Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White recenzija
Datum objave 09.04.2020 - Krešimir Matanović
Masterbox TD500 Mesh - prvi dio
Iz Cooler Mastera nam stiže njihovo novo TD500 Mesh kućište predstavljeno početkom ove godine. TD500 Mesh dolazi u crnoj i bijeloj izvedbi, a nama je stiglo potonje. Kućište dolazi u standardnoj svijetlo smeđoj kutiji unutar koje je zaštićeno u najlonsku vrećicu i smješteno u debeli stiropor. Dodatno, bočna je staklena stranica zaštićena najlonskom naljepnicom koju je potrebno odlijepiti. Uz kućište dolaze i detaljne slikovne upute koje opisuju način korištenja i ugradnje komponenata.
Lijepo dizajnirano bijelo mid tower kućište specifično je po prednjoj mrežastoj masci u reljefnoj izvedbi, zbog čega je i nosi sufiks Mesh u imenu. Dizajnerske se crte tu ne zaustavljaju jer je i cijela prednja maska u oštrim kutevima ispupčena prema naprijed, a bočna je stranica od kaljenog stakla prošarana urezanim crtama brazdama upotpunjuju cjelokupan dojam. Dominira bijela boja, a kontrast je u sivoj kakva je prednja mrežica, te rubovi bočne stranice, uz pokoji crni element kao što su limovi za dodatne kartice, vijci i slično.
Dimenzije kućišta su 493 x 217 x 469 milimetara, a masa mu je 6,95 kilograma, čemu dosta doprinosi bočna stranica od kaljenog stakla. Prednja je maska plastična, ispupčena je prema van u 3D obliku oštrih rubova, a u sredini se nalazi reljefna rešetka koju proizvođač još naziva i poligonalna ili mnogokutna mreža. Ta je mreža metalna i služi i kao filtar za prašinu usisnih ventilatora. Neće efikasno zaustaviti one najmanje čestice prašine, no veće sigurno hoće. Iz priloženog vidimo da je TD500 kućište otvorenog tipa, tj. visoke propusnosti zraka pa problema s hlađenjem moćnijih komponenata ne bi smjelo biti.
Stražnja strana kućišta je klasična. Na dno smještamo napajanje, iznad kojega je sedam proreza za kartice i koji su svi pokriveni crnim limovima. Limove drže thumb vijci pa ih je lako skidati i vraćati. Iznad toga je rešetka za 120-milimetarski ispušni ventilator, i prorez za stražnje I/O portove matične ploče. Obje su bočne stranice pričvršćene s po dva thumb vijka, metalna straga, a staklena na boku.
Prednji, ili u ovom slučaju gornji panel, nalazi se na gornjoj kosini plastične prednje stranice. Zapravo je kao što ćemo vidjeti konstrukcija panela ispod maske, pričvršćena za šasiju, a prednja je stranica samo maska. S lijeva na desno tu se nalazi LED indikacija za rad tvrdog diska, zatim dva USB 3.0 Type A porta, a do njih Power tipka u obliku Cooler Masterovog logoa koja je osvijetljena bijelim LED svjetlom. Desno se nalaze dva audio porta za 3,5-milimetarske jackove slušalica i mikrofona. Skroz desno, zadnja, tipka je za Reset. Jednostavno i skladno dizajnirano, samo bi još voljeli vidjeti i USB Type C port jer sve više ploča ima interne USB 3.2 konektore.
Gornja je stranica kao i kod nekih drugih Cooler Masterovih kućišta potpuno perforirana i spremna za prihvat ventilatora i radijatora vodenih hlađenja i to dužine do 360 milimetara. Na vrhu je tanka metalna mrežica za filtriranje prašine, koju drže magnetne trake na rubovima. To je još jedan detalj koji govori o otvorenoj "prirodi" ovoga kućišta.
Na donjoj su strani četiri plastične noge koje na dnu imaju gumene trake koje sprječavaju klizanje. Prednje su noge ukomponirane s prednjom maskom tako da vizualno čine jednu cjelinu. Na prorezu iznad kojeg dolazi usisni ventilator napajanja nalazi se metalna bijela mrežica koja služi kao filtar. Desno od toga su samo dva vijka koja drže stranicu kaveza za diskove, koji je jasno s unutarnje strane.
Vrlo zanimljiv detalj TD500 Mesh kućišta je i bočna stranica od kaljenog stakla. Cooler Master njen dizajn rezbarenih brazda naziva Crystaline jer brazde podsjećaju na fini kristal, i izvrsno se uklapaju u ostatak dizajna kućišta. Brazde su tako urezane da naprijed završavaju u srednjem dijelu prednje maske koja je urezana i prirodno ih prati. Tako je ovo kućište zanimljivo i duže promatrati te istraživati sve zanimljivosti dizajna.
Stranica je pričvršćena s dva vijka na vrhu, a s donje strane je umetnut metalni nosač koji nasjeda na kućište. Nosač je samo umetnut i stisnut uz staklo, pa se lako može desiti i da se malo pomakne. Treba voditi brigu o tome, jer ako se pomakne, stranica više ne sjeda kako treba. Stranica ima lagano zatamnjenje i to u sivoj nijansi, a sivi su i rubovi. Siva je dobar izbor kao suprotnost crnoj, koja se ne bi najbolje uklopila u bjelinu kućišta.
Masterbox TD500 Mesh - drugi dio
Unutrašnjost kućišta je podijeljena poklopcem za napajanje i kavez za diskove. Gornji dio je kao i obično rezerviran za matičnu ploču, a kompatibilnost je s Mini ITX, Micro ATX, ATX, SSI CEB i E-ATX modelima. E-ATX će pokriti tri gumirana proreza za kabele i o tome treba voditi računa. Možda je stoga najbolje planirati da vam maksimum bude obična ATX ploča. Odstojnici su tvornički postavljeni pa se korisnik ne treba zamarati još i s tim. Prostora ima za 165 milimetara visoke CPU hladnjake i 410 milimetara duge grafičke kartice - ako ne ugrađujemo radijator s ventilatorima na prednju stranicu.
Kućište dolazi s tri predinstalirana usisna 120-milimetarska ARGB ventilatora. Riječ je o ventilatorima koje Cooler Master standardno ugrađuje u svoja kućišta, a imaju Rifle ovjes. Maksimalna brzina im je oko 1.200 rpm, što im omogućava da ostanu relativno tihi i ne podižu previše buku sistemu. S druge strane, njih tri osiguravaju i vrlo dobar usis zraka te dobru zračnu struju ostatku komponenata.
Poklopac koji prekriva napajanje i kavez za dva diska nije pune dužine kućišta, a uz to ima i otvor kako bi se otkrilo napajanje. Na gornjoj se strani nalaze dva mjesta za ugradnju 2,5-inčnih SSD-a, kao i dva proreza za provlačenje kabela.
Prednja se maska skida jednostavnim povlačenjem s donje strane. Skidanje otkriva tri bijela ARGB ventilatora koji imaju prozirne lopatice rotora i ugrađene ARGB LED-ice koje su u stanju prikazivati različite efekte, a sustav je kompatibilan s ASRock Polychrome Sync, ASUS Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion 2.0 i MSI Mystic Light Sync aplikacijama. Uz to, Cooler Master isporučuje i maleni zasebni kontroler za slučaj da nemate RGB kontrolu na ploči. Iznad ventilatora vidimo i fiksirani prednji panel, kojeg maska u potpunosti prekriva i ostavlja samo utore vidljivima.
Stražnja je strana kućišta dovoljno prostrana s 19 milimetara razmaka u kojeg stanu svi potrebni kabeli. Mogućnosti za aranžiranje kabela su odlične. Tri su gumirana proreza po vertikali, uz koje su ušice u metalu za provlačenje plastičnih vezica ili gumiranih žica kojima pričvršćujemo kabele. Nadalje, desno od proreza za stražnju ploču CPU hladnjaka se također nalaze tri ušice za pričvršćivanje kabela s EPS konektorom. Odmah ispod proreza su dva mjesta za montažu 2,5-inčnih diskova. Na dnu su kućišta dvije plastične ladice koje se mogu ukloniti, baš kao i desna (gledano s boka) pregrada, da bi se ugradilo veće napajanje. Ako je kavez uklonjen prostora ima 295 milimetara, a kada je u upotrebi ima 180 milimetara.
Svi su kabeli dovoljno dugi da dosegnu bilo koje pozicije na matičnoj ploči, a to uključuje one za prednji panel, kao i one za ventilatore, tj. ARGB za rasvjetu. Kao što smo spomenuli, Cooler Master je pridodao i kontroler za ARGB efekte, za sve one čije matične ploče to ne podržavaju. Kontroler je jednostavan i nudi nekoliko modova rada, a mana mu je što mora ostati unutar kućišta. Od ostalih stvari potrebnih za gradnju računala u ovo kućište nalazimo plastične vezice, dovoljno vijaka različitih tipova i alat za instalaciju odstojnika, kao i gumene podloge za instalaciju diskova. Sada kada smo sve stranice skinuli i raspakirali kućište, spremni smo za ugradnju komponenata.
Masterbox TD500 Mesh - treći dio
Kod sklapanja sistema smo koristili našu AMD testnu “mašinu” koju čini ASRockova X570 Phantom Gaming X matična ploča, Ryzen 9 3900X procesor, G.Skillov Trident Z Royal 3.600 MHz 16 GB kit, Noctuin D15 hladnjak i Gigabyteova Radeon RX 5700 XT grafička kartica. Koristili smo i SuperFlowerovo Leadex Platinum napajanje koje je bijele boje i lijepo se uklapa u TD500.
Kao što je s fotografije vidljivo, u ovo kućište ne stane drugi ventilator noctuinog hladnjaka, jer previše strši prema van. Ipak, bili smo sigurni da će i taj jedan dobro odraditi posao, a zbog tri usisna ventilatora koja će mu tjerati dovoljno "friškog" vanjskog zraka.
Ugradnja diskova na bilo koju od pozicija je vrlo jednostavna. Najprije je potrebno gumene podloške staviti na svoja mjesta, tj. tamo gdje želite smjestiti HDD ili SSD kao u slučaju iznad, a na svaki je disk potrebno montirati četiri vijka s donje strane koji nasjedaju u rupu na sredini podloške. Stisak gume je dovoljno jak i diskovi se dobro drže, a guma ujedno sprječava i prijenos vibracija u slučaju mehaničkog diska. Isti postupak montaže vrijedi i za plastične ladice.
Vrlo je lako postići čist izgled u glavnom dijelu kućišta i kabele tako složiti da minimalno opstruiraju zračnu struju. Sve se kabeli lako provlače, a jedino je uz već predinstaliranu Noctuu D15 EPS konektore malo teže smjestiti u svoje utore. No, nije nemoguće čak i za one s većom šakom. Straga se nismo pretjerano trudili oko aranžiranja kabela, jer smo računalo odmah po završetku testa rastavljali, no kabele je itekako moguće uredno provesti i složiti.
Tri smo ARGB ventilatora spojili na ploču i efekte kontrolirali uz pomoć Polychrome Sync aplikacije. Kvaliteta osvjetljenja je solidna, premda nije na razini onih najboljih ventilatora kakve primjerice proizvodi Corsair. S koje god strane ovo kućište pogledamo efekti su zgodni, jer s prednje strane izgleda kao da je računalo živo, a u unutrašnjosti su efekti pojačani odbljeskom od bijele površine, te onima na ASRockovoj ploči.
Efekti su svi oni koje podržava Polychrome aplikacija, a jedino što s njom nije kompatibilno je G.Skillova Trident Z Royal memorija koju aplikacija jednostavno ne prepoznaje - šteta, jer bi efekt bio potpuniji. Kome nije do blještavila, uvijek može isključiti svo LED osvjetljenje.
S obzirom na to da je ovo kućište otvorenog tipa, tj. ima visoku propusnost zraka, odvažili smo se i napravili testove s procesorom overclockiranim na 4,2 GHz pri 1.35 V što je za oko 200 MHz više nego na referentnom modu (izmjerili smo zagrijavanje i u tim uvjetima, i prosječan je takt bio 4,024 GHz. Zanimalo nas je kako će se kretati temperatura procesora samo s jednim ventilatorom na njegovom hladnjaku i rezultat je bio maksimalnih 85,9°C nakon dvo i pol satne torture. Test smo provodili tako da smo istovremeno opteretili procesor i grafiku - procesor GPU-Z-ovim stress testom, a grafiku 3DMarkovim Time Spy testom broj 1 u petlji. Nakon dva i pol sata rezultati su kao što vidite na screenovima gore, i temperature su sasvim u razini normalnog. Izmjerena buka pri tome je iznosila 44 dB što je čujno (Meterk MK09 na 30 cm od kućišta), no ne i jako glasno. Samo za usporedbu, maksimalna temperatura procesora na referentnim vrijednostima je iznosila 81,5°C, a grafičke kartice, tj. GPU-a 72°C.
Cooler Master je napravio dva vrlo privlačna mid towera koji se oslanjaju na zanimljiv dizajn i visoku propusnost zraka. I crno i ovo bijelo kućište su jednako uspješnog izgleda, s tim da ipak laganu prednost dajemo ovom bijelom. TD500 Mesh (White) je moderno i dobro osmišljeno i s unutarnje strane, nudi dovoljno mjesta za različite tipove hladnjaka i mnoštvo ventilatora. Jedina izraženija mana koju možemo izdvojiti su veće "rupice" na filtrima koje će svakako propuštati onu sitniju prašinu i primorati vas na češće čišćenje - no to je cijena koju moramo platiti za visoku protočnost zraka. Vidjeli smo po testovima da je u stanju hladiti overclockirani sistem koji nije nimalo slab - ipak je tu riječ o 12C/24T procesoru i moćnoj RX 5700 XT kartici.
TD500 Mesh, osim što je zanimljivo dizajnirano, solidno je i napravljeno. Metal je mrvicu tanji nego kod premium segmenta, no ništa što bi stvaralo probleme, a završna je obrada odlična. Nudi dobre opcije za aranžiranje kabela i zadržavanje onog potrebnog visokog protoka zraka. Manju zamjerku imamo na ventilatore s rifle ovjesom, no s druge strane, zadovoljavajuće su tihi. S cijenom od oko 100 € u njemačkim trgovinama, solidno je i pozicionirano i vjerujemo da će biti čest izbor kupaca.