coolermaster_mb500_14 coolermaster_mb500_15

Na pokrovu, točno iznad kaveza s diskovima i djelomično iznad napajanja se nalazi rešetka za izmjenu zraka. Napajanje u kućište ugrađujemo tako da straga skinemo okvir koji se montira na napajanje i onda ono ulazi sa stražnje strane te sjeda na gumene podloške koje eliminiraju prijenos vibracija. Kavez za diskove je fiksan, a ladice su plastične. Primaju i 2.5″ i 3.5″ diskove, pa je tako u MB500 moguće ugraditi razumnu količinu od četiri diska. Ladice su tooless.

coolermaster_mb500_16 coolermaster_mb500_17

Uz MB500 dolaze i upute za instalaciju, jamstveni listić, vijci i plastične vezice. Odvojeno dolazi kabel za napajanje RGB LED-ica na ventilatorima preko SATA Power konektora, a i drugi je kabel tu koji alternativno spajamo na matičnu ploču preko koje onda LED-ice u ventilatorima dobivaju i napajanje i mogućnost kontrole osvjetljenja i efekata putem softvera pojedinog proizvođača matične ploče.

coolermaster_mb500_18

Za test smo koristili identičan hardver kao i kod testa Antec P110 Luce kućišta pa će i rezultati zagrijavanja biti usporedivi. Instalacija hardvera u kućište je relativno jednostavna, a paziti je potrebno na EPS konektor koji moramo ukopčati prije no što matičnu ploču ugradimo – pogotovo ako imamo već predinstaliran CPU hladnjak. Gigabyteova se Z370 Aorus Ultra Gaming ploča s Intelovim i7 8700K procesorom i  Noctuinim D15 hladnjakom udobno smjestila na odstojnike koji nisu predinstalirani. Instaliran je tek jedan s izraženim gornjim rubom koji pozicionira ploču.

coolermaster_mb500_19 coolermaster_mb500_20

Nakon instalacije dva SSD-a u gornju komoru, ostalo je samo ugraditi MSI-evu RX570 Gaming X grafičku karticu. Straga smo već ranije ugradili Seasonicovo Prime Fanless 600W Titanium napajanje.  Straga za kabele ima između 15 i 23 milimetra prostora što je dovoljno i za debeli ATX kabel i stranica se normalno zatvara.

coolermaster_mb500_21

Jednom kada smo sve sklopili i pustili u pogon, jasno je kako je ispuštanje zvuka kod ovog kućišta malo izraženije nego kod malo zatvorenijeg P110 Luce, ali razlika nije velika. Pod punim opterećenjem, sa svim ventilatorima na maksimumu MB500 buči oko 50 db na oko 50 centimetara udaljenosti, dok je P110 Luce bučalo oko 48 dB.

coolermaster_mb500_22a coolermaster_mb500_22b coolermaster_mb500_22c

Direktnom usporedbom s P110 Luce kućištem vidimo koliko više zračne struje stvara MB500 i koliko su temperature niže. Bilo bi tu previše grafova za prikazati pa ćemo izdvojiti samo neke temperature. Maksimum na jednoj CPU jezgri na P110 je bio 89°C, dok je na MB500 84°C. Memorijski su moduli bili za 4°C hladniji u MB500, SSD-i i do 12°C, PCH za 7°C, GPU za 3°C itd. Jasno je vidljivo dakle kako je pristup otvorene prednje stranice puno bolji i kako je zračna struja puno snažnija. Negativne strane toga su lagan ulaz prašine i učestalije čišćenje, uz povećanu radnu buku. I premda komponentama neće biti apsolutno ništa ni na malo višim temperaturama, uvijek smo nekako mirniji kada su na nižima.

coolermaster_mb500_23

MasterBox MB500 s pravom nosi Cooler Master ime jer je pravi majstor za hlađenje komponenata. Vidljivo je to u direktnoj usporedbi sa zatvorenijim tipom kućišta P110 Luce. Ipak, MB500 ne donosi takvu kvalitetnu materijala i gradnje kao P110 Luce, a i ventilatori su niže kvalitete. S druge strane, jeftinije je od njega za dvjestotinjak kuna (trebalo bi koštati oko 600 kuna). Dizajn kućišta se možda neće svima svidjeti, no nema sumnje kako ga bočna stranica od kaljenog stakla znatno podiže i omogućava pogled na komponente, a sve je dodatno naglašeno i RGB LED rasvjetom. Moramo ponoviti i kako se sva tri ventilatora mogu direktno spojiti na RGB LED konektore na matičnu ploču čime se efekti i boje mogu uskladiti. MB500 je u konačnici solidan proizvod u svojoj cjenovnoj klasi, koji donosi visoku protočnost zraka i dobro hlađenje komponenata, no kupci moraju biti spremni na pokoji kompromis.