Nevjerojatno je da u gotovo 7 godina rada i 500 napisanih članaka još uvijek nismo obradili niti jedan jedini UPS. Ovo je zaista velika nepravda i bilo je vrijeme da ju ispravimo. U tome nam je pomogla M SAN Grupa iz koje su nam stigla tri CyberPower UPS-a različitih kapaciteta, pa tako i različite namijene. Kako je riječ o UPS-ovima nešto niže cijene od konkurentnih proizvoda, zabrinuli smo se da možda neće opravdati naš početni entuzijazam. No, čini se da nismo bili u pravu. UPS-ovi su se pokazali sasvim zadovoljavajućima…




S obzirom da još nismo pisali o UPS-ovima, bilo bi u redu da se malo osvrnemo i na generalije. UPS (eng. uninterruptible power supply) služi za privremeno napajanje računala ili nekog drugog elektroničkog uređaja prilikom nestanka električne energije na električnoj mreži i kompenzaciju grešaka u električnoj mreži koje za posljedicu mogu imati nisku kvalitetu električne energije. UPS je samostalni uređaj koji se priključuje između naponske mreže (u RH je to jedna jedina mreža – HEP) i napajanja na računalu ili nekom drugom sličnom elektroničkom uređaju. Korisnici često brkaju namjenu UPS-ova s namjenom agregata ili nekog drugog generatora. Primarna namjena UPS-a, za razliku od npr. agregata, nije stalno napajanje uređaja tijekom nestanka električne energije, nego samo privremeno napajanje uređaja kako bi se omogućilo planirano i ispravno isključivanje uređaja. Ova mogućnost je od velike važnosti kod serverskih sustava, gdje je bitno ispravno gašenje sustava kako ne bi došlo do oštećenja podataka na diskovima, ili npr. prestanka rada računalne mreže prije odjave klijenata iz terminalnog servera ili aplikacije. Naravno, UPS je odličan za napajanje uređaja za vrijeme privremenog nestanka električne energije, što je česta pojava prilikom preopterećenja elektroenergetske mreže za vrijeme božićnih blagdana i ljetnih vrućina, ili pak kratak period između nestanka električne energije i uključivanja agregata.

Prilikom odabira UPS-a nije potrebno previše filozofirati. Od svakog UPS-a želimo što veći kapacitet ugrađenih baterija, što stabilniji napon za vrijeme napajanja s elektroenergetske mreže, što dulje vrijeme rada na baterijama (izravno ovisi o kapacitetu baterija), te što jednostavniju i kvalitetniju povezivost sa računalom. Naravno, tu su uvijek i parametri koji daju malu prednost nekim UPS-ovima pred konkurencijom, poput manje termalne disipacije, kvalitetno riješenog načina obavještavanja pomoću ugrađenog zvučnika i/ili indikatorskih LED-ica, itd. Jedna od stvari koju je vrlo teško u početku predvidjeti prilikom odabira UPS-a – trajnost baterija, je u praksi nejčešće i najbitniji pokazatelj kvalitete UPS-a. Naime, nekvalitetne i/ili neadekvatno skladištene, i/ili loše održavane baterije imaju tendenciju pokazivanja svoje prave ćudi upravo kada ih najviše trebamo. Ovo znači da će UPS, ako je zbog proizvođačeve ili korisnikove krivnje neispravan, zakazati kada nestane struje i baciti novac utrošen na njega kroz prozor. Stoga potencijalni klijenti često odabiru UPS-ove s kojima su u praksi već imali pozitivna iskustva. No, da ne drobimo dalje o dubiozama konkurentnih proizvoda, krenimo s testovima.