Corsair Dominator Platinum RGB 16 GB 3.600 MHz
Datum objave 24.06.2020 - Krešimir Matanović
Dominator Platinum RGB 16 GB 3.600 MHz
Iz Corsaira nam je na test stigao Dominator Platinum RGB kit kodne oznake CMT16GX4M2C3600C18W. Riječ je o dvokanalnom kitu DDR4 memorije ukupnog kapaciteta 16 GB, brzine 3.600 MHz i CL18 latencije. Ova nova generacija Dominator kitova donosi Capellix LED tehnologiju razvijenu od strane Corsaira, koju kontroliramo uz pomoć iCUE aplikacije. Osim vrlo zanimljivog dizajna, bijele boje i velikih hladnjaka kit dolazi i s doživotnim jamstvom.
Corsair je početkom ovoga mjeseca predstavio ove nove bijele Dominator Platinum RGB kitove. Dolaze u mnoštvu različitih izvedbi. Kapaciteti i broj modula se kreću od 2x 8 GB, 4x 8 GB, 4x 16 GB, 2x 16 GB do 8x 16 GB. A brzine su od 3.200 MHz (CL16), preko 3.600 MHz (CL18), 4.000 MHz (CL19) pa do 4.800 MHz (CL18). Osim u bijeloj izvedbi, poznati su i po crnoj, no upravo su ovi puno atraktivniji.
Kit dolazi u zanimljivo dizajniranoj i napravljenoj kutiji, koja ima reljefne oznake i fotografiju proizvoda sprijeda, a unutar nje su smješteni u blister pakiranje, svaki modul posebno i onda još dodatno u ležište od tvrde pjene.
Kitovi su posebni po bijelim aluminijskim hladnjacima i u njima integriranim Capellix RGB LED-icama – njih 12. Dimenzija su 136 x 56 x 8 milimetara. Kao što vidimo, nestandardne su visine od 56 milimetara, što znači da će zauzimati dosta prostora i tome je potrebno prilagoditi hladnjak – najbolje će se snaći uz AIO sistem hlađenja procesora.
Corsair svoje Dominator Platinum RGB kitove bazira na 10-slojnom PCB-u, pomno izabranim i testiranim memorijskim čipovima, aluminijskim hladnjacima i RGB LED konstrukciji od mliječne plastike koja je s gornje strane “oklopljena” aluminijskom konstrukcijom i u kojoj se nalazi 12 RGB LED-ica koje stvaraju zanimljive svjetlosne efekte.
Corsair ima veliki renome i 25-godišnje iskustvo u izradi memorijskih kitova, a prvi je Dominator izašao još tamo davne 2010. godine. Od onda je prošao nekoliko evolucija i izgleda hladnjaka da bi eto ove godine izašli Dominator Platinum RGB White, koji su bijela verzija Dominator kitova predstavljenih prošle godine. U pregledu je kitova vidljiva velika pažnja na detalje i preciznost u izradi i spajanju. Corsair je koristio vijke zlatne boje koji se uklapaju s bočnom zlatnom rešetkom osvjetljenja, ali i kontaktima zlatne boje.
U usporedbi s G.Skillovim Trident Z Royal kitovima Dominatori su 13 milimetara viši, premda već i oni sami nisu niski (43 mm). Ova dva kita nisu direktno usporediva zbog toga je Royal koristi drugačije memorijske čipove i ima niže latencije, no zorno smo htjeli prikazati kolika je razlika u visini. No, ovi veliki anodizirani aluminijski hladnjaci garancija su i bolje disipacije topline, što je posebno bitno kod overclockinga.
Testirani je kit nosio oznaku CMT16GX4M2C3600C18W. Već iz oznake je vidljivo da je riječ o kitu ukupnog kapaciteta 16 GB (2x 8 GB), brzine 3.600 MHz i CL18 latencije. Proširene latencije su 18-19-19-39-1T pri naponu od 1.35V što je i upisano u XMP 2.0 profil. Po SPD-u je kit brzine 2.133 MHz s latencijama 15-15-15-36 pri naponu od 1.2 V. Kit je kompatibilan s AMD-ovim X570 čipsetom, te Intelovim čipsetima serije 300 i 400.
Oni pomno izabrani čipovi koje spominje proizvođač su proizvedeni od strane Microna i riječ je o E verziji (E-die). Oznaka čipova je D9VPP (MT40A1G8SA-075:E), napravljeni su u 19-nanometarskom procesu i kapaciteta su svaki 8 Gbit, odnosno 1024 MB. Osam je čipova na PCB-u pa je svaki modul kapaciteta 8 GB (čipovi su samo na jednoj strani PCB-a).
Moduli imaju integrirani temperaturni senzor proizveden od strane STMicorelectronicsa koji podržava mjerenje i negativnih vrijednosti, što će biti korisno kod overclockinga ekstremnim tipovima hlađenja. Kada smo kod hlađenja i hladnjaka, recimo da je potrebno dobro razmisliti kakav će te koristiti uz ove kitove. S obzirom na njihovu popriličnu visinu, ventilatori na većim hladnjacima će svakako biti problem, kao što je vidljivo s gornjih fotografija. I dok je Noctua D15 dovoljno visoka za im sama ne smeta, ventilator će ipak znatno stršati iznad hladnjaka.
iCUE je poznati Corsairov softver kojim upravljamo svim njihovim kompatibilnim hardverom pa tako i ovim Dominator modulima. Sučelje nam je već dobro poznato, a osim upravljanja osvjetljenjem, nudi i nadzor temperature, informacije o latencijama, iscrtavanjem grafa zagrijavanja, te postavljanje notifikacija i prekoračenju temperature.
Corsair je poznat po iznimno kvalitetnom RGB LED osvjetljenju, bilo da je riječ o tipkovnicama, miševima ili pak ventilatorima. Do sada su već usavršili i osvjetljenje memorije i ono je vrlo kvalitetno, s vjernim prikazom boja, vrlo brzo na odzivu i promjeni te vrlo efektno.
Tipovi osvjetljenja su dobro poznati iz iCUE softvera, a uključuju efekte kao što su Rainbow Wave, Spiral Rainbow, Rainbow, Color Shift/Pulse/Wave, Rain, Visor itd. Svaka od opcija ima i mogućnost promjene brzine ili pak smjera, a putem softvera je moguća i sinkronizacija s ostalim Corsair hardverom. Nažalost, ni jedan drugi softver osim iCue nije podržan, pa nema sinkronizacije s matičnim pločama.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
Starlink internetObjavljeno prije 4 minute
Njemacka verzija njuskala/oglasnika, postoji mogucnost koristenja van DE?Objavljeno prije 53 minute
Nezadovoljstvo trenutnim web dizajneromObjavljeno prije 1 sat
Kingdom Come: Deliverance IIObjavljeno prije 1 sat
Max duljina kabela od surround zvučnikaNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti