Cooler Master MasterFrame 700 recenzija
Datum objave 02.06.2021 - Krešimir Matanović
MasterFrame 700 - prvi dio
Iz Cooler Mastera nam na test stiže njihov open-air okvir tj. kućište za računalne komponente koje je ujedno i test bench. Ovo svestrano kućište nudi širok spektar primjene, visoku kompatibilnost s različitim komponentama i visoku kvalitetu izrade u svakom detalju. Uz Open Air i Test Bench primjenu komponente mogu biti zaštićene i iza panoramske staklene stranice kada MF700 postaje i odlično showcase kućište. Uz to, čitav sustav se može i objesiti na zid uz pomoć VESA podrške.
MasterFrame 700 ili kraće MF700 kako ćemo dalje u tekstu pisati, dolazi u kartonskoj kutiji koja na vrhu ima ručku za prenošenje. To je dobro, jer čitava stvar je vrlo teška. S unutarnje strane poklopca kutije se nalazi popis svega onoga što je unutra, baš kao i fotografije koje dočaravaju transformaciju iz Open Air moda u Test Bench.
Sadržaj kutije, tj. rastavljeno MF700 kućište je uredno složeno i zaštićeno unutar nekoliko slojeva stiro-pjene u tzv. sendvič konstrukciji. Na vrhu je stakleni panel i jednako široke upute za sastavljanje, ispod kojega je glavna ploča, tj. nosač za matičnu ploču, te u vrećici sve potrebno za slaganje. Pored ploče se nalazi okvir za napajanje i diskove koji se zbog debljine proteže kroz sve slojeve. Jedan sloj ispod nosača za ploču se nalaze krila, tj. nosači za ventilatore i/ili radijatore, dok se u posljednjem sloju nalaze dodatni nosači, kao i sklop prednjeg panela.
I kada sve izvadimo na radnu površinu ne djeluje komplicirano za složiti, te iskusno oko već vidi što se gdje montira. Konstrukcija glavnog nosača i svih ostalih elemenata je čelična i elementi su vrlo teški. Sve je pobojano u crnu boju, no Cooler Master potiče sve kreativce na uređivanje MF700 po svojim željama - druga boja, dodaci i slično. Uskoro ćemo vrlo vjerojatno vidjeti ovo kućište u različitim više ili manje inspiriranim custom izvedbama. Sve što vidimo je vrlo kvalitetno napravljeno, glavni su elementi debeli nešto preko 3 milimetra i odlično su obrađeni. Staklo je jasno kaljeno, i lagano je zatamnjeno. Na staklu se nalaze gumene zaštite na mjestu gdje naliježe na metal, a uz kućište dolaze i gumene nožice koje sami postavljamo, skidamo i mijenjamo im pozicije u ovisnosti o namjeni kućišta.
U jednoj vrećici dolazi sve što je potrebno za sklapanje MF700, a to uključuje dva alata za zatezanje vijaka, zatim kapicu za zatezanje odstojnika, različite tipove vijaka, dvije vrste thumb vijaka, gumene nožice te plastične vezice za uređivanje kabela. Naravno, ako ovo kućište slažete kao Open Air ili Showcase tada je bitno sve kabele uredno povezati, no ako je namjena Test Bench (kao nama), tada i nije preporučljivo sputavati kabele - trebaju biti čim slobodniji kod česte promjene hardvera.
Glavna ploča, ona koja drži matičnu ploču koncipirana je kao svaka takva ploča koja se nalazi i u običnom kućištu no s tom razlikom da je iznimno masivna i teška. Čelična ploča je debela preko 3 milimetra, a na sebi ima rupe za montažu odstojnika za Mini ITX, MicroATX, ATX, E-ATX, XL-ATX, SSI CEB i SSI EEB matične ploče (max. 35,5 x 35,5 cm). Na mjestu gdje dolazi donja ploča nosača hladnjaka za procesor je standardni veliki otvor, a oko ploče nalaze se rupe i prorezi za provlačenje kabela. Dva su šira na vrhu, dva sa strane i jedan je na dnu. Lijevo od ploče je uski prorez u kojeg nasjeda nosač grafičke ili neke druge kartice. Ujedno, na tom centralnom nosaču se nalaze i drugi prorezi i rupe za montažu ostalih komponenata. Na rubovima se nosača nalaze svinute površine na koje pričvršćujemo krila, što ćemo vidjeti niže u tekstu.
Na stražnjoj se strani glavnog nosača na prorezima za kabele nalaze tri velcro trake za aranžiranje kabela. Na vrhu i dnu ta dva proreza nalaze se i nosači za montažu nosača 2,5-inčnih diskova. Desno od velcro traka, gledano ovako odozdo, nalaze se četiri para gumenih odstojnika na koje nasjedaju 3,5-inčni diskovi. Naravno, na ovu stranu dolazi još jedan element, pa sada nemamo potpunu sliku kakvu ulogu ti nosači imaju.
Ono što svakako još treba napomenuti je da na ovu glavnu ploču možemo i na vrh ugraditi radijatore vodenih hlađenja (do 420 milimetara), a kućište je i DYI friendly pa na desnoj strani ploče prima i vodene pumpe te rezervoare za custom loop hlađenja.
Ono na što je proizvođač vrlo ponosan su "premium variable friction" šarke na krilima. Naime, na dva se krila nalaze četiri šarke kojima alatom možemo podešavati jačinu stezanja i tako ih održati u određenom položaju uz manji ili veći otpor. Šarke su masivne i vrlo kvalitetne. Šarke se za glavni nosač pričvršćuju s tri vijka svaka i to je jedan od prvih koraka koji obavljamo pri sastavljanju.
Prije krila još postavljamo i stražnji kavez za napajanje i diskove, a nakon njih postavljamo i donji nosač za staklo. Naime, u uputama je redoslijed slaganja takav da najprije slažemo Open Air i Showcase verziju, a tek onda Test Bench. Naravno, kupac će slagati najprije ono za što će mu MF700 služiti. Mi smo ga naravno najprije htjeli u Open Air izvedbi, pa tek nakon toga u Test Bench u kojoj ćemo ga i trajno zadržati.
Prednji je panel moguće postaviti na četiri mjesta, tj. na dva ali i na suprotne krajeve. U ovisnosti o tome kako i za što koristimo kućište. Na njemu se nalazi Power tipka u obliku Cooler Master logoa, dva USB 3.0 Type A porta, jedan USB 3.2 Type C port i combo jack za slušalice. Kabeli su dovoljno dugi i fleksibilni da dosegnu željena mjesta na matičnoj ploči.
Stražnji nosač prima ili dva napajanja (što može biti vrlo korisno kod Test Bench primjene) ili pak napajanje na dno i četiri 3,5-inčna diska iznad njega. Prostora ima dovoljno, a ventilator napajanja je samo djelomično zaklonjen nosačem što neće biti veliki problem. Napajanje pričvršćujemo uz pomoć njegovog nosača direktno za glavnu ploču, a Cooler Master je dao i drugi nosač za dodatno napajanje ako nam zatreba. Idealno bi bilo ne koristiti napajanja duža od 210 milimetara.
S napajanjem na mjestu, možemo postaviti odstojnike za matičnu ploču i montirati i nju. Mi smo koristili Asusovu ROG Strix Z590-E Gaming WiFi ploču koja je standardnih ATX dimenzija i ne zaklanja proreze na kućištu za provlačenje kabela. Na njoj se nalazio naš testni i9 10850K, a za njegovo hlađenje je bio zadužen G.Skillov ENKI 360 AIO hladnjak. Idealan primjer korištenja krila na ovome kućištu. Doduše, perforacije na krilima imaju nešto deblje stijenke koje opstruiraju protok zraka van iz radijatora, pa to malo utječe na performanse hladnjaka - no srećom ne previše. Na krila osim radijatora možemo montirati i ventilatore koji će trebati u slučaju kada računalo zatvorimo kaljenim staklom, ali su dobri i za stvaranje zračne struje preko ploče u slučaju kada MF700 koristimo kao Test Bench. Osim toga, na krila možemo montirati i napajanje i diskove, ako poželimo iskoristiti VESA kompatibilnost i kućište postaviti na zid. No, tada sve skupa ipak izgleda malo nezgrapno. Kod postavljanja na zid treba biti oprezan jer je masa praznog kućišta oko 12 kilograma, a 14 kilograma je preporuka za VESA100 standard.
MasterFrame 700 - drugi dio
Za grafičke kartice i ostale PCIe kartice na kućište je potrebno montirati i nosač koji ima 8 mjesta. On prima i horizontalno i vertikalno smještene kartice, no u vertikalu idu uz poseban adapter koji se kupuje zasebno. Vertikalna bi pozicija bila idealna za showcase kućište u kojem želimo pokazati sav sjaj naših komponenata. Grafička kartica koju smo koristili je ASUS-ova ROG Strix GeForce RTX 3070 Gaming OC čiju će te recenziju čitati uskoro.
Stražnja strana nudi nekoliko opcija za aranžiranje kabela, no ne treba očekivati čuda jer nema onih pravih ušica i dovoljno opcija za pričvršćivanje. U krajnjoj liniji to nije ni pretjerano bitno, samo je bitno da su kabeli dovoljno uredno složeni s prednje strane za slučaj Showcase primjene. Kod Test Bencha je zapravo i bolje da su fleksibilniji. Straga sada i vidimo puno profil nosača te mjesta na koje možemo montirati diskove. Osim četiri 3,5-inčna, na manji nosač koji montiramo sa strane stanu još i tri 2,5-inčna pa je to sasvim dovoljno mjesta (čak i za sada jako aktualni Chia ploting). Straga smo primijetili i jednu nesretnu karakteristiku, a to je da rupa za stražnju stranu socketa, tj. mjesto na kojeg dolaze donje ploče za montažu hladnjaka malo nespretno izrezana. Naime, pokriva dio donje ploče i za montažu će hladnjaka ploča morati dolje. Srećom, u test bench modu to nije teško za izvesti.
Za kraj slaganja Open Aira ili u ovom slučaju Showcasea potrebno je postaviti staklo, montirati gornji nosač koji staklo drži čvrsto u poziciji i zatvoriti krila maksimalno koliko idu. Naravno, potrebno je i montirati sve gumene nožice koje sprječavaju klizanje, ali i štite metalne dijelove. Cooler Master je to odlično izveo s debelim gumenim nožicama koje lako nataknemo i lako skinemo s metalnih dijelova. Dvije debele gume štite i kaljeno staklo. Bitno za napomenuti je da u ovoj izvedbi možemo ugraditi zračne CPU hladnjake visine do 158 milimetara, te do 450 milimetara duge grafičke kartice (ako nemamo deblji AIO hladnjak na desnom krilu). Idealna dužina grafičkih kartica je zapravo 310 milimetara.
Kroz staklenu stranicu se naravno lijepo vidi i osvjetljenje komponenata, a moguće je sve dodatno još "začiniti" i svjetlećim trakama - ipak je ovo showcase. Pretpostavka je da želite pokazati sve svoje komponente prijateljima pa je ovo kućište za to idealno. Temperature smo pod opterećenjem pratili u oba slučaja i kod potpuno otvorenog i zatvorenog kućišta. Kod zatvorenog, s ovom staklenom stranicom nešto narastu, no ne previše. Ipak dobro bi bilo postaviti ventilatore na lijevo krilo da stvaraju protok zraka kod dugotrajnije upotrebe. Pogotovo ako su veća opterećenja.
Transformacija u Test Bench započinje skidanjem stakla i skidanjem nosača koji su ga nosili. Ti su nosači zapravo noge u slučaju Test Bench primjene. Na te noge je samo potrebno montirati i gumene nožice da ne sjedi na metalu. Ujedno je potrebno i zarotirati prednji panel, ili ga prebaciti na drugu stranu. Naravno, kod Test Bench primjene prednji panel možemo i skinuti, ako nam ne trebaju dodatni USB utori.
Kompletne dimenzije kućišta su promjenjive, pogotovo u slučaju Test Bencha, no one u Open Air izvedbi iznose 702 x 306 x 410 milimetara, pa se MF700 "broji" kao Full Tower. Isto tako treba znati da je širina potpuno otvorenog Test Bencha gotovo jedan metar, pa će te ovom "kućištu" morati osigurati dovoljno mjesta na stolu, uz to što jasno i stol mora biti veći. Ipak, zbog tih većih dimenzija i mogućnosti primanja različitih vrsta hardvera ga zapravo i čini odličnim za test bench, pa čak i kao tzv. wet bench za testove vodenih hlađenja. Velika masa mu jamči stabilnost prilikom instalacije i deinstalacije hardvera. Uz to, uvijek je moguće i prilagoditi ga svojim potrebama i skinuti krila kako bi mu smanjili i masu i dimenzije.
Na MF700 je moguće ugraditi 360-milimetarske radijatore na krila, no potrebno je spomenuti kako je na vrh, iznad matične ploče moguće postaviti i jedan 420-milimetarski radijator. Kada su u pitanju ventilatori, na krila je moguće postaviti 3x 120 ili 2x 140-milimetarske.
Kao test bench nam je i najzanimljiviji za sve testove grafičkih kartica, matičnih ploča, memorija, hladnjaka i svega ostalog. Lako je konfigurabilno, svemu je i dalje vrlo lako prići, a izgled je profesionalniji i uredniji. To se sve već pokazalo i prilikom prvog testa Asusove kartice RTX 3070 Gaming OC.
MF700 svakako ostaje u našem labu kao pomoć prilikom testiranja različite opreme. Radno je mjesto je sada urednije i čišće, a jedno od krila možemo koristiti i kao odlagalište za instrumente koji su tako uvijek pri ruci.
MasterFan 700 je open air kućište/showcase/test bench koje je razvijano uz pomoć nekih od tech novinara i namijenjeno je uskom krugu korisnika. Ok, može dobro poslužiti kao showcase bilo na nekom stolu ili čak i na zidu, no zapravo je najkorisnije nama koji testiramo hardver jer nudi prilagodljivost, brzu manipulaciju komponentama, te čišći i profesionalniji izgled radnog mjesta. Kvaliteta izrade je izvrsna, materijali i obrada su premium, a kućište je stvarno svestrano. Ima nekih detalja koje možemo zamjeriti, no u konačnici je riječ o odličnom test benchu. Kao kućište može biti konkurencija Thermaltake Core P5 Tempered Glass Edition kućištu koje smo testirali prije par godina, ili pak Streacomovom Mini ili standardnom BC1 Open Benchtableu. No zapravo, MasterFrame 700 je u zasebnoj ligi jer kombinira višestruke uloge, a dolazi po prihvatljivoj cijeni od 180 € u Europskim trgovinama.