CoolerMaster Q300P & V750 recenzija
Datum objave 25.04.2018 - Krešimir Matanović
CoolerMaster Q300P & V750 - prvi dio
CoolerMaster nam je na test poslao Q300P, kućište predstavljeno na ovogodišnjem CES-u, a koje je zanimljivo po mnogo toga. Za početak, ima tri akrilne zatamnjene stranice koje propuštaju svjetlost RGB LED ventilatora i pružaju pogled na unutrašnjost. Zatim, tu je RGB LED osvjetljenje integrirano u samo kućište, “prednji” panel kojem možemo mijenjati položaj, te četiri gumirane ručke za lakše prenošenje. Kućište je namijenjeno ugradnji manjih, tj. Micro ATX i Mini ITX ploča, no prostora je dovoljno da ostale komponente budu veće i moćnije. Uz Q300P stiglo je i V750 80Plus Gold napajanje koje je manjih dimenzija i pogodno za ugradnju baš u njega, a snage ima sasvim dovoljno za složiti ozbiljno igraće računalo.
Q300P spada u novu MasterBoxQ seriju kućišta, donosi zanimljiv dizajn i rješenja, a sve u relativno malom pakiranju. prvo što upada u oči su četiri gumirane ručke koje služe za prenošenje i kao nožice, a zbog unutarnje konfiguracije kućišta moguće ga je orijentirati u svim smjerovima – čak i polegnuto jer ima gumirane thumb vijke na desnoj bočnoj stranici. Ovome u prolog ide i prilagodljivi “prednji” panel koji možemo okretati i seliti po volji kako na desnoj tako i na lijevoj strani kućišta, te mijenjati bočne stranice.
Tri su površine napravljene od zatamnjenog akrila (plastike) – prednja, gornja i bočna. Gornja i prednja se stranica mogu skinuti radi instalacije ventilatora ili radijatora vodenog hlađenja, a svaka ima i odvojivi filtar za prašinu. Na mjestu gdje se sastaju je integrirana RGB LED rasvjeta koju ćemo detaljnije vidjeti na slikama niže. Sve u svemu, kućište neobično, ali dobro izgleda, funkcionalno je i vrlo svestrano.
Glavni materijal izrade je čelik, a on je nešto tanji nego kod skupljih modela kućišta. Ipak, kvaliteta je vrlo dobra, završna obrada također, baš kao i crna boja u koju je kompletno pobojano. Desna je bočna stranica također metalna, a pričvršćuje se s četiri metalna vijka koji stoje bočno. Vijci su smješteni u deblju gumu pa ujedno mogu služiti i kao nožice ako se odlučimo položiti kućište na stranu. Zanimljivo je i kako je proizvođač tvornički dobro zaštitio sve plastične površine pa je kućište kompletno umotano u zaštitu po vađenju iz kutije.
Stražnja je strana klasičnog rasporeda – na dnu smještamo napajanje, iznad su četiri mjesta za kartice, a još iznad toga je prorez za stražnji panel, te pored njega rešetka ispušnog 120-milimetarskog ventilatora. Napajanje ne sjeda odmah na stražnju stranicu nego ima uvučeni kavez koji je potrebno izvaditi i montirati na njega. Za slučaj da ugrađujemo dugačko napajanje, kavez je moguće ukloniti. Mjesta za kartice imaju fiksne pokrove koje je potrebno pojedinačno skinuti, a kartice drži jedan zajednički poklopac. Naravno, svaku je još karticu moguće i pričvrstiti vijkom.
“Prednji” je panel tvornički smješten na lijevoj stranici i to odmah na vertikali bližoj prednjem dijelu. Zbog svoje fleksibilne prirode ga je moguće premještati po sve četiri stranice na lijevoj strani i po sve četiri na desnoj, a bočnu akrilnu stranicu selimo i okrećemo u ovisnosti o orijentaciji panela. Ovo otvara različite mogućnosti za prilagodbu vlastitim potrebama, a i različite orijentacije kućišta. Selidba panela nije komplicirana, a jedino treba voditi brigu o kabelima i njihovom provlačenju. Inače, kabeli su svi dovoljno dugi i mogu dosegnuti odgovarajuće konektore na ploči sa svih strana. Panel je klasičan i sastoji se od Reset tipke, dva jack utora za slušalice i mikrofon, osvijetljene Power tipke, dva USB 3.0 konektora i HDD/SSD LED-ice.
Na kosini između prednje i gornje stranice se smjestio sklop RGB LED-ica koji je pokriven s plastičnim “natkrovom”, te okružen s filterom prašine. Sklop je povezan s dva RGB LED ventilatora od kojih svaki ima svoj 4-pinski konektor za kontrolu, a za njegovo dodatno napajanje koristimo i jedan Molex konektor. Uz kućište dolazi i 3-u-1 adapter za spajanje dva ventilatora i gornjeg fiksnog sklopa s kontrolerom kojim upravljamo različitim svjetlosnim efektima i mijenjamo boje. Kontroler je potrebno također dodatno napajati putem SATA Power konektora.
Kako na stražnjoj strani gornjeg akrilnog poklopca, tako i na donjoj strani prednjeg, nalazi se plastično metalni mrežasti filtar za prašinu kojeg je lako skinuti i očistiti. Tehnički je Q300P kućište zatvorenog tipa, jer su usisi za zrak maleni, no pozitivno je da su svi filtrirani. Ipak, zbog zatvorenosti i manjih protočnih sposobnosti znači i kako će se komponente nešto više zagrijavati pa ne treba pretjerivati s njihovom jačinom. Ovo je ipak kućište za jedan gaming PC srednjeg segmenta. Zanimljivo je kako je sve gumirane ručke moguće demontirati, čime dodatno dobivamo na kompaktnosti.
Skidanjem gornje akrilne stranice otvara nam se prostor na kojeg je moguće montirati ispušne ventilatore ili pak radijator vodenog hlađenja. I dok je ventilatora moguće smjestiti i s gornje strane, zbog nemogućnosti provlačenja cijevi, radijator možemo postaviti samo s donje ako za to imamo mjesta. Montirati na vrh je moguće dva 120-milimetarska ventilatora.
Donja je stranica perforirana cijelom površinom, a na nju je postavljen tanki metalni filtar kojeg drže gumeni čepići. Zbog velikih je nožica/držača kućište dosta odignuto od površine i usis zraka je neometan. Na kraju će taj zrak usisavati ventilator napajanja, a ispred njega je moguće instalirati jedan usisni 120-milimetarski ventilator. Filtar je dovoljno sitan da ne propušta krupnije čestice prašine, no one finije, sitnije će se ipak provući.
Skidanjem prednje akrilne stranice dolazimo do prednjih usisnih 120-milimetarskih RGB LED ventilatora koji su za metal pričvršćeni plastičnim nosačima, tzv. puškicama u koje umećemo plastične klipove. Ovaj sistem koliko je jednostavan i jeftin, toliko je i nepraktičan jer je jednom iskorištene puškice, teško ponovno iskoristiti kada se plastika na njihovom vrhu jako raširi. Ventilatori su jeftinije izvedbe (rifle bearing), vrte se na oko 1.000 okretaja u minuti (+/- 200) i nisu pretjerano bučni. Imaju 4-pinske RGB konektore za napajanje i kontrolu osvjetljenja.
Forum
Objavljeno prije 13 minuta
TES 4 OblivionObjavljeno prije 16 minuta
LCDi, Plazme i ostali televizori - pročitaj prvi post prije postavljanja pitanjaObjavljeno prije 45 minuta
Kućna struja, uzemljenje, osigurači, razvodiObjavljeno prije 1 sat
Procjena: PS4 nije slim sw 9.04Objavljeno prije 1 sat
Honor mobiteliNovosti
Instagam otključava značajku Edit Grid God (Uredi mrežu)
Instagram je društvena platforma bez koje mnogi mladi ljudi ne mogu svaki dan. Posebno je glavno bojno polje za online "ljepotice" i dijeljenje prekrasnih fotografija i stvaranje fantastične tipografije. Prije nekog vremena, IG je promijeni... Pročitaj više
Microsoft potvrdio: korištenje klasične verzije Outlooka može učiniti prijenosno računalo vrućim
Ako se vaše prijenosno računalo iznenada zagrije, ventilator se divlje vrti ili čak baterija brzo gubi napajanje, problem možda nije u računalu, već u krivnji Outlooka. Microsoft je nedavno potvrdio da greška u klasičnoj verziji Outlooka na... Pročitaj više
Intelov Arrow Lake-S Refresh procesor stiže početkom sljedeće godine
Nedavno, prema relevantnim otkrićima, Intelov procesor za stolna računala sljedeće generacije Arrow Lake-S Refresh trebao bi debitirati početkom 2026. Procesor će i dalje biti kompatibilan s postojećim LGA1851 socketima, što znači da korisn... Pročitaj više
Google pretraživanje: Brzina i pouzdanost nikad se nisu promijenili
Google potvrđuje da je njegova glavna misija osigurati da je tražilica uvijek spremna poslužiti korisnike, od traženja rezultata nogometne utakmice koja je u tijeku do ažuriranja udarnih informacija o oluji. U postu na blogu, Google je nagl... Pročitaj više
Intel nova Lake-S sljedeće generacije imat će LGA-1954 priključak
Nedavno je otkriveno da bi Intelov procesor sljedeće generacije, Nova Lake-S, mogao koristiti potpuno novi socket. Ako je to istina, to možda nije dobra vijest za sve koji su upravo kupili matičnu ploču Intel 800 serije s podrškom za LGA-18... Pročitaj više
Sve novosti