Corsair Graphite 230T & CS550M – inventivna narančasta kutijica

Datum objave 07.01.2014 - Denis Arunović

CorsairGraphite 230T – specifikacije i maska

Za razliku od tvrtke OCZ s kojom se jednom natjecala na tržištu high-end memorijskih modula, američka tvrtka Corsair uspjela je na vrijeme i na pravi način diversificirati poslovanje i zadržati stabilne financijske temelje. Jedna od grana u koju se Corsair svojedobno proširio bila su i kućišta. Isprva je tvrtka proizvodila isključivo high-end modele (prema kojima su i danas poznati), no s vremenom su s radnih stanica Corsairovih inženjera i dizajnera počela stizati i jeftinija kućišta. Graphite230T jedno je takvo jeftinije kućište. U trenutku pisanja ovog teksta u domaćim dućanima ga još uvijek nije moguće kupiti, no u Njemačkoj primjerice košta oko 80 € odnosno 600-injak kuna. To objektivno i nije neka turbo niska cijena u odnosu na ostale proizvode na tržištu, no treba imati na umu da kućište potpisuje Corsair i da se može pohvaliti s prilično zanimljivim setom mogućnosti.

Krenimo od sirovih specifikacija:

  • Format: Mid-tower
  • Dimenzije: 505 x 210 x 440mm
  • Podrška za matične ploče: ATX, Micro ATX, Mini ITX
  • Maksimalni broj kartica: 7
  • Broj utora 2,5"/3,5"/5,25" – 4 / 4 / 3
  • Prednji konektori: 2x USB3.0, headset
  • Materijali: Čelik i plastika
  • Tvornički ugrađeni ventilatori: 2x 120 mm s led osvjetljenjem, 1x 120 mm

Kao što vidimo riječ je o prilično kompaktnom kućištu u koje je moguće ugraditi standarde ATX ili manje matične ploče. Dostupno je u nekoliko izvedbi koje se razlikuju prema boji te bočnoj stranici. Mi smo dobili narančastu varijantu s bočnom stranicom koja ima prozor, no postoje još dvije crne varijante te jedna siva.

Narančasti 230T kojeg smo imali prilike isprobati izgleda prekrasno. Corsairovi dizajneri su prema našem skromnom mišljenju uspjeli postići jako dobar omjer između jednostavnosti i, nazovimo to, sportske ekstravagancije. Maska kućišta izrađena je od tamno-sive mat plastike kojom dominiraju rupičasti limeni poklopci za uvlačenje zraka. Tri gornja poklopca prekrivaju utore za ugradnju optičkih pogona i zapravo ne propuštaju zrak.

Donji dio rupičaste maske ne može se rasklopiti, a iznutra je prekriven filtrom protiv prašine, također trajno fiksiranim za okvir maske. Samim time čišćenje ovog filtra nešto je teže nego na kućištima gdje se isti može izvaditi.

Kad govorimo o skidanju plastične maske moramo spomeniti i jednu od rijetkih mana ovog kućišta. Maska je naime za metalni kostur kućišta fiksirana šest kukica koje je potrebno otkačiti iznutra da bi masku skinuli. Problem je to što su gornje dvije kukice jako skrivene, pa ih primjerice mi prilikom skidanja maske nismo skužili. Rezultat je jedna odlomljena kukica. Srećom, kako kukice masku vrlo čvrsto drže na mjestu, čak i bez jedne kukice sve stoji na svome mjestu.

osljednji detalj na maski su prednji konektori i tipke. Kućište raspolaže s dva USB3.0 konektora i konektorima za headset, te s dvije dosta tvrde tipke za uključivanje i resetiranje računala. U slučaju našeg kućišta ove tipke svijetle narančastom bojom. Kabeli za spajanje prednjih konektora i tipki vrlo su dugački, pa pri sklapanju kućišta neće stvarati probleme.

CorsairGraphite 230T – vanjski dijelovi kućišta

Sukladno trendovima krov Corsairovog kućišta ima prostor za ugradnju ventilatora. Ventilatori nisu tvornički ugrađeni već to možete učiniti naknadno ako vam baš treba bolje hlađenje. S obzirom da je riječ o kompaktnom kućištu, ovdje nije moguće ugraditi vodeno hlađenje već samo par 120 ili 140-milimetarskih ventilatora. Zgodno je što Corsair s kućištem isporučuje gumene odstojnike, pa ventilatori ne nasjedaju izravno na kućište.

Stražnja strana kućišta crne je boje i tu vidimo da su zapravo samo metalne ploče koje zatvaraju kućište s gornje, donje, lijeve i desne strane obojane narančasto dok je kostur kućišta crn. Na stražnjoj strani nalazi se jedno mjesto za 120-milimetarski ventilator i ono je tvornički popunjeno. Na stražnjoj strani kućišta također vidimo (preporučamo da pogledate veću sliku) da su bočne stranice fiksirane na mjesto sa samo dva vijka (thumbscrewa - vijka sa zadebljanom glavom) odnosno jednim po stranici.

Štos je u tome da se bočne stranice ne izvlače s kućište prema straga već prema naprijed što je zanimljiv pristup kakav još nismo imali prilike vidjeti. Prilikom skidanja bočnih stranica također dolazi do izražaja kvaliteta izrade kućišta. Stranice su naime natprosječno debele i teške, a obojene su izvana i iznutra. Lijeva bočna stranica kućišta na našem je testnom primjerku opremljena i s prozorom od pleksiglasa. On ne prekriva kompletnu bočnu stranicu već samo njen stražnji dio što će reći da je su matična ploča, procesor, kartice i napajanje otkriveni, dok su diskovi i kabeli skriveni.

Na donjem dijelu kućišta smješten je prostor za ugradnju napajanja te mjesto za ugradnju jedno 120 ili 140-milimetarskog ventilatora. Zanimljivo je da je otvor za uvlačenje zraka za napajanje zaštićen s filtrom, dok prostor za dodatni ventilator nije. Kućište inače stoji na četiri gumena odstojnika koji osiguravaju dobar kontakt s radnim stolom ili podom – čitaj, kućište se ne kliže.

Prije nego što se bacimo na unutrašnjost kućišta, pogledajmo i prednje usisne ventilatore koji su tvornički ugrađeni. Kao i stražnji ventilator, spajaju se na matičnu ploču putem tropinskih konektora te su opremljeni crnim urednim kabelima čije su žice tvornički spojene odnosno stopljene jedna za drugu. Za razliku od stražnjeg ventilatora ovi prednji imaju ugrađene ledice i to narančaste boje. Kao što možete vidjeti na gornjoj slici, kućište zbog toga izgleda još atraktivnije. Corsair na službenim stranicama ne navodi specifikacije ventilatora, no mjerenjem smo ustanovili da im je maksimalna brzina 1.300 rpm. Pri ovoj brzini ventilatori nisu bučni, ali nisu ni nečujni. Da bi buka postala neprimjetna, brzinu im je potrebno smanjiti na 900-injak rpm.

CorsairGraphite 230T - unutrašnjost

Unutrašnjost Corsairovog narančastog pulena vrlo je jednostavno i efektivno organizirana i dizajnirana. Prvo što upada u oči je da je kompletni kostur kućišta obojen u crnu boju što je s obzirom na cijenu kućišta bilo i za očekivati.

Nadalje, na nosač matične ploče tvornički su ugrađeni svi odstojnici što je izuzetno pohvalno. Nosač ploče je također opremljen brojnim rupama za provođenje kabela, a tu je i golemi otvor ispod procesora koji omogućava ugradnju ili pak demontažu velikih hladnjaka za procesor bez vađenja matične ploče iz kućišta.

Kao što vidimo na priloženoj fotografiji, mjesta za provođenja odnosno skrivanje kabela ima sasvim dovoljno. Ovaj postupak uvelike olakšavaju limene omčice na stražnjem dijelu nosača za ploču, a koje su namijenjene fiksiranju sprovedeni kabela da ne plešu okolo. Fiksirati ih je moguće s priloženim plastičnim jednokratnim vezicama.

Pri ugradnji komponenti u Graphite 230T odvijač je potrebno koristiti samo pri montaži matične ploče. Montaža svih ostalih komponenti riješena je putem različitih mehanizama ili pak pomoću vijaka sa zadebljanom glavom.
Ovdje vidimo mehanizam za ugradnju optičkih pogona.

Poklopci za otvore kartica pričvršćeni su na mjesto thumbscrewovima.

Kavez za diskove smješten je na dno kućišta, a diskovi orijentirani okomito u odnosu na smjer protoka zraka. U kućište je moguće ugraditi do četiri diska što je sasvim dovoljno. Diskovi se samo umetnu u kavez, a na mjestu ih drži mehanizam.

Gornji dio kaveza za diskove rezerviran je za ugradnju SSD-ova. Zapravo je riječ o plastičnoj kutijici sa šinama u koju možemo umetnuti do četiri SSD-a. Jedini problem s ovakvim pristupom je što u nekim ekstremnim slučajevima SSD-ovi mogu stajati jedan iznad drugog što pak stvara probleme pri spajanju kabela s napajanja. Ipak, za većinu korisnika ovo predstavlja optimalno i vrlo praktično rješenje.
Na ovoj fotki također možemo vidjeti da dok donji prednji ventilator puše po kavezu za diskove, gornji ima otvoren put prema grafičkoj kartici. To ne samo da poboljšava hlađenje već i omogućava kućištu da u sebe primi praktički bilo koju grafičku karticu.

Corsair SC Series CS550M – specifikacije i izgled

Zajedno s Graphite 230T kućištem stiglo nam je i 550-vatno napajanje iz serije CS Modular. Corsair na službenim stranicama veli da je riječ o seriji napajanja namijenjenih običnim kućnim računalima kod kojih su niska potrošnja, niska razina buke i jednostavna instalacija esencijalne karakteristike.
Ovaj opis je dosta skroman jer je riječ o napajanjima visoke kvalitete koja ne samo da su modularna već se mogu pohvaliti i 80 PLUS Gold certifikatom odnosno visokom efikasnošću. Na gornjoj fotki možete vidjeti što se isporučuje u pakiranju s napajanjem koje smo dobili na test.

Zanimljivo je da u pakiranju nema vijaka za fiksiranje napajanja na kućište. S druge strane, tu je Corsairova 16-gigabajtna flash memorija. Doduše nismo baš tako sigurni da će se ovaj dodatak naći u svim pakiranjima jer je možda riječ o nekakvoj promociji.

Napajanje ne izgleda ništa posebno, posebno ako ste već do sad imali prilike koristiti Corsairova napajanja. Finiš odnosno boja je mat i hrapava. Hlađenje je implementirano sa 120-milimetarskim ventilatorom koji svoj posao obavlja tiho.

Na većoj bočnoj strani napajanja nalazi se naljepnica sa specifikacijama. Tu vidimo da napajanje ima moderan električki dizajna. Nudi 25 ampera na 3,3-voltnoj liniji, 20 ampera na 5-voltnoj te 43 ampera na jednoj 12-voltnoj liniji.

Modularni kabeli napajanja plosnati su, a žice su im tvornički slijepljene. To omogućava lakše provođenje po kućištu u odnosu na klasične kabele opletene mrežicom. Ponuda kabela i konektora je sljedeća:

  • Fiksni kabeli
    • ATX – 60 cm
    • P4/EPS – 65 cm
  • Modularni kabeli
    • PCIe, 2x 6+2 – 75 cm
    • SATA1, 2x SATA – 60 cm
    • SATA2, 3x SATA – 70 cm
    • Molex, 4x molex – 75 cm

Kabeli su kao što vidimo dovoljno dugo, pogotovo u kontekstu ugradnje u Graphite 230T kućišta. Glavni ATX kabel opleten je inače mrežicom dok je drugi fiksni kabel, P4/EPS, izveden kao i modularni kabeli.

Ovdje vidimo konektore za spajanje modularnih kabela. Kao što vidimo konektori su dosta slični standardnim PCIe konektorima, no bez brige, nisu identični tako da nije moguće zabunom promijeniti orijentaciju kabela.

Graphite 230T i CS550M – u praksi

U svrhu testiranja kućišta i napajanja iskoristili smo ih za slaganje računala u kojem su se našli Asusova ploča Maximus VI Hero, Core i7-4770K procesor, Noctua NH-D14 hladnjak, OCZ-ove Vertex 3 SSD te Asusova grafička kartica Mars GTX 760.
Drugim riječima u Graphite 230T ugradili smo izuzetno snažne komponente i to smo učinili bez imalo muke i improvizacije. U kućište smo po želji mogli ugraditi još komponenti, pa čak i sekundarnu grafičku karticu velikih gabarita.

Pogled na stražnju stranu otkriva da je vrlo lako napraviti organizaciju kabela. Kao što smo već spomenuli, tu su omčice za koje je žičicom ili plastičnom vezicom moguće fiksirati kabel odnosno kabele. Mi smo to primjerice napravili s P4/EPS kabelom koji je sa stražnje strane nosača proveden na sami vrh matične ploče odnosno do pozicije konektora.

Na priloženim screenshotovima vidimo da pod punim opterećenjem (Prime95 i 3DMark) temperatura jezgri procesora raste na vrijednost od 62 °C dok se temperatura grafičke kartice penje na 76 °C. Doduše, tu treba imati na umu da smo 3DMark morali koristiti u bez fullscreena jer u suprotnom ne bi mogli napraviti screenshotove u AIDA64 alatu. Posljedica toga je da 3DMark nije koristio oba već samo jedan GPU na Asusovoj Mars GTX 760. S obzirom na gabarite kućišta i ugrađeno hlađenje, ove temperature su sasvim pristojne i tu Corsairovom kućištu nemamo što prigovoriti.

Što se pak napajanja tiče, ono se bez problema nosilo sa spomenutim opterećenjem što je s obzirom na deklariranu snagu i efikasnost očekivano. Brzina ventilatora napajanja ponešto se povisila, pa je iz nečujnog modusa operandi kad je računalo mirovalo, prešao u ponešto bučniji. Ipak, i taj bučniji način rada objektivno je tih jer da bi napajanje čuli, nužno je praktički prisloniti uho na donji dio kućišta.

Zaključak

Corsair je s Graphiteom 230T učinio vrlo dobar posao. Kućište je atraktivno, ali ne i kičasto, kompaktno je, a opet dovoljno prostrano čak i za prilično snažne konfiguracije. Isporučuje se s tri 120-milimetarska ventilatora, te nudi opciju ugradnje dodatna tri komada ako imate potrebe za snažnijim protokom zraka. S obzirom na ograničene mogućnosti ugradnje radijatora (samo jedan 120-milimetarski ili 140-milimetarski), nije dobar izbor za ljubitelje vodenog hlađenja, no to ionako nije primarna svrha ovog kućišta. Najveća mana ovog kućišta je izostanak filtra za prašinu na donjem mjestu za ugradnju ventilatora. Čak i ako ne namjeravate tu ugraditi ventilator, krupnija prašina i dlake (ako imate kućne ljubimce) će spontano ulaziti u kućište.

Jednak je pozitivan dojam na nas ostavilo napajanje CS550M. Efikasno je, solidno snažno i vrlo praktično za ugradnju zahvaljujući plosnatim modularnim kabelima. Trn u oku je cijena s obzirom da je za isti novac moguće nabaviti snažnije modele drugih poznatijih proizvođača (recimo Chieftec), no to je valjda cijena 80 Plus Goldznačkice za efikasnost. Ako vam je ona bitna, CS550M se nameće kao odličan izbor. Ni kućište ni napajanje još uvijek nisu dobavljivi kod nas (dostupan je jači CS650M model), a u Njemačkoj 230T košta od 70 € na više, dok CS550M košta od 75 € na više.