Corsair H80i – inteligentnije hlađenje
Datum objave 12.02.2013 - Krešimir Matanović
Opis
Uz H100i, ovaj je H80i hladnjak među najnovijima u Corsairovoj ponudi a ta dva modela su i jedini s "i" dodatkom u imenu koje označava Corsair Link tehnologiju. O Linku ćemo nešto kasnije a sada ćemo se koncentrirati na pakiranje i hardver unutar njega. Corsair je ponešto izmijenio dizajn pakiranja, no u grafici nisu otišli van svojih standardnih okvira. Sve je napravljeno s ukusom, gdje crnu pozadinu tek tu i tamo razbijaju narančasti elementi. Na prednjoj se strani nalazi slika proizvoda, dok se na bočnim i stražnjim stranicama nalaze detaljnije tehničke informacije. Kutija je napravljena od čvrstog kartona i dobro štiti svoj sadržaj.
Pod "haubom" ćemo najprije ugledati korisničke upute, letak s drugim proizvodima, jamstveni listić (5 godina ograničenog jamstva na proizvod) i uputstvo koje nam govori da ovaj proizvod ne vraćamo u dućan u kojem smo ga kupili nego da najprije kontaktiramo službu za korisnike (rmaservice@corsair.com). Na vrhu se još nalazi i pjenasti poklopac ispod kojega je kalup od recikliranog papira u kojeg je smješten zatvoreni sustav hlađenja, dva 120 mm ventilatora, mehanizam za instalaciju i svi potrebni kabeli.
H80i je kao što vidimo nešto drugačiji od starijih modela (npr. H70), a izmjene su vidljive i u odnosu na prethodnika H80. Manje izmjene su vidljive u dizajnu aluminijskog radijatora koji je dimenzija 120mm x 152mm x 38m . Opremljen je s dva nosača 120 mm ventilatora, gustom mrežom velike disipacijske površine i gornjim rezervoarom za izmjenu tekućine u kojeg ulaze debele gumene cijevi (15 mm). Cijevi su drugačije nego kod primjerice H70 modela kod kojeg su bile plastične i malo kruće. Ujedno im je i promjer povećan pa je automatski poboljšana i izmjena tekućine, a gumene joj cijeni i snižavaju faktor isparavanja. Cijevi su sa otprilike 22 cm na H70 produžene na oko 27 cm pa je time dodatno olakšana ugradnja u veća kućišta, a na njihovim završecima sada više nije tanki bužir nego debela guma u koju su utaknute L spojnice sa strane pumpe. Kućište s pumpom i bakrenom bazom je plastično, s gornjim poklopcem u sjajnoj crnoj boji koji zajedno s Corsair logoom svemu daje određenu dozu elegancije. Corsairov logo ujedno i svijetli (RGB LED-ice), a promjenu boja vršimo putem Link softvera.
Baza je bakrena s tvornički nanesenom termalnom pastom a dimenzije su joj 50 x 60 mm. Finalna obrada je strojna i ne baš precizna, no kontakt s IHS-om procesora je ravnomjeran i potpun. Bakar kao što znamo brzo prenosi toplinu na u ovome slučaju vodu koja cirkulira prema velikom radijatoru gdje joj preuzetu toplinu oduzimaju 120 mm ventilatori visokog statičkog pritiska u push-pull kombinaciji, a u svemu najveću ulogu igra pumpa koja radi na 2000 okretaja u minuti
Spomenuta pumpa se nalazi u kućištu zajedno s bakrenom bazom, a napajanje njoj i pratećoj elektronici osiguravamo putem jednog SATA Power i jednog standardnog tro-pinskog konektora. Pod pratećom elektronikom podrazumijevamo kontroler za Link aplikaciju, micro USB konektor, te dva konektora za Y-kabel kojim se napajaju dva 120 mm ventilatora.
SP120L ventilatori su novo dizajnirani, imaju sedam lopatica koje se maksimalno vrte na 2.700 okretaja (izmjereni maksimum je bio na oko 2.500 okretaja), uz maksimalni statički pritisak od 4mm/H20. Pri tome stvaraju protok zraka od 77 CFM-a, i tvornički deklariranu buku od 37.68 dBA. Ventilatori su napravljeni od kvalitetne plastike te dolaze s tro-pinskim konektorima na kraju dovoljno dugog kabela.
S obzirom da H80i podržava velik broj socketa (LGA775, LGA1155, LGA1156, LGA1366, LGA2011. AMD: Socket AM2, AM2+, AM3, AM3+), tu su i svi potrebni dijelovi za montažu. Na prvoj slici vidite kit za LGA1155, čiji će nam gornji dio poslužiti i za montažu na LGA2011 ploče kojima se ne može izmijeniti standardni mehanizam za hladnjake. Na drugoj slici je nosač za AMD sockete, koji maksimalno olakšava montažu uz upotrebu kopči koje možete vidjeti na slici ispod.
Uz nosače dolaze i vijci za montažu ventilatora na radijator (8 dugih vijaka), zatim podloške, vijci za sockete (posebno za LGA1155 i posebno za LGA2011), kopče za AMD sockete i vijci koje je moguće zavrnuti palcem koje koristimo i za Intel i za AMD montažu. Bitno za napomenuti je i kako su svi elementi magnetizirani kako bi ih lakše montirali koristeći samo odvijač. U bundleu će te također naći i dva kabela – jedan je Y kabel za napajanje ventilatora, a drugi je micro USB kabel za komunikaciju s Link aplikacijom (interni USB konektor spajamo direktno na ploču).
Kod naše Rampage IV Extreme ploče hladnjake možemo montirati na dva načina zbog mogućnosti izmjene donjeg nosača pa tako možemo koristiti LGA2011 kit ali i standardne LGA1155, 1366 kitove. Mi smo iskoristili LGA2011 kit kod kojeg koristimo samo gornji nosač koji nasjeda direktno na bazu, vijke za LGA2011 nosač i tzv. thumbscrew vijke. Ovakva instalacija ne može biti jednostavnija i moguće ju je čak izvesti i unutar kućišta. Mi smo testirali na stolu, ali smo ujedno isprobali i montažu u Define R4 kućište gdje mjesta za ovakav hladnjak ima dovoljno.
Ono što ovaj hladnjak odvaja od sličnih je mogućnost upravljanja njegovim parametrima preko intuitivne Corsair Link v2.2.0 aplikacije. Putem nje je moguć odabir određenih preddefiniranih profila brzine vrtnje ventilatora ili pak odabir fiksnih brzina, pa čak i definiranje vlastite krivulje automatske promjene brzine u ovisnosti o stupnju opterećenja (zagrijavanja). Uz to možemo vršiti i nadzor nad radom pumpe, mijenjati boje Corsair logo-a na kućištu pumpe, nadzirati temperature procesora, grafičke kartice, tvrdog diska, logirati podatke i još mnogo toga. U konfiguracijskom dijelu možemo podesiti želimo li da nam aplikacija pošalje e-mail u slučaju greške u radu ili previsoke temperature, zatim podesiti opciju automatskog gašenja računala, pokretanja određenog fajla, promjene boje LED-ice i automatskog podizanja broja okretaja ventilatora na maksimum. Sve u svemu Link je vrlo korisna aplikacija kojoj je jedina mana veliki memorijski footprint (od minimalnih 75MB zauzeće se radne memorije može popeti i na 220MB).
Forum
Objavljeno prije 17 minuta
Preporuka BankeObjavljeno prije 24 minute
Telemach - OptikaObjavljeno prije 33 minute
NAS - Network Attached Storage ili mrezni diskObjavljeno prije 35 minuta
dionice i fondoviObjavljeno prije 36 minuta
Koji mobitel kupiti? - 2. dioNovosti
Ne možete nadograditi Windows 11 bez TPM-a 2.0? Microsoft objašnjava zašto je to važno
Kraj podrške za Windows 10 (listopad 2025.) sve je bliže, ali prema najnovijim podacima, više od 54% Windows uređaja još uvijek koristi Windows 10, a samo oko 42.69% nadogradilo je na Windows 11. Jedan od glavnih razloga za ovaj jaz je taj... Pročitaj više
Intel najavljuje više detalja o 18A procesu
Nedavno je Intel objavio više detalja o svom najnovijem procesnom proizvodnom procesu, Intel 18A, na simpoziju VLSI 2025., pokazujući svoj najnoviji iskorak u području poluvodiča i izravno se natječući s TSMC-ovim 2nm procesom. Intelov 18A... Pročitaj više
Apple ili Samsung, tko je najnoviji globalni lider?
Konkurencija među velikim brendovima mobilnih telefona postaje sve žešća, a tri poznate agencije za istraživanje tržišta Counterpoint, IDC i Canalys sukcesivno su objavile svoja globalna izvješća o prodaji mobilnih telefona za prvo tromjese... Pročitaj više
Google pred najvećim raskolom do sada nakon dva uzastopna antimonopolska poraza
Nakon pet godina borbe s antimonopolskim tužbama, čini se da obrambeni zidovi Googlea počinju popuštati. Tehnološki div trenutno se nalazi usred ozbiljnih pravnih bitki na dva najvažnija fronta – pretraživanju i online oglašavanju – s dvije... Pročitaj više
Instagam otključava značajku Edit Grid God (Uredi mrežu)
Instagram je društvena platforma bez koje mnogi mladi ljudi ne mogu svaki dan. Posebno je glavno bojno polje za online "ljepotice" i dijeljenje prekrasnih fotografija i stvaranje fantastične tipografije. Prije nekog vremena, IG je promijeni... Pročitaj više
Sve novosti