Corsair Carbide Spec-Alpha test

Datum objave 02.06.2016 - Krešimir Matanović

Corsair Carbide Spec-Alpha - prvi dio

IMG_2305

Spec-Alpha pripada Carbide seriji kućišta, a Corsair je ovo kućište predstavio u bijelo-crvenoj, crno-crvenoj i crno-sivoj kombinaciji. S obzirom da je bijela boja u trendu, nama su poslali upravo tu, koja je s dodatkom crvene boje i zanimljivih dizajnerskih elemenata iznimno efektna. Ovo je kućište toliko zanimljivo za gledati iz svih kuteva da jednostavno mora biti na stolu, a ne skriveno ispod njega. Za početak, kućište leži na zanimljivo dizajniranim nogama, koje izlaze van gabarita kućišta i dosta ga odižu iznad podloge. Prednja je maska napravljena iz dva elemenata, jednostavnog i elegantnog bijelog, te crvene konstrukcije koja omeđuje mrežicu za usis zraka.

IMG_2310

 Crveni se element sa mrežicom proteže i na gornjoj strani kućišta gdje je na početku uži da bi se dijagonalno širio kako se primiče kraju. Zasebno odvojen se nalazi i prednji panel, koji je opremljen velikom i osvijetljenom tipkom za paljenje, zatim s dva USB 3.0 utora, pa tro stupanjskim prekidačem kojim kontroliramo brzinu usisnih ventilatora, a tu su i dva 3.5 mm jacka te jedna signalna LED-ica za HDD i malena Reset tipka ispod nje.

IMG_2311

Neobične proporcije kućišta su vidljive s bočne strane gdje je naprijed ono više, da bi se prema kraju spuštalo, baš kao što se i prednja maska naginje prema naprijed. Dimenzije ovoga middle tower-a su sasvim prosječne i kućište vizualno ne djeluje glomazno - 518 x 220 x 474 mm. Zbog upotrebe plastike (nožice te prednja i gornja stranica) i tanjeg čelika (konstrukcija i stranice) kućište nije ni teško te mjeri 5.7 kg. Gledano sprijeda, desna je bočna stranica puna, dok je na lijevoj prozor kroz koji možemo ponosno pokazivati komponente računala.

IMG_2313

Na stražnjoj se strani tek vidi kako je ispod ove maštovito dizajnirane vanjštine zapravo klasična čelična konstrukcija crne boje s klasičnim rasporedom komponenata gdje je napajanje na samom dnu. Vidimo kako su bočne stranice pričvršćene s po dva thumb vijka, a nalaze se u ispupčenim nosačima koji im ne dozvoljavaju ispadanje. Gornja se plastična stranica također može ukloniti, a i nju drže dva thumb vijka. Stražnja strana ugošćuje sedam slotova za proširenja, tu su dva gumirana dijela za eksterni radijator vodenog hlađenja a odmah do proreza za stražnji I/O panel matične ploče je i ispušni 120 mm ventilator.

IMG_2316

Donja strana otkriva veliku metalnu mrežicu za usis zraka u napajanje, te gumene podloške velikih plastičnih nožica na kojima kućište suvereno sjedi. Isto tako s donje strane vidimo kako unutarnja konstrukcija ima pripremu za klasične nožice, a razlog tome je što se ona koristi i kod nekog drugog Corsairovog modela. Ispred mrežice vidimo i četiri rupe za montiranje SSD-a unutar kućišta.

IMG_2317

Još jedan pogled na zanimljivo dizajniranu gornju stranu ovoga kućišta. Uz sve mrežice koje se nalaze na kućištu vidimo kako je veliki protok zraka najvažnija komponenta Spec-Alphe, no ne toliko i zaštita protiv prašine - ni jedna od mrežica naime nema filter. Stoga će redovito čišćenje morati biti prioritet svakom budućem kupcu.

Corsair Carbide Spec-Alpha - drugi dio

IMG_2318

Kada krenemo rastavljati kućište ukazuje nam se klasična pravokutna konstrukcija kućišta, koja je zapravo i malo skučenija na prvi pogled. Na lijevoj se strani nalaze predinstalirani nosači/odstojnici za ATX matičnu ploču, a kućište podržava i Micro-ATX te mini ITX ploče. Otvor za nosač hladnjaka je dovoljno velik, pa hladnjake koji su manje zahtjevni za instalaciju možemo montirati i kad je ploča već u kućištu. Maksimalna visina hladnjaka je ograničena na 156 mm, no i naša je Noctua od 160 mm sjela sasvim lijepo s još prostora do stranice. Na dno ispod ploče ide napajanje, a kao što ćemo to i demonstrirati stanu i ona najduža (do 190 mm). Na ispuhu se nalazi jedan klasični 120 mm ventilator (A1225M12S, Brushless, 1200 RPM, 32.95 CFM).

IMG_2319

Na desnoj se strani nalazi jedan kavez za 3.5" diskove koji prima tri diska u svoja tool-less ležišta. 2.5" diskova stanu još četiri i to dva na vrh kaveza te dva na stražnju stranu pregrade. Maksimalna dužina grafičke kartice može biti 380 mm, no samo ukoliko ju stavljamo u prvi slot i dok god je iznad kaveza za diskove, u suprotnom je taj prostor 10-13 cm kraći. Na prednjoj se stranici nalaze dva predinstalirana 120 mm usisna ventilatora koji imaju crveno LED osvjetljenje te ručnu kontrolu brzine (LED A1225M12S, Brushless, 1200 RPM, 32.95 CFM), s mogućnošću prikapčanja još dva ventilatora na kontroler (tro-pinski konektori). Kućište podržava i dva radijatora, i to na ispuh možemo montirati 120 mm, a na usis umjesto ventilatora 240 mm radijatore. Ukoliko na usis instaliramo radijator, tada dva ventilatora možemo preseliti na vrh kućišta. Time je osiguran dobar propuh oko komponenata računala, no slabija strana je nepostojeća zaštita od prašine.

IMG_2321

Sa stražnje strane pregrade se kao što vidimo nalazi ulaz kabela s prednjeg panela (dovoljno dugi, a na vrhovima su im standardni konektori - USB 3.0, AAFP, Front Panel i SATA Power za kontroler + dva tro-pinska konektora za ventilatore), a tu su i dva mjesta za 2.5" diskove. Oko matične ploče se nalaze prorezi za provlačenje kabela, a tu su i kopčice kroz koje možemo provući plastične vezice i kabele dovesti u red. Prostora je dovoljno od pregrade do stranice pa stanu i deblji kabeli. Na problem nailazimo kod dodatnog EPS kabela koji nema dovoljno mjesta za provlačenje sa stražnje strane - postoji rupa za konektor no deblji upleteni kabel jednostavno ne stane između konstrukcije i matične ploče.

IMG_2322

Gornja je strana cijela perforirana, tu su dva nosača za 120 mm ventilatore, a gornja se stranica kao što smo rekli može skinuti kako bi se lakše počistila nakupljena prašina na mrežicama i ventilatorima.

IMG_2336

U Spec-Alphu smo odlučili smjestiti komponente koje trenutno testiramo - Asusovu X99-Deluxe II ploču na kojoj je sretno kuckao i7 6950X, Noctua D15, SuperFlowerovo 1200W Leadex Platinum napajanje i Corsairov Neutron XT 480 GB SSD kojeg smo montirali na kavez. Smještanje ovako velikih i moćnih komponenata je prošlo bez većih problema, osim što smo kabele s EPS konektorima morali provući preko matične ploče.

IMG_2337

Završni detalj je bila Sapphireova R9 Fury Nitro kartica koja je sjela točno iznad kaveza za diskove. Nismo se pretjerano trudili s menadžmentom kabela jer smo nakon testa sve ovo rastavljali, no dovoljno je reći kako se kabeli mogu sasvim solidno aranžirati. Najpedantnijima će smetati što moraju kabele i konektore na dnu ploče prevlačiti preko ploče, a ne ispod nje, te naravno kabele s EPS konektorima provlačiti s gornje strane ploče. Ostatak je moguće uredno složiti i bez gumenih umetaka za aranžiranje. Kao što se na slikama vidi, kod D15 smo morali ukloniti jedan od ventilatora jer mu s prednje strane smeta plastični I/O pokrov i VRM hladnjak, a sa druge memorijski moduli pa previše strši van pri čemu smeta bočnoj stranici. To međutim nije mana kućišta nego kombinirani problemi veličine ventilatora i matične ploče. No i bez njega je propuh sasvim solidan.

IMG_2345

Jednom kada je sve u pogonu, stvaraju se zanimljivi svjetlosni efekti koje stvara ploča sa Aura osvjetljenjem te dva usisna ventilatora koji stvaraju zanimljiv efekt i s prednje strane. Hlađenje ovako moćnih komponenata je adekvatno i kada je sve u punom pogonu, tj. pri igranju a izmjerena buka s vanjske strane od 45 dB nije malena, no sasvim je podnošljiva. Najveću buku pri tome stvaraju usisni ventilatori koje smo držali na maksimumu.

IMG_2347

Spec-Alpha je vrlo zanimljivo kućište s preporučenom cijenom od 100 USD. Sve svoje adute pokazuje s vanjske strane, jer je neobičnog ali vrlo efektnog dizajna s dominantnom bijelom bojom te crveno-crnim elementima. Neobične proporcije vanjštine skrivaju poprilično klasičnu čeličnu konstrukciju koja je adekvatna za računala srednje snage, ali kao što vidimo prima i ona najjača, barem u slučajevima kada se korisnik želi zadržati na klasičnom, zračnom hlađenju. Ima mogućnosti za ugradnju radijatora, no one su ipak limitirane. Uz to, mala mana su i nesavršenosti u menadžmentu kabela te nepostojanje zaštite protiv prašine. Sve u svemu, kućište je neobično, funkcionalno i svakako zavrjeđuje pažnju te mjesto na stolu kraj monitora - nikako pod stolom.