coolermaster_td500_mesh_22

Kod sklapanja sistema smo koristili našu AMD testnu “mašinu” koju čini ASRockova X570 Phantom Gaming X matična ploča, Ryzen 9 3900X procesor, G.Skillov Trident Z Royal 3.600 MHz 16 GB kit, Noctuin D15 hladnjak i Gigabyteova Radeon RX 5700 XT grafička kartica. Koristili smo i SuperFlowerovo Leadex Platinum napajanje koje je bijele boje i lijepo se uklapa u TD500.

Kao što je s fotografije vidljivo, u ovo kućište ne stane drugi ventilator noctuinog hladnjaka, jer previše strši prema van. Ipak, bili smo sigurni da će i taj jedan dobro odraditi posao, a zbog tri usisna ventilatora koja će mu tjerati dovoljno “friškog” vanjskog zraka.

coolermaster_td500_mesh_21

Ugradnja diskova na bilo koju od pozicija je vrlo jednostavna. Najprije je potrebno gumene podloške staviti na svoja mjesta, tj. tamo gdje želite smjestiti HDD ili SSD kao u slučaju iznad, a na svaki je disk potrebno montirati četiri vijka s donje strane koji nasjedaju u rupu na sredini podloške. Stisak gume je dovoljno jak i diskovi se dobro drže, a guma ujedno sprječava i prijenos vibracija u slučaju mehaničkog diska. Isti postupak montaže vrijedi i za plastične ladice.

coolermaster_td500_mesh_23 coolermaster_td500_mesh_24

Vrlo je lako postići čist izgled u glavnom dijelu kućišta i kabele tako složiti da minimalno opstruiraju zračnu struju. Sve se kabeli lako provlače, a jedino je uz već predinstaliranu Noctuu D15 EPS konektore malo teže smjestiti u svoje utore. No, nije nemoguće čak i za one s većom šakom. Straga se nismo pretjerano trudili oko aranžiranja kabela, jer smo računalo odmah po završetku testa rastavljali, no kabele je itekako moguće uredno  provesti i složiti.

coolermaster_td500_mesh_25 coolermaster_td500_mesh_26

Tri smo ARGB ventilatora spojili na ploču i efekte kontrolirali uz pomoć Polychrome Sync aplikacije. Kvaliteta osvjetljenja je solidna, premda nije na razini onih najboljih ventilatora kakve primjerice proizvodi Corsair. S koje god strane ovo kućište pogledamo efekti su zgodni, jer s prednje strane izgleda kao da je računalo živo, a u unutrašnjosti su efekti pojačani odbljeskom od bijele površine, te onima na ASRockovoj ploči.

Efekti su svi oni koje podržava Polychrome aplikacija, a jedino što s njom nije kompatibilno je G.Skillova Trident Z Royal memorija koju aplikacija jednostavno ne prepoznaje – šteta, jer bi efekt bio potpuniji. Kome nije do blještavila, uvijek može isključiti svo LED osvjetljenje.

coolermaster_td500_mesh_27 coolermaster_td500_mesh_28 coolermaster_td500_mesh_29

S obzirom na to da je ovo kućište otvorenog tipa, tj. ima visoku propusnost zraka, odvažili smo se i napravili testove s procesorom overclockiranim na 4,2 GHz pri 1.35 V što je za oko 200 MHz više nego na referentnom modu (izmjerili smo zagrijavanje i u tim uvjetima,  i prosječan je takt bio 4,024 GHz. Zanimalo nas je kako će se kretati temperatura procesora samo s jednim ventilatorom na njegovom hladnjaku i rezultat je bio maksimalnih 85,9°C nakon dvo i pol satne torture. Test smo provodili tako da smo istovremeno opteretili procesor i grafiku – procesor GPU-Z-ovim stress testom, a grafiku 3DMarkovim Time Spy testom broj 1 u petlji. Nakon dva i pol sata rezultati su kao što vidite na screenovima gore, i temperature su sasvim u razini normalnog. Izmjerena buka pri tome je iznosila 44 dB što je čujno (Meterk MK09 na 30 cm od kućišta), no ne i jako glasno. Samo za usporedbu, maksimalna temperatura procesora na referentnim vrijednostima je iznosila 81,5°C, a grafičke kartice, tj. GPU-a 72°C.

coolermaster_td500_mesh_30

Cooler Master je napravio dva vrlo privlačna mid towera koji se oslanjaju na zanimljiv dizajn i visoku propusnost zraka. I crno i ovo bijelo kućište su jednako uspješnog izgleda, s tim da ipak laganu prednost dajemo ovom bijelom. TD500 Mesh (White) je moderno i dobro osmišljeno i s unutarnje strane, nudi dovoljno mjesta za različite tipove hladnjaka i mnoštvo ventilatora. Jedina izraženija mana koju možemo izdvojiti su veće “rupice” na filtrima koje će svakako propuštati onu sitniju prašinu i primorati vas na češće čišćenje – no to je cijena koju moramo platiti za visoku protočnost zraka. Vidjeli smo po testovima da je u stanju hladiti overclockirani sistem koji nije nimalo slab – ipak je tu riječ o 12C/24T procesoru i moćnoj RX 5700 XT kartici.

TD500 Mesh, osim što je zanimljivo dizajnirano, solidno je i napravljeno. Metal je mrvicu tanji nego kod premium segmenta, no ništa što bi stvaralo probleme, a završna je obrada odlična. Nudi dobre opcije za aranžiranje kabela i zadržavanje onog potrebnog visokog protoka zraka. Manju zamjerku imamo na ventilatore s rifle ovjesom, no s druge strane, zadovoljavajuće su tihi. S cijenom od oko 100 € u njemačkim trgovinama, solidno je i pozicionirano i vjerujemo da će biti čest izbor kupaca.