Dell G7 7790 recenzija
Datum objave 21.04.2020 - Krešimir Matanović
Dell G7 7790
Dell je 2018. godine predstavio G seriju prijenosnika, koju je pozicionirao tik ispod Alienware modela. U tom nižem segmentu im je falila ponuda konkretnih igraćih modela pa su tako tijekom vremena nastali G3, G5 i G7. Prošlo smo ljeto isprobali G5, nedavno i G3, pa je došao red i na G7. Najveća je serija karakteristična po tome što donosi 17,3-inčne ekrane čime se nameće kao pravi desktop replacement prijenosnik. No, to treba potkrijepiti i ostatkom hardvera, a tu G7 ne podbacuje. Model koji je nama došao na test pokreće moćni osmojezgreni Core i9 9880H procesor, a za grafičke se performanse brine GeForce RTX 2080 QMax grafička kartica s 8 GB dedicirane video memorije.
Manji će G3 i dalje ostati naš favorit kada je u pitanju dizajn, jer je puno smjeliji i više orijentiran igračima. No, i G7 ima što za ponuditi. Došao nam je u Abyss Grey boji sa svijetlo plavim Dell logoom, plavim rubom oko touchpada, te osvijetljenom tipkovnicom. Odmah od dizajna poslovnih prijenosnika donose bokovi koji su rešetkasti i daju naslutiti da ne gledamo baš u poslovnjaka.
No, zbog boje i klasičnog oblika bez previše dizajnerske razigranosti ipak je puno dosadniji od G3. Radna je površina vrlo velika s tipkovnicom pune veličine, velikim touchpadom i prostranim odmorištima za dlanove. Ekran je velik, no s relativno malim rubovima pa otvoren izgleda moderno i dobro. Šarka je centralna, vrlo čvrsta i djeluje dugotrajna. Ekran se otvara do maksimalnih 140°, a konstrukcija poklopca je zadovoljavajuće čvrstine – svija se tek pod jačim pritiskom na suprotne krajeve.
Prijenosnik je velik i težak. Kućište je napravljeno od vrlo čvrste i izdržljive plastike, nigdje se ne uvija, ali voli primiti otiske prstiju. Kvaliteta izrade je odlična, svi su spojevi vrlo čvrsti i Dell je odradio odličan posao. Dimenzije prijenosnika su 404 x 295 x 25 milimetara, a masa je čak 3,5 kilograma.
S donje strane prijenosnika se nalazi servisni poklopac putem kojeg lako pristupamo unutrašnjosti. Na njemu se nalaze dvije velike gumene trake na kojima prijenosnik stoji na podlozi, a tu su i dvije velike rešetke za usis zraka. Na sredini je u poklopac utisnut G7 znak da ne bude zabune o kojem je modelu riječ.
Tehničke specifikacije:
- Model: 7790
- Boja: Abbys Grey
- Ekran: CMN N173HCE – IPS panel dijagonale 17,3 inča, rezolucije 1920 × 1080 piksela, omjer stranica 16:9 i stope osvježenja od 144 herca, mat premaz, 72% NTSC color gamut, 1000:1, 300 NIT.
- Procesor: Intel Core i9-9880H (osam jezgri, 16 logičkih, od 2.3 GHz do 4.8 GHz, 16MB Smart Cache, 45 W (35 W TDP-down))
- Čipset: Intel Cannon Point HM370
- Grafička kartica: dedicirana: Nvidia GeForce RTX 2080 MaxQ s 8 GB GDDR6 (1.095 MHz GPU boost, 1.500 MHz memorija (12Gbps)), integrirana: Intel HD Graphics 630
- Radna memorija: 2x Samsung 8GB LPDDR4 2667 MHz CL19
- SSD: SK Hynix PC601 M.2 PCIe x4 NVMe 512GB
- Zvuk: Realtek Audio, stereo zvučnici, Waves MaxxAudio Pro
- WLAN: Killer Wireless-AC 1550 160MHz (2×2,dual band, 1.73 Gbps, M.2 format), Bluetooth 5.0
- LAN: Killer E2500 PCIe Gigabit controller
- Eksterni portovi: 3x USB 3.0 (1x with powerShare), 1x Thunderbolt v3, 1x HDMI 2.0, 1x mDP, 1x audio, 1x RJ45, Media Card reader
- Baterija: Li-ion 60 Wh, AC/DC adapter 180 W
- Oprema: Combo jack (mikrofon/slušalice), čitač otiska prsta, webkamera, pozadinsko osvjetljenje tipkovnice, Security Lock slot
- OS: Windows 10 Home
- Masa: 3,5 kg
- Dimenzije: 404 x 295 x 25 mm
- Jamstvo: 3 godine
S hardverske je strane ovo vrlo impresivan stroj. Moćni osamjezgreni i9 9880H koji boosta sve do 4,8 GHz i koji s ovim rashladnim sistemom dugoročno može održavati takt od oko 3 GHz kada su mu opterećene sve jezgre. To znači da će biti dobar i za workstation zadaće, kao što je transkodiranje videa, 3D animacije, renderiranje, manipuliranje fotografijama itd. Ono što ga čini gamerskim je kombinacija GeForce RTX 2080 MaxQ s 8 GB video memorije i 144-hertznog panela FHD rezolucije. To znači da će većina igara raditi glatko u režimu od 60 do 100 fps-a, a neki eSports naslovi i puno brže. Potpora tome je 16 GB memorije, brza LAN i WLAN mreža, a jedino što možemo pokuditi je samo 512 GB skladišnog prostora. U današnje vrijeme kada igre zauzimaju od 40 do 80 GB prostora, ovo je jednostavno premalo, u prijenosniku ovog kalibra i cijene.
Stražnja je strana podijeljena na tri dijela. Na krajevima su rešetke ispušnog dijela rashladnog sustava, a u sredini stražnji I/O konektori. Rešetke rashladnog sustava su nastavak rešetkastog dizajna bokova, napravljene pod kutem koji s donje strane izlazi van i ovdje je najbolje vidljivo da je riječ o gamerskom proizvodu. Na vrhu je izbočina šarke ekrana na kojoj je G7 oznaka.
U sredini se s lijeva na desno (gledano straga) nalaze mehanizam za zaključavanje (security lock), utor za napajanje, HDMI port, USB 3.0 SuperSpeed port, zatim mini Display Port i RJ45 utičnica za LAN kabel.
Na bokovima se nalazi još I/O portova. Na desnom (gledano sprijeda) nalazi se čitač SD kartica i još jedan USB 3.0 SuperSpeed port, a na lijevom je indikator napunjenosti baterije (LED-ica), combo port za slušalice i mikrofon, USB 3.0 SuperSpeed port s pojačanom strujom punjenja za različite uređaje, te USB 3.2 (Thunderbolt) port brine 20 Gbps. Na krajevima se i jedne i druge bočne stranice nalaze rešetke za ispuh zraka.
Ovaj prijenosnik ima moćne ugrađene komponente koje zahtijevaju vrlo sposoban rashladni sustav, pa je Dell sve prilagodio tome. Dva su ventilatora i veliki hladnjaci s toplovodnim cijevima. U normalnom radu pod malim ili srednjim opterećenjem sustav ja vrlo tih, gotovo nečujan. No, čim opteretimo procesor i grafiku ventilatori se zavrte brže i stvaraju dosta visoku buku. Izmjerili smo maksimalnih 44 dB na udaljenosti od oko 30 centimetara. To je vrlo čujno no ako igramo igru i nosimo slušalice neće previše smetati. Čak će tu buku nadjačati i stereo sustav zvučnika koji su smješteni s prednje strane, no ne u potpunosti zbog visoke frekvencije zvuka ventilatora. Zvučnici su dovoljno glasni i reprodukcija zvuka je solidna, no naravno ne treba očekivati čuda, jer je primjerice bass gotovo pa nepostojeći. Za nepretenciozno igranje i multimediju su sasvim dovoljni, a svi koji žele više, savjet je korištenje slušalica.
Radna je površina vrlo velika, sa širokim odmorištima za dlanove između kojih je, centriran po sredini alfanumeričkog dijela, veliki multi-touch touchpad. Tipovnica je chicklet tipa i ima relativno kratak hod tipaka što je nezgodno za dugotrajno pisanje, a pomalo i za igranje. Tipkovnica ima pozadinsko osvjetljenje koje je radi u dvije razine osvijetljenosti, a može biti i isključeno. Funkcijski red tipaka je dvostruke uloge te nudi i multimedijske funkcije, te one koje upravljaju svjetlinom ekrana i tipkovnice, a one su primarne. Za F tipke potrebno je koristiti Fn. Tipke su dovoljno velike, sve osim Entera i strelica smjera – one na jednom gamerskom proizvodu moraju biti veće! Desno od glavnog dijela tipkovnice se nalazi numerička. Iznad tipkovnice se nalazi traka od sjajne crne plastike na kojoj se u sredini nalazi Power tipka s integriranim čitačem otiska prsta (Goodix). Touchpad je dovoljno brz i precizan za osnovno korištenje prijenosnika, a gameri će ionako koristiti miša (naš je savjet i tipkovnicu).
Ekran je dijagonale 17,3 inča, IPS tehnologije panela, a proizvodi ga tajvanska tvrtka Chi Mei Innolux. Model N173HCE ima mat premaz, a po tehničkim karakteristikama kontrast mu je 1000:1, uz jačinu osvjetljenja (LED) od 300 NIT-a. Rezolucije je 1920 x 1080 piksela, što i dalje daje solidnu gustoću piksela po mjeri površine i slika je jasna i oštra. Pojedine je piksele moguće vidjeti tek kada se dobro zagledate u ekran. Ono što ga čini pogodnim za gaming je nisko ulazno kašnjenje, solidan odziv i stopa osvježenja slike od 144 Hz.
Kvalitetu prikaza smo mjerili Spyder 5 kolorimetrom koji je izmjerio pokrivenost od 100% sRGB spektra i 79% AdobeRGB spektra. Prema proizvođaču, pokrivenost NTSC spektra je 72%. Boje su odlične, prikaz je vrlo vjeran i malo tko će naći veće zamjerke po tom pitanju. Izmjerili smo gammu od 2,2, s vrlo dobrom krivuljom, a izmjereni Grey Ramp se kretao između 6550 i 6550 kelvina u rasponu od 25 do 85 ulaznog RGB-a.
Maksimalno izmjereno osvjetljenje iznosi 342,1 što je i više od tvorničkog obećanja, kontrast je 1030:1, a bijela točka je na 6600 kelvina. Uniformiranost boja je vrlo dobra s maksimalnim odstupanjem od 2,9 na 100% osvjetljenja što je vrlo pohvalno. Na ostalim vrijednostima osvjetljenja su sva odstupanja niža. Maksimalno odstupanje osvjetljenja je 12% u gornjem lijevom kutu pri 50% snage pozadinskog osvjetljenja što nije sjajno no i dalje je solidno. Na višim je vrijednostima osvjetljenja vrijednost između 10 i 11% u tom kutu. drugdje je manje. preciznost boja je vrlo dobra s maksimalnim odstupanjem od 3.43 DeltaE, te prosječnim od 0.73. Sve boje su minimalnog odstupanja do 1, a odskače samo tirkizna s 3.43. Ukupno gledano ovo je odličan ekran koji će zadovoljiti ne samo gamere, nego i neke profesionalce.
Dell standardno uz jače prijenosnike isporučuje 180 W (19,5 V, 9,23 A), koji se u dugotrajnom radu pod opterećenjem zagrije do oko 44°C. No, nije ni čudo da se zagrijava jer prijenosnik pod opterećenjem iz zidne utičnice “vuče” i do 136 W prilikom igranja igara.
Svi 7790 G7 modeli u ComTelovoj ponudi dolaze s predinstaliranim MS Windows 10 operativnim sistemom, a kod ovoga je to bila Home varijanta. Od popratnog softvera tu je trial verzija MS Officea, zatim trial verzija McAfeeovog Personal Security antivirusnog programa koji nije dosadan kao ranije s konstantnim pop-upovima, te set Dellovih alata kao i Alienware Command Center.
Forum
Objavljeno prije 47 minuta
Upgrade na 10GBe mrezu - kako ?Objavljeno prije 1 sat
Windows 11 - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti...Objavljeno prije 1 sat
GenAI - Statisticko pogadjalo ili ipak nesto vise?Objavljeno prije 1 sat
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 2 sata
Kućna struja, uzemljenje, osigurači, razvodiNovosti
Što je BYOL i kada ga se isplati koristiti?
Kako se usvajanje računalstva u oblaku ubrzava, tvrtke ponovno procjenjuju svoje strategije licenciranja softvera kako bi optimizirale troškove i održale operativnu učinkovitost. Mnoge tvrtke koje migriraju u oblak suočavaju se s ključnom o... Pročitaj više
Gigabyte predstavlja Blackwellovog prvog niskoprofilnog igrača - GeForce RTX 5060 OC LP s tri ventilatora
Gigabyte je predstavio GeForce RTX 5060 OC niskoprofilnu grafičku karticu. Novost je opremljena sustavom hlađenja s tri ventilatora. Proizvođač je koristio sličan dizajn za prethodnu generaciju modela GeForce RTX 4060. Kartica se temelji na... Pročitaj više
Appleova upotreba različito privatnih podataka za poboljšanje arhitekture modela koja stoji iza usluge "Apple Intelligence" zapravo je generiranje različitih sintetičkih podataka
Apple je ranije u svom istraživačkom izvješću objasnio kako će koristiti podatke diferencijalne privatnosti za poboljšanje Apple inteligencije. Konkretno, metoda diferencijalnih podataka o privatnosti je generiranje različitih sintetičkih p... Pročitaj više
Chrome na Androidu dobiva impresivnije sučelje
Google Chrome, popularan web preglednik dobiva novo, impresivnije sučelje u ažuriranoj verziji 135. Novost o kojoj govorimo odnosi se na sučelje kada koristimo geste za brzo prebacivanje s jedne kartice na drugu, među onima otvorenim u poza... Pročitaj više
Garmin predstavlja Varia Vue: 4K nadzornu kameru za bicikle
Garmin je predstavio novo svjetlo za bicikl s ugrađenom kamerom. Riječ je o Garmin Varia Vue, svojevrsnoj kameri za bicikl sa zanimljivim funkcijama. Novost je dio asortimana proizvoda tvrtke posvećenih sportskim aktivnostima na otvorenom,... Pročitaj više
Sve novosti