Corsair 110R recenzija
Datum objave 01.11.2019 - Krešimir Matanović
Corsair 110R - prvi dio
Nakon testa iCUE 220T RGB kućišta, na red dolazi kućište bazirano na istoj šasiji, no drugačije izgledom i izvedbom. 110R je minimalistički dizajnirano mid tower kućište, potpuno crne boje, sa zatamnjenom bočnom stranicom od kaljenog stakla. Unutrašnjost je zadovoljavajuće prostrana, a za razliku od 220T, 110R je zatvorenog tipa, ima 5,25-inčni kavez, te dolazi samo s jednim ventilatorom. Kućište je smješteno u klasičnu kartonsku kutiju, i unutar nje zaštićeno u najlon i u stiropor. Na kutiji se nalaze sve bitne informacije o proizvodu, koje će svakako biti korisne kupcima.
110R je napravljeno na šasiji koju Corsair koristi za nekoliko različitih modela kućišta uključujući i 220T koje smo testirali nedavno. Na tu poznatu čeličnu šasiju je ovaj put stavljena plastična maska s 5,25-inčnim izrezom pri vrhu, koja ima perforacije samo s bočnih strana kroz koje uvlači zrak u kućište. Tako je 110R zatvoreni tip kućišta u odnosu na 220T koje je otvoreni. To znači da će zračna struja kroz njega biti manja, ali i da će manje buke “bježati” van. Ujedno, to znači i da će ga se češće birati uz komponente koje ne zahtijevaju jako hlađenje. Bočna je lijeva stranica napravljena od 4 milimetra debelog kaljenog stakla koje je neprozirno po rubovima i zatamnjeno u sredini. Na ovaj način je osigurana elegancija staklene bočne stranice, a unutarnje osvjetljenje neće jako “bježati” izvan kućišta.
Prednja je stranica dakle potpuno plastična, dok je ostatak kućišta čelik, s izuzetkom staklene stranice. Kućište je dimenzija 418 x 210 x 480 milimetara i mase 6,5 kilograma. Dimenzijama spada u mid towere, a unutrašnjost maksimalno prima ATX matične ploče. Kvaliteta izrade je solidna za cjenovni rang u kojem se nalazi. Stražnja je strana klasičnog rasporeda, kao i kod 220T, gdje je na dnu prostor za napajanje, iznad kojega su sedam otvora za kartice za proširenja, a na vrhu je 120-milimetarski ispušni ventilator desno, i prorez za stražnji I/O ploča lijevo.
Prednji, odnosno gornji panel je smješten uz desni rub i sastoji se od osvijetljene Power tipke, dva USB 3.0 Type A porta, combo utičnice za slušalice i mikrofon te Reset tipke. Jednostavan panel kojem možda još nedostaje Type C konektor, no Corsairu je ovdje ipak prioritetna bila štednja i čim niža cijena kućišta.
Gornja je stranica perforirana do polovice, s mjestima za montažu za 120/140-milimetarske ventilatore ili pak 120-milimetarski radijator, a na vrhu se nalazi metalni filtar za prašinu s magnetskim trakama koje ga drže na mjestu. S donje strane se kao i kod 220T nalazi plastična mrežica koja je filtar za prašinu napajanja, te četiri vijka koji drže kavez za 3,5-inčne diskove. U kutevima kućišta su četiri plastične nožice s gumenim podloškama koje sprječavaju klizanje.
Na bokovima se plastične stranice nalazi mrežica za usis zraka koja je filtrirana protiv ulaza prašine. Sa svih je ostalih strana prednja strana kućišta zatvorena, pa te dvije rešetke/mrežice treba stalno držati čistima. Stranica se jednostavno povlačenjem prema van uklanja kako bi se omogućio pristup prostoru za montažu ventilatora ili pak radijatora vodenih hlađenja. Ovdje stanu tri 120-milimetarska ili dva 140-milimetarska usisna ventilatora, ili pak maksimalno 280-milimetarski radijator. 110R je kompatibilno s Corsairovim H55, H60, H75, H80i, H90, H100i, H105, H110i i H115i AIO hladnjacima. Iznad je ladica za 5,25-inčne uređaje, pa tako u ovo kućište možete ugraditi i optički uređaj, koji je zapravo sve rjeđi komad hardvera u modernim računalima.
Lijeva bočna stranica je kao što smo napisali napravljena od zatamnjenog kaljenog stakla, koje je potpuno neprozirno na sva četiri ruba u širini od oko dva centimetra. U kutevima su četiri rupe za četiri montažna mjesta na kućištu koja su gumirana, baš kao i vijci kojima stranicu pričvršćujemo i to samo prstima (thumb vijak). Stranica je zatamnjena (tinted) i ne dopušta jasan pogled na unutrašnjost i komponente, a ponešto prigušuje i prodor RGB svjetlosti prema van koje stvaraju različite komponente. Corsair je ovdje išao na stealth pristup, no ipak s elegancijom stakla.
Unutrašnjost je identična kao i kod 220T kućišta, s malom razlikom da ovo ima 5,25-inčni kavez na vrhu. 110R prima ploče Mini-ITX, Micro ATX i ATX formata, a prostora ima za grafičke kartice dužine do 330 milimetara (ako ne ugrađujemo radijator vodenog hlađenja i/ili ventilatore), te hladnjake procesora visine do 160 milimetara. Sedam je proreza za dodatne kartice, limovi su svaki za sebe i svaki je pričvršćen vijkom. Corsair uz ovo kućište isporučuje samo jedan 120-milimetarski ventilator na ispuhu, pa će svakako biti potrebno kupiti bar još dva za usis. To je trošak na kojeg moramo računati, ako želimo adekvatno hladiti iole snažnije komponente. Na vrhu ima mjesta za još jedan ispušni ventilator, a ugradnja 120-milimetarskog radijatora s ventilatorom bi mogla predstavljati problem u ovisnosti kakav VRM hladnjak imate na ploči – prostora nema previše.
Desno od matične ploče se ka i kod 220T nalaze tri gumirana proreza za provlačenje kabela, a još je jedan takav na limu koji odvaja donji prostor za napajanje i 3,5-inčne diskove. Iznad ploče se nalaze tri proreza za kabele koji nisu gumirani, a još su dva takva ispod ploče. Na vrhu se nalazi kavez za 5,25-inčne uređaje koje je kod ugradnje potrebno pričvrstiti vijcima. U kućište su tvornički postavljeni odstojnici za ATX matične ploče, sa srednjim koji je izbočen i lijepo fiksira matičnu ploču točno na mjesto.
Forum
Objavljeno prije 8 minuta
to trenutno igrate?Objavljeno prije 10 minuta
Huawei mobiteliObjavljeno prije 13 minuta
Docker + PortainerObjavljeno prije 13 minuta
Links.hr (informacije i iskustva)Objavljeno prije 30 minuta
Da li BIOS moe smanjiti temperaturu procesoraNovosti
Što je BYOL i kada ga se isplati koristiti?
Kako se usvajanje računalstva u oblaku ubrzava, tvrtke ponovno procjenjuju svoje strategije licenciranja softvera kako bi optimizirale troškove i održale operativnu učinkovitost. Mnoge tvrtke koje migriraju u oblak suočavaju se s ključnom o... Pročitaj više
Gigabyte predstavlja Blackwellovog prvog niskoprofilnog igrača - GeForce RTX 5060 OC LP s tri ventilatora
Gigabyte je predstavio GeForce RTX 5060 OC niskoprofilnu grafičku karticu. Novost je opremljena sustavom hlađenja s tri ventilatora. Proizvođač je koristio sličan dizajn za prethodnu generaciju modela GeForce RTX 4060. Kartica se temelji na... Pročitaj više
Appleova upotreba različito privatnih podataka za poboljšanje arhitekture modela koja stoji iza usluge "Apple Intelligence" zapravo je generiranje različitih sintetičkih podataka
Apple je ranije u svom istraživačkom izvješću objasnio kako će koristiti podatke diferencijalne privatnosti za poboljšanje Apple inteligencije. Konkretno, metoda diferencijalnih podataka o privatnosti je generiranje različitih sintetičkih p... Pročitaj više
Chrome na Androidu dobiva impresivnije sučelje
Google Chrome, popularan web preglednik dobiva novo, impresivnije sučelje u ažuriranoj verziji 135. Novost o kojoj govorimo odnosi se na sučelje kada koristimo geste za brzo prebacivanje s jedne kartice na drugu, među onima otvorenim u poza... Pročitaj više
Garmin predstavlja Varia Vue: 4K nadzornu kameru za bicikle
Garmin je predstavio novo svjetlo za bicikl s ugrađenom kamerom. Riječ je o Garmin Varia Vue, svojevrsnoj kameri za bicikl sa zanimljivim funkcijama. Novost je dio asortimana proizvoda tvrtke posvećenih sportskim aktivnostima na otvorenom,... Pročitaj više
Sve novosti