coolermaster_masterliquid_360_atmos_1 coolermaster_masterliquid_360_atmos_2

Cooler Master je ove godine predstavio potpuno novu seriju AIO vodenih hlađenja za procesore i danas testiramo najjaču verziju – 360 Atmos. Nova je serija dizajnirana “iz nule”, a fokusirali su se na visoke performanse, bogatu rasvjetu, ekološki prihvatljivu konstrukciju i snižavanje radne buke. Nova je i pumpa s dvostrukom komorom za vodu, koja povećava pritisak i optimizira odvođenje topline pa nas je jako zanimalo kako će se naš i7-14900K ponašati pod ovim hladnjakom.

coolermaster_masterliquid_360_atmos_3

Cooler Master je prilikom izrade mislio i na ekološke aspekte a jedan od njih je i pakiranje. U odnosu na prethodne 360-milimetarske modele, pakiranje je smanjeno za 30%, a tome je doprinijela i činjenica da su ventilatori tvornički postavljeni na hladnjak. Ujedno, pokrov pumpe je od reciklirane plastike, te se 35% materijala može reciklirati. Odmah po primanju u ruke i otvaranju osjetimo da je pakiranje kvalitetnije nego do sada i Cooler Master se tu približava puno skupljoj konkurenciji. Sve je odlično zaštićeno, a i lijepo raspoređeno po kutijama.

coolermaster_masterliquid_360_atmos_4 coolermaster_masterliquid_360_atmos_5

U tri se kutije nalazi sve što je potrebno za montažu što uključuje nosače za Intel i AMD sockete (LGA1700, LGA1200, LGA1151, LGA1150, LGA1155, LGA1156, AM5, AM4), nosači za pumpu, Y adapter za ventilatore, upute za instalaciju i QR kod za skidanje detaljnijih uputa, dvije plastične kopče za razdvajanje cijevi, te kabeli za ARGB LED rasvjetu i kontroler za različite svjetlosne efekte. Kontroler koristimo u slučaju da nemamo ili ne želimo koristiti softver proizvođača matičnih ploča s kojima je naravno ovaj AIO kompatibilan. Dobro za znati je i da proizvođač daje pet godina jamstva na hladnjak.

coolermaster_masterliquid_360_atmos_6

360 Atmos je izgledom klasični AIO hladnjak s 360 milimetara radijatorom. Kao što smo napisali, dolazi s predinstaliranim ventilatorima tako da kupac ima brigu manje. Ventilatori imaju osvjetljenje pa imaju po dva kabela, a dobro je da su konektori za rasvjetu u daisy chain konfiguraciji. Naravno, ako koristite Cooler Masterov kontroler to automatski znači da će kabela biti još, jer ih sve treba povezati, a i kontroler se napaja iz SATA Power konektora. Iz radijatora izlaze dvije standardne gumene cijevi, koje su opletene i dovoljno fleksibilne. Dužine su oko 380 milimetara što je dovoljno za većinu kućišta.

coolermaster_masterliquid_360_atmos_7

Radijator je aluminijski, klasične konstrukcije i dimenzija je 394 x 119 x 27,2 milimetara (ukupna debljina s ventilatorima je 52 milimetra). Ima mjesta za prihvat šest ventilatora što je naravno uobičajeno i kod konkurencije. Kvaliteta materijala i izrade je na visokoj razini, a kao što vidimo kompletno je pobojan u crno. Bokovi su pobojani u mat crnu boju s teksturom što diže dojam kvalitete. Iznad ulaza za cijevi nalazi se i čep za eventualnu izmjenu rashladne tekućine koji je zaštićen naljepnicom.

coolermaster_masterliquid_360_atmos_8 coolermaster_masterliquid_360_atmos_9

Kućište pumpe, tj. CPU blok je napravljen od plastike, s prozirnom recikliranom plastikom na vrhu kroz koju vidimo stilizirani Cooler Masterov logo i Atmos natpis. Naravno, sve je i osvijetljeno a kako izgleda vidjet će te kasnije. Dimenzije bloka su 84.9 x 81 x 53,15 milimetara, a na dnu je bakrena hladna ploča koja ima naljepnicu s izrezanim heksagonima u koje nanosimo pastu. Bakrena ploča je dobro obrađena i brazde su minimalne. S donje strane su vidljive i rupe te prorezi za nosače. Iz bloka izlaze dva kabela – jedan za napajanje pumpe i drugu za rasvjetu.

coolermaster_masterliquid_360_atmos_pump

Pumpa je kao što smo napisali ranije izvedena u obliku dvije komore koje su vidljive na slici iznad. Taj Cooler Masterov patentirani dizajn generira viši pritisak tekućine i direktan kontakt s najtoplijim dijelom hladne ploče, tj. njenog dijela koji procesor najviše zagrijava. Cooler master ne navodi brzinu kojom se pumpa okreće, no navodi da je potrošnja oko 3,84 W i maksimalna buka oko 25 dB(A). Tihi rad možemo potvrditi, jer ju nismo čuli ni u nijednom trenutku, tj. uvijek ju nadglasavaju ili ventilatori ili ostale komponente. MTTF je 210.00 radnih sati.

coolermaster_masterliquid_360_atmos_10

Uz hladnjak dolaze tri SickleFlow Edge 120 ventilatora koji imaju promjenjivu brzinu vrtnje od 690 do 2.500 okretaja u minuti i Loop Dynamic Bearing ovjes. Maksimalni deklarirani protok zraka je 70,7 CFM-a, maksimalna buka 27,2 dB(A) te maksimalni zračni pritisak 3,61 mmH2O. Imaju ARGB rasvjetu i MTTF od 160.000 radnih sati. Mi smo izmjerili maksimalnu buku od 45,2 dB(A), dok je ambijentalna iznosila (33,5 dB). Ventilatori su tako na maksimumu dosta čujni, no ne i pretjerano bučni.

coolermaster_masterliquid_360_atmos_11 coolermaster_masterliquid_360_atmos_12

Kao što smo spomenuli, Atmos 360 podržava sve aktualne desktop sockete, a mi smo ga testirali na LGA1700 i s Intelovim i9-14900K procesorom. Da bi ga montirali na socket potrebno je postaviti donji nosač i prilagoditi ga rupama, na kojeg se onda s gornje strane postavljaju odstojnici. U slučaju AMD socketa potrebno je samo postaviti odstojnike.

coolermaster_masterliquid_360_atmos_13 coolermaster_masterliquid_360_atmos_14

Na CPU blok se postavljaju nosači za Intelove sockete koji se pričvršćuju svaki s po dva vijka. Nakon toga postavljamo pastu, skidamo naljepnicu i s četiri vijka pritegnemo CPU blok za odstojnike. Čitava procedura tako nije komplicirana, te će se i početnici lako snaći. Nakon toga je potrebno odraditi dobro aranžiranje kabela kojih je podosta, a pametno je i odvojiti cijevi s dvije priložene plastične kopče.

coolermaster_masterliquid_360_atmos_15

Osvjetljenje gornjeg dijela CPU bloka je izvedeno vrlo efektno, kao i ventilatora – boje su žive, a tranzicije kod efekata brze. Sve će se lijepo uklopiti u već postojeći sistem, te naravno sinkronizirati s ostatkom hardvera uz pomoć softvera proizvođača matične ploče. Kontrola rasvjete je moguća i uz pomoć Cooler Masterovog kontrolera, a u doglednoj budućnosti Atmos hladnjaci će biti podržani i od strane MasterPlus i MasterCTRL softvera. Zgodno za spomenuti je i da se poklopac CPU bloka može skinuti a kupac može sam 3D printati svoj uzorak no i to tek dolazi u budućnosti.