Dell Inspiron 17R 7720 & 15R 7520 Special Edition test
Datum objave 17.09.2012 - Krešimir Matanović
Opis
s
Novi Inspiron modeli više ne dolaze u šarenim kutijama, već ih je Dell odlučio zamijeniti jeftinijim smeđim i grafički jednostavnijim. I dalje su prijenosnici odlično zaštićeni u iza debelog kartona i u debeloj pjenastoj zaštiti pa opasnosti od eventualnih oštećenja tijekom transporta nema. Kutije na vrhu imaju ručke za lakše prenošenje što će posebno dobro doći kod većeg, 17" modela. Sami prijenosnici su dizajnom isti kao i ranije testirani 5520 model, a karakteriziraju ih zaobljeni metalni rubovi s plastičnim donjim dijelom kućišta i plastičnom Switch gornjom maskom. Razlika u odnosu na glatke površine 5520 modela je reljefna (saćasta) površina, koja osigurava bolji grip ali i djeluje dizajnerski uspješnije. Isti se dizajn nastavlja i na odmorištu za dlanove, no površina je i dalje vrlo osjetljiva na otiske prstiju. Ovaj Special Edition je drugačiji od drugih Inspirona i po ekskluzivnijem aluminijskom kućištu.
Donja je strana kao što smo napisali plastična no vrlo kvalitetna i nije podložna uvijanju. Veći 17" model (lijeva slika), uz dva stereo zvučnika ima i SkullCandy subwoofer, a cijela stvar zvuči odlično. Bilo da gledate film, igrate igru ili slušate muziku ovaj prijenosnik ima moćan zvučni podsistem koji će zadovoljiti i probirljivije. Ni 7520 nije loš po tom pitanju, no 7720 je za klasu iznad. U pakiranju uz prijenosnike dolaze 130W i 90W AC/DC adapteri te upute za rad i medije s operativnim sistemom i upravljačkim programima. Za jači je prijenosnik rezerviran veći 130W adapter i tek kada je spojen na njega raditi će u punoj snazi pod maksimalnim opterećenjem. U oba su prijenosnika ugrađene slabašne 48 Wh baterije koje se kao što će te kasnije vidjeti i nisu pokazale adekvatnim pogoniti ove prijenosnike, a to se pogotovo odnosi na veći.
Poklopac s ekranom kao i na 5520 modelu na kućište nasjeda gumiranim dijelom, a šarke daju dovoljno otpora i djeluju izdržljivo. 17" model ima vrlo veliku radnu površinu s velikom i komfornom tipkovnicom otpornom na prolijevanje koja ima i numerički dio sa deset tipaka. 15.6" model ima istu osnovnu tipkovnicu bez numeričkog dijela. Sa žaljenjem smo utvrdili kako su upravo tipkovnice najslabija karika ovih prijenosnika i to je nešto na čemu bi Dell trebao dodatno poraditi ubuduće. Tipke su mekane baš kao i podloga koja se uvija i sve zajedno ne ulijeva pretjerano povjerenje. Na tipkovnicama se može i duže raditi jer su zadovoljavajuće udobne, no mekana konstrukcija znači kako vjerojatno neće biti dugog vijeka ukoliko pišete velike količine teksta. Multimedijalne tipke su kao i uvijek u gornjem redu a pozivamo ih pritiskom na tipku Fn u donjem redu. Ni ove tipkovnice nemaju pozadinsko osvjetljenje što bi svakako bilo poželjno. Touchpad je velik i komforan, prihvaća multitouch naredbe, a dvije su donje tipke također velike i pri pritisku pružaju dobar otpor. Iznad tipkovnice se na lijevoj strani je aluminijska tipka za paljenje koja je kao i na 5520 modelu malo premekana i labava. S desne strane su tri tipke koje služe za pozivanje Windows Mobility Centra, multimedijskog panela Dell Stage softvera i aplikacije koju sami dodijelimo preko Dell Instant Launch Managera. WMC je koristan program dorađen od strane Della za brzo podešavanje nekih parametara računala kao što su svjetlina ekrana, zvuk, status baterije, aktivacija/deaktivacija bežične mreže, Bluetootha, touchpada itd.
Specifikacije 17R:
|
Specifikacije 15R:
|
Oba se prijenosnika baziraju na Intelovom HM77 čipsetu i matičnim pločama na koje su ugrađeni najnoviji Ivy Bridge procesori. 7720 model dolazi s bržim i7-3610QM procesorom čija je osnovna frekvencija 2.3GHz a uz pomoć turba ide do 3.3GHz. On ima četiri fizičke, tj. osam logičkih jezgri i vrlo je moćan za jedan mobilni procesor. Arhitektura priručne memorije je ista kao i kod ostalih IVB procesora, a TDP mu je 45W. Procesor ima integriranu HD 4000 grafiku (650/1100MHz), sa QuickSync podrškom, a uz nju se u prijenosniku nalazi i solidna Nvidijina GT650 grafička kartica s 2GB dedicirane GDDR5 memorije. Prijelaz s jedne na drugu je neprimjetan, a jedino smo imali problema sa MC7 programom koji uopće nije prepoznao GT 650M karticu. Radne je memorije bilo 6GB u 4 + 2 kombinaciji i to se pokazalo sasvim dovoljno za sve potrebe, baš kao i lijepih 1TB u obliku Seagate ST1000LM024 tvrdog diska. Zbog nakrcanog popratnog softvera vrijeme podizanja operativnog sistema je nešto duže, no kada se on eliminira rad je puno lakši i računalo "prodiše". Sve ostalo potrebno za rad jednog modernog prijenosnika je tu i ništa nam nije falilo.
7520 ima malo sporiji i7-3612QM procesor (2.1GHz, Turbo do 3.1GHz, 35W), i slabiju Radeon HD 7730M grafiku (GPU radi na 575MHz, a 2GB dedicirane radne memorije a 900MHz). Model koji smo testirali bio je opremljen s 8GB radne memorije i to u 4 + 4GB kombinaciji efektivne brzine 1600MHz. Ono najzanimljivije je diskovni podsustav koji se sastoji od Seagateovog ST1000LM024 1TB diska i Samsungovog PM830 mSATA 32GB SSD-a koji uz pomoć Smart Response tehnologije rade u RAID 0 polju. Ovakva kombinacija znatno ubrzava rad prijenosnika, vrijeme podizanja operativnog sistema je skraćeno i podizanje svog onog popratnog softvera se skoro i ne osjeti.
S tri se strane prijenosnika nalaze priključci, otvori, uređaji i signalizacija, dok je četvrta, stražnja prazna. Na prednjoj se strani na oba prijenosnika nalaze tri signalizacijske LED-ice te 8 u 1 multimedijalni čitač kartica. Oba su prijenosnike identične konfiguracije pa se na lijevom boku nalazi najviše priključnica – izlaz za slušalice, ulaz za mikrofon, dva USB3.0 utora (jedan je power share), HDMI v1.4a, VGA i DC ulaz. U sredini se smjestila i ispušna rešetka rashladnog sistema. 7520 je u pravilu nešto tiši u radu i manje se zagrijava. Oba prijenosnika se čuju kada su pod maksimalnim opterećenjem i oba se znaju dosta zagrijati. Ovo nas ipak nije začudilo jer znamo kakav je hardver ispod haube. Ni jedan ni drugi nikada nisu prebučni u radu i to je najvažnije.
Na desnom je boku smješten slim 8x DVD-RW uređaj, do kojeg su svoje mjesto našla dva USB 3.0 utora i LAN konektor. Oba prijenosnika spadaju u SWITCH porodicu i gornji su im poklopci izmjenjivi. Mehanizam se nalazi na stražnjoj strani prijenosnika a skidanje poklopca je vrlo lagano. Na taj je način korisnicima omogućena personalizacija prijenosnika odabirom jednog od mnogih motiva i paleta boja koje Dell nudi. Ipak, uz ovaj prijenosnik po nama najviše paše poklopac koji dolazi standardno, jer je iste boje i dizajna kao i odmorište za dlanove.
Oba prijenosnika imaju TN ekrane 1920×1080 rezolucije i oba imaju anti-glare premaze, pa je odraz u ekranu minimalan. Razlika je u dijagonali – 17.3" (cca. 44 cm) vs. 15.6" (cca. 39.6 cm). Oba imaju LED pozadinsko osvjetljenje i oba imaju podjednako kvalitetan prikaz. Boje su vjerne i jednako kvalitetne na cijeloj površini, oštrina slike je odlična, a izboj pozadinskog osvjetljenja minimalan i primjetan tek u najmračnijim prostorijama. Oba ekrana imaju brz odziv i ugodni su za multimediju, igre, itd. Premda će mnogi reći kako je 1080p rezolucija prevelika za 15.6" ekran, mi samo možemo utvrditi kako nam je u potpunosti sjela i kako je puno bolja od češće korištene 1366×768 na toj dijagonali. Na 17.1" je ta rezolucija još prirodnija i ništa manje prilikom kupovine ne bi smjelo doći u obzir.
U skladu s namjenom operativni sistem Windows 7 Home Premium je u potpunosti pogođen kod oba modela. Veći će se zbog svoje mase od gotovo 3.5kg i velikog 135W adaptera najčešće koristiti kao zamjena za desktop računalo, dok će te manji ipak češće htjeti iznijeti iz kuće. Kod 7720 prijenosnika se osjeti nešto sporiji rad zbog velike količine popratnog softvera kojeg je Dell predinstalirao, a kod 7520 je zbog kombinacije HDD-a i SSD-a situacija nešto podnošljivija. Ipak, ukoliko želite najbolje moguće performanse savjetujemo da onemogućite podizanje nekih programa s operativnim sistemom. Program koji usporava računalo i zauzima radnu memorije je Dell Stage koji donosi mnoštvo kućnom korisniku korisnih stvari kao što je organizacija multimedijalnih stvari, raznolikih igara, sinkronizacijskih alata, alata za vrijeme (prognozu), online knjiga itd. Ipak, nekako nam se čini da njegove pozitivne strane ne nadmašuju ubrzavanje rada računala njegovom deaktivacijom. prijenosnici su nakrcani i hrpom drugog softvera za koji će sam korisnik trebati donijeti odluku da li mu je koristan ili ne. Nama su najkorisniji bili administracijski alati i njih smo svakako zadržali i koristili. Ostale (uključujući i zgodni no potpuno beskorisni brojač GHz-a, tj. opterećenosti procesora), smo ugasili.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Objavljeno prije 18 minuta
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 32 minute
Mehanicke tipkovnice i sve o njima (čitaj 1. post ! )Objavljeno prije 1 sat
Stari hardware za kojim se sliniloObjavljeno prije 1 sat
Prelazak na 2.5 GbE mreuNovosti
AMD lansira novo superračunalo "Hunter" Sveučilišta u Stuttgartu
Centar za računalstvo visokih performansi Sveučilišta u Stuttgartu (HLRS) lansirao je "Hunter", novo superračunalo vrijedno 15 milijuna eura koje pokreće AMD tehnologija. Ovaj sustav, koji je izradio HPE i koji koristi AMD Instinct™ MI300A ... Pročitaj više
Acer najavljuje Predator Helios AI prijenosna računala s novim Intel Core Ultra procesorima i NVIDIA GeForce RTX 50 serijom
Acer je na ovogodišnjem CES-u najavio značajna ažuriranja performansi i značajki svoje linije snažnih prijenosnih računala Predator za igranje, uključujući svoj vodeći Predator Helios 16 AI i Predator Helios 18 AI. Acer je također proširio... Pročitaj više
Crvena uzbuna za korejsku industriju zaslona: sustignu ti su Samsung i LG!
Kineska industrija OLED zaslona čini značajne korake u zatvaranju jaza s Južnom Korejom, zahvaljujući snažnim ulaganjima i subvencijama vlade. Prema izvorima iz industrije, kineski BOE je 15. siječnja osigurao dvostruki OLED zaslon za ogran... Pročitaj više
Microsoft 365 podiže cijenu za 43% nakon ove odluke
Microsoft je upravo najavio integraciju Copilota u Microsoft 365 Individual and Family plan i povećao cijenu za oko 3 USD mjesečno. Cijena novog mjesečnog plana iznosi 9.99 USD, u odnosu na 6.99 USD, a cijena novog godišnjeg plana je 99.99... Pročitaj više
Što će Trumpova administracija učiniti sa Zakonom o čipovima i znanosti?
Iako Donald Trump i njegove pristaše nisu baš podržavali Zakon o čipovima i znanosti Bidenove administracije tijekom kampanje, čini se da sljedeća američka vlada nema planove da ga poništi. Barem je to dojam koji je sljedeći američki minist... Pročitaj više
Sve novosti