Cryorig H7 Plus & M9 Plus recenzija
Datum objave 10.05.2019 - Krešimir Matanović
Cryorig H7 Plus
Tajvanski Cryorig nam je poslao dva svoja hladnjaka koji su poznati od ranije, ali su za nova Plus izdanja doživjeli blagi facelift. H7 Plus je tower hladnjak opremljen s dva 120-milimetarska ventilatora, a M9 Plus je manji tower hladnjak, također opremljen s dva ventilatora ali 92-milimetarska. M9 i H7 kakve smo testirali prošle godine su imali samo po jedan ventilator, pa su Plus modeli zapravo njihove push-pull varijante. Oba podržavaju iste sockete, a kakve su im performanse čitajte u nastavku teksta.
H7 Plus, baš kao i H7 kojeg smo testirali prije godinu dana, dolazi u kartonskoj kutiji, jedva malo većoj od njega samog (ovaj put je kutija jedino veća zbog drugog ventilatora). Grafika je ponešto izmijenjena u odnosu na prethodnika, a i dalje se na kutiji nalaze sve bitne informacije o proizvodu. Uz hladnjak na kojeg su tvornički montirani ventilatori, dolazi i kit za instalaciju koji mu omogućava kompatibilnost s AMD-ovim FM1/2 i AM/2(+)/3(+)/4, te Intelovim LGA115x socketima. Kao i kod H7, izostala je podrška za Intelove HEDT i AMD-ove Threadripper procesore koju ima H7 Quad Lumi varijanta. Osim kita za instalaciju tu je i 4-gramska šprica CP7 termalne paste, kartica za registraciju proizvoda, Y splitter za 4-pinske konektore, te upute za instalaciju.
Tijelo hladnjaka nije mijenjano u odnosu na H7, i masa mu je identična - 577 grama. Tek kada instaliramo oba ventilatora dolazi do razlikama u dimenzijama i masi. Pune dimenzije su 126 x 123 x 145 milimetara, a masa je 845 grama. TDP je sa 140, narastao na 150 W.
Tri niklane bakrene toplovodne cijevi promjera šest milimetara su u hladnjaku, te prolaze od bakrene baze (također niklani C1100 bakar), kroz 40 aluminijskih limova prema vrhu i završavaju ispod ukrasne crne gornje ploče. Limovi su debljine 0.4 milimetra, a razmak među njima je 2.2 milimetra. Međusobno su spojeni svijanjem, bez lemljenja. I struktura limova je ostala jednaka, a oblikovani su saćasto (Hive Fin), s većim rupama na mjestu gdje zrak ulazi te manjim na izlazu, što povećava brzinu zračne struje i poboljšava svojstva hlađenja (Jet Fin Acceleration).
S donje strane vidimo da je baza u offsetu u odnosu na tijelo čime je omogućena potpuna kompatibilnost s DIMM utorima i memorijskim modulima. Hladnjak ih u potpunosti izbjegava pa moduli mogu biti bilo koje visine. Ovdje vidimo i karakteristične "škare", tj. nosač koji se prilagođava pojedinom socketu, tj. razmaku rupa na njemu.
Ventilatori su poboljšani u odnosu na onaj na H7, te nose ime QF120 Black Balance. 120-milimetarski su, teže 134 grama, a imaju promjenjivu brzinu vrtnje od 300 do 1.600 okretaja u minuti. Protok zraka im je 59 CFM-a, statički pritisak 1.65 mmH2O, a maksimalna buka 25 dB. Mi smo s Meterk MK09 uređajem s udaljenosti od 50 centimetara izmjerili buku od dosta visokih 44 dB pri maksimalnom broju okretaja.
Cryorig je H7 Plus (kao i H7), zamislio kao iznimno jednostavnog za ugradnju. Premda oni tvrde da će vam biti potrebne samo četiri minute, to nije uvijek tako. Pogotovo ako ste neiskusni. I dok je mehanizam jednostavno za posložiti na ploču i prilagoditi ga rupama, pričvršćivanje hladnjaka je potrebno obaviti s donje strane matične ploče, pa je zapravo to najlakše napraviti dok je ona u kućištu. I suprotnom, potrebno ju je postaviti vertikalno, s jedne strane odvijačem stezati, a s druge strane rukom pridržavati cijeli hladnjak dok ne "ulove" sva četiri vijka.
Instalacija na AMD ploče se odvija na identičan način, a jedino je potrebno donju ploču okrenuti na suprotnu stranu u odnosu na to kako sjeda na Intelove sockete. Problem na koji smo naletjeli s AMD-om je vezan za Gigabyteovu X470 Aorus Gaming 7 WiFi ploču. Probleme smo imali s donjom aluminijskom pločom koju je potrebno skloniti kada imamo univerzalne donje nosače koji su širi, ali i s visokim VRM hladnjakom zbog kojeg ventilator nije mogao sjesti kako treba, već je stršao malo iznad hladnjaka.
Cryorig M9 Plus
M9 Plus je verzija M9a hladnjaka kojeg smo testirali prije malo više od godinu dana. Ta je verzija bila namijenjena isključivo AMD socketima, a postoji i verzija M9i za Intelove. Sada su s Plusom sve objedinili i on ima instalacijski kit za oba proizvođača procesora.
Pakiranje je standardno, s ponešto izmijenjenim vanjskim dizajnom, a unutar kutije je hladnjak s ventilatorima dobro zaštićen. U pakiranju se nalaze i nosači za AMD te Intel sockete, a podržani su AMD-ovi FM1/2 i AM/2(+)/3(+)/4, te Intelovi LGA115x socketi. Tu su i upute za instalaciju, Y splitter 4-pinski, kartica za registraciju proizvoda i produživanje jamstva na tri godine, te 4-gramska šprica CP15 termalne paste koja ima nešto slabija svojstva od CP7 koja dolazi uz H7 Plus. Cryorig inače ima i treću, CP5 pastu koja ima najbolja termalna svojstva.
Maleni M9 i/a hladnjak je sada nešto veći s dodatnim ventilatorom i ova Plus varijanta mjeri 124.6 x 102 x 98.4 milimetra, te teži 505 grama. Bez ventilatora, masa je istih 345 grama. TDP je sa 120 W narastao na 130 W.
Konstrukcija tijela je ostala identična - tri toplovodne cijevi promjera šest milimetara prolaze iznad bakrene baze i ispod aluminijskog nosača, te se uzdižu u tijelo sastavljeno od 40 aluminijskih limova spojenih svijanjem. Baza i bakrene cijevi su kao i ranije obložene niklom. Na vrhu je kao i do sada ukrasna crna aluminijska ploča.
Baza je napravljena od C1100 bakra i zadovoljavajuće je zaglađena niklom. Na bazu je montiran aluminijski nosač s dva vijka, za jednostavnu montažu. Ventilatori su identični CR9225 kao i ranije, samo ih je ovaj put dva. Brzina vrtnje varira između 600 i 2.200 okretaja u minuti, s maksimalnim protokom zraka od 48.4 CFM-a i maksimalnom deklariranom bukom od 26.4 dB. Maksimalni zračni pritisak od 3.1 mmH2O. Mi smo na maksimumu izmjerili čujnih no ne pretjerano bučnih 41 dB.
Za instalaciju na AMD ploče je najprije potrebno skinuti tvornički nosač, instalirati onaj kojeg je Cryorig namijenio za AM4 sockete i na njega postaviti hladnjak. Hladnjak se jednostavno pričvršćuje s dva vijka. Problem je ponovno bila donja aluminijska ploča na Gigabyteovoj matičnoj ploči, koju je potrebno skinuti svaki put kada imamo nestandardni donji nosač. Hladnjak na ploči zauzima vrlo malo mjesta, te ne smeta ni jednom DIMM utoru i modulima na njemu.
Za Intelove se sockete koristi isti donji nosač, samo okrenut naopako, te dvije grede s gornje strane. Na te se dvije grede ponovno s dva vijka steže hladnjak i postupak je gotov vrlo brzo. Ono što nam se manje svidjelo, a to vrijedi i za H7 Plus su kruti nosači ventilatora koje je teško skinuti. Za krajnje korisnike ovo neće biti naročit problem, jer će ventilatore skidati samo u slučaju kada ih treba čistiti.
Test sistem i način testiranja
Test sistem
|
|
Način testiranja
Testove smo kao napravili na dvije različite platforme, kao i do sada, a to smo pokazali i na prethodnoj stranici kod opisa načina montaže. Različite smo platforme koristili kako bi dobili najbolji mogući uvid u performanse hladnjaka. Usporedba će biti s nekim od ranije testiranih hladnjaka, te naravno s nedavno testiranim Sytheovim modelima kao potencijalnom konkurencijom. Kao i do sada, koristili smo klasičan set softvera, tj. HWInfo64 za nadzor parametara rada i ono najvažnije, temperatura. Za opterećenje nam je poslužio OCCT-ov CPU test (Large Data Set, 64 bits, Infinite, maksimalni broj threadova). Nakon sat vremena opterećenja smo napravili screenshot HWInfa64 i te maksimalne temperature iskazali u grafovima. Buku smo testirali s Meterk MK09 uređajem. Rezultati dobiveni njime nisu usporedivi s ranijim načinom mjerenja, a graf se polako popunjava s novim hladnjacima i novim mjerenjima.Rezultati testova
AMD Athlon 200GE
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="Scythe Kotetsu Mark II TUF,Cryorig M9 Plus,Scythe Katana 5,Scythe Big Shuriken 3,AMD BOX hladnjak" values="40.1,42.3,44.6,44.9,51.3" colors="blue,orange,blue,blue,blue" height="400" min="0"]
Athlon 200GE je pravi kandidat za M9 Plus hladnjak jer ga hladi s lakoćom i iznimno niskom bukom. Okretaji ventilatora ne prelaze 1.300, a izmjerena buka je na oko 36 dBA, što je bilo samo 1 dBA iznad ambijentalne. H7 Plus ovdje nismo testirali jer on tu ni ne spada, za njega su malo teži zadaci kao što je sljedeći procesor.
AMD Ryzen 7 2700X @ Stock
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="Noctua NH-U12A,Be Quiet! Dark Rock 4,Cooler Master Hyper 212 BE,Scythe Kotetsu Mark II TUF,Raijintek Leto RGB,Cryorig H7 Plus,Arctic Freezer 34 eSports Duo @ 100%, Arctic Freezer 34 eSports Duo @ PWM,Scythe Katana 5,Scythe Big Shuriken 3,Cryorig M9 Plus,AMD BOX hladnjak" values="68.1,71.3,72.8,76.8,78.1,78.6,79,80.8,82.2,83.8,85,85.1" colors="blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,orange,blue" height="600" min="0"]
Ryzen 7 2700X je već pravi procesor za testiranje mogućnosti H7 Plus hladnjaka koji je u ovom slučaju pokazao malo bolje performanse od Arctic Freezera 34 eSports Duo, ali i malo lošije od Leto RGB-a, Kotetsua Mark II, itd. Okretaji ventilatora su se najčešće zadržavali na oko 1.300 rpm pri čemu je buka iznosila podnošljivih 40 dBA, s povremenim "izletima" na punu brzinu od 1.600 rpm kada je buka već dosta čujnih 44 dBA.
Maleni, M9 Plus se ovdje držao junački i uspijevao držati procesor pod kontrolom. Buka od 41 dBA je podnošljiva, za razliku od AMD-ovog BOX hladnjaka za 2700X koji je puno glasniji, ali vidimo sličnih performansi.
Intel i7-8700K @ Stock (4.3 GHz)
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je boilje)" labels="Arctic LF 240,Cryorig H7,Noctua NH-U12A,Be Quiet! Dark Rock Pro 4,Arctic Freezer 12,Be Quiet! Dark Rock 4,Cryorig H7 Plus,Scythe Kotetsu Mark II TUF,Arctic Freezer 34 eSports Duo @ PWM,Scythe Big Shuriken 3,Scythe Katana 5,Cryorig M9 Plus,Cooler Master Hyper 212 BE" values="68,68,70,70,72,72,75,75,77,79,79,80,82" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,orange,blue" height="700" min="0"]
Kod i7 8700K u graf stavljamo maksimalnu zabilježenu temperaturu na jednoj jezgri, no jednako je tako zanimljivo pogledati i prosjek maksimalnih temperatura na svim jezgrama.
Ovdje smo s H7 Plus dobili čudan rezultati koji dosta odskače od H7. Razlog tome je što ventilatori na H7 Plus puno sporije reagiraju na promjenu broja okretaja i zapravo rjeđe dolaze do maksimuma. Najčešće se vrte na oko 1.300 - 1.400 okretaja, s tek povremenim podizanjem na maksimalnih 1.640 rpm. Zbog toga, temperatura jedne jezgre lakše "pobjegne" na višu vrijednost, pa je zapravo zanimljivije pogledati prosjek maksimalnih temperatura svih jezgara koji je iznosio 71,83°C. No opet, prosjek kod H7 je iznosio 66.53°C pa bi moguća razlika mogla biti i u različitim matičnim pločama koje smo koristili. Bilo kako bilo, u usporedbi s hladnjacima koje smo nedavno testirali na ASRockovoj ploči solidno se drži. Dva je stupnja bolji od Freezer-a 34.
I M9 Plus se dobro drži, s tim da je ovdje kao i kod 2700X broj okretaja stalno na maksimumu.
Intel i7-8700K @ 4.7 GHz
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je boilje)" labels="Asus ROG Ryujin 240,Asus ROG Ryuo 240,Asus ROG Ryujin 360,CoolerMaster ML360R RGB,Noctua NH-D15,Arctic LF 240,Noctua NH-U12A,Be Quiet! Dark Rock Pro 4,SilverStone TD02-RGB,Be Quiet! Dark Rock 4,Cryorig H7,Cryorig H7 Plus,Arctic Freezer 12" values="80,80,81,82,86,88,89,90,90,92,92,92,95" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange,blue" height="600" min="0"]
Na 4.7 GHz, i pri naponu od 1.4 V (1.37V pod opterećenjem), temperatura raste na 92°C što je identičan rezultat koji smo dobili s H7. Push-pull ovdje očito ne pomaže previše, no opet, procesor je stabilan u radu na duže staze i pri ovako visokom naponu.
Buka
[ichart headers="ID,dB" title="Buka" htitle=" Decibeli (manje je bolje)" labels="Scythe Kotetsu Mark II TUF,AMD BOX hladnjak,Scythe Katana 5,Cryorig M9 Plus,Noctua NH-U12A,Scythe Big Shuriken 3,Cryorig H7 Plus" values="36.5,39,40.3,41,41,41,44" colors="blue,blue,blue,orange,blue,blue,red" height="400" min="0"]
QF120 Black Balance su na maksimumu vrlo čujni s 44 dBA i to je nešto na što treba računati ako želite overclockirati. U suprotnom, čak i s moćnijim procesorima tek povremeno idu do maksimuma, a najčešće se zadržavaju na oko 1.300 - 1.400 rpm gdje je i buka prihvatljivija.
S druge strane CR9225 nisu toliko bučni no čujni su i buka je nešto višeg tona. Opet, radit će na maksimumu samo ako hlade moćan 6/8-jezgreni procesor, a u suprotnom su vrlo tihi.
Ambijentalna buka tijekom mjerenja je iznosila 35 dBA.
Zaključak
Konkurencija među proizvođačima hladnjaka za procesore nikad nije bila žešća i svi koji "spavaju" brzo postaju manje konkurentni. Toga su dobro svjesni u Cryorigu i za ovu su godinu osvježili svoje serije hladnjaka, konsolidirali ponudu i nastavljaju bitku. H7 je donio vrlo dobru bazu, na koju se sada H7 Plus nadograđuje i donosi push-pull konfiguraciju koja je spremna za nastavak borbe s konkurencijom. Vidimo iz grafova da su performanse solidne i da je H7 Plus tu negdje, no samo tri toplovodne cijevi i spajani limovi ne mogu raditi čuda. Stoga ponekad ni push-pull nije kombinacija koja može drastično poboljšati performanse. H7 Plus na našem tržištu košta oko 380 kuna, dok je obični H7 stotinjak kuna jeftiniji, a time i bolji izbor.
M9 Plus je konsolidiran, objedinjuje prethodne dvije verzije, zadovoljavajuće je tih, a može se nositi i s jačim procesorima poput Ryzena 7 2700X i i7-8700K. Jasno, nitko ih neće kupiti za hlađenje tih procesora, no dobro je znati da kapaciteta ima. Još ga uvijek nema na našem tržištu pa tu ne možemo napraviti usporedbu sa starijim verzijama koje su oko 200 kuna. U Njemačkoj je pak Plus za oko 10 € skuplji (košta oko 30 €), pa bi u Hrvatskoj mogao koštati nešto ispod 300 kuna. Za 30 € je svakako riječ o vrlo poželjnom malom hladnjaku koji će biti adekvatan za slabije i procesore iz srednjeg segmenta s do četiri jezgre.