UL Benchmarks

G3 3590 u ovoj je hardverskoj kombinaciji sasvim zadovoljavajuće brz stroj za svakodnevne zadaće, čak i one malo zahtjevnije. U usporedbi s ranije testiranim G3 s moćnijim hardverom, ovaj je ostvario 20% slabiji rezultat u PCMarku.

Oba testa pokazuju da je GTX 1650 dosta sporija od 1660 Ti MaxQ, pa će biti zanimljivo vidjeti kako će se to odraziti na framerate u igrama.

Igre

Nvidijina GTX 1650 ima 896 CUDA jezgri, čip radi na osnovnom taktu od 1.485 MHz i boost taku od 1.665. Pregledom GPU-Z loga smo utvrdili da se radni takt u igrama kreće oko 1.620 – 1.635 MHz. Kartica je opremljena s 4 GB GDDR5 memorije koja radi na 2.000 MHz (8 Gbps).

Rezultati su kao što vidimo šaroliki, no zaključak je da je riječ o adekvatnoj kartici za 1080p igranje. Kod onih najzahtjevnijih naslova poput Borderlandsa 3 potrebno je smanjiti razinu detalja na Medium, no kod naslova kao što je F1 2019 i na maksimalnim je postavkama prosječni framerate vrlo visok.

CPU performanse

Četverojezgreni i5 9300H je solidan procesor koji je sasvim dovoljan za svakodnevne zadaće, te je odličan odabir uz GTX 1650 grafiku. Njihova simbioza rezultira vrlo dobrim igraćim performansama.

Memorijske performanse

Memorijske performanse su niže od očekivanih pogotovo jer je riječ o dvokanalnom setupu, dosta visoke brzine, no što je tu je. Bilo je i to sasvim dovoljno za dobre ukupne performanse.

SSD performanse

Čitanje

Zapis

S WDC-ovim PC SN520 SSD-om smo se već ranije susretali i možemo reći da ima prosječne rezultate čitanja i solidne zapisa. Dobar SSD koji nikako nije usko grlo sistema kao što bi to bio HDD. Ujedno, u ovoj kombinaciji hardvera i cijene prijenosnika 512 GB je sasvim adekvatan kapacitet.

Autonomija

Autonomija od preko četiri sata je vrlo dobra, i očekivano bolja od G3 s jačim hardverom i ekranom veće stope osvježenja. U normalnim uvjetima možemo očekivati između 6 – 7 sati rada, s malo multimedije, surfanja, tipkanja itd. Igra će iscrpiti bateriju za sat vremena, no to se ni ne preporučuje jer performanse padaju kada je prijenosnik na bateriji.

Zagrijavanje

dell_3590_temp_1 dell_3590_temp_2 dell_3590_temp_3 dell_3590_temp_4

U ovom smo testu koristili kombinaciju CPU-Z Stress testa i 3DMarkovog Time Spy-a u petlji. Core i5 9300H se vrlo brzo zagrije do 99°C nakon čega kreće sa spuštanjem taktova. Bitno za napomenuti je da u slučaju opterećenja samo procesora all core turbo kreće s oko 3,9-4,1 GHz, i vrlo brzo počne padati da bi se normalizirao na oko 3,1 GHz o tome kakvo je opterećenje u pitanju, a prosječna je temperatura oko 65°C. U slučaju koji vidimo na gornjim screenshotima takt je niži jer je opterećena i grafika pa je prosjek nakon sat vremena iznosio 2,5 GHz, a prosječna temperatura vrlo bila je vrlo visoka. Maksimalna temperatura grafičke kartice je bila 87°C, s prosjekom na 80°C.

dell_3590_temp_5

Radna je površina zagrijana, a najviša temperatura s izmjerenih 49,2°C je tik iznad tipkovnice. Prostor za dlanove je mlak, za prste tek malo topliji, a nikako ne preporučujemo držanje prijenosnika u krilu tijekom igre.

Prilikom dugotrajnog igranja buka rashladnog sustava doseže vrlo čujnih 44,3 dB(A), što smo izmjerili na oko 30 centimetara udaljenosti od prijenosnika. Ventilatori uvijek rade na 100% pod opterećenjem, a u dugotrajnom mirovanju se spuste na 0%. Krivulja rada je pravilna, i ventilatori se ne zaletavaju u visoke okretaje, već ih podižu postepeno.