Dell U2913WM – širok ali upotrebljiv
Datum objave 16.05.2013 - Krešimir Matanović
U2913WM
Brojka na prednjoj stranici zapravo govori sve. Ovaj monitor ima nevjerojatnih 73cm ili 29 inča dijagonalu, ali uz "visinu" od samo 1080 piksela tu je ipak nešto čudno. Da, ovo je 21:9 monitor, pa ukoliko onih 1080 uvedemo u tu jednadžbu, dobivamo "dužinu" ekrana od velikih 2560 piksela. Rezolucija je to od gotovo 2.8 Megapiksela, što je čak 33% više neko standardni 16:9 monitor rezolucije 1920 x 1080 piksela. Što se može napraviti s tih 33% više prostora dobivenog širenjem slike? Pa zapravo svašta, a dio toga smo i sami doživjeli testirajući ovaj monitor koji nam je na stolu bio gotovo dva tjedna. U2913WM dolazi u bijeloj kutiji jednostavne grafike i sa slikom monitora u prvom planu. Monitor je u kutiji izvrsno zaštićen, a masivni stalak dolazi kao i obično odvojen od kućišta ekrana.
Uz monitor u kutiji dolaze i Dual Link DVI kabel koji je nužan za rezoluciju od 2560x1080, zatim Display Port kabel, USB3.0 kabel, napojni kabel, upute za korištenje, medij s upravljačkim programima i tvornički izvještaj kalibracije monitora. U izvještaju Dell navodi kako je svaki pojedini U2913WM ima sRGB kalibriran s prosječnim Delta-E nižim od 5, te ujednačenosti pozadinskog osvjetljenja koje udovoljava Delta-E nižem od 5 (ujednačenost se kreće između 97 i 102%). U bundleu je kao što vidimo sve što treba biti i što bi trebalo biti uz svaki monitor ove klase.
Monitor je klasičnog Dell dizajna, koji je tipičan poslovni, bez većih dizajnerskih zahvata. Crne tonove okvira ekrana i donjeg dijela postolja razbija tek siva boja nosača koji dozvoljava pomicanje ekrana po visinu u rasponu od 13 centimetara. Na gornjoj slici je ekran u vršnom položaju, a tih 13 cm hoda je sasvim dovoljno kako bi svatko našao idealnu poziciju za rad. Maksimalna visina je tako 487.0 mm, a minimalna 358.7 mm, uz debljinu od 194.2 mm (ekran + stalak), te ukupnu širinu od 699.8 mm. Masa monitora je preko 8 kilograma, pri čemu je stalak vrlo masivan i izvrsno drži monitor "prilijepljen" za podlogu. U donjem desnom dijelu okvira se nalaze na dodir osjetljive tipke kojima palimo/gasimo monitor i krećemo se kroz meni.
Mat ekran (anti-glare with hard coat 3H), dijagonale 29 inča (28.75") ili 73.02 cm, AH-IPS je tipa a panel proizvodi LG. Omjer dijagonala je 21:9 (stranice panela su dimenzija 672.77 x 283.82 mm), što rezultira rezolucijom od 2560 x 1080 piksela pri 60Hz horizontalne brzine osvježenja slike. Piksel pitch je 0.09 x 0.26 mm (horizontalno x vertikalno). Proizvođač navodi dvije vrijednosti jačine osvjetljenja (LED) - minimalno od 50 cd/m˛ i tipično od 300 cd/m˛. Tipični kontrast je 1000:1, vrijeme odziva 8ms (GTG), a kutevi gledanja su 178°/178° (H/V). Gamut sRGB spektra je visokih 99%, što zahvaća 82% spektra po CIE sistemu boja, revizije iz 1976.
Nosač ima i organizator kabela koji kombiniramo sa dvije kopče na poleđini monitora pri čemu su kabeli uredno složeni i doprinose čistoći radnog prostora. Stražnja je strana u potpunosti napravljena od pune plastike, a prorezi za zrak se nalaze na vrhu. Monitor se prilikom dugotrajnog rada zagrije, no ne pretjerano pa je ovakva minimalistička ventilacija očito dovoljna. Mi smo izmjerili kako u radu troši od 17W (crni desktop), preko 21W (bijeli desktop) pa do maksimalnih 26W prilikom brze izmjene slika (igra). S obzirom na veličinu dijagonale ovo su izvrsne brojke i čak su nešto niže od onoga što sam proizvođač navodi - 32W(tipična) / 90W(maksimum).
Ukupna širina monitora sa stalkom je 194.2 mm, dok je debljina samog ekrana samo 61.2 mm. Profil je tako vrlo elegantan, a to narušavaju tek dva USB 3.0 utora na lijevoj strani. U monitor je ugrađen USB 3.0 Hi-Speed hub koji ima jedan upstream port i četiri downnstream porta. Uz to, ugrađen je i izlaz istosmjerne struje za dodatan Dell Soundbar (AX510) koji se može ugraditi. Tako ovaj monitor dobiva i multimedijalne sposobnosti. Na ekranu se nalazi i sigurnosni "lock slot" pri čemu je kabel potrebno kupiti zasebno, a tu je i Anti-theft "lock slot" za stalak.
Pogled na stražnju stranu otkriva rupu u koju nasjeda stalak i tipka kojom ga otključavamo kada ga želimo ukloniti. Ovo je vrlo praktično jer za tu operaciju ne trebamo koristiti nikakav alat. Od konektora (ulazi i izlazi) krećemo s lijeva na desno. Prva utičnica koju na slici ne vidite je za napojni kabel, a odmah do nje je i DC napojni konektor za AX510 Soundbar. U odvojenom se dijelu nalaze jedan legacy VGA konektor, jedan Display Port 1.2 ulaz, pa jedan Mini Display Port 1.2 konektor, jedan DVI-D konektor (HDCP), jedan HDMI konektor, zatim jedan Display Port izlaz, jedan Audio izlaz, jedan USB 3.0 upstream port i dva USB 3.0 downstream porta. Tu je dakle sve što jedan moderan monitor mora imati i Dell nije bio štedljiv. Posebno su nam se svidjela čak četiri USB 3.0 porta koja olakšavaju svakodnevno korištenje USB memorija, eksternih diskova i sličnih uređaja.
Izbornik U2913WM monitora nije znatnije mijenjan i svatko tko je radio na novijim generacijama Dellovih monitora lako će se snaći. Na monitoru se nalazi ukupno pet tipaka osjetljivih na dodir kojima kontroliramo funkcije monitora. Prva s desna služi za paljenje i gašenje dok su ostale za kontrolu menija. pritiskom na prvu tipku menija otvara nam se brzi meni kojim ili ulazimo u veliki meni ili brzo podešavamo jedan od preddefiniranih načina prikaza slike, svjetlinu i kontrast. "Veliki" meni kojeg možete vidjeti na slikama iznad sastoji se od ukupno osam izbornika - Brightness/Contrast, Auto Adjust, Input Source, Color Settings, Display Settings, PBP Settings, Other Settings i Personalize. Kao što smo spomenuli, monitor ima preddefinirane profile a izabrati možemo između opcija Standard, Multimedia, Movie, Game i Paper. Na istom se izborniku nalazi i opcija za odabir Color Temperature-a (od 5000 do 10000K), odabir tvorničkog sRGB profila i Custom Color za ručno podešavanje. Podešenja displeja uključuju mogućnost promjene odnosa stranica, podešavanje oštrine slike, redukcije šuma i mogućnosti isključivanja dinamičkog kontrasta koji je kod automatskog podešenja slike standardno uključen. Picture by Picture način rada je također podržan uz mnoštvo mogućih kombinacija istovremenog prikaza slike sa dva različita izvora (podržane nisu tek kombinacije HDMI - DVI, DP - MiniDP i obrnuto). Ostale postavke kontroliraju osnovne postavke samog izbornika (OSD-a), kao što su odabir jezika, transparencija, trajanje prikaza menija, ali i stvari kao što su DDC/CI, LCD Conditioning, isključivanje Display Porta 1.2 ili resetiranje svih postavak monitora. Personalizacija omogućuje promjenu Shortcut tipki (prva i druga tipka s lijeva). Standardno su podešeni Preset Modovi i Brightnes/Contrast.
Za pomoć organiziranja prozora na radnoj površini možemo instalirati vrlo dobru Dellovu aplikaciju Desktop Manager. Ona nam omogućuje izbor od dvadesetak mogućih kombinacija otvorenih prozora, što naravno znatno ubrzava cijeli postupak. Mi smo se zadržali na ručnom podešenju, jer realno maksimalno dva prozora istovremeno vrijedi imati otvoreno. Ako ih je više onda je sve presitno i neupotrebljivo. Sada se već lagano nazire smisao ovakvoga monitora gdje jedan može lako zamijeniti setup od primjerice dva manja 22" monitora. Nećete imati tu površinu, ali nećete imati ni "ružne" okvire između dva ekrana.
Jednom kada sliku podesite prema vlastitim afinitetima moći će te uživati u punoj širini u velikoj većini igara, pri čemu cjelokupno iskustvo nije nimalo neobično - sve dok ste od ekrana odmaknuti više od pola metra. Neki naslovi ne podržavaju igranje u 2560 x 1080, pa je za takve idealna 1:1 pixel mapping podrška koju ovaj monitor ima. Kvaliteta slike nas je vrlo ugodno iznenadila. Prikaz boja je odličan - kod profesionalne upotrebe bi se još i pronašla pokoja mana (sitne nepravilnosti u nijansama), no za svakodnevni rad i igru, te amaterski rad u Photoshopu boje su i više no idealne. Osvjetljenje je vrlo dobro i pravilno raspoređeno po cijelom ekranu, a izboj pozadinske svjetlosti nije pretjeran. Vidljivi su jastučići svjetlosti Oštrina prikaza je izvrsna, i užitak je čitati tekst s ovoga ekrana. Tragova kretanja objekta u pokretu (ghosting) nema u većoj mjeri i panel se pokazao dovoljno brz. Testiranjem smo primijetili pad performansi oko 30% u prosjeku u odnosu na monitor rezolucije 1920 x 1200 pa i o tome treba voditi brigu ukoliko imate slabiju grafičku karticu.
Gornja slika prikazuje standardan 1920 x 1080p materijal u prozoru i razvučen pri čemu vidimo koliko širine ostaje neiskorišteno. Gledanjem filmova (Blu-Ray) ovaj efekt neće biti vidljiv jer će se film razvući preko cijelog ekrana kako bi iskoristio 1080p visinu pri čemu su eliminirani crni rubovi u dnu i vrhu ekrana pa je i to velika prednost ekrana ovakvog omjera stranica. Dubina crne boje i kontrast su vrlo dobri, pa je uživanje u multimediji garantirano i za više osoba istovremeno zbog odličnih kuteva gledanja.
I na kraju, koliko god nam se čudan činio ispočetka, toliko je težak bio povratak nazad na 16:10 monitor rezolucije 1920 x 1200. Iako zbog 120 piksela visine viška i dalje više volimo 16:10 monitore, nekako nam je 21:9 ipak prirastao srcu u ta dva tjedna, pri čemu nam je olakšao produktivnost ali i igranje igara odveo na sasvim novi nivo. Ako ste neodlučni, jedino što možemo reći je probajte pa odlučite sami. Cijena ovoga monitora se u Hrvatskoj kreće između 4.000 i 4.500 kuna s PDV-om. Za sve tradicionaliste, Dell u ponudi po vrlo sličnoj cijeni nudi 16:9 model rezolucije 2560 x 1440 - U2713HM.