Coolermaster Xcraft 360
Datum objave 04.10.2007 - Jasmin Redžepagić
Uvod i pakiranje
U navali različitih eksternih kućišta za tvrde diskove Coolermaster je ipak uspio napraviti nešto novo i originalno, ne toliko zahvaljujući nekoj revoluciji u dizajnu, nego više činjenici da je Xcraft 360 jedno od rijetkih kućišta koje imaju mogućnost umetanja i izvlačenja diska prema potrebi, bez potrebe za ikakvim alatima i dodatnim materijalima, a da mehanizam radi besprijekorno.
No krenimo redom. Kućište koje smo testirali je zapravo jedno od dva koje je Coolermaster istovremeno lansirao na tržište. Xcraft je za Coolermaster već poznata linija proizvoda, tako da s te strane neke novosti nema. Uz testirani 360, paralelno je predstavljeno manje kućište namijenjeno 2,5'' PATA diskovima, dok je testirano Xcraft 360 veće i namijenjeno 3,5'' SATA diskovlju.
Fotografiju ustupio Coolermaster.
Xcraft koji smo testirali dolazi u kutiji koja je usporedimo li ju s veličinom uređaja stvarno ogromna. Očito je prvenstveno riječ o marketingu, kako je kućište poprilično skupo, korisnik mora već i na polici u dućanu, čak i prije nego otvori kućište dobiti dojam da kupuje kvalitetan i izdržljiv proizvod. Unutar kartonskog omota nalaze se dvije odvojene kutije, plastična koja sadrži samo kućište napravljena je tako da potencijalnom kupcu pruži da najbolji mogući pogled na samo kućište istovremeno ga zaštitivši od mehaničkih oštećenja. Neuglednija kartonska kutija sadrži sve ostalo što je potrebno za rad, te poneke kozmetičke detalje.
S kućištem dolazi krpica koju će sretni vlasnik zasigurno ubrzo zavoljeti .
Redom, u paketu osim kućišta dolazi
- 1x USB
- 1x eSATA
- 1x napajanje (12V, 5V, 2A)
- Krpicu za čišćenje od mikrovlakana (koju ćete nažalost često trebati)
- Plastična kutija za 3,5'' disk
- Nosač namijenjen uspravnom držanju kućišta
Odmah možemo primjetiti da od ikakvih alata ili dodatnih vijaka nema niti spomena, što već na prvi pogled govori o tome da je proizvođač stvarno zamislio da disk umećemo i izvlačimo bez dodatne pomoći.
Dizajn, Mehanizam, Detalji
Dizajn
Gotovo da i ne postoji način da se kućište za 3,5'' diskove učini malim. Uz definirani faktor veličine, nužno je osigurati dovoljan prostor da bi u kućište fizički mogao stati disk, a nije zgorega osigurati i nešto prostora za obavezno hlađenje. Ovo naravno implicitno i definira neke osnovne karakteristike svakog kućišta, odnosno njegov oblik i materijal od kojeg će biti napravljeno. Coolermaster se u ovom slučaju odlučio za kućište od metala, i to crnog, pa je hlađenje dosta olakšano. Jedino što je nakon toga preostalo dizajnerima je osigurati dovoljnu visinu da u kućište možemo staviti disk. Naravno, osim kućišta namijenjenog korištenju diskova, Xcraft 360 mora i dobro izgledati, što je osigurano karakterističnim zakošenim plohama kućišta. U ovakvom opisu ionako nema smisla posebno naglašavati dizajn, jer je vidljiv iz slika, no ono što nije vidljivo je korisnička strana cijele priče, odnosno je li uređaj koji testiramo ispunio svoju svrhu.
Kućište
S prednje strane...
... i sa stražnje.
Mehanizam
Odmah na početku, što se ispunjavanja svrhe tiče, Xcraft 360 zaslužio je najviše ocjene. Mehanizam za umetanje i vađenje diska jednostavan je za korištenjei u nekoliko tjedana koliko smo uređaj koristili niti jednom nam nije stvorio probleme. Disk se umeće jednostavnim otvaranjem prednjeg poklopca, a ugrađeni sustav pobrinuti će se da čim poklopac zatovrimo disk sjedne na odgovarajuće priključke te ostvari zadovoljavajući spoj. Vađenje diska također je jednostavno, jer se otvaranjem poklopca unutar kućišta pomiče posebna poluga koja disk istiskuje iz ležišta što osigurava da korisnik neće morati posezati za grubom fizičkom silom u obliku kliješta ili odvijača kako bi disk izvadio.
Proizvođač tvrdi da mehanizam može izdržati do 50 000 pokretanja, odnosno umetanja i izbacivanja diska, što nam ipak djeluje kao malo preoptimistična brojka, ne toliko zbog samog sustava umetanja koliko zbog mehaničkog trošenja konektora kako na kućištu tako i na diskovima. Brojka je doduše očito velika zahvaljujući kvaliteti materijala no sumnjamo da može biti TOLIKO velika.
konektori
Drugi i ozbljniji problem tiče se veličine diskova, odnosno preciznije njihove visine. Ovisno o broju ploča unutar diska neki diskovi su naime nešto niži od drugih, što u klasičnom montiranju u kućište nije problem. No u mehanizmu u kojem disk umećemo u kućište, a zbog mehaničkih karakteristika bočnih stranica vodilice nisu moguće, disk je moguće umetnuti krivo. Rješenje je jednostavno, ako u kućište stavljate disk nestandardne visine, kućište obavezno držite na vodoravnoj plohi, kako bi disk ispravno nalegao na priključnice. Nakon što vrata zatvorimo mehanizam će pritisnuti disk te osigurati njegovu ispravnu poziciju u kućištu.
Detalji
Signalizacija rada svodi se na diodu umetnutu iza pažljivo dizajniranog otvora na prednjoj strani kućišta. Pokušaj da se nešto napiše o diodi bio bi zapravo čisto popunjavanje prostora, disk radi – dioda svijetli, napajanje je spojeno – dioda svijetli, drugom bojom. I to je uglavnom to.
Zanimljivo je da se uz kućište isporučuje i plastična kutija koju je jedan od kolega s Interneta nazvao kutijom za prijenos kablova. Iako to na prvi pogled možda i nije potpuno logično, riječ je o praktičnoj kutiji za zaštitu i prijenos diskova, koja omogućava da disk koji nije umetnut u Xcraf 360, ako takav postoji naravno, zaštitimo od prašine i oštećenja. Kutija može poslužiti i za povremeno nošenje diskova u torbi jer dobro štiti vrlo osjetljivu pločicu sa elektronikom, no kako nema neku posebnu zaštitu od vibracija, konačno riječ je o najobičnijoj kutiji od tvrđe plastike, disk i dalje treba pažljivo prenositi.
Napajanje je standardno za ovu klasu uređaja, sa također standardno nestandardnim strujnim priključkom sa strane kućišta. Dizajn napajanja je standardan te ničim ne daje do znanja da bi kućište trebalo biti posebno prijenosivo – nedostaje bilo kakav detalj koji bi omogućio primjerice lakše spremanje strujnog kabela ili zaštitu koja bi spriječila da oštetimo dio žice uz napajanje, onaj detalj koji se najćešće prelomi od čestog pomicanja u radu.
Zaključak - Conclusion
Zaključak
Bez obzira koristimo li USB ili eSATA sučelje, ovo kućište funkcionira vrlo dobro, čak bi mogli reći i izvrsno, tako da je s te strane zaslužilo dobru ocjenu. Dizajn je također dobar, lakirani aluminij nije samo lijep na svakom stolu nego omogućava i sasvim solidno pasivno hlađenje umetnutog diska.
Mehanizam za umetanje kvalitetan je i jednostavan za korištenje, i kako god da shvatimo podatak o 50 000 otvaranja, omogućiti će sasvim ugodan svakodnevni rad, makar on podrazumijevao i više uzastopnih izmjena diska.
Cijena kućišta relativno je velika no istovremeno nije prevelika za ono što korisnik dobiva, pa ju ne možemo uzeti kao minus.
Sve u svemu, Xcraft 360 je kvalitetno kućište više klase, koje će najvećim dijelom znati cijeniti oni koji često moraju mijenjati diskove u kućištu, jer je njima ovaj uređaj i namijenjen. Xcraft 360 glupo je smatrati prijenosnim kućištem za disk, kako to neki nazivaju, jer mu to nije namjena. S druge strane, ako ste korisnik koji disk želi prenositi u kućištu i ne vaditi ga iz njega, ovo nije kućište za vas, počnite tražiti dalje, jer za tu namjenu postoje jeftinija i mogli bi reći bolja rješenja, ne zato što je Xcraft loš nego zato što je njegova najbolja karakteristika mehanizam za umetanje diska. Ne treba li vam to, onda niti ovo nije kućište za vas.
Conclusion
Whether you use USB or eSATA to access the disk in this enclosure, you won't be disappointed because it works very well, perhapse even excellent. From designers point of view, gloss aluminum doesn't just look pretty but also enables nice passive cooling for the disk. The open/close mechanism for inserting the disk is made of high quality parts and user friendly, so no matter how we interpret the "50.000 openings" number, it will enable totally carefree work, even if it means several disk changes per day.
The price tag on this product is quite high, but not too high if we consider the quality of this product, so we can't really think of it as a minus point. All in all, Xcraft 360 is a well made higher-class casing that will surely find it's way to users who have to change disks a lot. We would like to point out that Xcraft 360 is not meant as a portable disk enclosure, so if you're looking for something like that - keep on looking... we are sure you'll find something better and less pricey for that purpose. Not that Coolermaster Xcraft 360 isn't good enough, it's just not meant for that.