Dell UltraSharp U3223QE recenzija
Datum objave 11.04.2022 - Krešimir Matanović
UltraSharp U3223QE
LG je početkom ove godine na CES-u predstavio IPS Black tehnologiju koja obećava veći kontrast i do 35% bolji prikaz crne boje u odnosu na tradicionalne IPS matrice. Prvi koji tu tehnologiju donosi na tržište je Dell sa svojim U2723QE i U3223QE modelima. Danas na testu imamo potonji koji je dijagonale 32 inča, 4K rezolucije, s 10-bitnim panelom koji prikazuje 1,07 milijardi boja i to širokog gamuta – 100% sRGB, 100% rec709 i 98% P3. Uz to, ima i VESA DisplayHDR 400 certifikaciju, te četiri USB-C porta.
Monitor dolazi u malo ekskluzivnijem Dellovom pakiranju (nije standardna smeđa kutija), a unutar nje je odlično zaštićen u dodatnu kartonsku konstrukciju i najlone. Uz monitor će kupac dobiti i set potrebnih kabela – USB-C na USB-C (1 metar), DisplayPort na DisplayPort (1,8 metara), SuperSpeed USB Type A na USB-C i napojni kabel. Tu su i upute za puštanje u rad, izvještaj tvorničke kalibracije monitora, razne naljepnice, informacije o jamstvu i slično. Dell daje 36 mjeseci jamstva na monitor.
Osim samog monitora/panela, u pakiranju odvojeno dolaze i baza te nosač. Baza je metalna i vrlo masivna – baš kakva treba i biti za veliki 32-inčni monitor. Ruka se na bazu pričvršćuje bez alata, onako kako to Dell već dugo čini – vijkom kojeg možemo pričvrstiti prstima. Na ruci se nalazi nosač za monitor koji je klik-klak principa, vrlo jednostavno se postavlja i skida, a monitoru nudi pomake u raznim smjerovima. Na ruci se standardno nalazi i prorez za organizaciju kabela. Sve je napravljeno vrlo kvalitetno, kao i uvijek kod Dellovih premium proizvoda.
Monitor se dakle vrlo jednostavno postavlja i pušta u rad i tu nema neke veće filozofije. Dizajn je jednostavan, a Platinum Silver boja ga čini malo ekskluzivnijim. Jasno, prednja je strana potpuno crna, a oko ekrana su vrlo tanki rubovi što ga čini vrlo elegantnim. Dell je ovdje čak izbjegao i postavljanje natpisa po rubovima i smjestili su ga na nosač tik ispod proreza za provlačenje kabela. Na panelu je anti-glare premaz pa je odraz u njemu minimalan, a tu je i 3H Hard premaz koji ga štiti od oštećenja.
Panel dijagonale 31,5 inča je ono što ga izdvaja od ostatka trenutne ponude. Riječ je o LG-evom IPS Black ekranu koji po tvorničkim specifikacijama donosi statički kontrast od 2.000 : 1, što rezultira boljom, dubljom crnom bojom. To je nešto što smo do sada viđali kod VA panela, a evo LG je uspio postići to i kod IPS-a. VA paneli su sporiji i nisu pogodni za gamerske monitore, pa je ovo vrlo bitno postignuće (U3223QE nije gamerski monitor, ali slijedit će ga i takvi). Uz to, panel ima i tipično osvjetljenje od 400 kandela po metru kvadratnom te ima VESA DisplayHDR 400 certifikat. Pozadinsko osvjetljenje je standardno – LED.
Rezolucija je 4K ili 3.840 x 2.160 piksela što na dijagonali od 31,5 inča rezultira gustoćom od 137,68 piksela po kvadratnom inču (omjer stranica 16:9, a razmak između piksela je 0,18159 milimetara). Horizontalno osvježenje slike je standardnih 60 Hz. Panel je 10-bitni nativno i prikazuje 1,07 milijardi nijansi boja. Vrijeme odziva je 8 ms (GtG) u normal modu, ili 5 ms (GtG) u fast modu, a kutevi gledanja su 178/178°. Ono što je najzanimljivije je gamut boja, a proizvođač navodi pokrivenost od 100% za Rec 709 standard, 100% za sRGB standard i 98% za DCI-P3 standard. ComfortView Plus je značajka koju nudi ovaj monitor, a riječ je o uvijek uključenom filtru plave boje koji ne kompromitira prikaz boja, a smanjuje utjecaj na oči korisnika.
Monitor je pozamašnih dimenzija te mjeri 71,26 centimetara u visinu, 23,31 u dubinu i 46,93 u širinu. Masa mu je 10,36 kilograma. Stoga je vrlo bitno odabrati i adekvatno dubok i velik stol na kojem će te ga držati, jer bi mu u suprotnom mogli sjediti vrlo blizu i češće imati potrebu okretati glavu. Visina je promjenjiva, jer nosač po ruci klizi i ima hod od 150 milimetara.
Uz to, monitor možemo i pivotirati te ga koristiti u portretnom modu, naginjati prema naprijed i nazad od -5° do +21°, ali i okretati oko vertikalne osi za 60°. Ergonomija je dakle na visokoj razini! Podržava i VESA nosače u standardnoj dimenziji 100 x 100 milimetara.
Povezivost je također velika vrlina ovoga monitora, a to uključuje:
- HDMI (HDCP 2.2)
- DisplayPort 1.4
- DisplayPort izlaz
- USB-C upstream/DisplayPort 1.4 Alt Mode s Power Delivery funkcijom (do 90W, HDCP 2.2)
- USB-C 3.2 Gen 2 upstream
- USB-C 3.2 Gen 2 downstream (snaga punjenja do 15W)
- 4 x USB 3.2 Gen 2 downstream
- USB 3.2 Gen 2 downstream s funkcijom Battery Charging 1.2
- Audio line-out (mini-jack)
- LAN (RJ-45)
Široke I/O mogućnosti čine ga odličnim izborom za uredsku upotrebu. Tu spada i mogućnost istovremenog spajanja dva PC-a preko Auto KVM funkcije koja je podržana. U3223QE ima i mogućnost spajanja još jednog takvog monitora putem Daisy Chaininga u maksimalnoj rezoluciji što je omogućeno putem Display Stream Compression tehnologije. Tri porta omogućavaju i punjenje drugih uređaja. Osim svega toga, na stražnjem se panelu nalazi i utičnica za napojni kabel, te Kensington Security Slot. Inače, proizvođač navodi maksimalnu potrošnju od 220 W, no tipično je to oko 30 W kada na monitor nije spojeno više uređaja.
Sa stražnje se strane nalazi tipka za uključivanje te isključivanje monitora, ali i maleni joystick za kretanje OSD menijima. Taj joystick, ali i meniji su nam već dobro poznati, jer isti princip Dell koristi već godinama. Odvojeni od stražnjeg panela, na donjoj lijevoj strani monitora su još jedan 10-gigabitni Type A i Type C USB port za lakši pristup. Svakako zanimljiv dio ovoga monitora je i Ethernet port koji nudi povećanu mogućnost menadžmenta s MAC Address pass-through, PXE Boot i Wake-on-LAN značajkama.
OSD meni se pojavljuje u donjem desnom kutu ekrana, a nudi sve one klasične mogućnosti na koje smo navikli. Tu su Picture-in-Picture (PiP) i Picture-by-Picture (PbP) mogućnosti, a Dell nudi i svoj Display Manager koji omogućava aranžiranje višestrukih aplikacija u manje prozore – s do 38 preddefiniranih particija i 5 koje korisnik sam može odrediti. Tako možete kvalitetnije iskoristiti veliku radnu površinu i povećati produktivnost.
U nekoliko dana druženja s U3223QE monitorom smo primijetili razliku u odnosu na klasični IPS panel kao što je primjerice Dellov S2721DGF kojeg svakodnevno koristimo, ili primjerice U3219Q koji je svojevrstan prethodnik ovoga monitora. Kontrast je odličan, crna boja je dobra, a jasno i ostatak boja je odličan. Kutevi gledanja su izvrsni i nema IPS glowa ili ispranosti boja kada ga gledamo iz velikih kuteva. Monitor je pogodan za rad, obradu fotografija i videa jer su boje precizne, a u dokolici će odlično poslužiti i za gaming. Naravno, ograničen je na 60 Hz i ne podržava adaptivnu sinkronizaciju slike pa ima tearinga, no zato je slika odlična uz minimalan ghosting u normal modu, te minimalan overshoot u fast modu.
Mjerenja Spyder 5 kolorimetrom su potvrdila tvorničke navode o pokrivenosti boja s tvorničkom kalibracijom. Krivulja gamme je savršena s vrijednošću od 2,2, a Gray Ramp se kreće od 7.150 do 6.850 kelvina. Maksimalna izmjerena svjetlina je tek malo ispod obećanih 400, te iznosi 393,5 kandela po metru kvadratnom (nita). I premda tvornica obećava kontrast od 2.000 : 1, izmjereni je upola niži – 980 : 1. Neobično, no možda je do našeg instrumenta? Bijela točka je bila između 6.800 i 7.000K što je malo iznad normalne vrijednosti. Izmjerili smo izvrsnu uniformiranost boja s najvećim odstupanjem od 2.4 DeltaE, te malo manje uzornu uniformiranost pozadinskog osvjetljenja od maksimalnih 15% pri 50% osvjeteljna u donjem dijelu monitora. No, sve su to ipak solidno niske vrijednosti. Preciznost boja je bila odlična s maksimalnim odstupanjem od 2,15 DeltaE, te prosječnim na 1,04 DeltaE – odlična tvornička kalibracija. Panel je time zaslužio vrlo visoku ocjenu 4,5 od maksimalnih 5. A jedino ostaje pitanje nižeg izmjerenog kontrasta.
U3223QE nas je zadovoljio povećanjem dubine crne boje u odnosu na ostale IPS monitore, no nije to još uvijek ni blizu onome što može VA matrica, koja je jasno nešto sporija. Za jedan IPS, sasvim solidno i bolje od onoga na što smo naviknuli. I premda mjerenje kolorimetrom nije pokazalo kontrast veći od 1.000 : 1, subjektivan je dojam da je kontrast odličan. Preciznost boja je izvrsna, i jedino nam bijela podloga nije bila savršeno bijela na pogled. Mjerenja su pokazala odličnu tvorničku kalibraciju s tek nešto izraženijom zelenom. Slika je vrlo oštra, boje su odlične na cijelom ekranu, a pozadinsko osvjetljenje s 400 kandela vrlo dobro.
Dizajn monitora privlači pažnju s vrlo tankim rubovima oko panela i Platinum Silver boji i lijepo će se uklopiti u moderan ured. Monitor oduševljava i ergonomijom te I/O mogućnostima. U tjedan dana korištenja poželjeli smo ga trajno na stolu unatoč tome što ima samo 60 Hz osvježenje slike i ne podržava ni jednu tehnologiju adaptivnog sinkroniziranja slike. Jednostavno je riječ o odličnom uredskom monitoru na kojem je rad pravi užitak. Cijena mu se u hrvatskim dućanima kreće od 7.600 kuna pa na više.
Dell UltraSharp U3223QE | |||
Pozitivno + | Oštra slika, precizne boje, pozadinsko osvjetljenje (HDR400), dizajn, kvaliteta izrade, KVM switch, I/O mogućnosti, nema velikog ghostinga. | ||
Negativno - | Niži izmjereni kontrast od deklariranog, cijena. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | ComtelCorp. |

Forum
Objavljeno prije 1 minute
Diskretno proirenje funkcionalnosti ignoriranja korisnikaObjavljeno prije 3 minute
DronoviObjavljeno prije 4 minute
Epic GamesObjavljeno prije 13 minuta
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 14 minuta
Youtube premiumNovosti
Ne možete nadograditi Windows 11 bez TPM-a 2.0? Microsoft objašnjava zašto je to važno
Kraj podrške za Windows 10 (listopad 2025.) sve je bliže, ali prema najnovijim podacima, više od 54% Windows uređaja još uvijek koristi Windows 10, a samo oko 42.69% nadogradilo je na Windows 11. Jedan od glavnih razloga za ovaj jaz je taj... Pročitaj više
Intel najavljuje više detalja o 18A procesu
Nedavno je Intel objavio više detalja o svom najnovijem procesnom proizvodnom procesu, Intel 18A, na simpoziju VLSI 2025., pokazujući svoj najnoviji iskorak u području poluvodiča i izravno se natječući s TSMC-ovim 2nm procesom. Intelov 18A... Pročitaj više
Apple ili Samsung, tko je najnoviji globalni lider?
Konkurencija među velikim brendovima mobilnih telefona postaje sve žešća, a tri poznate agencije za istraživanje tržišta Counterpoint, IDC i Canalys sukcesivno su objavile svoja globalna izvješća o prodaji mobilnih telefona za prvo tromjese... Pročitaj više
Google pred najvećim raskolom do sada nakon dva uzastopna antimonopolska poraza
Nakon pet godina borbe s antimonopolskim tužbama, čini se da obrambeni zidovi Googlea počinju popuštati. Tehnološki div trenutno se nalazi usred ozbiljnih pravnih bitki na dva najvažnija fronta – pretraživanju i online oglašavanju – s dvije... Pročitaj više
Instagam otključava značajku Edit Grid God (Uredi mrežu)
Instagram je društvena platforma bez koje mnogi mladi ljudi ne mogu svaki dan. Posebno je glavno bojno polje za online "ljepotice" i dijeljenje prekrasnih fotografija i stvaranje fantastične tipografije. Prije nekog vremena, IG je promijeni... Pročitaj više
Sve novosti