Dell Inspiron 5521 i 3521 – izdržljivi dvojac
Datum objave 06.02.2013 - Krešimir Matanović
Inspiron 5521
Prošlog smo kolovoza testirali tada novi Inspiron 5520 baziran na novoj Ivy Bridge arhitekturi procesora. 5520 je bio opremljen dvojezgrenim i5-3210M procesorom s 35W TDP-om. I ostatak je hardvera bio solidan pa smo zaključili kako prijenosnik donosi dobar omjer uloženog i dobivenog. Autonomija mu je u našem testu s 49Wh baterijom iznosila oko tri sata, uz maksimalnih 4 sata laganijeg korištenja (surfanje, pisanje dokumenata, slušanje glazbe itd.). Model 5521 kojeg danas imamo pred sobom donosi dvije za autonomiju ključne stvari – procesor niže potrošnje i veću bateriju. Dobro, nema ni Switch tehnologiju izmjene gornje stranice, no to i nije tako bitno. U njega je ugrađen i5-3317U ULV (ultra-low voltage) procesor TDP-a 17W, a baterija je povećana na 65Wh. Ovo će se vjerujemo vrlo pozitivno odraziti na autonomiju, što ćemo pokušati saznati kroz testove. U osnovnom je dizajnu 5521 vrlo sličan 5520 modelu, no određene su promjene ipak vidljive. Gledajući ga s gornje strane to nećete primijetiti, ali već s donje po rešetkicama za usis zraka i poklopcima vidimo kako je raspored komponenata lagano izmijenjen. Ujedno, i baterija je malo uzvišenija (zbog povećanog kapaciteta) pa se na njoj nalazi gumena nožica koja dodatno osigurava prijenosnik na podlozi (uz četiri standardne smještene u kuteve).
Razlika u odnosu na 5520 je vidljiva i kada podignemo poklopac, tj. ekran. Tipka za paljenje je sada drugačija i kvalitetnije izvedena, a ovaj prijenosnik s predinstaliranim Ubuntu operativnim sistemom nema karakteristične quick launch tipke s desne strane. Šarke su metalne i kao i kod prethodnika kvalitetno izvedene, te pružaju dobar otpor pri otvaranju i zatvaranju. Ekran je klasičan LCD sa WLED pozadinskim osvjetljenjem, dijagonale 15.6" i rezolucije 1366×768 koja se pokazala dovoljnom za ovu veličinu. Ekran je glossy, a kvaliteta se prikaza nije poboljšala u odnosu na 5520. Pozadinsko je osvjetljenje ravnomjerno raspoređeno, vjernost boja je prosječna, a odziv je solidan. Iznad ekrana je ugrađena i 1Mpix web kamera kao i mikrofon.
Radna je površina kao i kod 5520 aluminijska, kvalitetno je obrađena, i ne uvija se. Općenito je cijeli prijenosnik, s ekranom vrlo čvrst i kvalitetno napravljen. Tipkovnica je chicklet tipa, i nije najidealnija za dugotrajno pisanje. Tipke su dovoljno velike i za veće prste, a njihov je otpor solidan. Za razliku od 5520 koji nije imao numerički dio, ovaj model ga ima. Multimedijalne tipke su u gornjem redu i pozivamo ih pritiskom na standardnu Fn tipku. Touchpad je dovoljno velik, prihvaća multitouch naredbe, a dvije su donje tipke dovoljno velike i pri pritiskanju pružaju dobar otpor. Finalan zaključak oko ulaznih jedinica bi bio kao i kod 5520 – nisu najidealnije za dugotrajan rad (tipkovnica), no za potrebe kućnog korisnika (chat, tweetanje, FB aktivnosti i ostalo) će biti sasvim zadovoljavajuće.
Specifikacije 5521:
|
5521 je složen oko matične ploče s Panther Point HM77 čipsetom, a pokreće ga iz Vostra 3360 poznat nam Intelov i5-3317U procesor. Ponoviti ćemo kako je 3317U specifičan po tome što ima TDP od samo 17W što znači pak kako troši puno manje energije od primjerice i5-3210M u 5520. 3317U je o dvojezgreni procesor s podrškom za HyperThreading, pa ima četiri logičke jezgre koje rade na osnovnom taktu od 1.7GHz a u Turbo mogu i do 2.6GHz. Procesor je napravljen u 22nm proizvodnom procesu, dolazi u rPGA988B pakiranju, te ima 3MB L3 priručne memorije. Ima i integriranu HD4000 grafiku koja radi na 350MHz (do 1.05GHz uz pomoć Turba) i podržava QuickSync. Uz integriranu grafiku tu je i otprije poznata AMD Radeon HD 7670M diskretna grafika s 1GB dedicirane memorije pa će te na ovom prijenosniku moći odigrati i pokoju noviju igru. Prijenosnik je opremljen sa 6GB DDR3 memorije brzine 1600MHz u dual channel konfiguraciji, te sa tvrdim diskom kapaciteta 1TB čije se ploče vrte na 5.400 okretaja u jednoj minuti. Ostatak je hardvera poprilično uobičajen, mrežna povezivost je ostvarena preko LAN-a, WLAN-a i Bluetootha, a tu su i četiri USB konektora (dva USB 3.0 i dva USB2.0) i HDMI port. Dva su stereo zvučnika smještena s donje strane a podržavaju i Waves MaxxAudio 4.
S prednje se lijeve strane nalaze LED-ice statusa. Prva svijetli kada je prijenosnik uključen, druga kada je tvrdi disk u funkciji, treća je indikacija za punjenje baterije a četvrta za bežičnu mrežu. Na samoj sredini prijenosnika se smjestio 8-u-1 čitač multimedijalnih kartica s podrškom za MS, MS PRO, MMC, SD, xD-Picture, MMC plus, SDHC i SDXC kartice. Poklopac, tj. ekran inače na tijelo prijenosnika nasjeda sa gumenim nožicama, a šarke ga čvrsto drže pripijenog uz tijelo.
Na lijevom se boku nalaze konektori za slušalice/mikrofon, USB utori, LAN konektor (RJ-45), zatim HDMI konektor, te DC konektor koji se nalazi iza rešetke ispušnog sustava. Hlađenje ovoga prijenosnika je inače vrlo dobro riješeno, a rashladni je sistem zbog 17W procesora i nešto tiši nego kod 5520. Nije apsolutno tih, no ni u jednom trenutku nije jako bučan. S desne se strane nalazi još jedan USB konektor, DVD/RW uređaj i Kensington lock.
Dell uz ovaj prijenosnik isporučuje 95W strujni pretvarač, a s obzirom da dolazi s predinstaliranim Ubuntu OS-om nema posebnog medija s upravljačkim programima. Ubuntu 12.04 radi izvrsno, glatko i zadovoljava sve potrebe korisnika a bez potrebe nabavke skupih licenci. Moguće je napraviti sigurnosnu kopiju operativnog sistema na eksternu memoriju čime je moguće naknadno vraćanje u početno tvorničko stanje. Prijenosnik naravno podržava i Microsoftove operativne sisteme pa ih je moguće instalirati, te s Dellovih stranica skinuti sve potrebne upravljačke programe.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
Kućna struja, uzemljenje, osigurači, razvodiObjavljeno prije 8 minuta
NetflixObjavljeno prije 13 minuta
Hobby alati - akcije, recenzije, iskustva...Objavljeno prije 43 minute
Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi...Objavljeno prije 47 minuta
HT optička nit - A1 optički internetNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti