Dell Inspiron 3593 recenzija
Datum objave 21.11.2019 - Krešimir Matanović
Dell Inspiron 3593
Iz ComTel Corp-a nam je stigao najnoviji Inspiron 3593 zanimljiv po tome jer je opremljen novom desetom generacijom Intelovog Core procesora kodnog imena Ice Lake. U ovom se Inspironu 3593 nalazi i7-1065G7 procesor koji ima četiri fizičke i osam logičkih jezgri, s 8 MB tzv. smart priručne memorije i G7 integriranu grafiku. Osim toga, prijenosnik ima Nvidia MX230 diskretnu grafiku, 8 GB radne memorije, 256 GB SSD i 15,6-inčni ekran rezolucije 1080p.
Već se duže vremena nismo bavili Inspiron prijenosnicima, pogotovo u ovoj ulaznoj 3000 seriji. Sada kada su Intelovi Ice Lake procesori konačno ugledali svjetlo dana, prilika je ponovno se upoznati s tim modelom. Intel je kao što znamo imao velikih problema s prijelazom na 10 nanometarski proizvodni proces i stabilizacijom proizvodnje. Krajem trećeg kvartala 2019. godine procesori konačno izlaze iz tvornica u Oregonu (USA) i Izraelu u većim brojevima pa možemo reći da smo ušli u eru masovne proizvodnje 10 nm čipova, barem ovih mobilnih. Ne treba brkati Intelov 10 nm i TSMC-ov 7 nm proizvodni proces (Ryzeni), jer je Intelov ipak nešto kompleksniji. Ove će se godine tako na tržištu pojaviti dvanaest Ice Lake procesora, a proizvodnja će se proširiti i na tvornicu u Arizoni.
Novi Inspiron dolazi u relativno mekanom plastičnom kućištu koje s gornje strane ekrana i oko tipkovnice ima teksturu koja imitira karbonska vlakna. Tekstura je utisnuta u plastiku i efektna je, no nažalost lako prima i pokazuje sve prljavštine kao i otiske prstiju. Zato pripremite krpicu za često čišćenje jer će u suprotnom prijenosnik ružno izgledati. Donja je strana pak matirana te ima teksturu koja ne prima lako otiske. Prijenosnik je dimenzija 22,7 x 380 x 258 milimetara i mase oko 2,2 kilograma. S donje strane se nalaze četiri gumene nožice koje spriječavaju klizanje po površini, a tu je i rešetka za usis hladnog zraka. Rešetka za ispuh je pak točno iza šarke ekrana. Servisni pristup nije kompliciran jer se cijela donja stranica lako skida uklanjanjem deset križnih vijaka. Ispod prednje strane se nalaze i dvije rešetke na suprotnim krajevima ispod kojih su zvučnici. Zvuk koji proizvode je dovoljne snage i prosječne kvalitete uz pomoć Waves MaxxAudio Pro softvera, ali zvučnici ipak imaju određenih problema s reprodukcijom visokih tonova.
Osim u ovoj crnoj i pomalo dosadnoj izvedbi, prijenosnik je moguće naručiti u Platinum Silver, Sparkling White, Ultra Blue, Beijing Red, Copper i Purple verzijama (barem je tako u USA). Kućište ekrana je relativno mekano i lako se uvija, pa treba biti pažljiviji pri otvaranju, ali su zato šarke sasvim solidne i čvrsto ekran drže uz tijelo. Oko 15,6-inčnog ekrana se nalazi šest gumenih traka koje služe kao odstojnici i amortizeri. Iznad ekrana su 720p kamera, LED-ica i mikrofon.
Tehničke specifikacije:
- Model: 3593
- Boja: Crna
- Ekran: 15,6“, 1920×1080 , 16:9, TN, anti-glare, WLED, BOEhydis NT15N41
- Procesor: Intel Core i7-1065G7 (četiri jezgre, osam threadova, od 1.3 GHz do 3.9 GHz, 8 MB Smart Cache, 15 W (TDP up 25 W, TDP Down 12 W)
- Čipset: Intel Ice Point-LP, Ice Lake-U
- Grafička kartica: Nvidia MX230 2 GB GDDR5 & Iris Plus
- Radna memorija: 1x 8 GB SK Hynix HMA81GS6JJR8N-VK, LPDDR4 2666 MHz CL19
- SSD: Toshiba NVMe SSD BG4 256 GB PCIe 3.0 x4
- Zvuk: Realtek ALC236, stereo zvučnici, mikrofon
- WLAN:Qualcomm QCA9377 802.11 ac WiFi + Bluetooth 4.2
- LAN: Realtek Gigabit Ethernet kontroler
- Eksterni portovi: 1x USB Type C USB 3.1 port, 2x USB 3.0 Type-A porta, 1x USB 2.0 Type-A port, SD card čitač, combo audio jack, HDMI 1.4, RJ45
- Baterija: 42Wh, 3-ćelije Li-polymer (integrirana)
- OS: Ubuntu 18.04
- Oprema: Combo jack (mikrofon/slušalice), Security Lock, SD Card reader, HD web kamera
- Masa: 2,2 kg
- Dimenzije: 22,7 x 380 x 258 mm
- Jamstvo: 2 godine
S hardverske je strane riječ o solidno potkovanom stroju, jer ima procesor s četiri fizičke i osam logičkih jezgara i to eto, najnovije Core generacije. Istina, riječ je o 15 W procesoru, no i dalje je on vrlo sposoban za svakodnevne zadaće, te vam ni u jednom slučaju neće faliti snage. Jasno, ne treba očekivati čuda u težim zadaćama kao što je transkodiranje videa, jer dugotrajni boost takt iznosi “samo” 2,3 GHz. Prijenosnik je vrlo tanak, a posljedično i hladnjak koji nije u stanju držati procesor dovoljno hladnim za viši takt. Inicijalno se on podigne i preko 3 GHz na svim jezgrama, no vrlo brzo za zagrije na 99°C kada se takt spusti na 2,3 GHz što je hladnjak u stanju dugotrajno održavati s bukom koja se kreće između 42 i 44 dB (dosta čujno no ne i prebučno). Oznaka G7 na procesoru se odnosi na Iris Pro G7 grafiku koja je doživjela značajan napredak u odnosu na starije generacije i sada ima 64 izvršne jedinice. Ovaj je prijenosnik opremljen i diskretnom grafikom, Nvidijinom MX23o s dediciranih 2GB GDDR5 memorije koja u konačnici nije niša brža od G7, pa to baš i nema smisla. Srećom, ComTel Corp. u ponudi ima isti ovakav prijenosnik bez te grafike i to po istoj cijeni.
Na lijevom se boku prijenosnika nalazi ulaz za napajanje (65 W AC/DC adapter), Type C USB 3.1 port, HDMI 1.4 ulaz, RJ45 port, dva USB 3.0 SuperSpeed porta i combo mikrofon/slušalice jack. Na desnom je čitač SD kartica, USB 2.0 port i security lock. Komunikacija sa svijetom se odvija putem gigabitnog etherneta ili pak WiFi-a po AC standardu s podrškom za Bluetooth 4.2. Nešto stariji standardi no prijem signala je solidan i sve radi bez problema.
Tipkovnica je pune veličine s hrvatskim znakovljem, a Chicklet je tipa. Tipke su dovoljno razmaknute jedna od druge i dovoljno velike (sve osim tipaka smjera), a hod im je relativno kratak. To znači da dugotrajno pisanje nije ugodno kao kod nekih boljih chicklet tipkovnica, no i dalje će biti relativno OK. Funkcijske tipke kao i uvijek imaju sekundarne funkcije kao što su multimedijalne, ali i one za povećavanje i smanjivanje svjetline, isključivanje mrežne komunikacije itd. Touchpad je smješten točno ispod shift tipke, što znači da je pomaknut u lijevo. Zadovoljavajuće je precizan i brzog odziva s dvije tipke na dnu. Površina za dlanove je dovoljno velika, no sklona je prljanju. Tijekom rada se ne zagrijava, no zato je tipkovnica na području tipaka T, Z, U i okoline najtopliji dio prijenosnika. Kada je CPU pod opterećenjem tu se temperatura penje do oko 43°C što smo izmjerili infracrvenim termometrom. U gornjem desnom kutu, tik ispod ekrana je i tipka za uključivanje prijenosnika.
Ekran je BOEhydisov proizvod pod nazivom NT15N41. Riječ je o poznatom TN LCD panelu dijagonale 15,6 inča i rezolucije 1920 x 1080 piksela. S obzirom na to da je riječ o TN panelu, izrazito je osjetljiv na kut gledanja. Slika je solidne kvalitete za ovakav tip monitora, a Spyder 5 kalibratorom smo izmjerili pokrivenost sRGB spektra od 60%, AdobeRGB spektra od 44%. Izmjerena gamma je bila 2,4. Maksimalna svjetlina je 175,1 candela uz solidnu uniformiranost, i statički kontrast od 100:1. Prosječna točnost boja (Delta E) od 11,20 nije sjajna, no OK je za jedan TN monitor. Sve u svemu, kvaliteta prikaza slike i kvaliteta ekrana su u okvirima cjenovne klase prijenosnika. Za svakodnevni rad OK, za multimediju i igre malo manje OK, no zaslužio je prolaznu ocjenu.
Uz prijenosnik dolazi i odlični Ubuntu 18.04 operativni sistem koji je i više no dobra alternativa Windowsima. Lako i brzo se prilagoditi na njegovo sučelje, a dolazi i s lijepim brojem predinstaliranih aplikacija kao što je Libre Office itd. Svi koji možete bez Windowsa nećete zažaliti što koristite ovaj Linux. Mi smo testove ipak morali odraditi na Windows platformi, a bez problema smo na Dellovim stranicama našli sve potrebne drivere. Autonomija prijenosnika je solidna ako uzmemo u obzir da baterija nije velika s tri ćelije i 42 Wh kapaciteta. Bez problema je moguće izgurati jedan radni dan pod uvjetom da se procesor i grafika ne opterećuju previše.
Forum
Objavljeno prije 36 minuta
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!Objavljeno prije 52 minute
Nestanak slike na TV-u kod paljenja svjetla dok je komp u pogonuObjavljeno prije 53 minute
optika opcenito pitanjeObjavljeno prije 56 minuta
Hi-FiObjavljeno prije 1 sat
Zimske jakneNovosti
Što su veliki jezični modeli ili LLM?
Što je LLM? Veliki jezični modeli (LLM) su klasa temeljnih modela koji su obučeni na velikim količinama podataka kako bi pružili temeljne mogućnosti potrebne za pokretanje višestrukih slučajeva upotrebe i aplikacija te rješavanje velikog br... Pročitaj više
Šuška se da Google planira spojiti Chrome OS s Androidom, pa čak i stvoriti prijenosno računalo
Google ne samo da nastavlja poboljšavati Android sustav, već je također pokrenuo vlastiti Pixel Tablet, kodnog naziva Snowy, a sada se šuška da bi sljedeći korak mogao biti integracija Chrome OS-a za računala s Androidom. Ovaj potez navodno... Pročitaj više
Microsoft lansira Azure Integrated HSM, Azure Boost DPU i nove akceleratore za AI računalstvo na Ignite 2024
Na ovogodišnjem događaju Microsoft Ignite 2024, Microsoft je najavio niz novih tehnologija i inovacija koje imaju za cilj unaprijediti Azure usluge u oblaku, posebno u kontekstu sigurnosti podataka i računalnih resursa za umjetnu inteligenc... Pročitaj više
Google dodaje funkciju "memorije" u Gemini AI model za poboljšanje korisničkog iskustva
Google je najavio novu funkcionalnost za svoj Gemini Advanced AI model, koja omogućuje memoriju, odnosno sposobnost pamćenja prethodnih interakcija i preferencija korisnika. Ova funkcija, koja je trenutno dostupna samo za odabrane korisnike... Pročitaj više
Antimonopolska tužba između FTC-a i Mete uskoro će ići na suđenje, možda će morati razdvojiti Instagram i WhatsAppa
Antimonopolska tužba između Savezne trgovinske komisije (FTC) i Meta Platforms (bivši Facebook) u kojoj se istražuje spajanje Meta sa Instagramom i WhatsAppom mogla bi imati dalekosežne posljedice za tehnološku industriju, a suđenje koje je... Pročitaj više
Sve novosti