Cooler Master Preatorian i Q Alloy Keyboard
Datum objave 13.04.2004 - Dean Narandžić
Uvod
Tvrtka Links nas redovno opskrbljuje zanimljivim hardwareom - ovaj puta smo na test dobili Cooler Master Preatorian PAC-T01. Preatorian je tipičan primjer aluminijskog kućišta ovog proizvođača. Cijena mu je vrlo slična aluminijskim kućištima konkurentnih proizvođača i iznosi 1086kn (PDV uračunat). Samo kućište dolazi bez napajanja, a moguće ga je dobiti u srebrnoj i crnoj izvedbi. Mi smo isprobali srebrnu varijantu.
Cooler Master Preatorian PAC-T01
Kao što ćete uskoro moći i sami vidjeti iz naših slika, Preatorian se u svojoj konstrukciji puno ne razlikuje od nedavno opisanog WaveMastera. U želji da se ne ponavljamo u opisivanju, u ovaj članak smo ubacili i opis vrlo zanimljivog komada dodatne opreme koju Cooler Master nudi uz svoja kućišta. Radi se o aluminijskoj tastaturi (model EAK-US1) koja će savršeno pristajati uz bilo koje aluminijsko kućište!
Q Alloy Keyboard EAK-US1
Preatorian PAC-T01
Pretorian je dopadljivog dizajna jednostavnih linija
Kao što smo već navikli kod kućišta više klase, Preatorian dolazi bez napajanja, pa ne zaboravite uračunati i cijenu napajanja u troškovnik ukoliko se odlučite za kupnju. Kućište je u potpunosti napravljeno od aluminija, a ukupna težina od 6,3 kg neće stvarati probleme prilikom odlaska na LAN party. Dimenzijama od 452x196x497mm (visina x širina x dužina) ovo se kućište ubraja u kategoriju midi tower kućišta. Prednjom maskom dominira mrežica kroz koju prednji ventilatori vuku zrak, a iza manjeg poklopca (napravljenog od aluminija) ćemo pronaći uobičajeni set priključaka (po dva audio i USB, te jedan FireWire priključak).
Konektori na prednjoj maski kućišta
Kućište nam nudi mogućnost ugradnje četiri uređaja veličine 5,25" dostupnih sa vanjske strane, i ukupno šest uređaja veličine 3,5" od kojih su dva dostupna izvana. Čitatelji koji su pročitali naš opis WaveMaster kućišta, već po dimenzijama i broju uređaja koje je moguće ugraditi u ova kućišta mogu primijetiti sličnost. Nakon što smo bacili pogled na zadnju i gornju stranu kućišta, a potom i unutrašnjost, uvjerili smo se da se radi o potpuno istim kućištima koja se razlikuju jedino po prednjoj masci. Ovakav pristup ne smatramo lošim jer proizvođaču omogućuje da ponudi široku paletu proizvoda uz male proizvodne troškove. Naravno, preduvjet je da je osnovni dizajn dobar, kao što je slučaj kod ovih kućišta!
I na ovom kućištu je velika pažnja posvećena detaljima
Deja Vu se nastavlja
Poznata unutrašnjost kojoj ne možemo naći veće zamjerke
Podsjetimo se karakteristika koje dijele Wave Master i Preatorian: mogućnost ugradnje četiri ventilatora veličine 80x80mm od kojih su dva postavljena na prednjoj strani kućišta ispred nosača diskova, dok je po jedan ugrađen na gornju i zadnju stranu. Sva četiri ventilatora su priložena uz kućište (uz Wave Master ih dolaze samo tri) što je hvale vrijedan potez proizvođača. Manju zamjerku upućujemo priključcima za napajanje ventilatora – tri od četiri ventilatora koriste uobičajeni Molex konektor, a samo jedan je namijenjen spajanju na matičnu ploču. Naravno, tu je i uobičajena primjedba - rado bismo vidjeli ventilatore veličine 120x120mm. Matična ploča se ugrađuje na ladicu, nešto što će pozdraviti svi korisnici koji često mijenjaju komponente. Svi vijci s vanjske strane kućišta mogu se koristiti bez alata.
Dimenzije kućišta omogućuju ugradnju svih, osim najzahtjevnijih konfiguracija
Prilikom ugradnje komponenti u kućište nismo se susreli sa nikakvim problemima. Svi uređaji se pričvršćuju s vijcima, što garantira solidnu konstrukciju koju nije problem prenositi. Dodatne kartice se učvršćuju vijcima koje je moguće koristiti bez upotrebe alata. Kvaliteta izrade je na visokom nivou pa nema opasnosti od ozljeda prilikom ugradnje dijelova računala.
Slika nikad dovoljno!
Q Alloy Keyboard EAK-US1 i zaključak
I periferne jedinice mogu biti odlično dizajnirane
Kao što smo najavili na početku članka, donosimo vam i prikaz jednog funkcionalnog i estetski lijepog dodataka za vaše računala – aluminijsku tastaturu koja će odlično pristajati uz neko aluminijsko kućište. Radi se o tastaturi pune veličine (104 tipke) na kojoj su korištene tipke s kratkim hodom, kao kod tastatura na prijenosnim računalima. Tastatura se na računalo spaja putem USB priključka. Tastaturu smo imali priliku testirati tijekom duljeg vremenskog razdoblja, za vrijeme kojega smo ju intenzivno koristili za unos teksta i igranje nekoliko FPS igara. Usprkos malom hodu tipki, nije nam trebalo dugo da se priviknemo na osjećaj koji tipkovnica daje pod prstima, te ju svakako možemo preporučiti. Ipak, da nije sve tako sjajno pobrinuo se jedan izrazito negativan detalj – tipkovnica dolazi s hrvatskim grafemima, ali su sve funkcijske tipke (Home, End, Page Up, Page Down…) na njemačkom, na što se nikako nismo mogli privići (nestandardni raspored tih tipki pri tome nije nimalo pomogao). Nadamo se da će ovu tipkovnicu ubuduće biti moguće nabaviti s rasporedom slova iz neke od zemalja engleskog govornog područja.
Kratki hod tipki nas nije smetao, ali natpisi na njemačkom itekako jesu
Kao zaključak možemo samo ponoviti da smo s oba proizvoda Cooler Mastera bili zadovoljni, i iako ima mjesta za poboljšanja, možemo vam ih preporučiti. I ovim proizvodima je proizvođač potvrdio da nije bez razloga na vrhu, te da tamo namjerava i ostati. Široka paleta pratećih proizvoda od istog proizvođača nam omogućava sklapanje vrhunski dizajniranih računala, bez da moramo raditi kompromise s pojedinim komponentama koje nam se estetski ne uklapaju. Dobra vijest je i da je Links postao distributer za Cooler Master proizvode, što je već uzrokovalo pad cijena i proširenje ponude.
CD-ROM koji smo koristili za potrebe testa se ističe, ali Cooler Master ima rješenje i tog problema u obliku dodatne prednje maske