DeepCool AS500 Plus & AK500 recenzija
Datum objave 16.02.2023 - Krešimir Matanović
AS500 Plus & AK500
Kutije, njihovo otpakiravanje i sadržaj ste mogli vidjeti u videu koji smo objavili prije devet dana, a sada na red dolaze performanse. Oba hladnjaka su slično pakirana i dobro su zaštićeni, a oba donose i sličnu količinu opreme koja uključuje kit za montažu na aktualne sockete, paste itd. Ono što možemo zaključiti je da su oba vrlo dobro zaštićena u svojim kutijama.
AS500 Plus
AS500 Plus kao nasljednik AS500 modela jer klasični toranj hladnjak koji ima malo uže tijelo i dva ventilatora u push-pull konfiguraciji. Za razliku od AS500 kojeg smo testirali prije par godina ovaj ima Plus u sufiksu, koji zapravo znači da ima dodatan ventilator. Ukupne dimenzije hladnjaka su 142 x 102 x 164 milimetra, a masa mu je 1.198 grama.
Hladnjak je aluminijski, ima pet 6-milimetarskih bakrenih toplovodnih cijevi koje prolaze kroz tijelo i bazu, a sav je metal poniklan. Na vrhu se hladnjaka nalazi plastični poklopac u kojeg je integrirano ARGB LED osvjetljenje. Baza je strojno obrađena no s dovoljno malenim brazdama koje će popuniti priložena pasta. Dimenzije hladnjaka bez ventilatora su 140 x 49 x 159 milimetara.
Ventilatori su dimenzija 140 x 140 x 25 milimetara, imaju FDB ovjes i promjenjivu brzinu vrtnje od 500 do 1.200 okretaja u minuti uz pomoć PWM-a. Maksimalni protok zraka je 70,81 CFM, statički pritisak 1,14 mmAq, a buka je 31,5 dB(A). Mi smo uređajem Meterk MK09 na udaljenosti oko 30 cm i na otvorenom bench stolu izmjerili 39,9 dB(A) što je čujno no ne i bučno.
Hladnjak zauzima dosta mjesta na ploči, no odmah moramo reći da je dobro dimenzioniran i ne smeta ni jednom hladnjaku oko sebe. To znači na nije potrebno dizati ventilatore ni za VRM hladnjake ni za memorijske slotove – ako koristimo samo dva memorijska modula.
Podržani su Intelovi LGA2066/2011-v3/2011/1700/1200/1151/1150 i 1155 socketi, te AMD-ovi AM5 i AM4. Testirali smo uz pomoć Asusove ROG Strix B650-A Gaming WiFi ploče i to samo iz razloga jer nosači za AM5 nisu odgovarali na Crosshair X670E Hero ploču. Naime, njen VRM hladnjak je malo širi, tj. malo više prodire prema socketu i nosač ne stoji ravno. Očito je da DeepCool nije planirao veće hladnjake VRM-a, ili možda ni ne očekuju da se ovaj hladnjak montira na Hero ploče.
Inače, instalacija je i na AMD i na Intel sockete relativno jednostavna. Nosači se lako postavljaju, a hladnjak na njih montiramo bez ventilatora. Za Intel 115x sockete dolazi i donji nosač u paketu.
ARGB LED osvjetljenje zasebno spajamo na ploču putem 3-pinskog konektora, a moguća je i kontrola putem softvera proizvođača matične ploče. Osvjetljenje nije pretjerano nametljivo, prosječne je kvalitete i prikaza slike, a potrošnja je oko 1,4 W.
AK500
AK500 je relativno novi tip hladnjaka DeepCoola, a mi smo ranije testirali njegovu dual-tower izvedenicu – AK620. Ovo je jednostruki toranj, no nešto većih dimenzija pa uz njega dolazi samo jedan 120-milimetarski ventilator. Taj jedan ventilator tjera zrak kroz gusto raspoređene aluminijske ploče kroz koje vertikalno prolazi pet 6-milimetarskih toplovodnih cijevi.
Na stražnjoj strani zadržava specifičan dizajn aluminijskih ploča koji poboljšava protok zraka, a kompletan hladnjak je poniklan i kvalitetno napravljen. Ukupne dimenzije hladnjaka su 127 x 117 x 158 milimetara, a masa mu je 1.040 grama. Bez ventilatora su dimenzije 127 x 90 x 158 milimetara.
Ventilator je dimenzija 120 x 120 x 25 milimetara, ima FDB ovjes i promjenjivu brzinu vrtnje od 500 do 1.850 okretaja u minuti (PWM). Maksimalni protok zraka mu je 68,99 CFM-a, maksimalni statički pritisak 2,19 mmAq, a buka oko 31,5 dB(A). S dodatkom adaptera s otpornikom koji dolazi u pakiranju se maksimalna brzina ventilatora usporava na 1.550 okretaja u minuti. Ni na maksimumu ovaj ventilator nije bučan pa smo izmjerili 39,3 dB(A) na udaljenosti 30 cm Meterk MK09 uređajem.
Kao što smo napisali, cijeli je hladnjak poniklan, pa je takva i bakrena baza koja je solidno glatka, a sve one male nesavršenosti bi trebala popuniti pasta. Ono što je zanimljivo kod ovog hladnjaka je da je njegovih pet 6-milimetarskih toplovodnih cijevi postavljeno u offset u odnosu na tijelo kako bi se postigla kompatibilnost s matičnim pločama, tj. memorijskim modulima. Stoga primjerice AS500 Plus i AK500 nemaju iste mehanizme, tj. vijke za pričvršćivanje. Oni kod AS500 su viši i smetaju toplovodnim cijevima.
Kompatibilnost je stoga vrlo dobra i jedino što je DeepCool zeznuo (a možda okriviti možemo i Asus) je kod X670E Hero ploče na koju jednostavno poprečne grede nije moguće montirati. Što se same montaže tiče ona je vrlo jednostavna. Slična je procedura kao i kod AS500, no kod ovog hladnjaka moramo skinuti gornji poklopac i upotrijebiti odvijač koji dolazi u paketu. Montaža i na Intel i na AMD ploče je zadovoljavajuće jednostavna, pa bi se i početnici trebali lako snaći.
Forum
Objavljeno prije 47 minuta
P: XFX RX 6950 XT 16Gb, Light RTX 2050 4GB Gaming laptop - NovoObjavljeno prije 49 minuta
LCDi, Plazme i ostali televizori - pročitaj prvi post prije postavljanja pitanjaObjavljeno prije 1 sat
Vijesti i novosti o Intel procesorima i čipsetimaObjavljeno prije 1 sat
Nvidia GeForce RTX 30X0 series (Ampere)Objavljeno prije 1 sat
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!Novosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti