Cooler Master je nedavno u svoju bogatu ponudu AIO vodenih hlađenja dodao još dva modela. ML120L i ML240L Version 2 RGB. Ove nove verzije su donijele novi dizajn pumpe za vodu treće generacije s dvostrukom komorom, povećanje površine radijatora i nove SickleFlow 120 RGB ventilatore. Nama je na test stigao ML240L model kojeg smo isprobali s AMD Ryzenom 9 3900X i Intelom Core i7 8700K procesorima, te ga usporedili s nedavno testiranim Raijintekovim modelom.
Cooler Master ima nekoliko serija AIO hladnjaka - MasterLiquid Maker, MasterLiquid Pro, MasterLiquid i MasterLiquid Lite. I premda ova dva nova modela zamjenjuju starije koji su u Lite kategoriji, oni su promaknuti u višu MasterLiquid. Prema trenutnom popisu proizvoda, CM ima čak 28 AIO hladnjaka od čega je jedan dio vrlo sličan, no s različitom opremom.
ML240L V2 dolazi u standardnom pakiranju koje koriste mnogi proizvođači, a to je tvrda vanjska kutija i kutija od recikliranog kartona u kojoj leži hladnjak i sve ostalo. Vanjski je omot kutije u ljubičastoj CM boji, na omotu se nalaze sve bitne informacije i fotografije proizvoda.
Osim hladnjaka i ventilatora, u zasebnoj vrećici nalazimo i upute za instalaciju, jamstveni listić, kontroler za osvjetljenje, kabel s konektorima za napajanje kontrolera, Y kabel za napajanje ventilatora, trostruki kabel za spajanje LED osvjetljenja, termalnu pastu, plastične poklopce za konektore RGB osvjetljenja, te sve što je potrebno za montažu na jedan od podržanih socketa:
Uz ovaj hladnjak dolaze i potpuno novi SickleFlow 120 RGB ventilatori koji donose novi optimizirani dizajn lopatica, rifle ovjes i izdržljivo kućište sa silikonskim umecima za eliminaciju vibracija. Ventilatori imaju 4-pinske PWM konektore i promjenjivu brzinu vrtnje od 650 do 1.800 okretaja u minuti. Maksimalni protok zraka im je 62 CFM-a, a maksimalni zračni pritisak 2,5 mmH2O. Maksimalna buka je 28,8 dB, a mi smo izmjerili vrlo pristojnih 38,8 dB na oko 30 centimetara (Meterk MK09). Ventilatori imaju ugrađene adresabilne RGB LED-ice za čije napajanje i kontrolu imaju zasebne konektore s četiri pina.
Radijator je povećan u odnosu na prethodnu generaciju za 20%, pa je i kapacitet za disipaciju topline povećan. Dimenzije aluminijskog radijatora su 277 x 119,6 x 27,2 milimetara. Na njega su fiksno vezane gumene cijevi opletene najlonskim koncem dužine 30 centimetara. Na strani radijatora su fiksne, a na pumpu su vezane koljenastim spojnicama koje su pokretne. Cooler Master tvrdi i kako su s ovom generacijom poboljšali sve spojeve i kako je time smanjena bilo kakva mogućnost istjecanja rashladne tekućine.
Kućište pumpe je plastično, a na vrhu se nalazi samo osvijetljeni logo. Unutar kućišta je pumpa treće generacije, poboljšana za dugotrajniji rad. Dvije su komore za izmjenu tople i hladne vode, a kao i do sada, baza je bakrena s mikrokanalima za brže otpuštanje topline. Dimenzije pumpe su 79,9 x 119,6 x 47,1 milimetara, napaja se putem 3-pinskog konektora, a potrošnja električne energije je 2,36 W. Uz to, tu je i konektor za ARGB LED osvjetljenje koje troši oko 2,21 W. Proizvođač ne navodi broj okretaja pumpe, a službeni podatak o buki je 15 dB - i stvarno, pumpa je poprilično tiha.
Na pumpi se nalaze plastični nosači na koje montiramo metalne, i to u ovisnosti o tome za koji nam socket trebaju. Ventilatore također okrećemo onako kako nam odgovara za smještaj u kućište, a mi ih uvijek okrećemo tako da zračna struja zahvati i matičnu ploču kada testiramo na stolu. Kao i kod svih modernih ARGB LED AIO hladnjaka, kabeli su poduplani, pa je teže aranžirati ih, a pogotovo kada u priču dodamo i kontroler, te dodatne kabele. Ono što je zgodno je da Cooler Master daje poklopce za RGB LED konektore kako se oni ne bi odspojili.
Instalacija na Intelove LGA115x sockete je jednostavna. S donje strane postavljamo plastični nosač specijalno prilagođen tom socketu, a s gornje strane dolaze četiri dvostrana vijka, s maticom u sredini koja se može prstima zategnuti.
Na pumpu se montiraju LGA115x nosači, svaki se za nju pričvršćuje s četiri vijka, i tada pumpu s četiri thumb vijka s križnom glavom, pričvršćujemo za procesor. Cold plate dobro nasjeda na procesor i distribucija sile je ravnomjerna. Potrebno je samo staviti odgovarajuću količinu termalne paste.
Za AMD sockete je priča malo drugačija i jednostavnija. Koristi se nosač koji dolazi uz svaku matičnu ploču, a na pumpu se postavljaju metalni nosači koji se zakvače za plastične nosiće i thumb vijkom zategnu. Ovo će i početnici lako svladati, pa pišemo plus za jednostavnost montaže.
ML240L RGB nudi dva osvijetljena ventilatora i osvijetljeni CM logo na vrhu pumpe. Sve su LED-ice ARGB tipa, pa su i takvi konektori. Proizvođač je priložio i kontroler na kojem su tri tipke - jačina osvjetljenja, efekt i promjena osnovnih boja. Efekti su razni, a kvaliteta osvjetljenja prosječna i nije na razini nedavno testiranog Raijintek hladnjaka. Ipak, novi SickleFlow ventilatori donose bolju kvalitetu svjetla nego prijašnji Cooler Masterovi modeli, pa je ovo svakako napredak.
Ako ne želite kontrolirati osvjetljenje putem kontrolera, možete i putem podržanih aplikacija - Asus Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync, ASRock Polychrome Sync. U prvom dijelu videa je vidljivo da je kontrola putem priloženog kontrolera, a u drugom je preko Polychrome Sync aplikacije, kod koje nisu podržani svi dostupni efekti.
Testove smo kao napravili na dvije različite platforme i ovaj put na dva procesora. Različite smo platforme koristili kako bi dobili najbolji mogući uvid u performanse hladnjaka. Prva test platforma uključuje ASRockovu X570 Phantom Gaming X ploču i AMD-ov Ryzen 9 3900X s 12 jezgara. Drugi je sistem bio Intelov s ASRockovom Z390 Phantom Gaming 9 pločom i i7 8700K procesorom koji je radio na frekvenciji od 4.7 GHz (core enhancement).
Usporedba će biti s nekim ranije testiranim hladnjacima, što vodenim što zračnim, uključujući i ovaj tjedan testiranim Raijintek Orcusom 240 RBW. Koristili smo klasičan set softvera, tj. HWInfo za nadzor parametara rada i ono najvažnije, temperatura. Za opterećenje nam je poslužio OCCT-ov CPU test (Large Data Set, 64 bits, Infinite, maksimalni broj threadova). Nakon sat vremena opterećenja smo napravili screenshot HWInfa i te maksimalne temperature iskazali u grafovima.
Rezultati testova
AMD Ryzen 9 3900X @ Stock
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="Gigabyte Aorus LC 280,Cooler Master ML240L V2 RGB,Raijintek Orcus 240 RBW,Noctua D15" values="67.8,70.4,75.3,78.8" colors="blue,orange,blue,blue" height="400" min="0"]
Cooler Masterov je novi ML240L V2 RGB pokazao vrlo dobre performanse. Bolji je puno od Orcusa 240, i performansama je bliži Gigabyteovom LC 280 modelu.
AMD Ryzen 9 3900X @ 4.3 GHz (1.35 V)
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="Gigabyte Aorus LC 280,Cooler Master ML240L V2 RGB,Raijintek Orcus 240 RBW,Noctua D15" values="80.9,82,87.3,91.1" colors="blue,red,blue,blue" height="400" min="0"]
Dobre se perofrmanse nastavljaju i ovdje. Više od 5°C skida temperaturu u odnosu na Orcusa, a samo je za 1.1°C lošiji od Gigabyte hladnjaka. Pohvalno!
Intel i7-8700K @ Core Enhancement (4.7 GHz)
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je boilje)" labels="Asus ROG Ryujin 240,Asus ROG Ryuo 240,Cooler Master ML240L V2 RGB,Asus ROG Ryujin 360,Gigabyte Aorus LC 280,Raijintek Orcus 240 RBW,CoolerMaster ML360R RGB,Noctua D15,Arctic LF 240,Be Quiet! Dark Rock Pro 4,Be Quiet! Dark Rock 4,Cryorig H7,Arctic Freezer 12" values="80,80,80,81,81,81,82,83,88,90,92,92,95" colors="blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800" min="0"]
S Intelovim je procesorom situacija malo drugačija. Performanse su solidne, maksimalna je temperatura na jednoj jezgri dosta niska, ali je zato prosječna 76°C što je sasvim u razini Orcusa 240 (76,16 °C). Sjetimo se kod Aorus LC 280 je prosječna temperatura iznosila ipak nešto nižih 72,16°C. Samo za usporedbu, Noctua D15 prosjek drži na 81°C.
Buka
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Buka (dBa)" htitle="Buka (dBA, manje je bolje)" labels="Cooler Master ML240L V2 RGB,Raijintek Orcus 240 RBW,Noctua D15,Gigabyte Aorus LC 280" values="40,41.5,42,45" colors="red,blue,blue,blue" height="300" min="0"]
Kao i kod Orcusa, ventilatori su čujni, no nisu bučni. Pri maksimalnom broju okretaja su za 1,5 dB tiši nego kod Orcusa i to je stvarno odličan podatak uzevši u obzir ipak prosječno malo bolje termalne performanse za ML240L.
Zaključak
Cooler Master je unaprijedio svoje poznate AIO ML120L i ML240L RGB AIO hladnjake, koji su sada bolje i kvalitetnije osvijetljeni, imaju veću rashladnu površinu, bolje su "zadihtani", a i dalje prihvatljivih cijena. Hladnjak je kvalitetno napravljen, spojevi su odlični, kao i korišteni materijali, a i instalacija je jednostavna.
U njemačkim dućanima mu se cijena kreće oko 70 €, a isporuke kreću krajem ovoga mjeseca, za kada se nadamo da će stići i u domaće, hrvatske, trgovine. Cijenom je tako vrlo konkurentan ostatku AIO hladnjaka istih dimenzija, a 30-tak je € jeftiniji od nedavno testiranog Raijintek Orcus 240 RBW modela. Orcus ima nekoliko prednosti - mogućnost izmjene rashladne tekućine, bolje osvjetljenje (vjernije boje, daljinski upravljač), dok je ML240L V2 boljih performansi i malo niže buke u radu. Tako će na kraju svatko morati odvagnuti što mu je bitnije, no mi ćemo prednost ipak dati ovom hladnjaku jer je jeftiniji, tiši i boljih performansi.