Rezultati testova

Maksimalna zabilježena temperatura s Pro 3 modelom je bila 85°C na prvoj i drugoj jezgri, s prosjekom od 83.75°C. Pro 4 je u normalnom režimu rada (2.000 rpm), zabilježio maksimalnu temperaturu na jednoj jezgri od 82°C (prva, druga i četvrta jezgra), s prosjekom od 81.5°C. Kada smo ga prebacili u silent mod je prosjek porastao na 85.75°C (maksimum 89°C), a u brzi (performance mod), je prosjek pao na 79.5°C (maksimum 82°C na četvrtoj jezgri). Očito je tako kako za maksimalne performanse četvorci treba ventilator koji se brže vrti. Pro 3 je kao što vidimo nešto bolji od konkurentnih Silentiumovih, no i skuplji je. Pro 4 košta otprilike isto kao i MSI Core Frozr L, a nešto je malo bolji.

Zaključak

cm_ma_pro_4_8a

Kvaliteta izrade, materijali, način montaže i kvaliteta ventilatora su identični kod oba hladnjaka i osvrt vrijedi za oba. Način obrade i kvaliteta izrade su vrlo dobri, nisu kao kod nekih konkurentskih premium hladnjaka gdje je sve niklano, ali sve je vrlo solidno. Svidio nam se način montaže ventilatora koji je jedan od boljih i jednostavnijih koje smo vidjeli, a i prijenos vibracija je lijepo eliminiran ili barem znatno umanjen. Način montaže na ploču je manje više standardan, a dobro je i što se na dva načina, tj. s dva različita nosača može montirati na Intelove procesore. Kudimo što nema AM4 podrške out-of-the-box, nego je potrebno dokupiti kit. Kod manjeg 92 milimetarskog ventilatora je buka u granici normale, baš kao i kod većeg. Ipak, kada većeg ubrzamo postaje bučan, no iz toga izvlačimo ipak bolje performanse.

MasterAir Pro 3 u hrvatskom dućanima košta između 330 i 350 kuna, a Pro 4 od 390 do 430 kuna. Nisu to niske cifre, no performansama zadovoljavaju pa ih oba možemo preporučiti. Pro 3 za i3 i i5 procesore, a Pro 4 za i7. Uz zasebnu nabavku AM4 kita, uspješno će hladiti i Ryzen procesore.