Dell Precision M6800 – korisnička recenzija
Datum objave 14.01.2015 - Hrvoje Gregur
Precision M6800 - prvi dio
Dell Precision M6800 zadnja je iteracija Dellovih mobilnih radnih stanica. Na prvi pogled radi se o prijenosnom računalu jednostavnog izgleda, koje se po ničemu ne ističe. Gotovo nepromijenjen još od izlaska M6600, dizajn bez suvišnih detalja neće nikoga oboriti s nogu, ali prema našem skromnom mišljenju baš ta jednostavnost je ono što mu daje poseban “premium štih”. Tamno sive boje i ravnih linija, prijenosnik je nenametljivog, a opet profesionalnog izgleda. S obzirom da je riječ o 17.3″ radnoj stanici, ne radi se o baš laganom prijenosniku koji u našoj konfiguraciji teži oko 4 kilograma. Danas, kad se tržište sve više okreće tankim i laganim prijenosnicima, iznenađujuće je vidjeti čistu suprotnost – robustan laptop koji je zadržao dozu elegancije. Sama veličina donosi prostor za kvalitetno hlađenje što za sobom odmah povlači i mnogo jače komponente kao i više performanse.
Ovu recenziju radimo iz perskpektive višegodišnjih korisnika starijeg brata – Precisiona M6600 te kao novi korisnici M6800. Tokom recenzije skrenut ćemo vam pažnju na sve detalje koji su se promjenili te neka naša osobna iskustva prilikom korištenja obje radne stanice.
Kvaliteta izrade je na vrlo visokoj razini. Kućište nema nikakvih uvijanja, čak niti prilikom podizanja rukom držeći ga samo s jedne strane, za što je zaslužna legura magnezija i aluminija od koje su izrađeni kućište i poklopac ekrana. Nosači ekrana su čvrsti bez “praznog hoda” te sam ekran drže mirno, bez poteškoća.
U odnosu na prethodnika M6600, izgleda da se gotovo ništa nije promijenilo.
Otvaranjem poklopca ekrana nastavljaju se glavne odlike dizajna – smirenost, jednostavnost i profesionalnost. Iako plastičan, oslonac za ruke daje isti onaj “premium” osjećaj prethodno spomenute kvalitetne izrade, dok je tipkanje na gotovo “full-sized” tipkovnici vrlo ugodno, zbog čega prelazak s klasične tipkovnice ne bi smio nikome predstavljati problem. Iako touchpad nije centriran u odnosu na čitavu dužinu tipkovnice, njegov položaj je pametno osmišljen, budući da prilikom pisanja sprječava slučajno pomicanje kursora po ekranu.
Subjektivan dojam u odnosu na M6600 tipkovnicu jest da se radi o pomaku nabolje, te iako je duljina hoda ista, očito je da su gumice koje kontroliraju pritisak mrvicu mekše te je ukupni dojam puno bolji.
Unutar Precisiona M6800 možemo dobiti jedan od dva panela, LG LGD02DA ili Chi Mei 173HGE. Nažalost, ovaj primjerak dobio je potonji. Chi Mei ima manji raspon prikaza boja, slabiji kontrast te nešto manje osvjetljenje. Sama uniformnost osvjetljenja prilično je dobra te ekran ne pati od pretjeranog backlight bleeda. Ako ste profesionalni fotograf kojem je važan print to screen te ovisite o ekranu prijenosnika, svakako biste trebali inzistirati na LG panelu, dok će za sve ostale, uz obveznu kalibraciju, Chi Mei biti dovoljan.
S obzirom da je prethodnik M6600 imao LG LP173WF1, koji se minimalno razlikuje od LGD02DA panela, Chi Mei panel je pomalo razočaravajuć izbor.
Touchpad možda izgleda malo, ali je dovoljno velik, precizan i osjetljiv, te ugodan za korištenje. Prate ga tri odvojene tipke kao i TrackPoint. Podržava „multi-touch gestures“, a neke od njih su: okomito i vodoravno skrolanje s dva prsta, pinch-to-zoom, rotate. Pinch-to-zoom će biti malo teže koristiti ljudima s velikim rukama, ali scrollanje funkcionira odlično, tako da ćete s vremena na vrijeme prilikom čitanja podužih tekstova potpuno zaboraviti na eksterni miš.
Ovdje imamo veliki napredak u odnosu na M6600, pri čemu bismo sam touchpad u M6600 opisali kao: „koristiti u slučaju nužde“. „Scroll area“ nije uvijek lovio, te iako je podržavao „multi-touch gestures“, zbog nedovoljne osjetljivosti, jednostavno ne bi registrirao da touchpad dira više prstiju te samo pomaknuo strelicu.
Forum
Objavljeno prije 1 sat
Samsung mobiteli - 2. dioObjavljeno prije 2 sata
AutomobiliObjavljeno prije 2 sata
Stari hardware za kojim se sliniloObjavljeno prije 3 sata
Nintendo Wii/SwitchObjavljeno prije 3 sata
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Novosti
NVIDIA: Serija RTX 50 ne pati od pregrijavanja i topljenja konektora za napajanje
Zloglasni 12VHPWR konektor, koji se prvi put pojavio na RTX 4090 i RTX 4080, iako podržava do 600 W napajanja, izazvao je zabrinutost među korisnicima zbog problema s pregrijavanjem. Istragom je utvrđeno da je problem uglavnom posljedica ne... Pročitaj više
PlayStation 6: Korištenje AMD RDNA 4 arhitekture
Nedugo nakon izlaska Nintendo Switcha 2, na tržištu su se pojavile nove informacije o PlayStationu 6! Izvori tvrde da je Sonyjeva igraća konzola sljedeće generacije, PS6, dizajnirana i da je dogovoren raspored izdavanja. Također je objavlje... Pročitaj više
Pet glavnih prijetnji koje uzrokuju AI i DeepFake - stručnjaci preporučuju kako se zaštititi
Najnovije izvješće o kibernetičkoj sigurnosti koje je objavio Palo Alto Networks, ističe da će mo se u 2025. godini suočiti s pet velikih prijetnji kibernetičkoj sigurnosti. Ove prijetnje uključuju umjetnu inteligenciju, kvantnu tehnolo... Pročitaj više
AMD lansira novo superračunalo "Hunter" Sveučilišta u Stuttgartu
Centar za računalstvo visokih performansi Sveučilišta u Stuttgartu (HLRS) lansirao je "Hunter", novo superračunalo vrijedno 15 milijuna eura koje pokreće AMD tehnologija. Ovaj sustav, koji je izradio HPE i koji koristi AMD Instinct™ MI300A ... Pročitaj više
Acer najavljuje Predator Helios AI prijenosna računala s novim Intel Core Ultra procesorima i NVIDIA GeForce RTX 50 serijom
Acer je na ovogodišnjem CES-u najavio značajna ažuriranja performansi i značajki svoje linije snažnih prijenosnih računala Predator za igranje, uključujući svoj vodeći Predator Helios 16 AI i Predator Helios 18 AI. Acer je također proširio... Pročitaj više
Sve novosti