Cooler Master MasterFan MF120R ARGB 3IN1 recenzija
Datum objave 01.12.2018 - Krešimir Matanović
MasterFan MF120R ARGB 3IN1
Iz Cooler Mastera su nam je na test stigla tri Addressable RGB LED ventilatora koji dolaze u 3u1 pakiranju. Riječ je o ventilatorima koji se prodaju i pojedinačno, a uz ove u kutiji dolazi još i ARGB kontroler, temperaturna sonda i 3u1 adapter za ventilatore i različite matične ploče. Osvjetljenjem naime, osim uz pomoć kontrolera, možemo upravljati i putem softvera na Asusovim, ASRockovim, Gigabyteovim i MSI-evim pločama.
Pakiranje u kojem dolaze ventilatori je klasičnih boja za Cooler Master, crne i ljubičaste, a osim fotografije proizvoda na kutiji su navedene i sve važne tehničke specifikacije.
Unutar kutije se nalazi jedna manja u kojoj je sve popratno što dolazi uz ventilatore – kontroler, vijci za lim (za kućište), spliter kabel za tri ventilatora, temperaturna sonda, i Addressable RGB kabel 3 u 1. Ventilatori su smješteni svaki u svoj kartonski omot. Cooler Master na ovaj proizvod (R4-120R-203C-R1) daje dvogodišnje ograničeno jamstvo.
S obzirom na to da velika većina ploča nema Addressable headere Cooler Master je priložio kontroler kojim mijenjamo preddefinirane efekte i brzinu izvođenja na prve dvije tipke ispod plave LED-ice. Treća je za temperaturu gdje boja varira od plave preko žute do crvene, a u ovisnosti o mjerenju koje vrši dodatna sonda koju možemo smjestiti gdje želimo. Četvrta tipka je za prebacivanje na softversku kontrolu podržanih ploča.
Ono što nismo još razjasnili, a relativno je nov pojam je Addressable RGB. Svaka je klasična RGB LED traka ili ventilator u stanju mijenjati boje ili efekte samo istovremeno na svim LED-icama, što ne ostavlja puno prostora za različite efekte koji su danas popularni. Iz tog razloga postoje tzv. addressable LE diode koja svaka ima svoj kontroler (IC) i može svijetliti zasebno u odnosu na onu drugu – različitim intenzitetom, bojom i u različitom vremenu. Tako se mogu postići svi oni efekti koji kod običnih ili “glupih” RGB LED-ica nisu mogući.
Ventilatori su dimenzija 120 x 120 x 25 milimetara, i mase 137 grama. Napravljeni su od plastike, a s obje strane na nosačima imaju gumirane površine za eliminaciju prijenosa vibracija. Lopatice ventilatora su prozirne ima ih devet i orijentirane su prema optimalnom omjeru zračnog pritiska i zračne struje. Kao takvi su pogodni za korištenje kao usisni ili ispušni ventilatori u kućištima. Ovjes je rifle bearing, i ventilatori su zadovoljavajuće tihi u cijelom svom radnom rasponu od 650 pa do 2.000 okretaja u minuti. Maksimalni zračni pritisak koji proizvode lopatice je 2.14 mmH2O, a protok zraka iznosi 59 CFM-a. Proizvođač navodi maksimalnih 31 dBA buke, no mi smo izmjerili i dalje prihvatljivih 49 dB. MTTF je 40.000 sati, a L-10 40.000 (ovjes). Zanimljivo je kako ventilatori imaju i senzor koji zaustavlja vrtnju ako osjeti otpor, pa tako štiti kabele ili komponente od trganja, ali i same lopatice.
Svi ventilatori imaju 4-pinske konektore za napajanje i kontrolu, te dodatan kabel s 3-pinskim A-RGB konektorom. Kabeli su dužine oko 30 centimetara i oba su opleteni najlonom. Jednom kada sve spojimo i pripremimo za upotrebu vidimo kako je šuma kabela velika i kako je potrebno planirati optimalan smještaj u kućište. Kontroler osim temperaturne sonde i konektora za A-RGB spliter kabel ima i SATA Power konektor za napajanje pa i o tome treba voditi računa.
Jednom kada sve spojimo, a sve spojiti moramo kako je opisano ranije, jer A-RB header na pločama nema dovoljno struje za tri ventilatora, kontrolerom možemo mijenjati efekte ili jednostavno sve prepustiti softveru pojedine ploče. Iz tog razloga na A-RGB kabelu i postoje različiti konektori za ASUS (Aura Sync), ASRock (Polychrome Sync) i MSI ploče (Mystic Light Sync), te zaseban za Gigabyte (Fusion).
Uz pomoć kontrolera mijenjamo šest različitih efekata i brzina izvođenja efekata, a temperaturno područje ima tri boje za tri indikacije – plava za smooth, zelena za normal i crvena za alert.
Ventilatore smo nakon kontrolera, prebacili na softversku kontrolu, tj. Aura Sync na ROG STRIX Z390-I Gaming ploči. Efekti su već dobro poznati ili dobro se upotpunjuju uz LED-ice na matičnoj ploči. Tko voli blještavilo na svom je terenu i voljet će i ove ventilatore.
MasterFan MF120R ARGB 3IN1 se još ne prodaje na hrvatskom tržištu, a u Europi mi cijena varira između 40 i 50 €. Razumna je to svota za tri A-RGB ventilatora promjera 120 milimetara, koji su solidno napravljeni i zadovoljavajuće tihi. Performanse su im solidne, a jedino što malo ljuti je šuma kabela kada jednom sve spojimo. Potrebno je dosta snalažljivosti i umijeća kako bi se sve uredno složili unutar kućišta, a i onda ostajemo s činjenicom kako nam je kontroler zarobljen unutar kućišta pa ne možemo mijenjati efekte baš lako. Naravno, ako imamo addressable header na ploči stvari postaju puno lakše. Tada se možemo igrati s osvjetljenjem kako želimo i ova tri ventilatora postaju integralni dio svih kompatibilnih uređaja u kućištu.
Cooler Master MasterFan MF120R ARGB 3IN1 | |||
Pozitivno + | Solidne performanse i kvaliteta, A-RGB, kontroler, kompatibilnost s različitim softverima, gumirani nosači. | ||
Negativno - | Šuma kabela. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | CoolerMaster |
Forum
Objavljeno prije 11 minuta
Koje napajanje kupiti te preporuka kvalitetnih napajanja dostupnih u HR (1.post)Objavljeno prije 21 minuta
P: Samsung QLED Q80T 55" 120Hz VRRObjavljeno prije 27 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 55 minuta
Samsung mobiteli - 2. dioObjavljeno prije 1 sat
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuNovosti
Crvena uzbuna za korejsku industriju zaslona: sustignu ti su Samsung i LG!
Kineska industrija OLED zaslona čini značajne korake u zatvaranju jaza s Južnom Korejom, zahvaljujući snažnim ulaganjima i subvencijama vlade. Prema izvorima iz industrije, kineski BOE je 15. siječnja osigurao dvostruki OLED zaslon za ogran... Pročitaj više
Microsoft 365 podiže cijenu za 43% nakon ove odluke
Microsoft je upravo najavio integraciju Copilota u Microsoft 365 Individual and Family plan i povećao cijenu za oko 3 USD mjesečno. Cijena novog mjesečnog plana iznosi 9.99 USD, u odnosu na 6.99 USD, a cijena novog godišnjeg plana je 99.99... Pročitaj više
Što će Trumpova administracija učiniti sa Zakonom o čipovima i znanosti?
Iako Donald Trump i njegove pristaše nisu baš podržavali Zakon o čipovima i znanosti Bidenove administracije tijekom kampanje, čini se da sljedeća američka vlada nema planove da ga poništi. Barem je to dojam koji je sljedeći američki minist... Pročitaj više
Google pretraživanje počelo je prisiljavati korisnike da omoguće JavaScript u svojim preglednicima.
Pojavila su se izvješća Googleovih korisnika koji su onemogućili JavaScript u svojim preglednicima, koji tvrde da im se pojavila poruka upozorenja da se tražilica ili Google pretraživanje ne mogu koristiti. Nakon tih izvješća i Google je po... Pročitaj više
Google otkriva audio audio datoteke Eclipsa otvorenog koda
Prema vijestima, Samsung je lansirao Eclipsa Audio, 3D audio sustav razvijen u suradnji s Googleom. Informacije o Eclipsa Audiou počinju izlaziti na sljedeći način: Eclipsa Audio temelji se na audio formatu Immersive Audio Model and Formats... Pročitaj više
Sve novosti