Dell Precision M6800 – korisnička recenzija

Datum objave 14.01.2015 - Hrvoje Gregur

Precision M6800 - prvi dio

Dell Precision M6800

Dell Precision M6800 zadnja je iteracija Dellovih mobilnih radnih stanica. Na prvi pogled radi se o prijenosnom računalu jednostavnog izgleda, koje se po ničemu ne ističe. Gotovo nepromijenjen još od izlaska M6600, dizajn bez suvišnih detalja neće nikoga oboriti s nogu, ali prema našem skromnom mišljenju baš ta jednostavnost je ono što mu daje poseban "premium štih". Tamno sive boje i ravnih linija, prijenosnik je nenametljivog, a opet profesionalnog izgleda. S obzirom da je riječ o 17.3" radnoj stanici, ne radi se o baš laganom prijenosniku koji u našoj konfiguraciji teži oko 4 kilograma. Danas, kad se tržište sve više okreće tankim i laganim prijenosnicima, iznenađujuće je vidjeti čistu suprotnost – robustan laptop koji je zadržao dozu elegancije. Sama veličina donosi prostor za kvalitetno hlađenje što za sobom odmah povlači i mnogo jače komponente kao i više performanse. Ovu recenziju radimo iz perskpektive višegodišnjih korisnika starijeg brata - Precisiona M6600 te kao novi korisnici M6800. Tokom recenzije skrenut ćemo vam pažnju na sve detalje koji su se promjenili te neka naša osobna iskustva prilikom korištenja obje radne stanice.

Dell Precision M6800

Kvaliteta izrade je na vrlo visokoj razini. Kućište nema nikakvih uvijanja, čak niti prilikom podizanja rukom držeći ga samo s jedne strane, za što je zaslužna legura magnezija i aluminija od koje su izrađeni kućište i poklopac ekrana. Nosači ekrana su čvrsti bez "praznog hoda" te sam ekran drže mirno, bez poteškoća. U odnosu na prethodnika M6600, izgleda da se gotovo ništa nije promijenilo.

Dell Precision M6800

Otvaranjem poklopca ekrana nastavljaju se glavne odlike dizajna – smirenost, jednostavnost i profesionalnost. Iako plastičan, oslonac za ruke daje isti onaj "premium" osjećaj prethodno spomenute kvalitetne izrade, dok je tipkanje na gotovo "full-sized" tipkovnici vrlo ugodno, zbog čega prelazak s klasične tipkovnice ne bi smio nikome predstavljati problem. Iako touchpad nije centriran u odnosu na čitavu dužinu tipkovnice, njegov položaj je pametno osmišljen, budući da prilikom pisanja sprječava slučajno pomicanje kursora po ekranu. Subjektivan dojam u odnosu na M6600 tipkovnicu jest da se radi o pomaku nabolje, te iako je duljina hoda ista, očito je da su gumice koje kontroliraju pritisak mrvicu mekše te je ukupni dojam puno bolji.

Dell Precision M6800

Unutar Precisiona M6800 možemo dobiti jedan od dva panela, LG LGD02DA ili Chi Mei 173HGE. Nažalost, ovaj primjerak dobio je potonji. Chi Mei ima manji raspon prikaza boja, slabiji kontrast te nešto manje osvjetljenje. Sama uniformnost osvjetljenja prilično je dobra te ekran ne pati od pretjeranog backlight bleeda. Ako ste profesionalni fotograf kojem je važan print to screen te ovisite o ekranu prijenosnika, svakako biste trebali inzistirati na LG panelu, dok će za sve ostale, uz obveznu kalibraciju, Chi Mei biti dovoljan. S obzirom da je prethodnik M6600 imao LG LP173WF1, koji se minimalno razlikuje od LGD02DA panela, Chi Mei panel je pomalo razočaravajuć izbor.

Dell Precision M6800 Dell Precision M6800

Dell Precision M6800

Touchpad možda izgleda malo, ali je dovoljno velik, precizan i osjetljiv, te ugodan za korištenje. Prate ga tri odvojene tipke kao i TrackPoint. Podržava „multi-touch gestures“, a neke od njih su: okomito i vodoravno skrolanje s dva prsta, pinch-to-zoom, rotate. Pinch-to-zoom će biti malo teže koristiti ljudima s velikim rukama, ali scrollanje funkcionira odlično, tako da ćete s vremena na vrijeme prilikom čitanja podužih tekstova potpuno zaboraviti na eksterni miš. Ovdje imamo veliki napredak u odnosu na M6600, pri čemu bismo sam touchpad u M6600 opisali kao: „koristiti u slučaju nužde“. „Scroll area“ nije uvijek lovio, te iako je podržavao „multi-touch gestures“, zbog nedovoljne osjetljivosti, jednostavno ne bi registrirao da touchpad dira više prstiju te samo pomaknuo strelicu.

Precision M6800 - drugi dio

Dell Precision M6800

Jedino što možemo primijetiti s donje strane je konektor za docking station ili dodatnu eksternu bateriju kapaciteta 97Wh - koja efektivno udvostručuje vrijeme autonomije.

Dell Precision M6800 Dell Precision M6800

S lijeve strane nalaze se Kensington brava, USB 3.0 konektori, ulaz i izlaz za zvuk, signalna led svetla, čitač kartica, ExpressCard utor te Smart Card čitač. S desne pak strane imamo WLAN prekidač, pokrov primarnog HDDa, dva USB 3.0 konektora te Display Port.

Dell Precision M6800

Sa stražnje strane nalaze se velike perforacije rashladnog sustava te sljedeći konektori: VGA, HDMI, kombinirani eSata/USB 2.0, LAN priključak te utičnica za strujni adapter. Što se tiče dostupnih konektora, osim gubitka Firewire porta ništa se nije promijenilo u odnosu na M6600.

Dell Precision M6800

Kao svaki prijenosnik koji pripada poslovnoj klasi, jednostavno servisiranje je iznimno bitno. Nakon skidanja baterije, s donje strane smješten je „Quick release“ prekidač, čijim pomicanjem izbacujemo primarni čvrsti disk. Za pristup "Quick release" mehanizmu nije potrebno pomaknuti nijedan vijak nego samo skinuti bateriju.

Nakon baterije, te micanja dvaju vijaka koji drže servisni poklopac, dolazimo do gotovo svega: dva od četiri dostupna utora za RAM (druga dva nalaze se ispod tipkovnica, čije vađenje zahtijeva micanje četiri vijka), preostalo 2,5“ mjesto za čvrste diskove, mSata utor, WWAN sa spremnim antenama, WLAN s tri antene (čak i ako se naruči s 2x2 WIFI karticom), jedan potpuno prazan half-size mPcie utor te mogućnost vađenja oba ventilatora kako bi se pristupilo rebrima hladnjaka za jednostavnije čišćenje nakupina prašine.

Bitna promjena u odnosu na M6600 (lijevo), jest mogućnost vađenja oba ventilatora, dok se kod M6600 mogao izvaditi samo jedan. Kako bi korisnik bio u mogućnosti doći do drugog, morao se rastaviti gotovo čitav prijenosnik.

SPECIFIKACIJE Originalne specifikacije:
  • Model: Dell Precision M6800
  • Boja: Tamno siva
  • Ekran: 17.3“ Full HD, LED, Dell UltraSharp, wide view, anti-glare, Premium Panel Guarantee
  • Procesor: Intel i7 4810MQ Quad Core / 2.8GHz / 6Mb catche / Turbo 3.8Ghz
  • Čipset: Mobile Intel QM87 Express
  • Grafička kartica: AMD FirePro M6100 Mobility Pro 2GB GDDR5
  • Radna memorija: 2x4GB DDR3L 1600MHz
  • Čvrsti disk: Seagate Momentus 500GB SSHD, ST500LM000
  • Zvuk: Intel Lynx Point PCH HD Audio
  • WLAN: Dell Wireless 1550, 801.11 a/c
  • LAN: Intel 82579M/W 10/100/1000
  • Eksterni portovi: 4x USB 3.0, 9 u 1 čitač kartica, 54/34mm ExpressCard, VGA, RJ45, eSata / USB 2.0 kombo, HDMI, Display port, ulaz za mikrofon, izlaz za slušalice
  • Baterija: 97Wh Litij Ionska s Express Charge tehnologijom
  • OS: Windows 7 Profesional SP1 ili Windows 8.1 Profesional
  • Dodatna oprema: 720p webkamera, pozadinsko osvjetljenje tipkovnice, Bluetooth
  • Masa: oko 4 kg
  • Dimenzije: 4.4cm x 41.6cm x 27cm
  • Jamstvo: 3 godine, Next Business Day – On site
U odnosu na osnovne specifikacije samom prijenosniku je dodan Crucial mSata M500 240GB SSD kao sistemski disk, dok dodatan skladišni prostor osigurava 1TB Western Digital Blue. Postojeći 500GB Seagate SSHD ostavljen je kao backup disk. Dell Wireles 1550 wifi kartica zamijenjena je s Intel Centrino Ultimate-N 6300 kako bi se mogla iskoristiti Intel WiDi funkcionalnost, koju ćemo pokriti u zasebnom članku.

Dell Precision M6800 Dell Precision M6800

Ovakve specifikacije trebale bi zadovoljiti i najzahtjevnije korisnike. Intel i7 4810QM procesor sa četiri fizičke jezgre i 8 logičkih nazivnog radnog takta 2.8 GHz te maksimalnog od 3.8 GHZz, 8GB DDR3L memorija na 1600 Mhz radi u dvokanalnom režimu, prijenosnik maksimalno podržava 32GB DDR3L radne memorije u konfiguraciji 4x8GB. Uz integriranu Intel HD 4600 imamo i manje poznatu AMD FirePro M6100 radnog takta 1075 MHz s 2GB GDDR5 memorije na 1350 Mhz kao osnovni model koji se nudi u Precisionu M6800; laptop posjeduje ISV certifikate za foto i video obradu te CAD. Sam 500GB SSHD nije spor disk, ali ipak nije SSD koji je u prijenosniku ovog tipa nužan. Moguće je korištenje Raid polja i to 0, 1 i 5, odnosno maksimalno je moguće koristiti četiri diska - 1 mSata, te 3 2.5“ diska, ako se optika zamijeni s HDD caddyem. Zvučnici su dovoljno glasni, čistog zvuka, dostatni za reprodukciju multimedije te konferencijske pozive. Webkamera nije revolucionarna, ali za video konferencije čak i u uvjetima smanjene svijetlosti, trebala bi biti dostatna. S druge strane, mikrofon zaslužuje pohvalu, jasno i dobro lovi zvuk te prigušuje pozadinsku buku.

Dell Precision M6800

U odnosu na M6600, osim generacijskog skoka nije se puno promijenilo - osjetljiviji mikrofon, čišći zvuk preko integriranih zvučnika te mSata utor koji je sada Sata 3 brzine. Dell Precision M6800 dolazi s licencama za Windows 7 i 8.1 Professional. Na samom prijenosniku predinstalirani su Windowsi 7 koji se nalaze i na recovery particiji, dok je instalacija Windowsa 8.1 moguća pomoću priloženog instalacijskog medija.

Precision M6800 - treći dio

Temperature i Turbo boost opažanja

Dell Precision M6800

Long Turbo Boost - Intel Burn Test (za veću sliku, deski klik + open in new tab/window)

Prije nego krenemo na testove bitno je prokomentirati radne temperature i korištenje Turbo Boosta te buku. Prilikom rada u office paketu, surfanja internetom ili gledanja videa najglasnija komponenta je mehanički disk, odnosno naknadno nadograđen WD Blue. Slijedi ga Seagate SSHD te nakon toga dolazimo do ventilatora procesora koji ako radi, radi gotovo nečujno. Nad bukom i temperaturama nemamo direktnu kontrolu, nego putem aplikacije Dell Command Power Manager možemo birati unaprijed napravljene profile koji kontroliraju režim rada, a to su sljedeći: Ultra Performance, Cool, Quiet. Naravno, isti se mogu kombinirati s Windows Power profilima putem Power Settingsa.

Dell Precision M6800

Short Turbo Boost - Intel Burn Test (za veću sliku, deski klik + open in new tab/window)

Ultra Performance donosi upravo što i sam naziv govori, uz maksimalnu vrtnju ventilatora. M6800 je tada u stanju koristiti maksimalan Turbo Boost ugrađenog i7 4810MQ procesora. Pokretanjem Prime95 programa na 30 minuta na 8 logičkih i 4 fizičke jezge, radni takt se kretao između 3.1 do 3.3 GHz tokom cijelog perioda sintetičkog opterećenja, a primjetili smo da prilikom izvođenja Prime95 ili Intel Burn Test aplikacija temperature nisu bile te koje limitiraju maksimalan radni takt Turbo Boosta nego Intelovo ograničenje TDP-a od 47W, prve minute svakog opterećenja kada procesor ulazi u Short Turbo Boost i koristi TDP od 60W maksimalan takt bio je stabilan na visokih 3.6 GHz. Takvo ponašanje prilikom rada, osim kod Primea95, primjetili smo i kod korištenja x264 benchmark testa, dok kod svih ostalih koji nisu u stanju kontinuirano "gaziti" sustav sa 100% opterećenja procesor je radio koristeći maksimalne radne taktove u ovisnosti o opterećenju jezgri, 3.6 GHz za 4 i 3, 3.7 GHz za 2 te 3.8 GHz za 1 jezgru. Maksimalna temperatura prilikom testiranja nije prošla 89°C za najtopliju jezgru, isključivo prilikom perioda korištenja Short Turbo Boosta, gdje je TDP procesora kratkotrajno podignut na 60W, dok je grafička kartica postigla maksimalnih 77°C. Prilikom kontinuiranog opterećenja, ako zanemarimo Short Turbo Boost, kao referencu koristimo x264 v5.0 benchmark, koji bi se mogao shvatiti kao kontinuirano real-world opterećenje, temperature za sve jezgre se kreću oko 75°C. Naravno, prilikom maksimalnog opterećenja ventilatori nisu bili tihi, ali tokom radnog dana razina buke koju proizvode će svakako biti ispod one koja vlada u uredu. Sve u svemu, s obzirom na režime rada procesora, temperature su odlične te nisu limitirajući faktor prilikom maksimalnog iskorištavanja Turbo Boosta. Za kraj bismo nadodali da je prilikom testiranja Tomb Raidera te Metro Last Lighta svaki test pokretan 5 puta u svakoj varijanti te su maksimalne postignute temperature bile 75°C za najtopliju jezgru i 76°C za GPU, dok se radni takt procesora kretao između 3.4 i 3.6 GHz. Do throttlinga nije došlo ni u nijednom trenu, a sama površina prijenosnika nikada nije bila vruća ili neugodna za dodir.

Dell Precision M6800

Turbo Boost BF3 Caspian Border 64 players (za veću sliku, deski klik + open in new tab/window)

Druga dva profila limitiraju maksimalnu brzinu procesora ispod nazivne, na 2.4 GHz, odnosno radi se o TDP ograničenju na 30W. „Cool“ profil ima agresivnije podešenu krivulju brzine vrtnje ventilatora u ovisnosti o temperaturi. Quiet pak na uštrb nešto većih temperatura limitira brzinu vrtnje ventilatora te se na taj način može uživati u tišini čak i prilikom izvođenja zahtjevnijih zadataka. Zanimljivo bi bilo vidjeti kako bi se mobilni procesori ponašali kada bismo pomoću Intelove XTU aplikacije iste mogli undervoltati. Po pitanju kontrole i načina rada stvar je bila identična na M6600 uz jednu opasku - M6600 s AMD grafičkom karticom nije koristio Enduro te prilikom office rada ventilatori bi uvijek radili, naravno tiše od ugrađenog mehaničkog diska, dok bi sam procesor isto tako dostizao svoj TDP limit puno prije nego što bi temperature postigle previsoku razinu. Način testiranja Prije pregleda testova, želimo napomenuti da je M6800 testiran s upaljenim "Switchable graphics" što naravno u konačnici košta nekih 5% performansi same grafičke kartice, tako da u testovima koji primarno ovise o grafici razlika bi trebala biti na strani M6600. Prije svega treba uzeti u obzir da je M6600 originalno isporučen s AMD FirePro M8900 koja je u svim testovima gotovo dvostruko slabija, ali je zbog neispravnosti zamjenjena sa FirePro M6100 koja se sad nalazi u oba prijenosnika. Ostale specifikacije Precisiona M6600 uljučuju Intel Core i7 2720QM, 8GB DDR3 1600 radne memorije te Seagate 750GB 7200rpm čvrsti disk.  

Rezultati testova

[ichart headers="ID,Score" title="PCMark 8 (Accelerated)" htitle="Score"  labels="M6800,M6800@SSHD, M6600" values="4777,4293,3976" colors="#145491,#A00000" height="300", min="0" max="4800"] [ichart headers="ID,Score" title="3DMark Firestrike" htitle="Score"  labels="M6800, M6600" values="3332,3328" colors="#663399,#145491,#FF3300" height="300", min="0" max="3400"] PCMark testira kompletan sustav te su na M6800 su pokrenuti u dvije konfiguracije - jednoj gdje je sistemski disk bio SSD, a drugoj SSHD. M6800 uvjerljivo odnosi pobjedu u obje kombinacije. U 3DMarku razlike nemamo s obzirom da se radi o identičnim karticama, a sam procesor nema utjecaj na rezultat. [ichart headers="ID,cb" title="Cinebench 15 @ CPU" htitle="Score (cb)"  labels="M6800, M6600" values="662,487" colors="#145491,#A00000" height="300", min="0" max="700"] [ichart headers="ID,fps" title="Cinebench 15 @ OpenCL" htitle="Score (fps)"  labels="M6800, M6600" values="107.77,83.52" colors="#145491,#FF3300" height="300", min="0" max="110"] Zanimljivo je kako M6800 u OpenGL testu ima toliko veliku prednost u odnosu na M6600, iz čega možemo zaključiti kako je dosta ovisan i o samom procesoru. Sam CPU dio testa ne iznenađuje s obzirom da osim razlike u radnom taktu imamo i razliku od dvije generacije u arhitekturi procesora. [ichart headers="ID,Score" title="Luxmark v2.0 Room" htitle="Score"  labels="M6800 @ CPU + GPU, M6600 @ CPU + GPU" values="818,777" colors="#145491,#A00000" height="300", min="0" max="900"] Iz onoga što smo vidjeli grafički test ima gotovo jednak rezultat, dok je CPU očekivano nešto viši pa onda otuda i ova razlika u kombiniranom testu. [ichart headers="ID,FPS" title="x.264 Benchmark 5.0 (fps)" htitle="Score Pass 1)"  labels="M6800, M6600" values="57.07,43.43" colors="#145491,#FF3300" height="300", min="0" max="60"] Ovdje kao u testu sirove snage procesora nekih iznenađenja nema, Haswell i7 odnosi uvjerljivu pobjedu. [ichart headers="ID,FPS" title="SPECViewperf 12.0" htitle="Catia-04 Score (fps)"  labels="M6800, M6600" values="41.74,38.05" colors="#145491,##A00000" height="300", min="0" max="60"] U SPECViewperf-u nema ogromne razlike u snazi grafike, a blago povećanje je zbog moćnijeg procesora. [ichart headers="ID,FPS" title="Gaming @ 1080p" htitle="Score (FPS)"  labels=" M6800 @ Metro LL (Medium), M6600 @ Metro LL (Medium),M6800 @ Tomb Raider (Medium), M6600 @ Tomb Raider (Medium)," values="79.06,67.07,44.03,42.08" colors="#145491,#FF3300,#663399,#A00000" height="500", min="0" max="80"] U Metro LL vidimo veću razliku u korist M6800, očito jači procesor omogućuje bolju iskorištenost M6100. Prvi put kad smo vidjeli rezultate bili smo iznenađeni iz razloga što je na oba prijenosnika grafička kartica bila konstantno opterećena 99-100%. U Tombraideru je situacija izjednačenija, a zbog jačeg procesora ovdje je M6800 ipak uspio izvući nekoliko FPS-a više. [ichart headers="ID,Minute" title="Trajanje baterije (Minute)" htitle="Score (minute, 1080p video/ 5gb / 117 min)"  labels="M6800 @ Enduro,M6800, M6600" values="323,223,188" colors="#FF3300,#663399" height="300", min="0" max="230"] Litij ionska baterija kapaciteta 97Wh nudi iznimno dobru autonomiju prilikom obavljanja jednostavnijih zadaća. Prilikom surfanja, rada u office paketu te gledanja web videa omogućuje autonomiju 6 -7 sati. Limitiranjem brzine procesora te detaljnijiim namještanjem naprednih postavki power profila autonomija se može još produžiti. S obzirom na visoku vršnu potrošnju, maksimalne performanse na bateriji nisu moguće, grafička kartica je limitirana na svega polovicu radnog takta te procesor puno rjeđe koristi Turbo Boost. Maksimalna brzina pražnjenja baterije kretala se oko 70Wh - što pri punom opterećenju poput video renderiranja daje oko 1.30h autonomije. Realnu usporedbu s M6600 nismo u mogućnosti napraviti s obzirom na to da ne koristi Enduro tehnologiju (Balanced Power Profil - wifi on, 50% brightness, keyboard backlight on). Iz testova možemo primjetiti kako M6600 troši nešto više prilikom obavljanja svih radnji čak i kad se ugasi Enduro tehnologija. M6600 i M6800 podržavaju Optimus tehnologiju i kada bi se u našem testnom M6600 nalazila nVidia Quadro kartica vjerujemo da bi autonomija bila podjednaka.

Zaključak

Docking station mogućnosti Prilikom pisanja ove recenzije korišten je stariji model Dell E-Port Replicator Docking Station PRO3X koji je predstavljen zajedno s prvom generacijom Core i procesora te prvenstveno namijenjen Latitude seriji. Za Dell Precision seriju primarno se preporuča PRO2x koji uz više priključaka nudi i starije konektore poput Serial i Paralel porta. Kompatibilnost unatrag je stvarno veliki plus, a sam docking station omogućuje jednostavnije svakodnevno korištenje. Osim standardnih USB 2.0 konektora, na docku se nalaze DP, VGA te DVI izlazi za monitor, 10/100/1000 LAN te eSata. Ako pak želimo koristiti višemonitorski sustav, AMD grafička kartica omogućuje korištenje 6 eksternih monitora korištenjem Display Port multy-stream mogućnosti. Isto tako, M6800 moguće je konfigurirati s WiGig wireless docking stationom, gotovo pa ravnopravnoj zamjeni konvencionalnih rješenja koje nudi podršku za više monitora, Gigabit LANom te nekoliko USB portova preko wireless konekcije. Software Sam laptop nije došao s puno predinstaliranog bloatwarea. Tu su Dell-ov standardni Backup and Recovery, Precision optimiser koji nudi informacije o sustavu, mogućnost nadogradnje svih drivera jednim klikom, analizu korištenja te optimizaciju samog sustava ovisno o vrsti softvera koji će se koristiti, kao i prethodno spomenuti Power Manager. Uz to imamo i Protected Workspace - "stakleno zvono" za osjetljive podatke čijem je pristupanju potrebna autentifikacija za svaku promjenu. I na kraju, Dell Controll Vault koji nam daje centralno mjesto za pohranjivanje lozinki te mogućnost logiranja korištenjem smart kartica, odnosno ako ste odabrali konfiguraciju koja podržava čitač otisaka prstiju ili bezkontaktne smart kartice, korištenjem istih. Jamstvo Dell Precision serija standardno dolazi s NBD on-site jamstvom. Od veljače prošle godine isto je dostupno i u Hrvatskoj čak i privatnim korisnicima bez dodatne naplate. Nažalost, dostupno je samo u krugu od 160km od Zagreba, dok će ostali prijenosnik morati isporučiti u Dell-ov ovlašteni servis u Zagrebu. Zamjena neispravnog dijela nije idući radni dan, barem ne u Hrvatskoj, ali iz Della nas uvjeravaju da se radi i na tome, s obzirom da se dijelovi po potrebi šalju s centralnog europskog skladišta. Iz našeg iskustva, najduže čekanje bilo je na zamjenu neispravne grafičke kartice u M6600 i radilo se o 5 radnih dana; s obzirom da FirePro M8900 u tom trenu više nije bila dobavljiva Dell je tražio naše osobno odobrenje da isporuči (dvostruko jaču) FirePro M6100. Za kraj M6800 definitivno nije za svakoga. Prijenosne radne stanice primarno su namijenjene za zadatke poput CAD dizajniranja, 3D modeliranja te foto i video obrade za korisnike kojima je, uvjetno rečeno, mobilnost bitan faktor. Iako visoke početne cijene, koja za testirani model iznosi oko 2150€, a na njima se nerijetko radi sa softverom čija pojedinačna licenca košta i više od testiranog modela, navedena cijena koju plaćate za brzinu, pouzdanost, kvalitetu izrade i robusnost, trajanje baterije te on-site podršku u gotovo cijelom svijetu - i ne čudi. Masu kao faktor nećemo računati jer to je kompromis na koji morate biti spremni razmišljate li o ovakvoj radnoj stanici, ali moramo spomenuti tek prosječan panel koji kvari inače vrhunski dojam koji ostavlja Dell Precision M6800.