Rezultati testova

IMG_4076 IMG_4077

Testna platforma se sastojala od Gigabyte X670E Aorus Pro X ploče, AMD-ovog Ryzen 9 7950X procesora, te dvije grafičke kartice – AMD Radeon RX 7900 XT i AMD Radeon RX 6900 XT. Takav stroj je na maksimalnom opterećenju pod Power testom u OCCT-u “iz zida” vukao 972W što je debelo preko maksimuma napajanja. Napon smo mjerili uređajem UNI-T UT210E, a potrošnju energije iz utičnice Brennensthul PM 231 E uređajem.

+12V vod

+5V vod

+3,3V vod

Kao što vidimo, +5V i +3,3V vodovi imaju jako dobru naponsku kontrolu i pad napona pri maksimalnom opterećenju iznosi 1,4% odnosno 2,1%. +12V vod s druge strane ima još uzorniju kontrolu napona i pad na 857 W opterećenja iznosi samo 0,4% što je izvrsna vrijednost.

Ni pri maksimalnoj mogućoj potrošnji našeg sustava koji je napajanje opteretio do 972 W napon na +12V vodu nije padao ispod 12,04 V što je vrlo pohvalno. Pri tome je ventilator napajanja stvarao čujnu, no ne i pretjeranu buku od oko 45,3 dB(A). Ipak, treba uzeti u obzir da smo za pozadinsku buku imali i dvije grafičke kartice. S vanjske strane napajanja se najviše zagrijava puna metalna stranica na kojoj se s unutarnje strane i nalazi PCB, a IC termometrom smo izmjerili 58°C nakon 20-tak minuta punog opterećenja napajanja.

Zaključak

cooler_master_gx_iii_gold_850_16

Cooler Master je GX seriju u ovoj trećoj generaciji napravio iznimno primamljivom i oku i performansama. Niski padovi napona ovoga GX III Gold 850 modela, pogotovo na +12V vodu govore o iznimnoj naponskoj kontroli, a i ostale karakteristike koje proizvođač navodi su povoljne. Napajanje smo testirali do 972 W kontinuirane potrošnje iz utičnice, što je dosta iznad maksimuma, a i tada je kontrola bila odlična. Akustične performanse su odlične, i ventilator nećete čuti pod normalnim opterećenjem do oko 600 W, tek kada se napajanje optereti dugotrajno maksimalnom snagom on postaje čujan. Dugo zapravo radi potpuno bešumno i pri najvećem opterećenju, dok ne dosegne određenu temperaturu.

Kabeli su flat tipa i dovoljno su dugački, s konektorima koji lako ulaze u utičnice i čvrsto ih se drže. Kabela ima dovoljno, a tu je i ATX 3.0 specifikacija te 12VHPWR kabel s konektorom pod 90° koji omogućava lakše aranžiranje unutar kućišta i nije podložan svijanju.

S najnižom cijenom od oko 150 € na njemačkim webshopovima (u Hrvatskoj ga još nema), GX III 850 je među skupljim napajanjima na tržištu u svojoj klasi no performanse i ostale značajke to u potpunosti opravdavaju. Ovo je napajanje dobar izbor za gradnju moćnijeg gaming ili workstation računala jer u prvom redu nudi uzornu napojnu regulaciju što je i najbitnije.