CoolerMaster Silencio 452 CoolerMaster Silencio 452

Prije otvaranja bočne stranice kratak pogled na nju koja je potpuno jednolična i tu nema nikakvih rupa zbog činjenice kako je kompletno prekrivena spužvom za apsorpciju zvuka. Skidanjem stranice otvara se prostrana i jednostavna unutrašnjost, pri čemu u oči odmah upada poveća količina kabela za prednji panel, ali i Molex adapteri (prolazni) za oba ugrađena ventilatora. Kvaliteta čelika, završna obrada i premaz crnom bojom su napravljeni izvrsno i tu nemamo nikakvih zamjerki – baš kao da je riječ o znatno skupljem kućištu. CoolerMaster navodi kako je na prednju stranicu umjesto ventilatora moguće smjestiti 280 mm vodeno hlađenje, no nama to u slučaju Nepton 280 L modela nije uspjelo.

CoolerMaster Silencio 452 CoolerMaster Silencio 452

S lijeve strane nalazimo još jedan 120 mm ventilator (800 RPM, 15 dBA), koji ima klasičan tro-pinski konektor i na njega spojen prolazni Molex adapter pa je uz spajanje direktno na ploču, ventilator moguće spojiti i direktno na napajanje. To doduše povećava količinu kabela koju je potrebno provesti kroz unutrašnjost pa je uvijek elegantnije spojiti oba ventilatora na ploču. Oni će se ionako stalno vrtjeti na 800 okretaja i pri tome biti zadovoljavajuće tihi. Za kvalitetniji “propuh” savjetujemo još i ugradnju drugog usisnog ventilatora, što pogotovo vrijedi ukoliko ugrađujemo malo snažnije komponente. Iznad prostora za napajanje, nalazi se ploča za montažu matičnih ploča u ATX i microATX formatima. Otvor za stražnju stranu i nosač CPU hladnjaka je dovoljno velik (maksimalna visina hladnjaka je 158 mm), a oko matične ploče se nalaze tri velika (jedan je ekstra velik) otvora sa gumenim obujmicama za aranžiranje kabela. Na ovaj način možemo kabele posložiti tako da ne smetaju protoku zraka, uz tek jednu malu manu – kabele za dodatno +12V CPU napajanje nemamo kamo provesti s gornje strane, pa će za to morati poslužiti gornji bočni otvor, pri čemu ćemo kabele provesti uzdužno s gornje strane ploče. Na desnoj se strani nalaze dva fiksna kaveza – gornji za dva 5.25″ uređaja i donji za dva 3.5″, povezani sa jednom metalnom pregradom koja se može ukloniti ukoliko ju ne planiramo koristiti za postavljanje četiri dodatna 3.5″ uređaja. Na taj nam se način otvara veliki prostor za grafičke kartice koje mogu biti duge i do 386 mm – u slučaju da kavez zadržimo maksimalna dužina kartice može biti 282 mm. Instalacija 5.25″ i 3.5″ uređaja je jednostavna uz priložene plastične tool-less mehanizme, a ukoliko pričvrstiti se mogu i na klasičan način – vijcima.

 CoolerMaster Silencio 452 CoolerMaster Silencio 452

Mi smo kod testiranja 452-ojke pri ruci imali jedino veliku eATX Rampage IV Extreme ploču pa smo kućište odlučili staviti na maksimalnu kušnju sa ovim moćnim komponentama. Thermaltakeovo je dugačko 1200W napajanje sjelo bez problema, nakon čega smo “uglavili” i veliku ploču sa ogromnim D14 hladnjakom na i7-3960X procesoru. Na ploču smo ugradili i Asusovu najnoviju Striker Platinum (GTX760) karticu čiju će te recenziju čitati uskoro, no zbog njene dužine smo morali ukloniti srednju ploču kaveza. SSD je sjeo na svoje mjesto na gornji dio donjeg kaveza (praktično) i nakon toga smo sve povezali kabelima. Jasno je kako ovo nije bilo namijenjeno pokazivanju i kako tu nije ni moglo biti naročite urednosti aranžiranja kabela (ploča je pokrila sve utore), već smo na ovaj način kućište stavili na maksimalnu kušnju i izdržljivost. Krajnji rezultat je pokazivao kako su temperature u prosjeku za oko 5°C bile više nego kada sistem stoji na radnom stolu (MBO toplija za oko 6°C, CPU za 4°C, a GPU za 5°C), no buka je bila za oko 5 dB prigušenija što je odličan rezultat za Silencio 452. Jasno, u stvarnom će korištenju imati puno jednostavniji zadatak hlađenja slabijih komponenti.

Silencio 452 nismo našli u domaćim trgovinama informatičke opreme, dok mu se u Europi cijena kreće oko prihvatljivih 60 €. Za tu količinu novca se dobije dovoljno prostrani midi-tower, odlične kvalitete izrade koji donosi vrlo dobru fleksibilnost, dovoljno mjesta za udomljavanje komponenata te značajke koje nalazimo na skupljim modelima. Neke od njih su tool-less mehanizmi, fleksibilan srednji kavez, spužve za upijanje zvuka, vrlo korisni čitač SD kartica, filtere za prašinu, rupe za organizaciju kabela itd. CoolerMaster je dokazao kako solidno kućište ne mora biti i jako skupo i nadamo se kako će ovaj model uskoro stići i na naše tržište.