Cyber Power UPS-ovi

Datum objave 12.05.2007 - Davor Grubiša

Malo teorije

Nevjerojatno je da u gotovo 7 godina rada i 500 napisanih članaka još uvijek nismo obradili niti jedan jedini UPS. Ovo je zaista velika nepravda i bilo je vrijeme da ju ispravimo. U tome nam je pomogla M SAN Grupa iz koje su nam stigla tri CyberPower UPS-a različitih kapaciteta, pa tako i različite namijene. Kako je riječ o UPS-ovima nešto niže cijene od konkurentnih proizvoda, zabrinuli smo se da možda neće opravdati naš početni entuzijazam. No, čini se da nismo bili u pravu. UPS-ovi su se pokazali sasvim zadovoljavajućima...



S obzirom da još nismo pisali o UPS-ovima, bilo bi u redu da se malo osvrnemo i na generalije. UPS (eng. uninterruptible power supply) služi za privremeno napajanje računala ili nekog drugog elektroničkog uređaja prilikom nestanka električne energije na električnoj mreži i kompenzaciju grešaka u električnoj mreži koje za posljedicu mogu imati nisku kvalitetu električne energije. UPS je samostalni uređaj koji se priključuje između naponske mreže (u RH je to jedna jedina mreža - HEP) i napajanja na računalu ili nekom drugom sličnom elektroničkom uređaju. Korisnici često brkaju namjenu UPS-ova s namjenom agregata ili nekog drugog generatora. Primarna namjena UPS-a, za razliku od npr. agregata, nije stalno napajanje uređaja tijekom nestanka električne energije, nego samo privremeno napajanje uređaja kako bi se omogućilo planirano i ispravno isključivanje uređaja. Ova mogućnost je od velike važnosti kod serverskih sustava, gdje je bitno ispravno gašenje sustava kako ne bi došlo do oštećenja podataka na diskovima, ili npr. prestanka rada računalne mreže prije odjave klijenata iz terminalnog servera ili aplikacije. Naravno, UPS je odličan za napajanje uređaja za vrijeme privremenog nestanka električne energije, što je česta pojava prilikom preopterećenja elektroenergetske mreže za vrijeme božićnih blagdana i ljetnih vrućina, ili pak kratak period između nestanka električne energije i uključivanja agregata.

Prilikom odabira UPS-a nije potrebno previše filozofirati. Od svakog UPS-a želimo što veći kapacitet ugrađenih baterija, što stabilniji napon za vrijeme napajanja s elektroenergetske mreže, što dulje vrijeme rada na baterijama (izravno ovisi o kapacitetu baterija), te što jednostavniju i kvalitetniju povezivost sa računalom. Naravno, tu su uvijek i parametri koji daju malu prednost nekim UPS-ovima pred konkurencijom, poput manje termalne disipacije, kvalitetno riješenog načina obavještavanja pomoću ugrađenog zvučnika i/ili indikatorskih LED-ica, itd. Jedna od stvari koju je vrlo teško u početku predvidjeti prilikom odabira UPS-a - trajnost baterija, je u praksi nejčešće i najbitniji pokazatelj kvalitete UPS-a. Naime, nekvalitetne i/ili neadekvatno skladištene, i/ili loše održavane baterije imaju tendenciju pokazivanja svoje prave ćudi upravo kada ih najviše trebamo. Ovo znači da će UPS, ako je zbog proizvođačeve ili korisnikove krivnje neispravan, zakazati kada nestane struje i baciti novac utrošen na njega kroz prozor. Stoga potencijalni klijenti često odabiru UPS-ove s kojima su u praksi već imali pozitivna iskustva. No, da ne drobimo dalje o dubiozama konkurentnih proizvoda, krenimo s testovima.

UPS-ovi glavom i bradom

Najslabiji UPS na testu, Value 800E je ujedno i najjači model iz Cyber Powerove serije Value. Ima ugrađenu bateriju kapaciteta 800VA (480W) i 3 izlazne utičnice (220V). S računalom se povezuje putem USB-a i serijskog porta, a s njime dolazi i aplikacija Power Panel Personal Edition pomoću koje je moguće pratiti rad UPS-a i automatizirati postupak isključivanje računala prilikom nestanka električne energije.



Komplet sadrži samo najosnovnije - UPS, kabel za napajanje, USB kabel za povezivanje s računalom, korisnički priručnik i CD s aplikacijom i driverima.



Nešto jači model, OP750E iz serije Office Tower također ima jednu bateriju, ali kapaciteta 750VA (480W), sa 3 izlazne utičnice i jednom pass-through, dakle utičnicom koja nije spojena na akumulator, ali ide preko ispravljača, tako da je napon na njoj filtriran. Zanimljivo je da se ovaj model ne povezuje s računalom putem nativnog USB-a, nego preko adaptera sa serijskog na USB port. Ovo nije baš najsretnije rješenje, ali dobro funkcionira.



U kompletu su UPS, 2 kabla za napajanje, produžni RJ11 kabel, kabel za povezivanje s računalom, korisnički priručnik i disketa s aplikacijom i driverima.



I na poslijetku najjači testirani model, PP1500TE iz serije Professional Tower sa svoje dvije baterije ukupnog kapaciteta 1500VA (1000W), 4 utičnice na bateriji i dvije pass-through. S računalom se povezuje nativno i preko USB, ali i preko serijskog porta što je sasvim dobra kombinacija jer ga je tako moguće koristiti s novijim računalima, ali i s uređajima poput telefonskih centrala koji u pravilu nemaju USB sučelje. Zbog veće snage se disipira i više topline, tako da ovaj UPS ima i vanjski ventilator.



Uz UPS su u kompletu svi potrebni naponski kablovi, produžni RJ11 kabel, serijski i USB kablovi za povezivanje s računalom, korisnički priručnik i disketa s aplikacijom i driverima.



Testovi i zaključak



Pregled testiranih uređaja :: CyberPower UPS
Model Value 800E OP750E PP1500TE
Kapacitet (VA / W) 800 / 480 750 / 450 1500 / 1000
Ulazni napon (V) 165-270 185-270 170-280
Izlazni napon (V) 230 +/-10% 230 +/- 5% 230 +/- 5%
Izlazna frekvencija (Hz) 50 +/- ? 50 +/- 1% 50 +/- 1%
Baterije 1 x 9Ah 1 x 9Ah 2 x 10Ah
Izmjenjive baterije NE NE DA
Vrijeme punjenja (h) 8 8 8
Utičnice (baterija/pass-through) 3 / 0 3 / 1 4 / 2
RJ 45 zaštita 0 1/1 1/1
Serijski port DA DA DA
USB port DA NE DA
Indikatorske LED-ice Power On / Using Battery Power On, Using Battery, Boost, Buck Power On, Using Battery,Boost, Buck, Load Level, Battery Level
Zvučno upozorenje On Battery, Low Battery, Overload On Battery, Low Battery, Overload On Battery, Low Battery, Overload
Dimenzije (mm) 320x100x140 283x91x164 309x141x184
Masa (kg) 6,1 7,6 15,5


S obzirom da su dva od tri testirana UPS-a namijenjena za uredsku upotrebu, odlučili smo ih testirati upravo u tim uvjetima. Klasično uredsko računalo sa Sempron procesorom, jedan disk, nešto memorije, grafička kartica i 19" monitor koji je također spojen na UPS. Računalo smo opteretili trenutno zadnjom dostupnom verzijom SPECviewperf-a kako bismo simulirali malo teže uvijete rada i nešto brže ispraznili UPS-ove. Tijekom 100% opterećenja procesora i visokog opterećenja grafičke kartice, jednostavno smo iskopčali UPS-a iz napajanja i sa štopericom u ruci čekali da se računalo isključi... Možda bi valjalo napomenuti da smo mjerenja odradili dva puta uz pune cikluse punjenja od 8 sati i uzeli prosječne vrijednosti, kako bismo ostavili što manje mjesta eventualnim greškama zbog nedovršenog ciklusa punjenja, nagle promjene temperature, itd.



Test sistem :: Hardware & Software
Platforma EPoX 8NPA SLI
Procesor AMD Sempron 2600+
Memorija 2 x 256 MB Corsair Platinum CAS 2-2-2-6 T1
Grafička kartica Leadtek GeForce 6600GT
Muzička kartica CL SB Live! EMU10k1
Hard disk Seagate Barracuda ST340016A
Optički pogon N/A
Monitor LG Flatron F900P
OS Kubuntu Feisty (7.04)
SPECviewperf 9.03 1280x1024x75Hz, all tests


Vrijeme rada na bateriji

Minute
PP1500TE
39:47
  
OP750E
10:53
  
Value 800E
02:03
  
 
008:0016:0024:0032:0040:
00
 

Unatoč istom kapacitetu ugrađene baterije, Value 800E nije izdržao opterećenje niti približno dugo kao OP750E. Ovo je neočekivana pojava, a vjerujemo da je razlog tome nešto dulje stajanje na skladištu koje je rezultiralo slabijom baterijom. Ovo je česta pojava i na našu smo se žalost više puta susreli s ovakvim UPS-ovima. Rezultate testiranja Value 800E ćemo zbog ovoga zanemariti, jer ovaj rezultat ne znači da cijela serija pati od istog problema. Ukoliko pogledamo rezultate ostalih UPS-ova na testu, možemo zaključiti da su unutar deklariranih vrijednosti, pa tako nemamo posebnog razloga sumnjati u kvalitetu modela Value 800E.
Najviše su nas iznenadili rezultati OP750E. Od ovog UPS-a smo ipak očekivali malo više, ali kada pogledamo specifikacije, vidimo da se baš i nismo trebali ponadati. OP750E je unutar svojih granica i dostatan je za svoju primarnu namjenu - držanje moćnog uredskog računala ili neke omanje radne stanice na životu dovoljno dugo da korisnik dovrši što je započeo i sačuva otvorene dokumente prije nego li nestane struje. Dakle, sve u svemu pozitivna ocjena.
Rezultati najjačeg testiranog uređaja, PP1500TE su očekivano daleko iznad ostalih i smatramo da za svoju cijenu nudi dovoljno dobre performanse.