjaka. Vijci kojim pričvršćujemo disk montiraju se kroz gumene podloške koje smanjuju vibraciju i buku. Nakon montaže će gornja strana diska preko termalne trake biti prislonjena na aluminijsko kućište uređaja koje u takvom slučaju služi kao pasivni hladnjak. Disk će se efikasno hladiti tek kada priključimo i ventilator, a za vrijeme testiranja smo sa diskom koji se na stolu grijao do 45°C izmjerili 38°C pod opterećenjem odnosno 32°C u idle periodu. Ventilator nakon paljenja radi na 12V i iako ga je moguće čuti nije preglasan. Ukoliko ga usporimo radi potpuno nečujno, ali su i performanse hlađenja dosta lošije.
Jedna od mogućih boja pozadinskog osvijetljenja
CoolDrive 6
Uz ovalni oblik koji dominira dizajnom su skriveni i otvori za usis zraka
Dizajn CoolDrive 6 je kopiran od Cooler Master AeroGate III namijenjenog regulaciji brzine ventilatora, pri čemu su im mogućnosti nadzora temperature i brzine vrtnje praktički iste. Radi se o aluminijskom kućištu sa prednjom maskom prekrivenom pleksiglasom kojom dominira ovalni oblik sa LCD zaslonom u sredini, u koji je istovremeno ukomponirano 6 upravljačkih tipki. Od AeroGate uređaja se (osim po mogućnosti hlađenja čvrstog diska) ipak bitno razlikuje po inovativnoj vezi sa računalom putem USB protokola. Da, to znači da je funkcijama ovog uređaja moguće upravljati softverski, a kako je komunikacija dvosmjerna u pratećoj aplikaciji je moguće nadzirati broj okretaja ventilatora i temperature očitane na sondama! Ovaj uređaj je zapravo hibrid između među modderima popularnog LCD tekstualnog ekrana, fan bus regulatora i hladnjaka za disk što predstavlja evolucijski pomak u integraciji ovih komponenti koje su prečesto korištene bez interakcije sa računalom u koje su ugrađene.
Termalna podloška koja se postavlja između elektronike čvrstog diska i donje strane kućišta uređaja
Prije nego pređemo na upravljački software, pogledajmo što nam ovaj uređaj nudi među svojim osnovnim funkcijama. Proizvođač posebno ističe mogućnosti hlađenja čvrstog diska - osim aktivnog hlađenja putem ugrađenog ventilatora dimenzija 44x44 mm postavljenog vodoravno, kućište uređaja dublira kao pasivni hladnjak. Toplina se sa diska prenosi na okolinu putem gornje i donje strane kućišta, pri čemu je posebna pažnja posvećena hlađenju elektronike sa donje strane diska. Kako bi osigurali što bolji prijenos topline sa neravne površine štampane pločice na kućište, uz uređaj dolaze dvije termalne podloge debljine par milimetara koje se umeću između elektronike i rebraste donje strane kućišta. Gornja strana diska se hladi tako da je prislonjena na već otprije zalijepljeni termalni pad na gornjoj strani kućišta. Sam disk se vijcima kroz gumene podloške (amortizere vibracija radi manje buke) pričvrsti na donju stranu kućišta, koja se potom vijcima pričvrsti na samo kućište uređaja. Ovaj hladnjak za diskove zbog toga bolje hladi od CoolDrive 5 modela - sa istim diskom smo izmjerili temperaturu od 35°C pod opterećenjem, odnosno svega 32°C u idle modu, naspram 45°C bez hladnjaka.
Ovu sliku smo uspjeli napraviti tek iz nekoliko desetaka pokušaja (u donjem desnom kutu možete vidjeti kako slika na zaslonu izgleda većinu vremena)
Nije loše spomenuti da iako je korištena USB konekcija, u stvarnosti se radi o serijskom portu na kraju USB kabla kojim se podaci prenose od i do elektronike na CoolDrive 6, pa je prvi korak u ugradnji instalacija upravljačkih programa za serijski port. Ovakva kombinacija USB i RS232 protokola se često koristi za spajanje LCD ekrana, a posebno hvalimo mogućnost spajanja do čak 16 uređaja. Samo spajanje provodimo jednim od dva priložena kabla koji nam omogućuju spajanje na vanjski USB priključak ili header za dodatne USB priključke na matičnoj ploči. Osim USB priključka, na CoolDrive 6 možemo priključiti još tri dodatna ventilatora (ili grupe ventilatora potrošnje do 18W u svakoj grupi) čijom brzinom želimo upravljati (ne zaboravite, jedan ventilator je u samom uređaju i već je priključen!). Ventilatori se spajaju uz pomoć tri-pinskog priključka kakve nalazimo na matičnoj ploči, a njihova brzina se može podešavati pomoću promjene napona u rasponu od 5V do 12V. Brzina ugrađenog ventilatora se na taj način može mijenjati između 1800 i 3600 rpm, a ventilator nije preglasan niti na najvećem broju okretaja. Također su priložena i četiri kabla sa temperaturnim sondama koje možemo rasporediti prema želji. Sve informacije se prikazuju na LCD zaslonu sa bijelim pozadinskim osvjetljenjem koji može prikazati do 9 karaktera rezolucije 5x7.
Konfiguracija softwarea
Priloženi software i zaključak
Opće informacije o disku
Ventilatorima je moguće upravljati uz pomoć tipki na prednjoj strani uređaja, a pohvalno je i što uređaj pamti postavke za vrijeme dok je računalo ugašeno. Nakon što instaliramo upravljački software, brzinom vrtnje ventilatora možemo upravljati i iz Windowsa. Osim trenutne brzine vrtnje ventilatora i temperature, uređaj od računala dobiva i prikazuje i informacije o veličini diska i praznog prostora na njemu, kao i maksimalnu i trenutnu brzinu protoka podataka u MB/s. Iz takvog opisa bi se moglo zaključiti da se radi o odličnom uređaju, međutim to nije baš tako. Problem je u sporoj brzini odziva LCD ekrana koja posebno nervira kada se na ekranu trčećim slovima ispisuje idle time poruka, a koju je moguće definirati putem priloženog softwarea. Još je žalosnije što, bez obzira na dužinu poruke, scroll teksta sa desne na lijevu stranu nije moguće izbjeći, a niti preintenzivna pozadinska rasvjeta i mali kut pod kojim je tekst vidljiv ne pomažu. Još jedan problem smo uočili i prilikom očitavanja brzine vrtnje Papst 120mm ventilatora koji se na najnižem naponu vrti na manje od 700 rpm, a pri čemu je CoolDrive 6 prikazivao do 10000 rpm. Neke ventilatore je smanjivanjem prevelikim napona napajanja moguće i ugasiti, pa je potreban oprez ukoliko sa ovim uređajem reguliramo brzinu vrtnje ventilatora na CPU hladnjaku. Na kraju, priloženi software je osrednje kvalitete, ergonomija mu nije na visini (npr. tipke koje gađamo mišem prilikom regulacije brzine vrtnje su iznimno male), a najviše mu zamjeramo što nije otvoren za promijene, bilo da se radi o tipu ili redoslijedu podataka koji prikazujemo. Obzirom da smo imali priliku raditi sa nekoliko softwarea tipa LCD Studio koji sustavom plug-ina omogućuju prikaz najrazličitijih informacija (uključujući i burzovna izviješća) na tekstualne LCD zaslone, software koji dolazi sa CoolDrive uređajem nas je svojim mogućnostima razočarao…
Dvosmjerna komunikacija na djelu - prikaz temperatura i upravljanje brzinom vrtnje ventilatora
Zaključak
Među sve većim brojem multifunkcionalnih hladnjaka za diskove koji se pojavljuju na tržištu Cooler Master CoolDrive 5 i 6 su sigurno među kvalitetnijim, no ne i bez određenih mana. Slabijem modelu je dizajn i efektni VU Metar za prikaz aktivnosti diska velika prednost, no nemogućnost da zapamti postavki ga sprečava u dobivanju više ocijene. Cooldrive 6 je vrlo inovativno osmišljen uređaj, no kreativnost u dizajnu su uvelike poništila ograničenja u upotrebi. Također, nadamo se da će nasljednik CoolDrivea 6 biti opremljen većim, bržim i čitljivijim ekranom. Ipak, oba uređaja svoje osnovne zadatke obavljaju bez puno prigovora, pa ukoliko vam se dopadnu njihov dizajn i mogućnosti, a nešto viša cijena vam nije prepreka, nabavite ih jer možete biti sigurni da u ovom trenu teško da možete kupiti bolje.