Donji kavez za 2.5" i 3.5" diskove je organiziran u četiri izvlačive plastične ladice koje imaju metalne stopice sa silikonskim obrubima u koje montiramo 3.5" uređaje. Ladice je jednostavno umeću i izvlače, a napravljene su tako da osiguravaju dobar protok zraka preko ugrađenih uređaja – pod uvjetom da instalirate dodatni ventilator što je svakako naša preporuka. Pristup diskovima sa stražnje strane je lagan i kabeli se daju dobro aranžirati. Gornji kavez prima tri 5.25" uređaja (ili manja s adapterom), a način učvršćivanja je tool-less sa automatskim plastičnim kopčama. Pod automatskim mislimo na to da uređaj (optiku), samo gurnemo unutra te se on automatski zakoči u mehanizmu pri čemu se izbaci polugica koju samo pritisnemo ako uređaj poželimo izvaditi van. Za ovu veličinu kućišta smatramo kako mjesta za dodatne uređaje ima dovoljno, te kako su pravilno orijentirani (HDD/SSD), pa je i ovdje Corsair odradio dobar posao.

Priložena su dva ventilatora – jedan 140 mm na usisu i jedan 120 mm na ispuhu. Uz ova dva, mjesta ima za još ukupno tri 120/140 mm ventilatora (jedan na prednjoj te dva na gornjoj stranici) i dva 120 na prozirnoj bočnoj, pa su komponente u kućištu odlično hlađene. Kvaliteta Corsairovih ventilatora je solidna, nisu dakako na razini jedne Noctue ili Noiseblockera, no rade zadovoljavajuće i nisu prebučni. Nisu nažalost niti tihi u radu, pa će osjetljiviji svakako potražiti alternativno rješenje. Iz nekoliko dana rada s ovim kućište zaključujemo kako su i najmoćnije komponente ugodno smještene i vrlo dobro hlađene, a što smo ugradili u 300R pogledajte na slikama ispod.

300R smo isprobali s našim testnim setupom, tj. Asusovom Rampage IV Extreme pločom, i7-3690X procesorom, Noctuinim masivnim D14 hladnjakom (da i s ovim ogromnim hladnjakom ostaje mjesta za 140 mm ventilatore na vrhu), 16GB GSkillove memorije i različitim tipovima grafičkih kartica. S ugradnjom dodatnih ventilatora smo postigli odlično hlađenje svih komponenata pa je računalo bilo stabilno i pri visokim overclockiranim taktovima – to vjerujemo jasno govori o kvaliteti ovoga kućišta. Nije najprostranije, i za čas se napravi gužva, no pametnim organiziranjem kabela protok zraka ostaje vrlo dobar. U svakom slučaju, ako je dobro poslužilo za ovakav setup, sigurno je prošlo test i za sve slabije koji će se vjerujemo češće ugrađivati.

 

Carbide 300R možda jest najjeftinije Corsairovo kućište no to ni u jednom trenutku ne znači kako je i loše. Za količinu novca koja se traži za 300R (100 USD), može se naći kvalitetnih kućišta i konkurencija je jaka (odlično Fractal ARC kućište npr.), no Corsair tu ima što za ponuditi. Točno kako je i oglašeno, ovo kućište ima sve što vam treba i ništa što vam ne treba. Kvaliteta materijala, izrade i završne obrade je za tu cjenovnu klasu vrlo dobra, a 300R nudi dosta prostora i za najveće komponente, pametno složenu unutrašnjost koja prima i najveće grafičke kartice te izvrsno riješeno provjetravanje. Uz kućište će te dobiti dva ventilatora, a ugraditi ih je moguće još pet. Corsair je otišao i korak dalje pa su predvidjeli i montažu H100 radijatora dužine 240 mm na vrh s pripadajućim ventilatorima, a i prozirna bočna stranica će se svidjeti svima koji paze kako slažu računalo i žele to pokazati. Tool-less mehanizam funkcionira vrlo dobro, a kavezi za diskove (premda malo tanke plastične konstrukcije), su pravilno orijentirani i lako se koriste. Pozitivnom pripisujemo i dva prednja USB 3.0 utora, te filter za prašinu na prednjoj strani, baš kao i na dnu gdje nasjeda napajanje. U Hrvatskoj 300R modela još uvijek nema, a njemu najbliži 400R košta oko 750 – 800 kuna. 300R bi trebalo biti 100-tinjak kuna jeftinije i ako tako bude, biti će to dobra cijena za ono što nudi.