corsair_5000d_21

Kabeli prednjeg panela su provučeni kroz plastični kanal i uredno stegnuti čičak trakama, a dovoljno su dugi da dosegnu konektore na pločama. U donjem dijelu kućišta se nalazi i kavez za dva 3,5-inčna diska s plastičnim tool-less ladicama. Kavez je moguće i izvaditi ili pomaknuti prema prednjoj strani kućišta za slučaj da koristimo veće napajanje. A mi smo upravo takvo i koristili pa smo ga morali pomaknuti. Inače, prostora za napajanje ima do 225 milimetara s kavezom pomaknutim do kraja.

corsair_5000d_22 corsair_5000d_23

Uz 5000D dolazi i bundle u kartonskoj kutijici smještenoj u jednom od kaveza za diskove. Tu nalazimo sve potrebne vijke za montažu ploče i diskova, kao i dodatnih dvanaest čičak traka za aranžiranje kabela – pohvalno. Uz to dolaze i upute za instalaciju na nekoliko svjetskih jezika. Kao zanimljivost bundlea izdvajamo L adapter za USB 3.0 konektor koji olakšava aranžiranje kabela s dosta krutim i velikim USB 3.0 konektorom. Ipak, na našoj se ploči konektor nalazio na dnu i s prorezom u kućištu orijentiranim prema unutrašnjosti ploče. S obzirom na to da adapter ima nosić i konektor okrenut također prema unutrašnjosti nismo ga mogli koristiti. Ovaj je adapter iskoristiv samo kod ploča koje interni USB 3.0 konektor imaju smješten na desnom boku.

corsair_5000d_24 corsair_5000d_25

Uz kućište dolazi i dodatna plastična ploča koja zatvara pristup zraku kavezu za diskove i napajanju i koju koristimo u slučaju montaže 360-milimetarskih radijatora na bok i na usis. Mi ju nismo koristili i iz razloga jer s njom na mjestu nije moguće pomaknuti kavez za diskove iz tvorničkog položaja, pa nam ni naše bijelo SuperFlower napajanje ne bi stalo.

corsair_5000d_26

Jednom kada smo pregledali cijelo kućište i upoznali se s njegovim karakteristikama krećemo s gradnjom računala. Za to smo koristili Gigabyteovu B550 Aorus Master matičnu ploču, moćnog Ryzena 9 5950X, Gigabyteov Aorus Liquid Cooler 280, te G.Skillovu Trident Z Royal DDR4 memoriju brzine 3.600 MHz. Ugradnja komponenata je protekla bez problema zahvaljujući dovoljnoj količini prostora i dobro osmišljenoj unutrašnjosti.

corsair_5000d_27 corsair_5000d_28

Sa stražnje smo strane ubacili SuperFlowerovo bijelo Leadex Platinum napajanje, i kabele na jednostavan način aranžirali uz pomoć odličnih vodilica i čičak traka. Naravno, kabele smo mogli i urednije složiti no nije bilo potrebno iz dva razloga. Prvi i važniji je da ne utječu na protok zraka, a drugi je da smo računalo rastavili nakon testa. Ono gdje smo imali određenih problema s provlačenjem kabela jesu gumirani prorezi i relativno uzak prostor metalnog pokrova. Leadex napajanje koristi vrlo debele kabele i konektore s kondenzatorima pa je čitav sklop masivan i teško ga je provući kroz taj uži prostor. No, uz malo manevriranja uspjeli smo i to napraviti.

corsair_5000d_29

Za kraj smo u sistem ubacili i moćnu Radeonku RX 6900 XT i time stvorili vrlo moćnu hardversku bazu za testiranje rashladnih mogućnosti kućišta. Kombinacija ovakvog hardvera na kušnju bi stavila bilo koje kućište, a pogotovo ovakvo koje dolazi sa “samo” dva tvornička ventilatora. Kakvi su rezultati provjerit ćemo uskoro.

corsair_5000d_30

Osim tvorničke konfiguracije, zanimalo nas je i kako će se temperature ponašati ako ugradimo još tri ventilatora na bočni usis što smo i napravili. Pri ruci smo imali Cooler Masterov SickleFlow 120 ARGB White Edition 3IN1 kit koji smo nedavno testirali pa smo ga ugradili za potrebe drugog testa. Tako će te u screenshotima niže vidjeti dvije situacije – osnovnu (tvorničku) i onu pojačanu s tri ventilatora na usisu.

corsair_5000d_31 corsair_5000d_32 corsair_5000d_33

Osnovna konfiguracija

corsair_5000d_34 corsair_5000d_35 corsair_5000d_36

Konfiguracija s tri dodatna ventilatora

Za oba testa smo koristili isti princip opterećenja – za opterećenje procesora smo koristili Large Data test u OCCT-u, te smo paralelno pokrenuli Furmark Stress test za grafiku. Ta je kombinacija opteretila sustav do krajnjih granica te je potrošnja iz utičnice iznosila 538 W.

U prvom slučaju, kod tvorničke konfiguracije vidimo da je maksimalna temperatura procesora iznosila 72,8°C uz prosječan takt od oko 4.143 MHz. VR Loop 1 temperatura je bila na maksimalnih 61°C što je odlična vrijednost. Memorija se nije grijala iznad 53,4°C, a M.2 SSD-a iznad 47°C. Temperatura GPU-a je bila maksimalnih 78°C, a hot spot na 99°C.

U drugom slučaju, s dodana tri ventilatora situacija je bila ovakva. Procesor se zagrijao na maksimalnih 69°C a i prosječan takt je iznosio oko 4.165 MHz. VR Loop 1 temperatura je bila na maksimalnih 57°C – za 4°C niže nego u prvom slučaju. Memorija se nije grijala iznad 44,9°C, a M.2 SSD-a iznad 46°C. I za kraj temperatura GPU-a je bila maksimalnih 76°C, a hot spot na 96°C.

Već su i u prvom slučaju temperature bile na sasvim prihvatljivim razinama, a dodavanjem tri ventilatora smo ih dodatno spustili. Buka je na oko 50 cm od kućišta u prvom slučaju iznosila dosta čujnih 49,5 dB(A) što smo mjerili uređajem Meterk MK09, a u drugom slučaju se još povećala na 50,7 dB(A). Obje vrijednosti su dosta visoke i za njih su najviše zaslužni ventilatori na Gigabyteovom AIO hladnjaku tako da će buka vašeg računala uvijek ovisiti o najbučnijoj komponenti.

corsair_5000d_37

Na kraju samo možemo zaključiti da unatoč malo restriktivnijem usisu na prednjoj strani ovo kućište ipak ima odličan protok zraka i osigurava adekvatno hlađenje i najmoćnijim komponentama. A kada kažemo najmoćnijim tada to i mislimo jer su Ryzen 9 5950X i Radeon RX 6900 XT stvarno u vrhu onoga što se može smatrati mainstream desktopom, a da nije punokrvna radna stanica.

Corsair je s 5000D ponudio vrlo zgodno i odlično izvedeno kućište koje će sigurni smo vrlo brzo postati predmet želje mnogih. Materijali su odlični, kvaliteta završne obrade također, a ono što su htjeli – dobre rashladne mogućnosti, su tu. Svi usisi su filtrirani, sve pregrade su modularne, a u kućište stanu i najveće komponente, uz dovoljan broj mjesta za diskove.

5000D će te na europskom tržištu naći za oko 150 € što je fer cijena za sve što nudi, ali je i oko 17 € više od konkurentnog Meshify 2 koje smo testirali nedavno. No, od njega ima puno bolje termalne performanse. Osim ovoga modela tu je i 5000D Airflow koji ima otvoreniju prednju stranicu za još bolji usis, a košta jednako. Moramo računati na to da će ovakva kućišta uvijek “puštati” više buke u okolinu, pa svi koji žele tiho računalo moraju birati i tiše komponente. To je ujedno i jedina mana ovoga modela, sve ostalo je za pohvalu i 5000D zaslužuje visoku preporuku.