Corsair STRAFE test
Datum objave 01.10.2015 - Krešimir Matanović
Corsair STRAFE - prvi dio
Corsair nam je na test poslao svoju najnoviju mehaničku tipkovnicu iz gaming serije proizvoda - STRAFE. Naš je primjerak stigao sa CherryMX Red mehaničkim prekidačima, a u ponudi je još i model s Brown prekidačima. Zajedničko im je crveno osvjetljenje svake pojedine tipke, kao i još neki svjetlosni elementi, zatim multimedijske tipke, anti-ghosting tehnologija te izmjenjive FPS i MOBA tipke. STRAFE podržava i Corsair Utility Engine softver uz pomoć kojega možemo upravljati načinom osvjetljenja, ali i programirati Macro naredbe. Spomenimo samo kako Corsair proizvodi i STRAFE RGB verziju ove tipkovnice sa Cherry MX RGB tipkama.
Tipkovnica kao i primjerice K70 koju smo testirali početkom godine dolazi u kartonskoj kutiji, dovoljno debeloj da ju štiti od mehaničkih oštećenja. Na kutiji se nalaze slike tipkovnice i njene osnovne funkcije i podržane tehnologije. Unutar kutije je tipkovnica dodatno zaštićena u najlonu, a kabel je zasebno smješten u kartonski pretinac. Uz tipkovnicu još dolaze i kratke upute za korištenje, jamstveni listić (2 godine jamstva), te rezervne FPS i MOBA tipke s alatom za skidanje.
Velika (448 x 170 x 40 mm) i teška (1.27 kg) tipkovnica masivne je građe i napravljena je od vrlo kvalitetne plastike. Time je izbačen aluminij kojeg nalazimo kod skupljih modela kako bi cijenom bila čim prihvatljivija. S gornje i donje strane je matirana, a bočne stranice su glossy. Corsair logo se smjestio na vrhu u lijevom kutu, dok su u desnom kutu tri LED statusa - Num Lock, Caps Loci i Scroll Lock, te dvije velike tipke - osvjetljenje i Win Lock. Medijske se tipke nalaze kao sekundarne na funkcijskim pa tako na F5 imamo Mute, na F7 stišavanje zvuka, na F8 poglašnjavanje, na F9 je Stop, na F10 premotavanje unazad, na F11 Play/Pause i na F12 je premotavanja unazad. Tipkovnica je klasičnog rasporeda tipaka sa 104 rollover tipke i odvojenim numeričkim dijelom (fali jedino desna Windows tipka). Sve su tipke dovoljno velike, osim Entera koji je premali što zna zasmetati kod brzog pisanja teksta.
S donje strane su u kutevima četiri gumene nožice koje tipkovnicu drže čvrsto za svaku podlogu, čemu doprinosi i sama njezina masa. S gornje strane su i dvije izvlačive nožice za stvaranje nagiba što je pogodno za pisanje. Trinaest vijaka drži podnicu i gornji dio tipkovnice zajedno. Kao i kod ostalih Corsairovih tipkovnica kabel je dovoljno dug (oko 1.8 metara), a ovaj put je u potpunosti gumiran. Na njegovom se kraju nalaze dva USB konektora. Jedan služi za komunikaciju tipkovnice s računalom, a drugi je tu za USB passtrough konektor na stražnjoj strani tipkovnice. Bočne su stranice napravljene od glossy plastike, što izgleda vrlo efektno u kombinaciji s osvijetljenom trakom koja se proteže na gornjoj strani.
Na stražnjoj je strani kao što smo već spomenuli samo jedan USB passthrough port koji gamerima najčešće služi za spajanje miša, slušalica ali i memory sticka. Cjelokupni dojam o kvaliteti izrade STRAFE tipkovnice je na vrlo visokoj razini. Materijali su kvalitetni, tipkovnica se nigdje ni najmanje ne uvija i riječ je stvarno o premium proizvodu.
Njena glavna značajka je crveno pozadinsko osvjetljenje tipaka. Svaki od Cherry MX Red prekidača ima svoju crvenu LED-icu koja osim što osvjetljava prozirni znak na tipki, osvjetljava i donji dio ispod tipke pa je dojam osvjetljenja vrlo efektan. Sve dok ne instaliramo CUE softver osvjetljenjem upravljamo putem tipke na samoj tipkovnici pri čemu je moguće odrediti tri stupnja osvjetljenja ili sve skupa u potpunosti ugasiti.
Corsair STRAFE - drugi dio
Cherry MX Red prekidači su linearnog hoda i lagani za stiskanje, tj. karakterizira ih niska kompresijska točka i niska sila pritiska potrebna za rad. Red se tipke neće svima svidjeti zbog visoke stope tipografskih grešaka koje se javljaju u radu s njima, pa je stoga moguće nabaviti i MX Brown verziju. Mi smo pak već naučeni na MX Red i rad na njima nam je sasvim ugodan, ali traži vrijeme prilagodbe, baš kao i ranije spomenuta premala Enter tipka. Uz to, pri brzom igranju ili pisanju, mehanika prekidača ponekad zna ispustiti malo glasniji škripavi metalni zvuk, no većinu vremena je zvuk ipak dobro poznati mehanički.
Uz tipkovnicu dolaze i dedicirane FPS - WASD tipke koje su reljefne i s nagibima za bolji osjećaj prilikom igre. Osim njih tu je i set Multiplayer Online Battle Arena (MOBA) tipaka - QWERDF. I one su također reljefne, te su pod nagibom kako prst ne bi pobjegao s njih prilikom brze akcije. Corsair je tako ovdje mislio na dvije skupine gamera čime je proširio polje upotrebe STRAFE-a, no i za sve ostale gaming potrebe je ovo odlična tipkovnica.
CUE ili Corsair Utility Engine softver je podijeljen u nekoliko sekcija. Na Profilima se nalazi Assignments, Lightning i Performance dio. Onaj zanimljiviji je svakako Lightning koji nudi mogućnost izbora nekoliko preddefiniranih profila za osvjetljenje čije efekte možemo vidjeti u videu na dnu stranice. Preddefinirani su Visor, Rain, Pulse, Wave te dva Type Lighting profila - Key i Ripple.
Na ovom dijelu postoje standard i advanced postavke pri čemu i softverski možemo mijenjati razinu osvjetljenja, tj. njegovu snagu. Ovdje možemo odabrati i kombinacije osvjetljenja WASD, Arrows i All tipaka. Treba napomenuti i kako tipkovnica ima onboard memoriju za spremanje svih custom profila, te je tako neovisna o računalu na kojem je programirana. U Performance dijelu možemo odabrati koje funkcije želimo uključiti ili isključiti kada je Keyboard Lock uključen a na izbor su - Disable Alt+Tab, Disable Alt+F4 i Disable Windows Key. U Actions dijelu kreiramo Macro naredbe ili pak učitavamo profile koje su napravili drugi korisnici.
Kao i kod Macroa, tako i kod osvjetljenja možemo kreirati svoje "custom" načine osvjetljenja ili ih pak učitavati od drugih korisnika ali i dijeliti svoje s drugima. Posljednji, Settings dio softvera je namijenjen podešavanju onih osnovnih funkcija tipkovnice i softvera. Tako možemo podesiti želimo li da se aplikacija diže s operativnim sistemom ili ne, da li da se postavi u Standardni Lightning mod prilikom podizanja, možemo izvršiti nadogradnju softvera, promijeniti Layout tipkovnice, promijeniti report rate (polling) od jedne do osam mili sekundi, zatim nadograditi sam firmware tipkovnice, te napraviti Backup ili Recovery postavki.
Uz video pretpodešenih načina osvjetljenja tipkovnice dolazimo i do kraja testa u kojem smo vidjeli kako je riječ o proizvodu visoke kvalitete s provjerenim mehaničkim tipkama koje jamče ugodnu igru i dugovječnost. Corsair je sa STRAFE-om kvalitetno proširio ponudu svojih mehaničkih tipkovnica, i dodao zanimljiv model koji je moćan gamerski alat praćen odličnom softverskom podrškom koja omogućuje programiranje svake tipke. Cjenovno se ova tipkovnica smješta između membranskih i skupljih mehaničkih modela, a Corsairova preporučena cijena je 110 USD. I premda se može naći u hrvatskim webshopovima cijena joj je malo viša nego u ostatku EU gdje se može kupiti po 120 €.