Test sistem :: Hardware
Platforme

Chaintech ZNF3-250, factory BIOS

Procesor

AMD Athlon 64 3200+ (1,55 V, Cool’n’Quiet off)

Memorija

2 x 256 MB Corsair XMS3200C2, CAS 2-3-3-6

Grafička kartica

Hercules 3D Prophet Radeon 9800 Pro, Catalyst v4.4

Muzička kartica

Creative Labs Live!, latest drivers

Kontroler

Integrirani nForce3 250

Hard disk(ovi)

Maxtor 6L040J2 ATA-133, 7200 rpm, FAT32

CD-ROM

Hitachi DVD-ROM GD-7000, ATA-33

Hyper 6 smo usporedili sa hladnjakom koji inače hladi naš tesni Athlon 64 – Zalmanom 7000A-Cu. Za one koji ne znaju, Zalman 7000A-Cu je vrhunski zračni hladnjak prilično zanimljiivog dizajna disipativne površine. Budući da ga je autor ovih redaka pišući ljetni dvobroj informatičkog časopisa BUG nedavno imao prilike istestirati i usporediti sa sličnim hladnjacima dostupnim na hrvatskom tržištu, bez zadrške može konstatirati kako se uistinu radi o jednom od najboljih zračnih hladnjaka uopće.

Kao što vidite, za testiranje smo iskoristili novu Chaintechovu matičnu ploču baziranu na čipsetu nForce3 250 čiju ćete recenziju uskoro moći pročitati na PC Ekspertu. Temperaturu smo mjerili u pomoću interne sonde na procesoru, a za očitavanje se brinuo Chaintechov utility za nadzor sistemskih parametara. Temperaturu smo mjerili pri 100% opterećenju procesora (zagrijali smo ga sa zadnjom verzijom Primea 95) te kad računalo uopće nije bilo uposleno. Stress temperatura je očitavana nakon pola sata opterećenja, a idle temperatura pola sata nakon isključivanja Primeovog torture testa. Valja naglasiti da smo ovaj način testiranja malo modificirali pri mjerenju performansi Hypera 6 u pasivnom modu. Budući da na ovaj način hladnjak puno teže gubi toplinu te mu treba više vremena za stabilizaciju na radnoj temperaturi, morali smo mu za zagrijavanje i hlađenje dati dva puta više vremena – dakle sat vremena opterećenja i sat vremena hlađenja.

Hladnjake smo testirali u AOpenovom big tower kućištu H700B sa zatvorenim stranicama te Cooltekovim 380W napajanjem koje ima dva ventilatora za izvlačenje vrućeg zraka iz kućišta – jedan na zadnjoj strani računala i jedan koji stoji direktno iznad utora za procesor na matičnoj ploči. Još jedan detalj kojeg valja naglasiti – ventilator koji dolazi u paketu sa Cooler Masterovim hladnjakom smo fiksirali na donji dio hladnjaka tako da puše zrak prema gornjem dijelu kućišta, a time i prema ventilatoru na napajanju. Negativni aspekt ovakve pozicije ventilatora je to što je pri radu vukao zrak direktno sa prilično vrućeg Radeon 9800 Pro. Doduše, pri našem testiranju kartica nije bila pod opterećenjem no u realnim uvjetima (igranje igara) to često neće biti tako.

Temperature

Idle
Hyper 6 (active, med.)
43
  
Hyper 6 (active, high)
43
  
Hyper 6 (active, low)
44
  
Zalman (active, high)
47,5
  
Zalman (active, low)
48
  
Hyper 6 (pasive)
56
  
 
0 1 0 2 0 3 0 4 0 5 0 6 0 7 0 8 0 8
5
 
Stress
Hyper 6 (active, med.)
49
  
Hyper 6 (active, high)
49
  
Hyper 6 (active, low)
51
  
Zalman (active, high)
55
  
Zalman (active, low)
59
  
Hyper 6 (pasive)
81
  
 
0 1 0 2 0 3 0 4 0 5 0 6 0 7 0 8 0 8
5
 

Performanse Cooler Masterovog high-end hladnjaka uistinu iznenađuju. Hyper 6 bez problema briše pod sa Zalmanovim šampionom. Štoviše, Cooler Masterov hladnjak pri najnižoj brzini ventilatora nadjačava Zalmana 7000A-Cu za 3 do 4 stupnja. Ovo su uistinu fenomenalni rezultati, a posebno je fascinantno što nas ovako kvalitetno hlađenje uopće ne mora "koštati" ušiju. 80-milimetarski ventilator sa Hypera 6 čak niti pri najvećoj brzini (3000 rpm) nije odveć bučan. Uz to, prema našim mjerenjima potrebe za "navijanjem" ventilatora zapravo i nema s obzirom na to da je razlika u performansama između najniže i najviše brzine ventilatora pri opterećenju bijednih 2 stupnja što jasno naglašava fenomenalan dizajn tijela hladnjaka. S druge stane reklo bi se da je Cooler Masterov koncept pasivnog hladnjaka "malo" propao. Idle temperatura se još može tolerirati, ali temperatura pod opterećenjem jednostavno raste u prevelike visine. Što je najgore, Hyper 6 ima izvrsne performanse dok mu ventilator radi na najnižoj brzini pa je praktički nečujan što definitivno zakucava zadnji klin na lijesu pasivnog moda.

Zaključak

U zadnje vrijeme nismo imali prilike vidjeti puno promjena na tržištu zračnih hladnjaka. Pojavila se Zalmanova serije 7000 koja se isticala performansama i niskom razinom buke dok su se ostale novajlije na ovom području jednostavno utapale u gomili kao osrednja rješenja koja uz dobro hlađenje dosta buče odnosno uz loše ili osrednje hlađenje imaju nisku razinu buke. Možemo reći da je Cooler Masterov Hyper 6 definitivno uzburkao "mirne vode" industrije zračnih hladnjaka. Izuzetno dobro obavlja svoj posao borbe sa zagrijavanjem procesa istovremeno ne stvarajući kaos u našim ušnim bubnjićima. Doduše, hladnjak je poprilično glomazan i kompliciran za instalaciju no to je nažalost cijena kvalitetnog zračnog hlađenja. Što se tiče dobavljivosti ovog hladnjaka u nas Hrvata zainteresirani će se morati obratiti Cooler Masterovom distributeru – tvrtki Links. Cijena u inozemstvu je oko 50 USD što je u rangu ili čak manje od Zalmanovog hladnjaka koji nam je poslužio kao referenca za usporedbu u ovom članku.

Mali update – vaš zbunjeni recenzent je upravo skužio da je Hyper 6 dobavljiv u Hrvatskoj i to po cijeni od oko 400 kn što ga znači da je skuplji od Zalmanovog top modela za oko 25 kn. Sve u svemu, za nekog tko želi ekstremnije zračno hlađenje procesora, cijena nije pretjerano visoka.